Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  steteskop icat edilmeden önceki zorluklar

  1 ziyaretçi

  steteskop icat edilmeden önceki zorluklar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Tıp tarihinin en büyük icadı: Stetoskop

  Tıp tarihinin en büyük icadı: Stetoskop

  Hakkımızda

  Gizlilik Sözleşmesi

  Künye

  Reklam

  Yazı kaynağı : www.drozdogan.com

  Steteskop Nedir, Ne İşe Yarar? Steteskop'u İlk Olarak Kim Bulmuştur?

  Dünyayı Değiştiren 13 Tıbbi Buluş – Salthings

  Stetoskop

  Stetoskop

  Stetoskop, vücut içinde oluşan sesleri dinlemek için kullanılan tıbbi bir cihazdır. Stetoskop genelde üç ana kısımdan meydana gelir;

  Bazı stetoskoplarda ayrıca çan denilen ve alçak perdeden sesleri yükseltmeye yarayan bir kısım da bulunur. Diyafram, stetoskobun tüp kısmının ucunda bulunan ve dinlenmek istenen bölgeye değdirilen yassı koni şeklinde bir parçadır. Bu parçanın içinde ortamdan yalıtılmış bir zar vardır. Yüzeydeki sesle titreyen zar konik parça içindeki havaya basınç uygular ve bu basınç tüp içinden kulaklığa kadar ulaşır ve uygun yapıdaki kulaklık parçaları, sesi kulak içine yayar. Basit bir mantıkla çalışan stetoskop, bir nevi mekanik yükselticidir.

  Stetoskopla en çok dinlenen sesler şunlardır;

  Ayrıca kan basıncını ölçmek için de kullanılır.

  Stetoskop ile vücuttaki sesleri dinleme işine oskültasyon (auscultation) denir. Oskültasyon, tecrübe gerektiren bir teşhis yöntemidir. Stetoskop ile kulağa ulaşan sesin normal olup olmadığını anlamak, eğitim ve deneyim gerektirir. Mesela kalpten yayılan birçok ses vardır ve bu seslerin bazısı insandan insana farklılık gösterebilir.

  Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  MÖ 400 yılında Hipokrat, kalpten gelen sesleri, göğüs kafesinin içinde kaynayan sirkeye benzetmişti. 2000 yıl sonra, 17. yüzyılda William Harvey, bu sesi akan suyun çıkardığı şırıltı olarak açıkladı.

  1816 yılında Rene Theophile Hyancinthe Laennec, kağıdı rulo yaparak bir ucunu hastanın kalbine diğer ucunu kulağına dayayıp kalp sesini dinledi. Kısa süre sonra rulo kağıdın yerini bir tüp aldı ve bu da stetoskobun başlangıcı oldu. Yunanca bir kelime olan stetoskop; stetos (göğüs) ve skopein (bakmak) kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Günümüzdeki haline gelmesi için çeşitli malzemelerle deneyler yapıldı. En iyi ses iletimi, 30 cm.lik tahta silindirden elde edildi. Bu alet ile kalp sesleri daha net ayrıştırılmaya başlandı.

  1829'da, Dr. Charles Williams, Laennec stetoskobunu iki parçaya bölerek geliştirdi ve değişik açılara bükülüp katlanabilen bir cihaz haline getirdi. 1830 ve 1840 yıllarında tek kulaktan dinlemeli ve dayanıklı kauçuktan, doktorların kalp ve akciğer dinlemelerine açısal hareketlerle kullanım kolaylığı sağlayan stetoskoplar geliştirildi. 1852'de ilk çift kulaklıklı stetoskoplar kullanıldı. Amerika'dan P. Camman ve İngiltere'den Alfred Leared, aynı zamanlarda bu aleti değişik biçimlerde ortaya çıkardı. Camman tarafından üretilen cihaz; 1 inç'lik ahşap çan bağlı tüplere doğru incelen spiral telli, yayla metal dinleme tüplerine bağlı, kullanımı kolay ve konforlu idi. Sonraki 40 yılda stetoskop tasarımı çok az değişime uğradı.

  1894'te İtalyan Bianchi ile Amerikalı mühendis R.C.M. Bowles'ın çalışmaları, göğüs kafesi için kullanıldı. Bunları diyafram ve çanın yararları üzerine tartışmalar izledi. Çan ve diyaframa olan ihtiyaç artışı ile 1926'da Lad Howard Sprague ilk çan ve diyafram birleşimini bugünkü şekline getirdi.

  1940'ta Sprague, Maurice Rappaport ile birlikte çalışarak stetoskobun bilimsel fizik prensiplerini belirledi.

  1958'de İngiliz kardiyolog Dr. Aulrey Leatham'ın stetoskobu, sadece çan ve diyafram birleşimi olmayıp, ilkinin içinde ikinci en küçük çanı içeriyordu. Bir manivela sayesinde çocuklar için kullanıma imkân sağlıyordu.

  1961'de Amplivex tarafından elektronik stetoskop geliştirildi. Bu cihaz vakumlu tüp teknolojisi ile avantaj sağlıyordu. Uygun ağırlığı ve uygun boyu ile kullanıma elverişli bir cihaz oldu.

  Elektronik stetoskoplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Mekanik stetoskoplar hafif ve taşınabilir oldukları için kullanımları kolaydır ancak sadece uzman kişiler tarafından yorumlanabilecek veri sunar. Elektronik stetoskoplar ise elde edilen veriyi kullanıcıya yorumlanmış bir şekilde sunabilmektedir.

  Elektronik stetoskoplar fazla yaygınlaşmamıştır, gelişmekte olan bir teknolojidir ve pahalıdır. Doktorlar mekanik stetoskopları tercih etmektedir.

  Elektronik stetoskopların çalışma prensipleri

  Elektronik stetoskop, sesi öncelikle bir dönüştürücü yardımıyla elektriksel bir niceliğe dönüştürür. Havanın titreşimini elektrik işaretlere dönüştüren basınç algılayıcıları kullanılarak vücuttaki sesler elektronik ortama aktarılır. Bu iş için mikrofonlar kullanılır. Kullanılan mikrofonların yalıtılmış olmaları gerekir, çünkü ortamdaki sesler vücuttan gelen sese eklenerek çıktıyı bozar.

  Mikrofonla gerilime dönüştürülen ses çok zayıf ve gürültülüdür. Çeşitli filtre ve yükselteç devreleriyle iyileştirilen işaret (sinyal) daha sonra çıktı (ses, görüntü, teşhis sonuçları vs.) olarak sunulmak için örneksel (analog) veya sayısal (dijital) bir sisteme aktarılır. Sayısal verinin işlenmesi daha kolay olduğu için elektronik stetoskoplar genelde sayısal olarak tasarlanır. İyileştirilmiş işaret önce örneksel-sayısal çeviriciyle sayısal değerlere dönüştürülür ve daha sonra da bir işlemci tarafından işlenerek çıktı halini alır.

  İşaret çözümlemesinde sayısal işaret işleyicilerden (İng. Digital Signal Processor) yararlanılması çıktının kalitesini artırır. Sayısal işaret işleyici yardımı ile veriler üzerinde filtreleme-yorumlama vs. her türlü işlem kolayca yapılabilmektedir.

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Stetoskop

  Stetoskop

  Her ne kadar René Laennec (1781 - 1826) stetoskopu icat eden kişi olarak bilinse de, Antik Yunan'daki doktorların da bir aletle vücudu dinleme işlemini gerçekleştirdikleri bilinmektedir. Fransız bir doktor olan Laennec'in stetoskop yapımına ilham veren şey, kalp rahatsızlığı sebebiyle onu ziyarete gelen bir hasta olmuştur. Kulağını hastanın göbeğine dayama düşüncesinden utanan doktor, o sırada çocukların bir ağaç kütüğünün bir ucuna vurup çıkan sesi kütüğün diğer ucundan dinlediklerini hatırladı. Bunun üzerine bir silindir tüp içerisini kağıtla dolduran Laennec, tüpü kadının göğsüne koyduğunda tüpün açık olan ucundan hastanın kalp atışlarını rahatlıkla duyabildiğinin farkına vardı.

  Bu fikirden yola çıkan Laennec, ilk gerçek stetoskopu icat etti. Bu stetoskop, 22 santimetre uzunluğunda ve 2.5 santimetre çapında ahşap bir tüptü ve sadece tek bir kulaklığı bulunduğundan Monaural (tek ses) stetoskop olarak bilinirdi. Laennec bundan sonraki üç yılını tasarımını iyileştirmeye adadı. 1819 yılında yayımladığı ve o dönemde çığır açan kitabında, icat ettiği stetoskopun yaşayan canlıların kalp atışını ve kan akışını dinleyebildiğini tanımlayarak, ilk kez yaşayan şeyler üzerinde patolojinin uygulanabilmesine olanak sağlamış oldu.

  1829 yılında İskoçyalı bir doktor olan Nicholas Comins, ilk esnek stetoskopu icat etti. 1852 yılında ise New Yorklu bir doktor olan George P. Cammann, Laennec'in tasarımına iki adet kulaklığı ilk ekleyen kişi oldu. 1878 yılında ise stetoskopa eklenen mikrofon sayesinde seslerin çok daha net bir şekilde duyulması sağlandı.

  Yazı kaynağı : www.kimnezamanicatetti.com

  Bir fonendoskop ve bir stetoskop arasındaki fark nedir. Stetoskop ve fonendoskop: tıbbi cihazlar arasındaki fark

  Bir fonendoskop ve bir stetoskop arasındaki fark nedir. Stetoskop ve fonendoskop: tıbbi cihazlar arasındaki fark

  Tıbbi cihazlar stetoskop ve fonendoskop iç organlardaki sesleri dinlemek için tasarlanmıştır. Aynı işleve sahip olmalarına rağmen aralarında büyük bir fark vardır. Farkın tam olarak ne olduğunu anlamak için, yapılarını ve çalışmalarını daha ayrıntılı olarak tanımanız gerekir.

  Bir stetoskop ve bir fonedoskop arasındaki fark, bir zarın varlığı ile belirlenen yüksek frekanslı ve düşük frekanslı sesleri alma yeteneğidir.

  Bir stetoskop ve bir fonendoskop arasındaki farkın ne olduğunu bulmadan önce, her birini kullanmanın özelliklerini anlamaya değer.

  Bir stetoskop, bir uzmanın bir hastadaki iç organların ve sistemlerin çalışmasındaki fonksiyonel anormallikleri tanımlamasını sağlayan tıbbi bir cihazdır. Kafa, tüp ve kulaklık gibi önemli unsurlardan oluşur.

  Amaca göre birbirinden farklı birkaç farklı stetoskop modeli geliştirilmiştir. Cihaz:

  Tıbbi ekipman, bir teşhis prosedürünü gerçekleştirmek için gerekli olan çeşitli modlarla karakterize edilir. Çalışma sırasında en güvenilir sonucu elde etmek için stetoskopla çalışmanın temel kurallarına uymalısınız:

  Tıp uzmanları stetoskopla çalışırken herhangi bir zorluk yaşamazlar.


  Geçen yüzyılın ortalarında obstetrik stetoskop. Modern cihazlar fonendoskoplardan ayırt edilemez, ancak "zil" yapısının prensibi aynıdır.

  fonendoskop nedir

  Gürültüyü dinlemek için tasarlanmış bir başka cihaz da fonendoskoptur. İç organların ve sistemlerin durumunu değerlendirmenizi sağlar. Cihaz, gastrointestinal sistemin çalışmasındaki bozuklukları tespit etmekle iyi başa çıkıyor.

  Fonendoskop, uzmanın büyük arterlerin ve kalbin sağlığını değerlendirmesini sağlar. Yardımı ile edinilmiş ve doğuştan gelen kusurları gösteren sesler duyulur. Ayrıca fonendoskop, arterlerin kanla dolma derecesini belirlemeyi mümkün kılar.

  Fonendoskop genellikle solunum sisteminin oskültasyon sürecinde kullanılır. Enflamatuar bir sürecin başlangıcını gösterebilecek hırıltılı solunum için göğüs bölgesini dinlerler. Tıbbi cihaz, doktorların pnömoni ve plörezi gibi solunum yolu hastalıklarını teşhis etmesine olanak tanır.

  Çocuk doktorları genç hastaları incelemek için bir fonendoskop kullanır. Cihaz, doktorun kalp atışlarının sayısını belirlemesini ve kalbin ritmini kontrol etmesini sağlar. Solunum organları da değerlendirilir.


  Çocuk doktorları fonendoskop kullanır

  Cihazlar arasındaki farklar

  Bir stetoskop ve bir fonendoskop arasındaki farkla ilgili sorular uzun süredir araştırılmaktadır. Bu cihazlarla düzenli olarak çalışan kalifiye bir uzman, aralarındaki farkın tam olarak ne olduğunu söyleyebilir.

  Tıbbi cihazlar arasındaki fark, fonendoskopun zarının yüksek frekanslı darbeleri kendi içinden geçirmesidir. Stetoskop tüpü ise düşük frekanslı darbeleri değerlendirmek için tasarlanmıştır. İkinci tür sesler, yüksek frekansları boğma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, bu cihazı akciğer ve kan damarlarının hastalıklarının teşhisi için kullanmak mantıklıdır.

  Fonendoskop zarı, farklı frekanslardaki seslerin yoğunluğunu azaltabilir, ancak aynı zamanda yüksek olanları boğmaz. Bu nedenle cihazın kalp ve sindirim organlarının durumu incelenirken kullanılması uygundur.

  Cihazlar arasındaki fark, işlevsel yeteneklerinde yatmaktadır. Cihazların dış özellikleri pratik olarak aynıdır.

  stetoskop nedir


  Stetofonendoskoplar genellikle basitçe stetoskoplar olarak adlandırılır.

  Tıpta, gürültüyü dinlemeyi mümkün kılan başka bir cihaz kullanılır. Geliştirilirken stetoskop ve fonendoskopun işlevleri ile onları farklı kılan özellikleri dikkate alındı. Onların temelinde bir stetofonendoskop oluşturuldu. Cihaz, iki öncülünün olumlu özelliklerini birleştiriyor. Onlardan pek farklı değil. Stetofonendoskoplar, hastanın durumunu doğru bir şekilde teşhis etmenizi sağlayan çeşitli işlemler gerçekleştirir.

  Modern bir gürültü nem alma cihazı 3 önemli bileşenden oluşur:

  Cihazın bazı modelleri bir yay ile donatılmıştır. Varlığı, tıbbi cihazın nihai maliyetine yansır.

  Modern cihazlar, öncekilerden daha kapsamlı işlevselliğe sahiptir. Bu modeller gereksiz sesleri iyi kestiği için, doktor onların yardımıyla gürültülü bir odada bile gürültüyü dinleyebilir.

  Günümüzde, belirtilen tıbbi cihaz türü, birincil tanı için çok popülerdir. Bu yapılar bilgilendirici ve kompakttır, yardımlarıyla iç organların çalışmalarının kalitesini test edebilirsiniz. İlk yardım çantasına kolayca sığarlar: Doktorun bir hastayı evde muayene etmek için yanına büyük laboratuvar aletleri alması gerekmez.

  Stetoskop, fonendoskop ve stetoskop: fark nedir?

  Dikkate alınan tıbbi cihazlar, iç organların işleyişinin kalitesini incelemek için kullanılır.

  Çalışma, belirli bir organın çalışması sonucunda ortaya çıkan ses olaylarını dinleyerek gerçekleştirilir: kalp, akciğerler, kan damarları ve arterler, bağırsaklar vb.

  Stetoskop 19. yüzyılın başında Napolyon'un kendisini tedavi eden bir Fransız doktor tarafından icat edildi. Bu gerçek, bu cihazın tıbbi uygulamaya başarıyla dahil edilmesi gerçeğini destekledi.

  Belirtilen cihaz, genellikle uçlarında genişleyen ahşap uzun bir borudur. Yapının bir ucu dinlenecek alana uygulanırken, doktor diğer huniye bir kulak uygular.

  Steteskopun tüpü plastik veya metalden de yapılabilir.

  - stetoskopun daha gelişmiş bir versiyonu. 20. yüzyılın sonunda icat edildi.

  Belirtilen cihaz, duyulan sesleri iyileştiren bir zar ile donatılmıştır. Bu sayede doktor, kalbin çalışmasındaki hataları dinleyebilir.

  - stetoskop ve fonendoskopun olumlu yönlerini birleştiren bir cihaz. Modern doktorlar tarafından aktif olarak uygulanan bu cihazdır.

  Doktorun kafasına yüksek kaliteli sabitleme için, bazı stetofonendoskop modelleri de bir yay ile donatılmıştır. Tıbbi cihazın maliyetini etkileyen çeşitli versiyonlarda üretilebilir.

  Bu cihazların işlevselliği öncekilerden çok daha geniştir. Onların yardımıyla kabinin dışında dinleme yapabilirsiniz: yabancı gürültü etkili bir şekilde kesilir.

  Günümüzde fonendoskop, stetoskop ve stetofonendoskop türleri - tıbbi sınıflandırma

  Günümüzde tıbbi uygulamada, iç organların çalışmalarını daha etkin bir şekilde değerlendirmeyi mümkün kılan çok sayıda dikkate alınan cihaz kullanılmaktadır.

  Genel olarak, 4 büyük gruba ayrılırlar:

  Doğru fonendoskop, stetoskop nasıl seçilir - talimatlar ve önemli ipuçları

  Bugün hastaneler ve doktorlar seçiyor stetofonendoskoplar.

  Selefleri - stetoskoplar - çoğunlukla müzelerin raflarını süslüyor ve çeşitli sergilerde yer alıyor.

  Ancak uzun isminden dolayı stetofonendoskoplar günümüzde stetoskop olarak adlandırılmaktadır.

  Tıbbi ürünler için modern pazar, işlevsellikleri, görünümleri ve fiyatları bakımından farklı olan çok sayıda çeşitli stetofonendoskop modeli sunmaktadır.

  Dikkate alınan tıbbi cihaz seçilirken aşağıdaki hususlar dikkate alınır:

  Tıbbi cihazların üç çeşidi de tek bir amaç için tasarlanmıştır - çeşitli patolojik durumların karakteristik sesleri için iç organları dinlemek. Ancak, her üç cihaz da farklıdır. Bir stetoskop, bir fonendoskop, bir stetoskop tam olarak aynı şey değildir. Bu nedenle, bu cihazların temel özelliklerini ve farklılıklarını anlamaya değer.

  Stetoskop

  Stetoskop, iç organların oskültasyonu için tüm tıbbi cihazların en eskisidir. Bu tıbbi cihaz, 1816'da Doktor Renne Lannek tarafından icat edildi.

  İlk stetoskop, oldukça zor bir durumda iç sesleri dinleme ihtiyacı nedeniyle ortaya çıktı. Hasta çok kıvrımlıydı, bu da doğrudan oskültasyonu önemli ölçüde karmaşıklaştırdı. Doktor-teşhis uzmanı R. Lannek, normal bir kağıdı bir tüpe sardı ve bir kağıt tüp yardımıyla gerekli incelemeyi yaptı. Bu an, doktoru oskültasyon için özel bir cihazın icadı hakkında düşünmeye sevk etti. Steteskop böyle ortaya çıktı.

  İlk stetoskop, sonunda genişleyen bir huni bulunan ahşap bir boruya benziyordu. Ayrıca, cihaz sürekli olarak geliştirildi. Modern stetoskoplar, çeşitli fonksiyonel setlerle daha karmaşık tasarımlarla temsil edilir.

  Bugün tıpta, tasarımı ses ileten bir oda, iki tüp ve kulak zeytinlerinden oluşan binaural cihazlar kullanılmaktadır. Bu cihaz, düşük frekanslı sesleri dinlemek için mükemmeldir.

  Bugün bir kadın doğum uzmanı-jinekolog ofisinde klasik bir ahşap stetoskop görülebilir. Doktor bu cihazla fetüsün kalp atış hızını dinler.

  fonendoskop

  Bir fonendoskop, stetoskopla neredeyse aynı amaçlar için tasarlanmış, ancak daha gelişmiş bir tasarıma sahip bir cihazdır.

  Modern fonendoskop, Rus cerrah N.S.'nin gelişimi sayesinde ortaya çıktı. Korotkov.

  İç organların oskültasyonu için tasarlanan bu cihazın tasarımına, ses titreşimlerinin duyulabilirliğini artıran zar gibi bir eleman eklenmiştir. Fonendoskop yardımı ile yüksek ses tonlarını dinlemek mümkündür.

  Klasik stetoskoptan farklı olarak fonendoskop her zaman çift kulaklı bir tasarımla temsil edilir.

  Stetoskop

  Stetofonendoskop, önceki ikisini birleştiren bir cihazdır. Bir diyafram el aleti ve bir diyaframsız stetoskop el aletinden oluşur. Bu uçlar değiştirilebilir veya cihazın tasarımı aynı anda varlığını varsayar.

  Modern bir stetofonendoskop aşağıdaki parçalardan oluşur:

  Bir stetofonendoskopun işlevselliği önceki cihazlardan çok daha geniştir. Bir stetofonendoskop kullanarak düşük frekanslı ve yüksek perdeli sesleri dinleyebilirsiniz. Bu cihaz, tüm gereksizleri kesmenize ve yalnızca teşhis için önemli olan gürültüyü kaydetmenize olanak tanır. Birçok stetofonendoskop, herhangi bir ortamda oskültasyonun yapılmasına izin verir. Bir stetoskop veya fonendoskop, muayeneye sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektirir.

  Günümüzde dijital ve elektronik stetofonendoskoplar icat edilmiştir. Bu tür cihazların özel bir ses iletimi vardır ve belirtilen cihazın daha basit tasarımlarını kullanırken fark edilmeyebilecek en yumuşak tonları dinlemenizi sağlar. Ayrıca, bu tür stetofonendoskoplar, verileri bir bilgisayara aktarma yeteneği sağlar. Bu an, teşhisin etkinliğini büyük ölçüde artırır.

  Modern doktorlar uygulamalarında, bir stetofonendoskop olan Laennek, Lired ve Korotkov'un icatlarının avantajlarını birleştiren bir cihaz kullanıyorlar. Bu cihaz, stetoskop (membransız) ve fonendoskopik (membranlı) değiştirilebilir (veya bir arada) el aletleri ile donatılmıştır. Yapısal olarak, modern stetofonendoskoplar öncekilerden daha karmaşıktır. İşlevleri çok daha geniştir. Gerekirse, sadece doktorun ofisinde değil, aynı zamanda oldukça gürültülü herhangi bir yerde de oskültasyon yapılmasına izin veren yabancı gürültüyü etkili bir şekilde kesebilirler.


  Çalışma sırasında elde edilen bilgileri kaydetme, daha fazla analiz için bir PC sabit diskine aktarma veya önceki çalışmaların sonuçlarıyla karşılaştırma olanağı sağlayan dijital stetofonendoskoplar da vardır. Bu tür cihazlar, cihaza izin veren kompakt pillerle birlikte verilir. uzun zamanözerk olarak işlev görür.

  Bu bölümde tüm fonendoskoplar ve stetoskoplar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

  Bir stetoskop üç unsurdan oluşur: kafa, tüp ve. Fetal kalp atışını, küçük çocukları ve kalp üfürümlerini dinlemek için ideal olan birkaç cihaz türü vardır. Steteskop, amacına bağlı olarak düşük ve yüksek frekanslı sesleri dinlemek için çeşitli modlara sahip olabilir.

  stetoskop nasıl kullanılır

  Oskültasyondan önce hasta rahat bir pozisyon almalı, gerekirse kıyafetlerini çıkarmalıdır. Oda, doktorun seslerdeki en ufak sapmaları algılayabilmesi için yeterince sıcak ve sessiz olmalıdır. Dinlemek için doktor hastaya sağ taraftan yaklaşmalıdır.

  Doktorun iç organların durumu ve içlerinde yabancı gürültü varlığı hakkında tam bir resme sahip olması için, stetoskopun başını sternumun sol kenarındaki dördüncü interkostal boşluğa, ardından apekse uygulamalıdır. kalbin (orta klaviküler hat boyunca beşinci interkostal boşluk). Bundan sonra - sternumun sağ ve sol kenarlarındaki ikinci interkostal boşlukta - kalp kapakçıklarının, aortun ve pulmoner arterin duyulduğu yerlerde. Her hassas noktada dinleme yapılmalıdır.

  Fetal kalp seslerini dinlemek

  Doğum öncesi kliniğine yapılan her ziyarette, doğum uzmanı özel bir obstetrik stetoskop kullanarak fetüsün durumunu değerlendirir - uçlarında uzantıları olan uzun düz bir tüp, farklı yerlerde karına uygulanır ve yabancı sesleri dinler. Bu cihaz yüksek bir hassasiyete sahiptir ve fetal nabzı hesaplamanıza, kalp atış hızının doğruluğunu belirlemenize ve gerekirse ek muayene yapmanıza ve ekokardiyografi yapmanıza olanak tanır.

  Hipertansiyon için stetoskop nasıl kullanılır

  Hipertansiyon ile, bu cihaz kalp ve kan basıncını belirlemek için gereklidir. Bunu yapmak için bir fonendoskop kullanın - sesleri yükselten kauçuk membranlı gelişmiş bir stetoskop. Bu cihaza ek olarak, basıncı ölçmek için bir tonometreye de ihtiyaç vardır - manşetteki basıncı pompalayan bir cihaz.

  Klasik modellere ek olarak, elektronik mikrofonlu, kulaklıklı ve gürültülü odalarda hastaları dinlemeye izin veren elektronik stetoskoplar, içlerindeki yabancı gürültüyü bastırmak için özel bir teknoloji kullanılarak elde edilir.

  Modern tıpta, en gelişmiş cihazlar giderek daha fazla kullanılmaktadır - en ince sesleri dinlerken iç patolojileri tespit etmek için gelişmiş yeteneklere sahip stetofonendoskoplar. Bu, hastayı tedavi etmek için doğru bir şekilde teşhis koymaya ve zamanında önlemler almaya yardımcı olur.

  Yazı kaynağı : leally.ru

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap