Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  suudi arabistan prensi selman

  1 ziyaretçi

  suudi arabistan prensi selman bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman'ı resmi törenle karşıladı

  Tarihçe

  Gizlilik ve çerez

  Aydınlatma politikası

  Podcast

  Dosyalar

  Habercilik ve KVKK İlkeleri

  Yayın ilkeleri

  Künye

  Sosyal medya

  Basın odası

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman Ankara'da: Ziyaretten beklentiler neler?

  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman Ankara'da: Ziyaretten beklentiler neler?

  Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın 2018'de İstanbul'daki Suudi konsolosluğunda öldürülmesinin ardından ilk kez resmi ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiye'ye geldi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin Selman'ı Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı.

  Erdoğan ve bin Selman'ın tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke milli marşları çalındı. Veliaht Prens Muhammed bin Selman, Muhafız Alayı Tören Kıtası'nı selamladı. Törende, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı. İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Muhammed bin Selman, merdivenlerde Türkiye ve Suudi Arabistan bayrakları önünde tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

  Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Veliaht Prens bin Selman, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde baş başa görüştü. İkilinin görüşmesi yaklaşık 2 saat sürdü.

  Veliaht Prens Selman'ın imajını düzeltme çabalarının bir parçası olarak görülen resmi ziyaret, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da seçimler öncesi Türkiye'nin zor durumdaki ekonomisini rahatlatmaya katkı sağlayabilecek mali destek arayışında olduğu bir döneme denk geliyor.

  Erdoğan, muhalif gazeteci Kaşıkçı'nın 2018'de İstanbul'da öldürülmesiyle ilgili Türkiye'de açılan davanın düşürülmesi de dahil olmak üzere Ankara Riyad hattındaki ilişkileri düzeltmek için aylar süren çabaların ardından nisan ayında Suudi Arabistan'da Prens Muhammed ile bire bir görüşme gerçekleştirdi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen hafta yaptığı açıklamada, bin Selman ile Ankara'da yapacakları görüşmelerde ilişkileri "daha ne kadar ileri götürebileceklerini" tartışacaklarını dile getirdi.

  Reuters'a konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir Türk yetkili, ziyaretin "tam bir normalleşme ve kriz öncesi döneme geri dönüş" getirmesinin beklendiğini söyledi. 

  Aynı yetkili, "Yeni bir dönem başlayacak" ifadesini kullandı. 

  Analistlere göre Suudi fonları ve döviz, Erdoğan'ın Haziran 2023'te yapılacak seçimler öncesinde desteğini artırmasına yardımcı olabilir.

  Muhammed bin Selman, Ankara'ya gelmeden önce Mısır'ı ziyaret etmiş ve ziyaret sırasında 7,7 milyar dolar değerinde çeşitli anlaşmalar imzalanmıştı. 

  Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün yaptığı açıklamada, Cemal Kaşıkçı cinayeti ve  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bin Selman'ı karşılamasına atıfla, "Devletin başındaki kişi, cinayet emrini veren katille kucaklaşacak" ifadesini kullanmıştı.

  Yazı kaynağı : tr.euronews.com

  Selman bin Abdülaziz el-Suud

  Selman bin Abdülaziz el-Suud

  Selman bin Abdülaziz Al Suud (Arapçaسلمان بن عبد العزیز آل سعود; d. 31 Aralık 1935, Riyad), 7. Suudi Arabistan Kralı, Suud Hanedanı'nın başı ve İki Kutsal Caminin Hizmetkârı. Kral Selman aynı zamanda Başbakan ve Başkomutan unvanlarına da sahiptir.

  Bundan önce 2012-2015 yılları arasında veliaht prens, 2011'den 2015'e kadar savunma bakanlığı ve 1963'den 2011'e kadar Riyad Bölgesi Valiliği görevlerini yürüttü. 23 Ocak 2015'te Kral Abdullah'ın ölümünden sonra tahta geçti.[1]

  Kral olarak aldığı başlıca kararlar arasında Yemen İç Savaşı’na Suudi müdahalesi, Suudi Arabistan'ın 2030 vizyonu ve Suudi kadınların araba kullanmasına izin veren 2017 kararnamesi yer alıyor.

  Gençliği ve eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kral Selman, 31 Aralık 1935 tarihinde, Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde, bir Suudi Ailesi üyesi olarak dünyaya geldi. Babası ülkenin ilk kralı Abdülaziz bin Abdurrahman, annesi ise Hassa bint Ahmed'dir. Kralın 45 çocuğundan[2] 25. oğludur.[3]

  Kral Selman, kraliyet çocuklarına eğitim veren Prens Okulu'na gitti. Orada eğitim aldı. Sonra mezun oldu ve politikaya atılmaya başladı.

  Devlet adamlığı[değiştir | kaynağı değiştir]

  Selman bin Abdülaziz el Suud'un siyasi deneyimi ve yükselişi 1950'li yıllara dayanır. Suudi Ailesi Konseyi Başkanı olmuştur. Bunun yanında önemli devlet hizmeti gerçekleştirir; Riyad'ın belediye başkanlığını ve valiliğini üstlenir. En uzun görev süresi Riyad Bölgesi Valisi olduğu zamanda olmuştur. Tam 48 yıl sürmüştür. Ardından o görevi bırakmış ve 5 Kasım 2011 tarihinde savunma bakanı olmuştur. Kardeşi ve kralın seçtiği veliaht olan, Nayif bin Abdülaziz el Suud vefat edince veliahtlık ona devredilmiştir. Ağabeyi Kral Abdullah'ın ölümüyle Suudi Arabistan'ın yeni kralı olmuştur. Göreve gelmesinin ardında 30'lu yaşlardaki oğlu Prens Muhammed'i Savunma Bakanı yaptı.[4] Kral Selman önce Veliahtı olarak Prens Mukrin bin Abdülaziz Al Suud'u atadı. Ancak 2015 yılının Nisan ayında yönetimde değişikliğe giderek Muhammed bin Nayif'i veliaht prensliğine getirdi.[5]

  Görüşleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  Selman, siyasi reform ve sosyal değişimler konusunda geleneksel görüşlere sahiptir.[6] Kasım 2002'de, terörizmle suçlanan yardım kuruluşlarına atıfta bulunarak (örneğin, el-Harameyn Vakfı, Suudi Bosna-Hersek Yardım Yüksek Komisyonu), bu tür kuruluşların faaliyetlerinde kişisel olarak yer aldığını belirterek şöyle dedi: "Yardımın iyiliğe gittiğini biliyorum. Fakat bazı hayır işlerini kötülüğe çevirenler varsa, dünyadaki Arap ve Müslüman kardeşlerine yardım eden Krallığın veya halkının bu durumdan sorumluluğu yoktur."[7]

  Al Jazeera, Selman'ın 2007 tarihli bir ABD diplomatik mesajında ​​bildirilen görüşlerine atıfta bulundu.[8][9] Selman, "reformların hızı ve kapsamı, sosyal ve kültürel faktörlere bağlıdır, ... [dini] nedenlerle değil, sosyal nedenlerle reformların [Suudi hükümeti] tarafından dayatılamayacağını veya olumsuz tepkilerin olacağını, ... [ve] değişikliklerin hassas ve zamanında uygulanması gerektiğini." söyledi. Sızan belgelere göre, Suudi Arabistan'da "demokrasi empoze edilmemeli", çünkü ülke "aşiretlerden ve bölgelerden oluşuyor ve demokrasi dayatılsaydı, her kabile ve bölgenin siyasi partisi olurdu" dedi.[9]

  Ailesi[değiştir | kaynağı değiştir]

  5 kez evlenmiştir. İlk üç eşinden toplam 13 çocuğu olmuştur; diğer iki eşinden çocuğu olmamıştır. İlk eşi dayısının kızı Sultana bint Türki es-Sudeyri'dir.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap