Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  staj mağdurlarına müjde son dakika

  1 ziyaretçi

  staj mağdurlarına müjde son dakika bilgi90'dan bulabilirsiniz

  9 Mart EYT son dakika haberi: Staj ve çıraklık mağdurlarına mest eden müjde! Başkan Erdoğan talimat verdi

  9 Mart EYT son dakika haberi: Staj ve çıraklık mağdurlarına mest eden müjde! Başkan Erdoğan talimat verdi

  Staj ve çıraklık sigortası girişliler için yeni bir çalışma TBMM’ye sunulacak. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre, Mart ayının sonuna doğru TBMM’de görüşülecek olan 2. torba yasada staj ve çıraklık mağdurlarına yönelik bir düzenleme yapılacak. Bu düzenlemeyle staj mağdurları da Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında emekli olacaklar.

  EYT düzenlemesi, 28 Şubat’ta kabul edilerek Resmi Gazete’de yayımlandı ve 2 milyon 250 bin vatandaşa emeklilik yolunu açtı. Ancak bu düzenlemede yer alan başvuru şartları arasında en önemli unsur, 8 Eylül 1999 öncesi işe giriş başlangıcının emeklilik için şart oluşu oldu. Söz konusu tarihten önce staj ya da çıraklık sigortası girişi yapılan vatandaşların ise ‘staj faaliyeti’ SGK mevzuatlarına göre işe başlangıç için yeterli sayılmadı. Düzenlemenin öne çıkan unsurlarından biri, emeklilik için işe giriş tarihinin 8 Eylül 1999’dan öncesine dayanmasıdır. Bu tarihten önce staj veya çıraklık sigortası girişi yapılan vatandaşlar, SGK mevzuatlarına göre işe başlama için yeterli sayılmamaktadır.

  Meslek liselerinden mezun olan birçok stajyer ve çırak, aylardır hükümet yetkililerine seslerini duyurmaya çalışmaktadır. Stajyer sorununun çözümü için yapılacak bir düzenleme ile staj faaliyeti, Meclis’te ‘uzun süreli çalışma’ olarak değiştirilirse, staj mağdurları da EYT kapsamında emekli olabileceklerdir.

  Konu hakkında konuşan SGK Uzmanı Onur Önal, MEK TV canlı yayınında “Staj sorununun ikinci torba yasaya gireceğine ve çözüleceğine eminim. Seçim öncesi, yani Mart’ın sonu gibi, 2. torba yasa TBMM’de görüşülecek. Orada, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçerek yasalaşacak” dedi.

  Hükümet yetkilileri, staj mağduriyetinin farkındadır ve konuya öncelik vermektedirler. Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili bilgisi ve hassasiyetiyle çalışmaları yakından takip etmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de staj mağduriyetinin ortadan kaldırılması halinde kaç kişinin emekli olacağına yönelik çalışmalar yapmaktadır.

  Staj mağduriyetinin çözüme kavuşması için gerekli adımlar atılacaktır. Tüm stajyer ve çırakların seslerinin duyulması ve mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışmalar devam etmektedir.

  finans365.com özel haber

  Yazı kaynağı : www.finans365.com

  Staj ve çıraklık mağdurları Ankara'da buluşuyor

  Staj Sigortası Haberleri - Son Dakika Staj Sigortası Hakkında Güncel Haber ve Bilgiler

  Staj ve çıraklık mağdurlarına müjde!

  Staj ve çıraklık mağdurlarına son dakika müjdesi: Bu yapılırsa emekli olabilirler!

  Türkiye'de 2 milyon 250 bin vatandaşa hemen, yaklaşık 3 milyon vatandaşa da birkaç yıl içerisinde emeklilik yolunu açacak olan EYT düzenlemesi ile toplamda 5 milyonun üzerinde vatandaşın emekli olması bekleniyor. 

  Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen tasarı, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerin ardından Meclis'in çalışmalarını ertelemesi nedeniyle ileri bir tarihe ötelenmişti. Son olarak AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın EYT için 21 Şubat tarihini paylaşması, düzenlemeden yararlanacak milyonları mutlu ederken, kapsama dahil edilmeyen stajyerler ise seslerini yetkililere duyurmaya çalışıyor. 

  CANLI YAYINDA NASIL EMEKLİ OLABİLECEKLERİNİ AÇIKLADI

  Geçtiğimiz haftalarda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in staj mağdurlarına emeklilik kapısını tamamen kapatacan açıklamalarına rağmen, SGK Uzmanı Onur Önal, net bir ifade ile 8 Eylül 1999 tarihinden önce staj ve çıraklık sigortası girişi olan vatandaşların da EYT ile emekli olacağını iddia etmişti. Her ne kadar Meclis'e gelen tasarıda bu kesim için herhangi bir kapsam değişikliği yer almıyor olsa da, Önal, şubat ayında TBMM'ye gelecek torba yasayı belirterek emeklilik için bekleyen 250 bin staj mağduruna "sabırlı olun" çağrısında bulunmuştu. 

  tv100 canlı yayınına bağlanan Onur Önal, emeklilik konusunda mevzuatı aktararak, stajyer ve çıraklık sigortası mağdurlarının neden emekli olmadığını ve ne yapılırsa emekli olabileceğini aktardı. 

  Önal, başta meslek lisesi olmak üzere zorunlu staj faaliyetine tabi tutulan öğrenciler için verilen sigorta defterlerinin kısa vadeli sigortayı kapsadığını, bunun da mevzuata göre yalnızca staj faaliyeti sırasında yaşanabilecek sağlık sorunlarına ve iş kazalarına önlem amacıyla yürürlüğe koyulduğunu aktardı. Bu mevzuatta herhangi bir yasal değişiklik yapılmadığı sürece stajyerlerin EYT'ye dahil olamayacağını hatırlatan Önal, torba yasa ile kolay bir değişiklik sağlanarak 250 bin kişi için emeklilik yolunun açılabileceğini aktardı. 

   

  Deprem yardım başvuruları başladı! Kimler başvuru yapabilir? İşte detaylar...

  Milyonları ilgilendiren flaş iddia! Eyt'nin yasalaşmasına ramak kala iptal mi edilecek?

  TOKİ'den konut ve arsa alacaklar dikkat! Bu tuzağa sakın düşmeyin

  TOKİ'den konut ve arsa alacaklar dikkat! Bu tuzağa sakın düşmeyin

  Seçim öncesi flaş gelişme! Memur ve emekli maaşları yeniden hesaplandı

  Yazı kaynağı : www.gunboyugazetesi.com.tr

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2023 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap