Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  surp pırgiç ermeni katolik kilisesi

  1 ziyaretçi

  surp pırgiç ermeni katolik kilisesi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi

  Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi

  Surp Pırgiç Kilisesi (ErmeniceՍուրբ Փրկիչ եկեղեցի), Türkiye'de İstanbul iline bağlı Beyoğlu ilçesi Karaköy semtinde bulunan bir kilisedir.II.Mahmud 6 Nisan 1830 tarihinde bir ferman yayınlar ve bu fermanla "Katolik Milleti" adıyla ayrı bir cemaat oluşturur. Kilise Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşayan Katolik Ermenilerin, Sultan II. Mahmud'un verdiği 7 Ekim 1831 tarihli fermanla İstanbul'da inşa ettikleri ilk kilisedir.[1][2] 12 Mayıs 1832'de Başpsikopos Andon Nuriciyan ve Nazır Agopos Çukuryan tarafından temeli atılmıştır. İsa'nın sünnet gününde ibadete açılmıştır.[3](13 Ocak 1834)Kilise Ermeni Katolik cemiyetinin bağışlarıyla kâgir olarak inşa edilmiştir.

  Kilisenin içinde Lübnan Emiri Beşar Şıhabi'nin mezarı yer almaktadır.Kilisenin yapımı sırasında Karaköy'de ortaya çıkan veba salgınına karşın 25 Mart günü sokaklarda Meryem ana resmi dolaştırılmıştır. Bu eylem vebanın düşmesine etki yapınca Sultan II.Mahmut tarafından kiliseye elmas taşlı bir hediye verilmiştir.[3] Halen kilisede muhafaza edilen ikona Paskalya döneminde nişanın üzerine koyulmaktadır.Bu olay o tarihten beri Paskalya yortusunun ertesinde “Ölüler günü” olarak 25 Mart’ta kutlanmaktadır.

  Yüksekliği 10,uzunluğu 45 ve genişliği 31 arşındır.Kilise basamaklarla avluya açılmaktadır. Yapının kare payelerle vurgulanan girişi anıtsaldır. Payeler düzgün kesme taştan yapılmıştır. Kilise kaba taş molozlarla inşa edilmiştir.Kârgir binanın ana mihrabı dışında dört küçük mihrabı daha bulunmaktadır.Yapının batısındaki narteks üç bölümden oluşur. Naos üç nefli haç şemasındadır. Kilise dış cephesindeki yarım yuvarlak kemerli pencereler ve anıtsal giriş hareketliliği dışında sade bir tezyinata sahiptir.[4]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Beyoğlu'nda Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nde yangın: 1 ölü, 2 yaralı

  Beyoğlu'nda Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nde yangın: 1 ölü, 2 yaralı

  Yangın, henüz belirlenemeyen nedenle saat 21.45 sıralarında Müeyyetzade Mahallesi'nde bulunan Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nin lojman kısmında çıktı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda sağlık, itfaiye ve polis ekibi sevk edildi. Yabancı uyruklu oldukları öğrenilen 2 kişi kendi imkanlarıyla dışarı çıkarken 2 kişi ise itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Dumandan etkilendikleri öğrenilen 2 kişi tedbir amacıyla hastaneye kaldırıldı.

  YANGIN SIRASINDA 3 PATLAMA SESİ DUYULDU

  Bir kompleks şeklinde olduğu öğrenilen kilisenin, ibadethane kısmı, idari bölümlerin olduğu bölüm ve lojman olarak kullanılan bölüm olmak üzere 3 binadan oluştuğu öğrenildi. Yangının, henüz belirlenemeyen nedenle kilisenin lojman olarak kullanılan kısmında çıktığı ve diğer bölümlere de sıçradığı öğrenildi. Yangın sırasında lojmanların olduğu binada arka arkaya 3 patlama sesi duyuldu. İtfaiye ekiplerinin kısa sürede müdahale ettiği yangın ekiplerin yaklaşık 4 saat süren çalışmalarının ardından söndürülebildi.

  BİR ERKEĞE AİT CESET BULUNDU

  Yangının söndürülmesinin ardından binada arama ve kurtarma çalışması yapıldı. Yapılan çalışma sırasında kimliği henüz belirlenemeyen bir erkeğe ait cesede ulaşıldı. Olay yeri inceleme ekiplerinin yaptığı çalışmanın ardından cenaze, Adli Tıp Kurumu morguna kaldırıldı.

  BEYOĞLU KAYMAKAMI: 2 KİŞİDEN HABER ALINAMIYOR

  Olay yerinde yapılan çalışmaları yakından takip eden Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, 2 kişinin kayıp olduğunu belirterek yangınla ilgili bilgi verdi. Demirelli, "İtfaiyemiz yangın söndürme çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı. Şu an itibarıyla itfaiye personelimiz soğutma çalışması yapıyor. Yangının çıkmasının akabinde 2 vatandaşımız kendi imkanlarıyla, 2 vatandaşımız da itfaiye ekiplerinin yardımıyla çıkarılarak, hastaneye sevk edildi. Dumandan etkilendiler ama durumları gayet iyi. Şu an itibarıyla bizim kilise çalışanlarından aldığımız bilgiye göre 2 kişiden haber alınamıyor. Yalnız içerideler mi değiller mi onu itfaiye, soğutma çalışmasını bitirdikten sonra aramaya başlayacak. Ermeni Katolik Cemaatimize ve mahalle sakinlerine geçmiş olsun diyorum. İnşallah herhangi bir can kaybı ile karşılaşmayız. Temennimiz bu yönde" dedi.

  BAŞPİSKOPOS: YANGINI EVDEYKEN ÖĞRENDİM

  Yangının ardından olay yerine gelen Türkiye Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Önderi Başpiskopos Levon Zekiyan, "Burada çok büyük ilgi görüyorum. Konuyla alakalı malumatım yok. İnşallah insan kaybı olmaz. Beni en çok şu anda üzecek olan insan kaybının olmasıdır. Şu an için böyle bir bilgi yok. Evde yemek yerken haberi geldi. Önce kilise yanıyor sandım. Sonra müştemilatın yandığını öğrendim. Buraya geldim. Umarım insan kaybı olmaz" diye konuştu.

  İKİ KİŞİNİN TEDAVİSİ DEVAM EDİYOR

  Konuyla ilgili İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada 2 kişinin hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Açıklamada, "Bugün saat 21.45 sıralarında Beyoğlu Müeyyetzade Mahallesinde bulunan Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesinin lojman kısmında yangın ihbarı alınmıştır. Yangın mahalline ivedilikle güvenlik, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edilerek yangın kontrol altına alınmıştır. Çıkan yangında 4 kişi tahliye edilmiş, dumandan etkilenen 2 kişi tedbir amacıyla hastaneye sevk edilmiştir. Görevli ekiplerimizin yangın mahallindeki çalışmaları devam etmektedir. Kilise cemaati ve mahalle sakinlerine geçmiş olsun dileğimizi sunuyoruz. Konuyla ilgili tahkikat başlatılmıştır" denildi. Sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilen iki kişinin tedavisi devam ediyor.

  YANGINLA İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

  Yangının çıkış nedeninin bulunması için çalışmalar devam ederken, yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.(DHA)

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Karaköy'de Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nde yangın: 2 kişiden haber alınamıyor

  Karaköy'de Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nde yangın: 2 kişiden haber alınamıyor

  Karaköy'deki Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nde yangın çıktı. Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli alevlerin yükseldiği binada iki kişiden haber alınamadığını açıkladı. İstanbul Valiliği, 4 kişinin  tahliye edildiğini, 2 kişinin de tedbir amaçlı hastaneye sevk edildiğini duyurdu. 

  Yangın, saat 21.00 sıralarında Beyoğlu Müeyyetzade Mahallesi, Kemeraltı Caddesi üzerinde bulunan Surp Pirgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nin lojman kısmında henüz bilinmeyen bir nedenle çıktı. Yangını gören vatandaşlar durumu polis, itfaiye ve sağlık ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri alev alev yanan lojmana müdahale etti. Lojmanda bulunan 4 kişiden 2’si kendi imkanlarıyla dışarı çıkarken dumandan etkilenen diğer 2 kişi ise itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı.

  Sağlık ekiplerinin ilk müdahalesi sonrası dumandan etkilenenler tedbir amacıyla hastaneye kaldırıldı. Dumandan etkilenen vatandaşların sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Öte yandan lojmanda yaşayan 2 kişiden haber alınamadığı da öğrenilirken 2 kişinin içeride olup olmadığı ekiplerin soğutma çalışmalarının ardından netlik kazanacak.

  İtfaiye ekiplerinin müdahalesi sırasında lojmanda patlamalar yaşandı

  Yaşanan patlamalar çevrede paniğe neden oldu. Yaklaşık 2 saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alınan yangında itfaiye ekiplerinin soğutma çalışmaları sürüyor.

  İstanbul Valiliği’nden yangınla ilgili açıklama

  Konuyla ilgili İstanbul Valiliği yaptığı açıklamada, “Bugün saat 21.45 sıralarında Beyoğlu Müeyyetzade Mahallesinde bulunan Surp Pırgiç Ermeni Katolik Kilisesi'nin lojman kısmında yangın ihbarı alınmıştır. Yangın mahalline ivedilikle güvenlik, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edilerek yangın kontrol altına alınmıştır. Çıkan yangında 4 kişi tahliye edilmiş, dumandan etkilenen 2 kişi tedbir amacıyla hastaneye sevk edilmiştir. Görevli ekiplerimizin yangın mahallindeki çalışmaları devam etmektedir. Kilise cemaati ve mahalle sakinlerine geçmiş olsun dileğimizi sunuyoruz”

  “2 kişiden haber alınamıyor”

  Lojmanda yaşayan 2 kişiden haber alınamadığını belirten Beyoğlu Kaymakamı Mustafa Demirelli, “Yaklaşık 2 saat önce kilisenin lojmanında henüz nedeni bilinmeyen nedenle yangın çıktı. İtfaiye söndürme çalışmalarına en hızlı şekilde başladı. Şu anda yangın kontrol altında ekipler soğutma çalışması yapıyor. Yangın çıktıktan sonra 2 vatandaşımız kendiliğinden diğer iki vatandaşımız da itfaiye ekiplerinin yardımıyla çıkarıldı. Hastaneye sevk edildiler. Durumları gayet iyi. Kilisede çalışan arkadaşlardan aldığımız bilgiye göre orada yaşayan 2 kişiden haber alınamıyor. Yanan kısımda mı, değiller mi, onu soğutma çalışmalarından sonra arama yapılacak. Ermeni Katolik cemaatimize geçmiş olsun” dedi.

  “Umarım insan kaybı olmaz”

  Olayı nasıl öğrendiğini anlatan Türkiye Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Önderi Başepiskopos Levon Zekiyan, “Burada çok büyük ilgi görüyorum. Konuyla alakalı malumatım yok. İnşallah insan kaybı olmaz. Beni en çok şu anda üzecek olan insan kaybının olmasıdır. Şu an için böyle bir bilgi yok. Evde yemek yerken haberi geldi. Önce kilise yanıyor sandım. Sonra müştemilatın yandığını öğrendim. Buraya geldim. Umarım insan kaybı olmaz” diye konuştu.

  Agos: Yangında bir kişi hayatını kaybetti 

  Agos gazetesinin haberine göre; yangın tamamen söndürüldükten sonra ise binaya girildi ve Fehim Atsup adlı kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. Bir kişiden ise henüz haber alınamıyor. 

  “Bir anda patlama sesi geldi”

  Olay anını anlatan esnaf Ercan Aktan, “Ben müşteriye bakıyordum. Bir anda patlama sesi geldi. Sonra itfaiye ekipleri geldi. Müdahale ettiler. Kimseye bir şey olmamış. Geçmiş olsun. İçeride 4 tane yaşlı insan varmış. Onu biliyoruz. Onlar bizden yemek yiyorlar. Yangının nasıl çıktığını bilmiyorum” şeklinde konuştu.

  Öte yandan yangında itfaiye ekiplerinin soğutma çalışmaları sürerken, yangın nedeniyle askıya alınan tramvay seferleri de normale döndü. (İHA)

  Yazı kaynağı : t24.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap