Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  st petersburg beyaz geceler

  1 ziyaretçi

  st petersburg beyaz geceler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Ruslar St. Petersburg’un 'beyaz geceleri'nde ne yapıyor?

  Ruslar St. Petersburg’un 'beyaz geceleri'nde ne yapıyor?

  Rusya'nın eski başkenti St. Petersburg, 'beyaz geceleri' ile meşhur. Yaz aylarında gündüz uzunluğunun 19 saati bulduğu kent milyonlarca turisti ağırlıyor.

  Peki Ruslar güneş battıktan sonra da gökyüzünün aydınlık kaldığı beyaz gecelerde ne yapıyor?

  Dostoyevski'nin aşk romanı 'Beyaz Geceler'in geçtiği şehir bugün ülkenin kültür, mimari ve sanat merkezi.

  Rus Çarı Deli Petro 1703’te ülkenin Avrupa’ya açılan kapısı şehrin temelini attı.

  Baltık Denizi kenarındaki şehirde müzik sesi hiç susmuyor. Kentin 4 kilometre uzunluğundaki kalbi Nevsky caddesi boyunca amatör sanatçılar sahne alıyor.

  Kutlamalar ve havai fişek gösteri de gecelere renk katıyor.

  Şehir, adaları ve kanallarıyla 'Kuzey'in Venedik'i olarak adlandırılıyor. Geniş caddelerindeki mekanların çoğu sabaha kadar açık.

  Mayıs'ın sonunda başlayan beyaz geceler Ağustos'a kadar sürüyor. 22 Haziran'da ise gündüz uzunluğu 19 saate kadar çıkıyor.

  Yazı kaynağı : tr.euronews.com

  BEYAZ GECELER | Yeryüzünde Beyaz İzler

  ST. PETERSBURG’DA BEYAZ GECELER

  VE FESTİVAL HEYECANI 2022

  Beyaz geceler kutlamaları Scarlet Sails St. Petersburg image source: wikipedia

  St. Petersburg’da beyaz geceler; havanın tam olarak hiç kararmadığı zaman dilimi olarak basit bir şekilde anlatabilirim. Bu doğa olayı Mayıs ayı sonundan Haziran ayı sonuna kadar sürüyor. Nasıl oluşur? Güneş hiç batmıyor mu? 2022 yılı Festivaller, Scarlet Sails ne zaman? gibi aklınıza takılabilecek herşeyi açıklamaya çalıştım.

  Biz şehrin kültürel miraslarını ve bu doğa olayını da görebilmek için gitmiştik St. Petersburg’a 2017 yılında. Güneş battıktan sonra hafif aydınlık gün doğumuna kadar sürüyor, biz alışkın değiliz tabi çok heyecan ve merak uyandırıyordu. Aylin’le geceleri yani kararmayan gecelerde uyanıp uyanıp izlemiştik hostelimizin penceresinden. Elbette sokaklarında da yürüdük el ele romantik beyaz gecelerin tadını çıkararak. Kararmayan bu gecelerde sokaklar cıvıl cıvıl insanlar eğleniyorlar. Her şehrin bize hissettirdiği farklı güzellikler oluyor, St. Petersburg apayrı bir anı oluşturdu bizde. Bu dönemde bazı ülkelerde güneş hiç batmazken mesela Norveç Tromso, 21 Haziranda St. Petersburg’da gün 18 saat 50 dk sürüyor, akşam 22:25’de batıyor güneş ama gökyüzü hep alacakaranlık kalıyor. Zaten 03:35’de tekrar güneş doğuyor. Yazının devamında grafiklerle açıklayacağım aklınızda tam olarak canlanması açısından, nedir bu beyaz geceler.

  Gece 23:00 suları St. Petersburg 

  St. Petersburg’da Mayıs ayından başlayarak Temmuz sonuna kadar büyük kutlamalar gerçekleşiyor bu dönemde. Beyaz Geceler Festivali; ilk kez 1992’de kutlanmış. Rusya ile diğer ülkeler arasındaki kültürel alışverişi güçlendirmek, aynı zamanda Rusya imajını geliştirmek ve onu sanatın dünya merkezi olarak tanıtmak amacıyla başlanılmış bu festivale.

  Gece 01:00 suları St. Petersburg

  Beyaz gece kutlamaları; Mariinsky Tiyatrosu'nda 2022'de her yıl düzenlenen ‘Beyaz Gecelerin Yıldızları Müzik Festivali’yle başlıyor. 27 Mayıs - 15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşiyor. Mariinsky Tiyatrosu programına bakarak bilet alabilirsiniz. Main Stage yani tarihi binada gösteri izlemenizi öneririz. Bizde o tarihi tiyatro salonunda Giselle balesini seyretmiştik. Mariinsky Tiyatrosunda Giselleyazımızı okuyarak bilet fiyatları ve tecrübelerimizden faydalanabilirsiniz. Dünyaca ünlü sanatçıların performanslarının olduğu tiyatrodaki festival temmuz ayı sonuna değin her gün; bale, klasik müzik ve opera gösterimleriyle devam ediyor.

  En canlı gösterimlerin olduğu Scarlet Sails ise 2022 yılı için 26-27 Haziran'da olacağı söyleniyor. 

  Mariinsky Tiyatrosu - Giselle

  En görkemli kutlamalar ise; ‘Scarlet Sails’ Rusların deyimiyle "Alye Parusa" kutlamaları oluyor. Biz temmuzda gittiğimiz için kutlamaları maalesef görememiştik. Sadece birkaç gün sürüyor, 2022 yılı için 26-27 Haziran'da olacağı söyleniyor. Büyük çaplı havai fişek gösterilerinin olduğu, Neva nehrindeki Korsan gemilerinin geçtiği muhteşem görsel şölenli bir atmosfer. Ayrıca dünyaca ünlü sanatçıların gerçekleştirdiği konserler festivalin bir parçası oluyor.

  Beyaz geceleri tam anlayabilmek için; renklerin oluşumuyla grafikte inceleyelim;

  Image source: timeanddate.com

  Grafik gökyüzü renklerini tasvir etmek amacıyla hazırlanmış, en açık mavi renk gün ışığından (daylight) koyuluklarına göre 3 çeşit alacakaranlık ve en koyu gece (night) olmak üzere 5 renk skalası ile ayrılmış. Beyaz geceleri tabir eden kısım ise yatay eksendeki aylara bölümlendirilmiş kısımdan görüleceği üzere Mayıs ile Ağustos arasında. Bu aylar arasında hiç gece ve astronomik alacakaranlık görülmemekte. Basit ifadeyle tam karanlık gerçekleşmediği için beyaz geceler deniliyor. 21 Haziran gününü anlatacak olursam; grafiğin dikey eksenindeki saat skalasından da görüleceği gibi gün batımı 22:25, doğumu ise 03:35 e denk geliyor. Gün ışığını festivale dönüştürmelerine şaşmamalı bu insanların; kışın aralık ve ocak aklarında görüleceği üzere gün ışığı sadece 6 saat kadar oluyor.

  Karşılaştırma yapabilmek için İstanbul’un gün ışığı grafiğini inceleyelim;

  Image source: timeanddate.com

  Bizim ülkemizde göreceğimiz üzere 21 Haziran yani en uzun gündüzün yaşandığı gün bile akşam 20:39 da batıyor güneş. Battıktan 2 saat sonrasına kadar hava hala aydınlıktır hatırlarsınız; 21:56’ya kadar olan bu hafif karanlık etki St. Petersburg’da gün doğumuna kadar devam etmekte. Bizde 4 saat 37 dakika tam karanlık 1 saat 42 dakika ise astronomik alacakaranlık görülüyor. St. Petersburg’da gökyüzünde bu renkler beyaz gecelerde hiç olmuyor.

  Beyaz gecelerden aldığımız küçük videomuzu bu linke tıklayarak izleyebilirsiniz.

  Yazan: Yavuz A. I.

  Yazı kaynağı : www.yeryuzundebeyazizler.com

  Beyaz Geceler Rusya Moskova - St. Petersburg

  BEYAZ GECELER

  MOSKOVA (3) & St. PETERSBURG (3)

  Aeroflot Hava Yolları Tarifeli Seferi ile
  6 Gece 7 Gün

  Tur Programı
  16.Temmuz.2018 Pazartesi : EREĞLİ–AKÇAKOCA–DÜZCE–İSTANBUL

  Siz değerli konuklarımızı sabah saat 18.00'de Kdz. Ereğli'den, 18.45’de Akçakoca’dan, 19.30’da Düzce’den alarak İstanbul Atatürk havalimanına doğru hareket ediyoruz. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminaline saat 23.00’de varıyoruz.

  17.Temmuz.2018 Salı : MOSKOVA
  Bagaj, bilet ve pasaport işlemlerinden sonra Aeroflot Hava Yolları’nın SU2135T sefer sayılı uçuşu ile saat 01.50’de Moskova’ya hareket. Yerel saat ile 05.20’de Moskova’ya varış ve karşılanma. Özel otobüsümüzle panoramik şehir turuna başlıyoruz. Turumuzda; Tverskaya Caddesi, Moskova Nehri, Poklonnoya Tepesi, ünlü Bolşoy Tiyatrosu, Kızıl Meydan ve Kremlin Saray Meydanı görülecek yerler arasındadır. Öğleden sonra otelimize transfer, oda dağılımı ve dinlenmek için serbest zaman. Akşam arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak sunulan Rus Gecesi turumuza katılabilir (45 Dolar). Geceleme otelimizde. (Azimut Hotel Tulskaya v.b.)

  18.Temmuz.2018 Çarşamba : MOSKOVA
  Sabah kahvaltısı ve serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak sunulan Moskova Metrosu, Arbat Caddesi ve Nazım Hikmet Mezarlığı turuna katılabilirler. (45 Dolar). Turumuz ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in mezarını gezerek başlıyor. Aynı zamanda Rus tarihinde yer edinmiş önemli insanların da mezarlarını görüyoruz. Ardından hemen hemen tüm Dünya’nın en güzel dekore edilmiş metrosu olarak kabul ettiği Moskova Metrosu ile devam ediyoruz. Her gün milyonlarca kişinin taşındığı bu sanat harikası metro sizi de kendisine hayran bırakacak. Metrodan Arbat Caddesi’nde ayrılıyoruz. Moskova’nın en büyük ve en ünlü caddesinde alışveriş ve kahve keyfi için serbest zaman. Tur bitimi otelimize transfer. Öğleden sonra arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak sunulan Moskova nehrinde tekne turumuza katılabilirler (35 Dolar). Tur bitimi otele transfer. Geceleme otelimizde. (Azimut Hotel Tulskaya v.b.)

  19.Temmuz.2018 Perşembe : MOSKOVA
  Sabah kahvaltısı ve serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak sunulan Kremlin ve ‘Borodino Panorama Müzesi’ turuna katılabilir (60 Dolar). 12. yy’da yaptırılan Moskova’nın yanı sıra Rusya’nın da simgesi haline gelen Kremlin gezimizde 2 ayrı katedrali gezeceğiz. Tur bitimi otelimize transfer ve serbest zaman. Geceleme otelimizde. (Azimut Hotel Tulskaya v.b.)

  20.Temmuz.2018 Cuma : MOSKOVA – St. PETERSBURG
  Sabah kahvaltısı ve odaların boşaltılması. Özel otobüsümüz ile havalimanına transfer. Bagaj, bilet ve pasaport işlemlerinden sonra Aeroflot Hava Yolları'nın SU14T sefer sayılı uçuşu ile saat 10.55’de St. Petersburg’a hareket. Saat 12.15’de St. Petersburg’a varış ve karşılanma.Özel otobüsümüzle panoramik şehir turu. Turumuzda; Nevsky Caddesi, Puşkin Anıtı, Avrora Gemisi, Hermitage Müzesi, Moskovskay Caddesi, Kazan Katedrali, Kanlı Kilise ve Saray Meydanı görülecek yerler arasındadır. Tur bitimi otelimize transfer ve serbest zaman. Geceleme otelimizde. (Azimut Hotel Saint-Petersburg v.b.)

  21.Temmuz.2018 Cumartesi : St. PETERSBURG
  Sabah kahvaltısı ve serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak düzenlenecek Hermitage Müzesi turuna katılabilirler (55 Dolar). Çarlık dönemine ait yaklaşık 4 milyon eseri barındıran ve Neva Nehri yanında bulunan Dünya’nın ve Rusya’nın en büyük müzelerinden Hermitage Müzesi, en çok tablo koleksiyonunun bulunduğu müze olması nedeni ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Tur bitimi arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak sunulan tekne turuna katılabilirler (45 Dolar). Kuzeyin Venedik'i olarak adlandırılan St. Petersburg, Büyük Petro döneminde açılan kanallarıyla adacıklara bölünmüştür. Toplamda 330 adet köprü, kanal, ve adacık bulunmaktadır. Tekne turu esnasında Neva Nehri ve kanallar üzerindeki 18 yy.’a ait büyüleyici mimari yapıları görme fırsatı bulacaksınız. Tur bitimi otelimize dönüş ve serbest zaman. Akşam arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak sunulan Rus Revüsü ve Rus Kabaresi turumuza katılabilir (75 Dolar – Yemekli). Tur bitimi otelimize transfer. Geceleme otelimizde. (Azimut Hotel Saint-Petersburg v.b.)

  22.Temmuz.2018 Pazar : St. PETERSBURG
  Sabah kahvaltısı sonrası serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra olarak sunulan Pushkin Kasabası ve Peterhof Sarayı turuna katılabilirler (95 Dolar). Çarlık dönemi aristokrasinin Çar ailesi ile buluştuğu bu ünlü kasabada şair Puşkin’in eğitim gördüğü okul da yer alıyor. Peterhof Sarayı, Finlandiya Körfezi’nde bulunan ve Petro’nun planlarını kendi çizdikten sonra İtalyan mimar Rastrelli’ye inşa ettirdiği yazlık saraydır. Paris’teki Versailles’a rakip binası, 150 anıtsal çeşme ve 4 şelalenin süslediği bahçeleri ile muhteşem bir saray kompleksidir. II. Dünya Savaşı sırasında büyük zarar görmesine rağmen tüm ihtişamıyla ilk mimarisine sadık kalınarak restore edilmiştir. Tur bitimi serbest zaman ve geceleme otelimizde. (Azimut Hotel Saint-Petersburg v.b.)

  23.Temmuz.2018 Pazartesi : St. PETERSBURG – İSTANBUL
  Sabah kahvaltısı sonrası son hazırlıklar ve özel otobüsümüz ile havalimanına transfer. Bagaj, bilet ve gümrük işlemlerinden sonra Aeroflot Hava Yoları’nın SU6695E sefer sayısı ile 21.20’da İstanbul’a hareket.

  24.Temmuz.2018 Salı :
  Saat 01.10’da İstanbul’a varış ve bizi bekleyen aracımız ile Kdz. Ereğli'ye hareket. Saat 20.30'da Kdz. Ereğli'ye varış ve turumuzun sonu.
   

  Yazı kaynağı : www.gnrturizm.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap