Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  suriye ligi takımları galatasaray

  1 ziyaretçi

  suriye ligi takımları galatasaray bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Suriye Ligi Puan Durumu - Futbol - Eurosport

  Sinan Gümüş'ten Galatasaray Taraftarına: Hepsi Suriyeli - Dailymotion Video

  Suriye Ligi Takımları: Suriye 1.Lig ve 2.Lig Takımları - Yeni Şafak Spor

  Suriye Premier Ligi Puan Durumu - Futbol/Suriye  

  İstanbul’daki “Suriye Ligi”nde kırık hayaller koşuyor

  İstanbul’daki “Suriye Ligi”nde kırık hayaller koşuyor

  15 Mart 2011’de başlayan Suriye iç savaşı 8. yılını geride bıraktı. Kanlı iç savaş, beraberinde ölüm, acı ve göç getirdi.

  Milyonlarca Suriyeli ülkesini terk ederek yeni hayatlar kurmak için başka ülkelere göç etmek zorunda kaldı. Kimi bu umudunu gerçekleştirebildi kiminin hikayesi ise Aylan Bebek gibi Ege Denizi’nin derin sularında son buldu.

  Savaş başladığında ülkelerinden kaçan Suriyelilerin büyük kısmı göç ettikleri ülkelerde kalıcı olmayı hedeflemiyorlardı. Ancak hiçbir şey bekledikleri gibi olmadı. Geldikleri yeni coğrafyalarda kendi kimlikleriyle yaşamak zorundaydılar.

  Suriyeli sığınmacılar futbol sevdalarını da ülkelerinde bırakmadılar. Kendi aralarında kurdukları liglerde futbol özlemlerini gidermeye çalışıyorlar.

  Suriyeli esnaf liglere sponsor oldu

  Bu liglerin herhangi bir resmi yanı yok. Suriyeli tüccarlar tarafından desteklenen bu liglerde Suriye’deyken ülkenin çeşitli kulüplerinde futbolculuk yapan sığınmacılar da ter döküyor. Genellikle tekstil atölyelerinde çalışan bu futbolcular, hafta sonlarını kiraladıkları halı sahalarda lig maçlarını oynayarak geçiriyorlar.

  İstanbul Merter’de bu liglerden birini organize eden İsmail Hasan’ın Türkiye macerası 6 yıl önce başladı:

  60 takımı bir araya getirdi

  Vatandaşları arasında “Simo” lakabıyla tanınan Hasan’ın futbol aşkı Suriye’de başlamış, Türkiye’de devam etmiş. 2 ligin organizatörü olduğunu söyleyen Hasan 40 takımın büyükler, 20 takımın ise çocuklardan oluştuğunu söylüyor:

  Ligde başarı gösteren takımlara ödül de veriliyor. Suriyeli esnafın desteğiyle şampiyon takıma 2 bin TL, ikinci olan takıma bin TL, ligde üçüncü olan takıma ise 500 TL ödül veriliyor. Liglerin “En iyi kaleci,” “en iyi forvet,” “en iyi oyuncu” gibi ödülleri de var.

  Ligin en iyi futbolcusuna kolonya ödülü

  Bu ligde “en iyi oyuncu” seçilen futbolcu 21 yaşındaki Maher Algan. Ödül olarak kendisine bir şişe kolonya verildi. Tabii ki bunun manevi değeri maddi değerinin oldukça üstünde. Kendisi, Suriye’nin Hurriye kulübünde top oynarken bir gün iyi bir futbolcu olup ödülden ödüle koşacağının hayalini kuruyordu: 

  İttihad’ın eski futbolcusu da sahada: Tek isteğim eski günlerime dönmek

  Türkiye ile Suriye arasında “dostluk” rüzgarlarının estiği 2007 yılında Fenerbahçe Halep’te bir dostluk maçına çıkmıştı. 2-2 biten maçta rakip evsahibi olan Al İttihad’tı. Şimdi bu ligde top koşturan Adib Mekriş işte o kulübün eski futbolcularından biri. 7 yıl önce Halep’ten kaçarken futbola devam edebileceğini düşünüyordu ancak şimdi bir mağazada tezgahtarlık yaparak hayatını kazanmak zorunda.

  Şimdi bu gayri resmi ligde arkadaşlarıyla birlikte formasını giydikleri takıma da İttihad adını koymuşlar. Hayattaki tek isteğinin “Eski günlerde olduğu gibi yine Al Ittihad’da futbol oynayıp eski hayatımı geri kazanabilmek” olduğunu söylüyor.

  Yahya Nasif de tıpkı Adib Mekriş gibi eski bir Al Ittihad futbolcusu. Savaş başlayınca o da 7 yıl önce soluğu Türkiye’de almış:

  “Beşiktaş beni alırsa çok iyi bir futbolcu olurum”

  Muhammed Ömer Fiyad aslında aynı organizasyon tarafından düzenlenen çocuklar liginde oynuyor. Bugün buraya büyükler liginin maçlarını izlemek için gelmiş. Henüz 14 yaşında olan Fiyad 5 yıldır Türkiye’de ve Türkçeyi çok iyi konuşuyor. Annesi, babası ve 6 kardeşiyle birlikte Suriye’den buraya göç eden Fiyad okula da gitmiyor. Hayatta tek amacı Beşiktaş’ta top oynamak:

  Eskiden hakemdi şimdi dikiş ustası

  34 yaşındaki Abdülnasır Muhammed Muhiddin de 3 yıl önce Halep’ten Türkiye’ye gelenlerden biri. Suriye liglerinde hakemlik yapan Muhiddin burada dikiş makinesi öğrenerek bir atölyede çalışmaya başlamış. Hakemliğe devam edebilmek için burada başvuru yapsa da diğer Suriyeli futbolseverler gibi amacına ulaşamamış. O da şimdi bu ligde hakemlik yapıyor:

  “Hatıralarımız orada kaldı. Onları unutamayız”

  Bu turnuvalardan biri de 32 takımla İstanbul Fatih’te oynanıyor. Turnuvanın diğerlerinden ayrılan bir özelliği de var. Mısırlı ve Afrikalıların oluşturduğu takımlar da bu turnuvada diğer Suriyeli takımlarla karşılaşabiliyor.

  Turnuvanın organizatörü Ahmed Haşimi. Haşimi Halep’te doğup büyümüş. “Halep çok eski, çok güzel bir şehir. Bizim hatıralarımız orada kaldı, onları unutamayız” diyen Haşimi bu turnuvayı neden düzenlediğini şöyle anlatıyor:

  Haşim işini oldukça ciddiye alıyor. Sahaya çıkan takımlar meşaleler eşliğinde karşılaşmaya uğurlanıyor. En az 3 hakem de sahada görev alıyor ve karşılaşmayı kayda alan fotoğrafçı ve kameramanlar var. Haşimi’nin oyunculara tek bir uyarısı var: “Büyük bir hırsla oynamayın, dostluk ve güzellik içerisinde oynayın.”

  “Şampiyonlar Ligi sistemi ile oynuyoruz”

  Haşimi turnuvanın Şampiyonlar Ligi sistemine göre oynandığını söylüyor. 8 farklı grupta 4’er takım bulunuyor. Gruplarda ilk 2’ye giren takımlar bir üst tura girme hakkı kazanıyor. 3. olanlar kendi aralarında oynayabiliyor. Gruplardan sonuncu ayrılanlara ise eve gitmek düşüyor. Bu turnuvaya da Suriyeli esnaf sponsor oluyor. Bazı esnaf takımlara eşofman ve ayakkabı verirken bazıları ise maçlara kuruyemiş gönderiyorlar. Birinci olan takıma ise kupa ve madalya veriliyor.

  Haşimi’nin bu turnuvayı düzenlerken bir amacı daha var. Onu şöyle anlatıyor:

  Yetkililerden destek beklediklerini belirten Haşimi şöyle devam ediyor:

  Yazı kaynağı : www.indyturk.com

  Sinan Gümüş'ten Galatasaray taraftarına: Hepsi Suriyeli

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap