Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  stres kaynaklı mide ağrısına ne iyi gelir

  1 ziyaretçi

  stres kaynaklı mide ağrısına ne iyi gelir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Mide ağrısı neden olur, nasıl geçer? Strese bağlı mide ağrısı belirtileri, nedenleri neler ve ne iyi gelir?

  Mide ağrısına ne iyi gelir? Strese bağlı mide ağrısı nasıl geçer, neden olur? Evde geçmeyen mide ağrısına iyi gelen doğal yiyecekler

  Mide ağrısına ne iyi gelir? Strese bağlı mide ağrısı nasıl geçer, neden olur? Evde geçmeyen mide ağrısına iyi gelen doğal yiyecekler

  Küçük büyük herkesin çektiği mide ağrıları geçici sürelerde olduğu gibi uzun dönemlere de yayılabilir. Gastrit, ülser ve reflü gibi midevi hastalıkların ana belirtileri arasında mide ağrısı ve ekşimesi gösterilmektedir. Sadece fiziksel nedenler değil birçok strese bağlı psikolojik faktörler de mide ağrılarının başlıca sebepleri arasında gösteriliyor. Sağlıklı beslenmeye dikkat etmek başta olmak üzere alınacak birçok önlem gece geçmeyen ve sırta kadar vuran mide ağrılarını en aza indirgemektedir. Bu haberimizde sizlerden gelen; mide ağrısına ne iyi gelir, mide ağrısı nasıl geçer, neden olur gibi soruların yanıtlarını paylaşıyoruz.

  Mide Ağrısına Ne İyi Gelir? Evde Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

  Yaşam kalitesini düşüren ve zaman zaman strese bağlı bir durum olan mide ağrısı için sağlıklı ve doğal beslenme oldukça önemlidir. Günlük su tüketiminin fiziksel aktivitenin arttırılması mide ağrısını ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Mide ağrısını gidermek için bazı doğal yiyeceklerin tüketimini arttırmak da yararlı olabilir.

  İşte, evde mide ağrısına iyi gelen doğal yiyeceklerden bazıları;

  Tarçın: Sabahları aç karnına bir çay ya da tatlı kaşığı tarçın yemek, mide ağrılarının hızla geçmesine vesile olmaktadır. Beslenme uzmanları tarafından sıklıkla önerilen tarçın, sütlü tatlıların ve salep gibi içeceklerin üstüne konularak da tüketilebilir.

  Muz: Sporcuların bir numaralı tercihi olan muz meyvesi eklem ağrılarında olduğu gibi mide şikayetlerine de çözüm getiriyor. Öğün aralarında tüketilen muzlar, mide şikayetlerinin çok daha az hissedilmesini olanaklı hale getirmektedir.

  Yoğurt: Özellikle spordan sonra mide ağrıması ve ekşimesi şikayeti sıklıkla görülmektedir. Bu, vücudun fazla zorlandığına dair bir işarettir. Yarım yağlı ya da laktozsuz yoğurtlar tüketilerek hem harcanan enerji geri kazanılabilir hem de midede ortaya çıkan ağrılar azaltılabilir.

  Süt: Mide ağrısı ve yanması şikayeti bulunan kişiler bir yudum süt içerek bu şikayetlerinden kurtulabilir. Bir bardak süt içmek gaza neden olacağı için çok az miktarda içilmesi tavsiye edilmektedir.

  Bitki Çayları: Papatya ve ada çayı başta olmak üzere birçok bitki çayı mide ağrılarını geçirmektedir.

  Maden suyu: Yemeklerden on dakika sonra maden suyu içmek hem hazımsızlığa iyi geliyor hem de midenin çok daha rahat çalışmasını mümkün kılıyor.

  Mide Ağrısı Nasıl Geçer?

  Mide ağrısına iyi gelen besinleri sizler için katı ve sıvı şeklinde ayırdık. Mide ağrısı zamanlarında doğal olarak bu besinlerden faydalanabilirsiniz. Tabi ki, doktora başvurmak herhangi bir rahatsızlık için öncelikli tercih olmalıdır. Daha büyük sorunlarla karşılaşmadan önce muhakkak hekime başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

  Uyku düzenine dikkat: Az uyku vücudun tüm sistemlerinin daha yavaş çalışmasına neden olur. Özellikle gece 23:00 - 03:00 aralıklarında uykuda olmaya dikkat edilmelidir.

  Yatmak yerine oturmak: Yemekten hemen sonra yatmak yerine belli bir süre oturulmalıdır. İmkanı olanlar 10 - 15 dakika yürüyüşe çıkarak midenin çok daha sağlıklı çalışmasını sağlayabilir.

  Mide Ağrısı Neden Olur?

  Geçmeyen mide ağrılarının nedeni fiziksel olabileceği gibi altında stres, depresyon, anksiyete gibi psikolojik nedenler de yatabilir. Mide ağrılarının nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz; 

  Baharat ağırlıklı beslenmek: Kekik, pul biber ve nane gibi acısı yüksek olan baharatların yemeklerde yoğunluklu bir şekilde kullanılması mide ağrılarını tetikliyor. Aynı zamanda asitli içecekler ve turşular da özellikle belli bir yaş üstündeki kişilerin midelerinin ağrımasına neden oluyor.

  Fast-food: Sürekli olarak fast-food tarzında yemek yiyen kişilerde mide şikayetleri sağlıklı beslenenlere oranla beş kat daha fazladır. Bunun önüne geçmek için katkısız ve doğal gıdalardan oluşan beslenme programları oluşturulmalı, bu programlara harfiyen uyulmalıdır.

  Yemekten sonra hareket etmemek: Özellikle akşam yemeklerinden sonra hareket etmemek ve direkt olarak yatmak mideyi sıkıştırıyor. Sindirim sisteminin tam randımanlı çalışmaması ile birlikte hazımsızlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Hazımsızlık ise başta mide ağrısı olmak üzere birçok belirtinin görülmesine neden olur.

  Kış hastalıkları: Nezle ve grip olan kişilerde baş ve eklem ağrısının yanı sıra mide ağrıları da gözlemlenmektedir. Midesini üşüten kişilerde ağrılar çok daha şiddetli olabilir.


  Strese Bağlı Mide Ağrı Ağrısı Neden Olur?

  Birçok farklı psikolojik neden ve ruh hali mide ağrılarına doğrudan doğruya sebebiyet veriyor. Bu psikolojik nedenlerin başında stres gelmektedir. Stresli bir yaşam süren kişilerde midevi problemler haf safhaya varabilir.

  Anksiyete bozukluğuna kadar uzanan kaygı da kişileri fiziksel olarak da etkiliyor. Kaygılı kişilerde mide ağrıları şikayetleri kronikleşerek kalıcı hale gelebilir.

  Son olarak depresyona giren kişilerde halsizlik, baş ağrısı dışında mide ağrıları saptanmaktadır. Mutlu bir ruh hali olan kişilerde ise bu ağrılar kendiliğinden geçer. 

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Strese bağlı mide-barsak sorunları ve belirtileri

  Strese bağlı mide-barsak sorunları ve belirtileri

  Stres faktörleri sindirim sistemi üzerine oldukça etkilidir. Bir diğer açıklama ile sindirim sistemi strese karşı oldukça hassas olup, çeşitli bulgularla ve belirtilerle kendisini ifade etmeye, böylece “bana fazla baskı yapıyorsun” dercesine sizi bu belirtilerle de ikaz etmeye çalışacaktır. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Demirtürk konuyla ilgili görüşlerini aktarıyor.

  Aşırı stresli olan kişiler ne tür sindirim sorunları ortaya çıkıyor

  Strese bağlı mide-barsak sorunu belirtileri

  Yemek borusunda; takılma hissi, yutma zorluğu

  Midede; şişkinlik dolgunluk, hazımsızlık, geğirti, ülser benzeri ağrı, bulantı, kusma

  Barsaklarda; karın ağrısı, ishal, kabızlık, ishal veya kabızlık atakları yaşayabilirler.

  Ancak önemli olan husus, sindirim sistemi belirtilerinin kesin olarak stres kaynaklı olduğunu söylemek için Gastroenteroloji uzmanınca diğer nedenlerin olmadığının teyit edilmesi bu yönde gerekli muayene ve tetkiklerin yapılması gereklidir. Aksi takdirde sindirim sisteminde belirttiğimiz belirtileri kendi, kendimize strese bağlıdır diyerek hekime müracaat etmemek doğru bir yaklaşım olmayacaktır.

  Bulantı kusma, kilo kaybı, iştahsızlık, son zamanlarda belirginleşen dışkılama alışanlığında değişiklik, makattan kanama gibi alarm bulguları olmadan şişkinli, hazımsızlık, doygunluk, ishal veya kabızlık ataklarının strese bağlı olabilme ihtimalinin yüksek olabileceği söylenebilir. Ancak yine de hekim tarafından bu tanının konulması gerektiği hususunu vurgulamak gerekir.

  Stres yaşayan ve mide-barsak sorunu yaşayan kişilere öneriler

  Öncelikle sindirim sistemi şikayeti yaşayan hastalar mutlaka Gastroenteroloji uzmanınca değerlendirilmelidir. Şikayetlerin stres faktörlerinden kaynaklandığı yönünde tanı konulması tedavi açısından da önemlidir. Bu suretle hastaların beyinlerini kurcalayan “acaba bende kötü bir rahatsızlık mı var” sorusundan kurtulması da hastanın tedavisinde önemli bir aşamayı oluşturacaktır.

  Hekimin bu safhada beslenme hususunda önerileri ve vereceği ilaç tedavisi destekleyici olacak, mide barsak sisteminin düzenli çalışmasına katkı sağlayacaktır. Ancak unutulmamalıdır ki burada hastalara önemli görev düşmektedir. Stres faktörlerinden mümkün olduğunca uzak kalmak, tedavilerden tam fayda görmeyen hastalarda psikiyatri uzmanının desteği de gerekebilecektir.

  Stresten uzak kalmak şüphesiz önemli. Ancak stresi uzaklaştıramıyorsak beslenmede nelere dikkat etmeliyiz

  Şişkinlik gibi problemleri olan hastalara öneriler 

  Yazı kaynağı : www.medikalakademi.com.tr

  Strese Bağlı Bir Hastalık: Mide Ülseri

  Strese Bağlı Bir Hastalık: Mide Ülseri

  Ülser yaranın tıp dilindeki adıdır. Mide ülseri, aşırı asit salgısından dolayı midenin örtücü tabakasında ortaya çıkan yaradır. Kişide bu yaraya bağlı olarak karın ağrısı, karında şişkinlik ve huzursuzluk, bulantı, kusma, iştahsızlık ve kilo kaybı gibi şikâyetler belirir. İlerleyen durumlarda yara iyice büyür ve midenin delinmesine kadar gider. 

  Mide ülseri tabiri caizse “süründüren” bir rahatsızlıktır. Kişi ne yediğini bilir ne de içtiğini. 
  Aspirin gibi analjezik ilaçlar, midenin son bölümünde üreyen “helikobakter pilori” adlı bir mikrop, sigara ve aşırı kahve tüketimi önemli ülser sebepleridir. 

  Ancak bütün bu sebeplerin ötesinde stres en önemli etkendir. Çünkü stres anında salınan adrenalin, kortizol gibi hormonlar, ki bunlara stres hormonları adı verilir, mideyi tahriş eden asit gibi salgıların da artmasına ve sonuçta ülser gelişimine katkıda bulunur. Mide delinmeleri de genelde stres sebebiyle olur.

  Ne Yapmalı?

  Mide ülseri bazı kişilerde bir stres cevabı olarak karşımıza çıkar. Hatta bazen depresyon, panik, korku, kaygı gibi durumların da bir habercisi olur. Eğer kişinin mideyle başı dertteyse ve bir türlü tedaviye cevap alamıyorsa yapması gereken ilk iş bir psikiyatriste gitmektir. Ülserin tıbbi tedavisine psikiyatrik katkının ilave olması kişiyi bu büyük ıstıraptan büyük oranda kurtarır. 

  Bir İki Güncel Öneri

  Erkeklerin Korkulu Rüyası: Erken Boşalma

  Erken boşalma erkeklerde görülen en yaygın cinsel fonksiyon bozukluğudur. Erkeklerin %40’ında önemli bir cinsel sorun olarak gündeme gelir. Kişi cinsel ilişkiyi partnerinin de tatmin olacağı yeterli bir süre devam ettiremez. 

  Etkenler genellikle psikolojiktir. Ergenlikte yaşanan olumsuz cinsel deneyimler, cinsel korkular, cinsel ilişkide yeterli olamama ve başaramama kaygıları, stres, partnerle yaşanan olumsuzluklar ve yetersiz cinsel bilgi düzeyi başlıca psikolojik etkenlerdir. 
  Psikiyatrik Yaklaşımla Tedavide %90 Başarı Elde Edilmektedir

  Eğer erken boşalmaya sebep olan kaygı bozukluğu, performans bunaltısı gibi psikiyatrik bir etken varsa uygun bir ilaç tedavisi sorunun büyük bir kısmını giderecektir. Ancak kalıcı düzelmeler ilave psikoterapi programıyla mümkündür. Terapist kişiye boşalma refleksine hâkim olmayı öğretir ve olumsuz şartlanmalarından kurtulmasına yardımcı olur.

  Doç. Dr. Adnan Çoban

  PSİKİYATRİST-PSİKOTERAPİST

  Yazı kaynağı : www.adnancoban.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap