Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sırt kaburga ağrısı neden olur

  1 ziyaretçi

  sırt kaburga ağrısı neden olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sırt Ağrısı Neden Olur? Neler İyi Gelir?

  Sırt Ağrısı Neden Olur? Neler İyi Gelir?

  Sırt Ağrısı Nedir?

  Sırt ağrısı, sırtımızda bulunan omurganın iki yanındaki kasların gerilmesi ile oluşur. Sırt ağrısına yol açan bu gerilmenin en büyük nedeni strestir. Normalde ‘’C’’ harfine benzeyen boyun omurgası düzleşir, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır ve sinirler baskı altında kalır. Bu baskı sonucunda sırt kasları gerilir ve ağrı oluşmaya başlar. Kasların uzun süre gergin halde kalması fibrozit adı verilen kas topaklarına neden olur. Yorgunluk, ağır kaldırma, klimaya maruz kalma gibi tetikleyici etkenlere bağlı olarak da sırt ağrısı olur. Bazı kişilerde sırt ağrısını azaltmaya yönelik kambur duruş başlayabilir. Sırt ağrısı pek çok hastalığın belirtilerinden biri de olabilir.

  Sırt Ağrısı Nedenleri

  Özellikle masa başı çalışanlarda çok sık görülen sırt ağrısına myofasiyel ağrı sendromu denir. Sırt bölgesinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrılar uzun süre masa başında çalışan kişilerin ortak şikayetlerinden biridir. Çoğunlukla sırt kaslarının üzerine basmakla ağrı tetiklenir, duruş bozukluğu ortaya çıkar.

  Kalp, akciğer ve safra kesesi hastalıkları da sırt ağrısına neden olabilir. Özellikle sırt bölgesinde omuzlardan kaburgaların bitimine kadar ağrı hissedilir. Boyun fıtığı da bölge olarak sırta yakın olması nedeniyle sırt ağrısına neden olabilir. Bunun yanı sıra boyun ve sırt omurgalarında oluşan kireçlenmeler de sırt ağrısı nedenlerindendir. Bu ağrıya özellikle kolda güç kaybı, uyuşukluk eşlik ediyorsa bu ağrılar boyun fıtığı habercisi olabilir.

  Yumuşak doku romatizması olan fibromiyalji, sırt ağrısı belirtileri ile kendini gösteren bir hastalıktır. Özellikle kadınlarda çok sık görülen fibromiyalji özellikle sırt bölgesi başta olmak üzere kişilerde yaygın vücut ağrısına neden olur. Yorgunluk, şişkinlik, depresyon ve stres ile birlikte sırt ağrıları çok yoğun şekilde hissedilebilir. Fibromiyalji tedavisi multidisipliner bir yaklaşım ile gerçekleştirilir.

  Omurga eğriliği anlamına gelen skolyoz özellikle gelişme çağındaki hastalarda yoğun şekilde sırt ağrısına neden olabilir.  Hastanın şikayetleri bilgisayar karşısında artarken, dinlenme ile hafifleyen niteliktedir. Skolyoz erken dönemde teşhis ve tedavi gerektiren ciddi bir rahatsızlık olduğu için sırt ağrıları mutlaka dikkate alınmalıdır.

  Daha çok kadınlarda görülen osteoporoz hastalığında sırt ağrısı, sırt kemiklerinde kırılma ve buna bağlı olarak boy kısalması görülebilir. Sırt üzerinde yoğunlaşan ağrı ve hassasiyet oldukça şiddetli olabilir. Sırt ağrısının yol açacağı kamburluğu önlemek için ilaç tedavisine ek olarak sırt kaslarını geliştirici egzersizler tavsiye edilir.

  Sırt ağrısının görüldüğü diğer hastalıkları şöyle sıralayabiliriz;

  https://www.youtube.com/embed/0dD3b65xhCE

  Sürekli Sırt Ağrısı Neden Olur?

  Sırt ağrısının sürekli devam ettiği durumlar mutlaka ciddiye alınmalıdır. 6 aydan fazla devam eden sırt ağrısı, sırtta yaralanmaya da zedelenme meydana gelmesi halinde bazı tetkiklerin yapılması çok önemlidir.  Sırt ağrısının nedenlerini, hangi hastalıklarla bağlantısı olduğunu öğrenmek için kan tahlili, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve MR gibi görüntüleme tekniklerinden faydalanılır. Sırt ağrılarının çoğu birkaç gün içinde geçer. Sırt ağrısı için çeşitli ağrı kesiciler ve kas gevşeticilerden faydalanılabilir. Farklı hastalıklardan kaynaklanabilen sırt ağrısını erken evrede yakalamak için mutlaka takip edilmeli ve gerekli tetkikler yapılmadır.

  Sırt Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Sırt ağrısına ne iyi gelir sorusu pek çok kişinin en çok merak ettiği konulardan biridir. Sırt ağrısına iyi gelen bazı yöntemleri deneyerek ve rutin alışkanlıklarınızı değiştirerek sırt ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Uzun süren sırt ağrılarında mutlaka uzman bir doktora başvurulması gerekir.

  Sırt Ağrısına İyi Gelen Egzersizler

  Sırt ağrıları için egzersiz yapmak hem ağrılarını hafifletir hem de sırt kaslarınızı gevşetip, güçlendirerek yeni ağrıların oluşmasını önlemeye yardımcı olur. Isınma ve gevşeme hareketlerinin ardından bu sırt egzersizlerini uygulayabilirsiniz;

  Medikal Fitness Danışmanı Murat Biçer, Kadınlarda Sırt Kaslarını Güçlendiren Egzersizler Nelerdir? sorusunu yanıtlıyor.

  Sırt Ağrısı Tedavisi

  Sırt ağrısı tedavisinde öncelik sırt ağrısının nedeninin belirlenmesidir. Bu amaçla sırt ağrısı teşhisi fiziki muayene, şikâyetlerin dinlenmesi ve MR, BT, EMG ve direkt grafi gibi incelemeler ile konulur. Sırt ağrısının nedenine ve ağrı şiddetine göre lokal etkili merhemler, kas gevşeticiler kullanılabilir.

  İlaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda ise fizik tedavi, nöral terapi, akupunktur, soft lazer, masaj gibi alternatif tedaviler uygulanmalıdır. Bu tedavilere ek olarak stres faktörü de ortadan kaldırılmalıdır. Hastanın stres düzeyini artıran unsurların uzaklaştırılası, tatile çıkılması, hobilere vakit ayırılması önerilir. Stres yönetiminde zorlanıyorsa hasta psikiyatrist yardımı da alabilir.

  Tedavi bitiminde egzersiz çok önemlidir. Sırt kaslarını güçlendirecek egzersizler ve yüzme oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra güneş, deniz, sıcak kum, kaplıcalar da sırt ağrısı tedavisinde destekleyicidir.

  Sırt Ağrısı İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir?

  Hayat kalitesini düşüren sırt ağrısına neden olan faktör daha çok kas kaynaklı problemler olsa da bazı durumlarda sırtta meydana gelen ağrıya kalp hastalıkları gibi daha ciddi hastalıklar da neden olabilir. Her yaş grubunda ortaya çıkabilen sırt ağrısının nedenlerini, hangi hastalıklarla bağlantısı olduğunu öğrenmek için kan tahlili, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi ve MR gibi görüntüleme tekniklerinden faydalanılır. ‘Sırt Ağrısı İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir?’ sorusu şu şekilde cevaplandırılabilir. Sırt ağrısı 2-3 günden fazla sürüyor ve ağrının şiddeti günbegün artı gösteriyorsa doktora başvurmak gereklidir. Çoğunlukla sırt ağrıları şikayetlerinde öncelikle bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden bir hekime başvurulur. Doktorunuz ayrıntılı fiziksel muayene gerçekleştirir, rahatsızlık şikayetiyle birlikte sıkıntılarının hikayesini de öğrenmek ister. Hekiminiz ayrıntılı muayeneden sonra sizi Nörolojibölümünden bir hekime de yönlendirebilir.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Yazı kaynağı : www.memorial.com.tr

  Kaburga Ağrısı - Kostokondrit - Doktor Fizik

  Kaburga Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Kaburga Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Kaburga Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Kaburga Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Kaburga Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Kaburga Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Kaburga ağrısı, göğüs bölümünde sıklık ile karşılaşılan hastalıkların başında yer almaktadır. Göğüs ağrıları darbe kaynaklı ve iç organlardaki oluşan bazı rahatsızlıklara bağlı olarak yaşanmaktadır. Kaburganın alt kısmında, insan sağlığı için önemli organlar bulunmaktadır. Ağrı hissedilmesi durumunda, acil olarak sağlık kurumlarına başvurulması gerekmektedir.

  Kaburga Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

   Kaburga ağrıları darbe sonrası ve belirlenemeyen bazı şartlar ile oluşması halinde, Ortopedi ve Nöroloji doktorlarına başvurulması gerekmektedir. Söz konusu ağrının nedeni ve oluşum ile ilgili birçok tahlil ve kontrollerin yapılması ile hızlı iyileşme süreçleri belirlenmektedir. Darbe kaynaklı olması halinde dinlenme ve fizik tedavi gibi birçok tedavi yöntemleri sunulmaktadır. Başka iç organlarına bağlı olan kaburga ağrıları, tespit edilmesi ve erken müdahale edilmesi son derece önemlidir.

   Kaburga Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

   Kişilerin kaburga ağrıları için sağlık kurumlarına başvurmaları halinde Ortopedi ve Nöroloji bölümlerine başvurulması gerekmektedir. Fakat ağrının yeri tam olarak bilinmemesi halinde Dahiliye bölümüne gidilmesi gerekmektedir. Kaburga ağrılarının oluşmasındaki belirli sebeplerin belirlenmesi, uzman doktorlar tarafından takibi iyileşme süreçlerini belirlemektedir.

   Kaburga Ağrısının Nedenleri?

  Göğüs bölgesinde yer alan yaralanmalar kaynaklı

  Kaburga kırıklıkları

  Kas spazmları

  Akciğer iltihabı, en çok görülen kaburga ağrılarının başında yer almaktadır.

  Osteoporoz kemik hastalıkları

  Kaburga kıkırdaklarındaki iltihaplanma yaşanması

  Yatma ve oturma kaynaklı, sırt ve kas ağrılarına bağlı kaburga ağrılarının oluşumu

  Kaburga ağrıları şiddet derecesine göre belirlenmektedir. Bazı ağrılar kalp ve akciğer gibi rahatsızlıklar kaynaklı olması ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Hafif olan kaburga ağrıları ise zaman ile geçen oturma ve yatış pozisyonuna göre bazı nedenler oluşturmaktadır. Rahatsızlığın belirlenmesi aşamasında röntgen ve tahlil gibi gereksinimlere, doktorların vermiş olduğu karar ile belirlenir ve uygun görülmesi halinde ameliyat gibi işlemlerin yapılması mümkün görülmektedir.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Sırt ağrısı

  Sırt ağrısı sıklıkla yeri nedeni ile hem önem taşır hem de pek çok kafa karışıklığına neden olur.

  Sırt neresidir?

  Bu konuda sırt burada başlar veya burada biter gibi kesin bir sınır çizmek zordur.

  Bir de ağrıların yAnsıması ve dağılımına eklerseniz olay daha da karışabilir.

  Eğer illa da bir sınır çizmek isterseniz.

  Kullanılacak en iyi yöntem anatomik olarak omurların dağılımı ve yerleşimine bakmak gerekir.

  Torasik yani göğüs omurları sırt bölgesini, lomber bel omurları ise arkada bel bölgesini tanımlar.

  Fakat bazen hastalar sırt ağrısını tanımlamakta güçlük çekerler bu da genel olarak arkadan vücudumuza baktığımızda rahat anlaşılan bir sorundur. Bazı kişiler sırt diye bellerini gösterirler siz orası bel dediğinizde yok burası sırt derler sorun değil sonuçta işin temeline bakmak gerekir.

  Biz şimdi bu yazıda yüzeyden derine doğru giderek sık bahsedilen konulardan sık bahsedilmeyen konulara bir geçiş yapacağız.

  Öncelikle tüm konuyu anlamak için biraz sabretmenizi rica edeceğim. Hepsini bir araya toplarken konuyu da fazla uzatmayacağız. Karın ağrısı gibi sırt ağrısı için kullanılan tomografik bir bölge ayrımı yoktur.

  Asıl ayırım göğüs kafesi ve içindeki organlar ile karın bölgesini ayıran diafragma ile olur. Diyaframda kaburgaların bitim yerinde yukarıda yer alır yanı kaburgaların altındadır. Yine biraz yukarıda ye alır. Buda aslında sırt bölgesinin tam olarak tanımlanmamasının nedenlerinden biridir.

  Önce ne anlatacağımıza bakalım.

  Kısa birkaç örnek sırt ağrısı yerleri ve organ ilişkiler.

  Burası sırt mı? Burası omuz mu? Yoksa burası bel mi Birde buna yan ağrısını ekleyelim.

  Sırt ağrısı denildiğinde genelde omurga eğrilikleri ve omur sorunları (fıtıklar) ile karşılaşırsınız. Biz bu konuyu hızlı geçip pek bahsedilmeyen konurla dalış yapacağız.

  Sırt ağrısı genelde söylediğimiz gibi kas iskelet sistemi başta olmak üzere kalp, akciğer, yemek borusu (özafagus) mide pankreas, böbrek, karaciğer ve idrar yollarına bağlı da ortaya çıkabilir.

  Biz şimdi yukarıdan başlayarak aşağıya doğru gideceğiz.

  İnsan vücudunun iskeletini kaslar ayakta tutar. Kaslarda oluşan sorunlar bağlı oldukları kemikleri ve kemik yapılarda olan sorunlar da kasları etkiler. İkisini birbirinden hemen ayırmak pek mümkün değildir.

  OMUZ AĞRISI VE SIRT AĞRISI

  Sırt ev bel bölgesine baktığınızda kemik yapı omuz bölgesinde önce boyun bölgesi ve onu tutan kasların sırt bölgesindeki kemiklere bağlayan kaslar dikkati çeker.

  Bu bölgedeki sırt ağrıları omuz ve boyundaki sorunlar ağrılara neden olabilir.

  Bir başka önemli konuda kalp damar tıkanıklığına bağlı olan göğüs ağrısının her iki omuza ve sırtın tan ortasına doğru yansıdığı da olabilir. Genelde sol kol başat olmak üzere kollarda yayılabilir. Genelde efor ile ilgisi vardır.

  Ender olarak da göğüs kafesinin hemen altındaki akciğerde ve akciğer zarındaki hastalıklarda omuza vuran sırta yayılan ağrılar neden olabilir. Akciğer tümörleri de ender de olsa göğüs kafesinin üst bölgesindeki ağrılara neden olabilir.

  Fibromyozit yani kulunç olarak bilinen denile kas dokusunun iltihabı ve sonrasında gelişen sertleşme sırtın bu bölgesinde ağrılar neden olur. Sıklıkla boyun, omuz bölgesinde ve kürek kemiği omuz bağlantısında veya kürek kemiği omurga bağlantılarında görülür.

  Bu bölgeler ayrıca strese bağlı kasların aşırı gerilmesine bağlı oluşan sırt ağrılarının sık görüldüğü bölgelerdir.

  Omurgada bir eğrilik olduğunda (skolyoz) ilgili kaslar normal durumunu kaybeder ve eğriliği düzeltmek için kasılırlar ufak düzeyde olsa bu kaslara yük bindirir ve ağrıya neden olur. Bu ağrı karşılıklı bölgelerde olabilir.

  Sırt ev bel bölgesine baktığınızda kemik yapı omuz bölgesinde önce boyun bölgesi ve onu tutan kasların sırt bölgesindeki kemiklere bağlayan kaslar,

  Yazı kaynağı : drserdarakgun.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap