Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  subliminal dinlemek günah mı

  1 ziyaretçi

  subliminal dinlemek günah mı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Subliminal günah mı

  Bilinçaltını etkilemeyi hedefleyen subliminal mesajlar, özgür irademizi etkiler mi?

  Bilinçaltını etkilemeyi hedefleyen subliminal mesajlar, özgür irademizi etkiler mi?

  Değerli kardeşimiz,

  Önce şunu belirtelim ki, bu “subliminal” adı verilen bazı mesajlarla bilinçaltına yollanan tekliflerin -bilinçli zihne rağmen- etki edeceğine dair teoriler, bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

  Gerek şeytan ve nefisten gelen iç telkinler olsun, gerekse dışarıdan gelen bazı telkinler olsun, insan üzerindeki etkisi inkar edilemez. Ancak bu etkinin insanın özgür iradesini ortadan kaldıracak boyutta olduğunu söylemek mümkün değildir. Herkes hayatında yüz binlerce defa bu tür telkin ve tekliflerle karşılaşmış, ama iradesini tamamen ortadan kaldırdığına şahit olmamıştır. Zaten iradenin varlık sebebi, bu tür telkinler karşısında direnç göstermektir.

  Madem bilimsel teorilerden söz ediyoruz, o zaman tecrübeyi konuşturmak durumundayız. Şunu çok iyi biliyoruz ki, pozitif ilmin bütün verileri deney ve tecrübeye dayanır. Bir teorinin bilimsel bir hüviyet alabilmesi için, yaygın bir deneme safhasından geçmesi gerekir. Bu konudaki deneylerin laboratuarı insanlardır. O halde insan denekleri üzerinde bu teorinin doğru olup olmadığını gözlemleyebiliriz. Bu konuda bizim teklifimiz vardır:

  "Subliminal” adı verilen bazı mesajlarla bilinçaltına yollanan telkinlerin özgür iradeyi tamamen devre dışı bırakacağını iddia edenler şunu yapsınlar; bir ay boyunca her gün oruç tutmasını ve her gece sekiz rekat teheccüd namazını kılmasını isteyen telkinlere maruz kalsınlar... Sonra da bu telkinleri olduğu gibi yerine getirip getirmediklerini görsünler ve ona göre bir yargıya varsınlar.

  Herkes gibi biz de zaman zaman televizyonu ve diğer iletişim araçlarını seyrederiz. Buna göre bazı çevrelerce iddia edilen “Cocacola” ile ilgili “subliminal” adı verilen bazı mesajların telkinine biz de maruz kalmışız demektir. Ve sonuçta biz Cocacolayı içmiyoruz. Demek ki, bu mesaj bizde öyle bir tesir meydana getirmemiş ve irademizi elimizden almamıştır.

  Şunu unutmayalım ki, sorumluluğun tek muhatabı şuurlu bir özgür iradedir. Bu sebepledir ki, İslam’da akıl özürlülerin ve iradesi olmayan mükrehin (icbar edilen kimsenin) sorumluluğu yoktur.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Subliminal Mesajlar

  BİLİNÇ ALTI ( SUBLİMİNAL ) MESAJLAR

              Sinema dinle her zaman ilişki içerisinde olmuştur..Sinemada dindarlar çoğunlukla küçümsenmiş,din temsilcileri alay konusu yapılmış,dini konularda yalan yanlış bilgilerle zihinler bulandırılmıştır.Bir kısım filmlerde ise dindarlar,dini değerler hiç görmemezden gelinmiş,sinemada onlara yer verilmemiştir.Son zamanlarda ise bu tavrın biraz daha yumuşadığına,dine ve dini değerlere biraz olsun pozitif manada yer verildiğine şahit oluyoruz.Aslında sinema iyi yönde kullanıldığında çok iyi bir tebliğ aracı olabilir.Bilinçaltı mesajlar ve alt metinler iyi bir propaganda aracı olarak kullanılabilir.


              Etkili bir propaganda aracı olarak kullanılan sinemada alay konusu yapılan Şaban ismi ilginç bir örnektir.1960 yılında 3365 çocuğa verilen Şaban ismi 2008 yılına gelindiğinde sadece 208 çocuğa isim olarak verilmiştir. Şaban ayı, İslam’da kutsal kabul edilen üç aylardan birisidir. Bizim inançlı insanlarımız bunu çocuklarına isim olarak vermeyi bir fazilet olarak görmüşlerdir. Filmlerde Şaban isminin kötü olarak nitelendirilmesinden sonra bu ismi kullanan insanımızın sayısında büyük miktarda düşüş yaşanmıştır.(Din Eğitimine Yardımcı Bir Araç Olarak Tebliğ Filmleri,Yrd.Doç. Dr. Bilal Yorulmaz)


              Bu negatif örneğin yanında  güzel bir örnek de verebiliriz.  Kurtlar Vadisi filminden bir sahne, Polat, babası, annesi, nişanlısı ve Hikmet karakteri yemek masasındadırlar. Aralarında şöyle bir diyalog geçer. Polat’ın nişanlısı Ömer babaya,

  -Sen hiç namazı kaçırmıyor musun?

  -Ömer baba,

  -İnsan hiç sevgilisi ile randevusunu kaçırır mı? deyince

  -Polat'ın nişanlısı,

  -Senin sevgilin Nazife anne değil mi?

  -Ömer baba,

  -O bana sevgilimin hediyesidir, İnsan sevgilisi ile olan randevusuna nasıl hazırlanırsa ben de öyle hazırlanıyorum, en güzel elbiselerimi giyiniyorum, temizleniyorum ve huzuruna öyle çıkıyorum. Bu sevgilinin, mecazi olanlardan ayrılan en önemli özelliği bütün randevularına sadık olmasıdır. O’nu andığın her an her yerde olması, sen O'na bir adım gittiğinde O'nun sana on adım gelmesidir.' der demez

  -Hikmet söze girer der ki,

  -Ömer baba! Şu abdest alma işi olmasa namazda bir şey yok aslında, beş değil on vakit bile kılarım.’

  Ömer baba mesajlarına devam şöyle devam eder:

  -O zaman, sevgiliye ulaşmak için mücadele etmedikten sonra, insan olarak yaratılmanın, sevmenin sevilmenin ne manası var. Senin ki en kolayı Hikmetim. Ama sana baştan söylüyorum, sudan ne kadar kaçarsan kaç, son suyunu dökmeden gömmüyorlar insanı evladım'.

              Kameralar objektiftir ama insanlar objektif değildir. Kamerayı kim hangi ideoloji istikametinde kullanırsa kamera ona hizmet eder. Bu sektör hem yapıcı hem de yıkıcı olabilir. Sinema, yönetmenin ve senaristin ideolojisine uygun olarak mesajlar sunmaktadır. Yapılan araştırmalarda 900 Hollywood filminden sadece on ikisinde iyi,ellisinde ise iyi-kötü, geri kalanında ise Müslüman karakteri kötü olarak sunulmaktadır. Özellikle dünya sinemasında Müslümanlar terörist olarak lanse edilmektedir. Bu durum dünyada İslamafobianın yeryüzünde yayılmasına ve Müslümanların kötü gösterilmesine sebep olmuştur. Hıristiyan inancındaki kurtarıcı Mesih inancı "Terminatör" ve "Matrix" gibi filmlere kaynaklık etmişti. Bu manada batıda Hıristiyanlıkla ilgili yapılmış oldukça fazla film bulunmaktadır. Bu sektörde Müslümanların uluslararası boyutta ortaya koyduğu yapıtlar maalesef oldukça azdır. Son dönemlerde bizim sinemamızda da hızlı gelişmeler yaşanmıştır ama dini hassasiyeti olan senarist ve yönetmenlere ihtiyaç duyulmaktadır. Temennimiz ihmal ettiğimiz bu sektörün

  göz ardı edilememesidir.

              Yeni yılda tüm kardeşlerimizin Allah’ın rızası istikametinde bir hayat geçirmelerini Rabbimden niyaz ederim.          

  Aydın YIĞMAN

  Beyoğlu Müftüsü

  Yazı kaynağı : istanbul.diyanet.gov.tr

  Bilinçaltı Mesajlar Dini Değerleri Nasıl Etkiliyor?

  Subliminal mesaj ile tebliğ yapmak caiz midir?

  Subliminal mesaj ile tebliğ yapmak caiz midir?

  SORU:

    

  Cevap:

  Bu kavram düne kadar bilinmeyen bir kavramdı. Bugün de ne anlama geldiği konusunda açık bir fikir de yoktur. Dinimizi tebliğde, insanları Allah'a yaklaştırmada bu tür sistemler kullanılırsa haram olur dememize mahal yoktur ama dinimiz İslâm, daha berrak, daha açık bir dindir. Ashab-ı kiram gibi yapmak ve tabii, açık, bilinen yöntemler kullanmak bereketin ta kendisidir biiznillah.

  fb.com/nureddinyildiz
  twitter.com/nurettinyildiz
  instagram.com/nureddinyildiz

  Kaynak: www.fetvameclisi.com .

  Yazı kaynağı : www.timeturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap