Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  su oksijen maddeyi niteleyen özellikler

  1 ziyaretçi

  su oksijen maddeyi niteleyen özellikler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler konu anlatımı

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler konu anlatımı

  3. Sınıf fen bilgisi konuları içerisinde maddenin halleri ve maddeyi niteleyen özellikler ile ilgili konular bulunmaktadır. Doğada maddeler farklı şekilde bulunması maddenin hallerini ifade eder. Maddeler katı, sıvı, gaz olmak üzere üç halde doğada bulunur. Maddenin halleri duyu organlarıyla ayırt edilmektedir.

  3. Sınıf Fen Bilimleri Maddeyi Niteleyen Özellikler Konu Anlatımı

   Maddeler doğada katı, sıvı, gaz olmak üzere üç farklı şekilde bulunur. Çevremize de baktığımızda farklı şekillerde ve renklerde birçok madde görülür. Çevrede gördüğümüz her şey bir madde olarak isimlendirilir. Maddeler belli bir yer kaplar ve kendine ait özellikleri mevcuttur. Maddelerin özelliklerini duyu organlarımızla ayırt edebiliriz. Örneğin; limonun rengini gözümüzle, kokusunu burnumuzla, tadını dilimizle, yumuşaklığını derimizle algılarız. Beş duyu organımızla algılayabildiğimiz bu özellikler maddeyi nitelendiren özellikler olarak tanımlanmaktadır. Maddeler farklı özelliklere göre sınıflandırılır.

   Sertlik- Yumuşaklık

   Sert maddeler; Maddenin özelliklerden bir tanesi sertlik yumuşaklıktır. Çizilebilen, kırılabilen, katı maddelere sert maddeler denir. Sert maddelere örnek olarak; taş, mermer, çelik gibi sert maddeler verilebilir. Sert maddelere elle şekil vermek pek mümkün değildir. Bir maddenin şeklinin kolayca de değişememesi o maddenin sert bir özelliğe sahip olduğu anlamına gelir. Sert maddeler kolaylıkla eğilemez, çizilemez ya da bükülemez.

   Sağlam olması gereken birçok eşya sert maddeden yapılmak zorundadır. Örneğin; buzdolabı, çamaşır makinesi, tencere, çivi gibi ürünler sert maddelerden üretilir.

   Yumuşak maddeler; kolaylıkla şekil değiştiren maddeler yumuşak maddeler olarak tanımlanır. Oyun hamuru, yastık, pamuk gibi maddeler yumuşaktır. Yumuşak maddelere kuvvet uygulandığında şekli çabuk değişir. Bazı maddelere uygulanan kuvvet ortadan kalktığında eski şekillerine dönme özelliğine sahiptir.

   Esneklik

   Şekli kolay değişebilen maddelere esnek maddeler denir. Özellikle sünger, lastik gibi birçok madde esnek özelliğe sahiptir. Bu maddeler eğilebilir, bükülebilir özelliktedir. Bu şekilde maddenin değişmesi mümkün olmaktadır. Esnek maddelere uygulanan kuvvet ortadan kalktığında tekrar eski haline dönme özelliğine sahiptir.

   Kırılganlık

   Cam, porselen gibi sert maddelerin esneklik özelliği bulunmaz. Bu maddeler kırılgan özelliğe sahip maddelerdir. Bazı maddeler çabucak kırılabilen bir özelliğe sahip iken, bazı maddeler biraz fazla kuvvet uygulandığında kırılabilir özelliktedir

   Pürüzlülük Ve Pürüzsüzlük

   Pürüzlülük; dokunulduğunda kendini hissettiren, girinti ve çıkıntıları olan maddeler pürüzlü maddeler olarak tanımlanır. Araç lastikleri, ağaç gövdeleri gibi maddeler pürüzlü alanlara örnektir.

   Pürüzsüzlük; yüzeyi düz olan dokunulduğunda kayma hissi yaşatan maddeler ise pürüzsüz maddeler olarak tanımlanır. Ayna, kağıt, cam gibi maddeler yüzeyleri pürüzsüz olan maddelerdir.

   Renk

   Renk, koku, tat gibi farklı özelliklere sahip maddeler bulunur. Çevremizde birçok farklı renkte madde bulunmaktadır. Aynı renklerden oluşan birçok üründe mevcuttur. Bazen aynı renkte ürünler tatlarıyla ya da kokularıyla ayırt edilebilir.

   Koku

   Her maddenin maddelerin kendine özgü bir kokusu vardır. Bazı maddeler koku duyusuyla ayırt edilebilir özelliğe sahiptir. Keskin kokulu maddeler; sirke, sarımsak, soğan gibi maddeler olabilmektedir.

   Tat

   Maddelerin farklı tatları bulunur. Örneğin; şeker tatlı iken, limon ekşi, biber ise acı bir tada sahiptir. Tatma duyusu dinimizle gerçekleştirilen bir duyudur. Şeker ve tuz renkleri benzer olduğu halde tatlarıyla ayırt edilebilen maddelerdir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Maddeyi Niteleyen Özellikler Nelerdir? Örnekler Üzerinden Maddeyi Niteleyen Özellikler

  Maddeyi Niteleyen Özellikler Nelerdir? Örnekler Üzerinden Maddeyi Niteleyen Özellikler

   Maddeyi niteleyen özellikler aynı zamanda maddenin temelini oluşturmaktadır. Daha doğrusu maddeyi anlatan ve ne olduğunu gösteren unsurlar olarak da öne çıkıyor. Öyle ki sadece cansız varlıklar değil aynı zamanda tüm canlı varlıklar da bir madde olarak değerlendirilmektedir. En küçük yapı taşı üzerinden atom ile beraber çevresinde dönen elektron ve iç kısımda bulunan proton üzerinden maddeler oluşur. Bu doğrultuda fiziksel açıdan etkileşim ile beraber maddeyi niteleyen özellikler bulunur.

   Maddeyi Niteleyen Özellikler Nelerdir?

   Farklı özelliklere sahip olan maddeler değişik nitelemeler eşliğinde ele alınmaktadır. Bu durum maddeyi tanımlamakta ve doğa içerisindeki bulunduğu şekilleri göstermektedir.

   - Sert,

   - Yumuşak,

   - Hafif,

   - Parlak,

   - Ağır,

   - Mat,

   - Köşeli,

   - Yuvarlak,

   - Kokulu,

   - Esnek,

   Bu şekilde genel olarak maddeyi niteleyen özellikleri fiziksel açıdan ele almak mümkün. Ancak aynı zamanda bu unsurlar farklı örnekler üzerinden de ele alınmak suretiyle daha net şekilde anlaşılabilir. Maddeyi niteleyen özellikler üzerinden verilen örnekler ve karşılık, maddenin nasıl bir yapıya sahip olduğunu ve ne şekilde doğada yer aldığını anlatmaktadır.

   Örnekler Üzerinden Maddeyi Niteleyen Özellikler

   Evrenin başlangıcından günümüze kadar her şeyin temelini madde oluşturur. Hava ve ışık ile beraber yerçekiminin dahi etkileşim üzerinden temelinde madde olduğunu söylemek mümkün. Yani tüm evren birbirleriyle bağlantılı şekilde madde üzerinden kurulmuştur. O yüzden fiziksel açıdan değişik şekiller kapsamında maddeyi niteleyen özellikler bulunmaktadır. Bunlara örnekler ile bakmak konuyu daha iyi anlama şansı sağlar.

   Sağlamlık: para ve taş,

   Mat: Karton,

   Pürüzlü: Buruşturulmuş olan kağıt,

   Esnek: Toka ya da lastik,

   Pürüzsüz: Cam ya da plastik,

   Parlak: Elmas veya pırlanta,

   Suyu çekmeyen: Plastik,

   Suyu çeken: Sünger,

   Saydam: Cam ile beraber şeffaf dosya,

   Suda batan: Demir,

   Suda yüzen: Tahta,

   Bu şekilde daha birçok farklı örnek ile maddeyi niteleyen özellikleri anlatmak mümkün. Aynı zamanda dokunarak hissetmek ya da koku almak üzerinden de madde örneklendirilebilir. Yaşamın her anında yer alan ve hayatın temelini oluşturan kök olarak söylemek mümkün. Bu sebepten dolayı farklı duyu organları ile beraber maddeyi değişik şekiller üzerinden anlamak çok daha kolaydır. Hem görsel hem de dokular dokuna üzerinden maddeyi niteleyen özellikler, onun yapısını ve bulunma nedenini anlatır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  4.Sınıf Fen Bilimleri: Maddeyi niteleyen özellikler

  (c) 2011 - 2022  | İlkokul etkinlikleri Telif hakları |Gizlilik |KVKK | Kullanım Sözleşmesi | Çerez Politikası | Yardım  |  Hakkımızda | İletişim|Çarpım Tablosu

  1.sınıf etkinlikleri : Okuma yazma süreci dökümanları, okuma metinleri, Türkçe, matematik, hayat bilgisi, görsel sanatlar, müzik dersi etkinlikleri

  2.Sınıf dersleri: Türkçe, matematik, hayat bilgisi, ingilizce, görsel sanatlar ve müzik

  2.Sınıf dersleri: Türkçe, matematik, hayat bilgisi, fen bilimleri ingilizce, görsel sanatlar ve müzik

  4.Sınıf Dersleri : Türkçe, matematik, sosyal bilgiler, fen bilimleri, ingilizce, insan hakları yurttaşlık ve demokrasi, din kültürü ve ahlak bilgisi

  instagram |Facebook Grup |Youtube|Twitter

  Telegram|2.Sınıf Telegram| 3.Sınıf Telegram  | 4.Sınıf Telegram |

  Yazı kaynağı : ilk-okul.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap