Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sırt ağrısı hangi bölüm bakar

  1 ziyaretçi

  sırt ağrısı hangi bölüm bakar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sırt Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

  Sırt Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

  Sırt Ağrısı Yapan Kas İskelet Sistemi Sorunları

  Sırt ağrılarının en sık nedeni kas iskelet kaynaklı sorunlardır. Kas gerilmesi veya spazmı, halk arasında kulunç olarak bilinen miyofasiyal tetik noktalar sırt, kürek kemiği, boyun ağrılarının yaygın sebeplerindendir. Uzun süre oturma, kar küreme gibi ağır aktiviteler, alışık olunandan yoğun egzersiz yapma, psikolojik stres kas ağrılarına yol açabilir. Kas ağrılarında o kasa basınç uygulamak ile ağrı ve hassasiyet oluşur. Boyun, omuz, sırt hareketleri ile ağrı artabilir.

  Boyun fıtığı veya omurga kireçlenmesine bağlı olarak sinir köklerinin sıkışması sırt ağrısı yapabilen diğer bir sorundur. Bu durumda genelde ağrı boyundan sırta ve kola doğru yayılır, keskin, elektrik çarpması gibi his oluşabilir.

  Skolyoz genelde sırt ağrısı yapmaz, buna karşın sırtta kamburluk ya da düzleşme, bir omuzda düşüklük gibi belirtiler verebilir. İleri skolyozda kireçlenme (dejenerasyon) de eklenirse ağrı oluşabilir.

  Sırt ağrısı travma sonucu da oluşabilir. Sırt üzerine düşmeye bağlı olarak yumuşak dokularda ezilme veya sırt omurunda kırık oluşabilir. Kemik erimesi olan kişilerde herhangi bir travma olmasa da sırt omurlarında çökme kırığı (kompresyon fraktürü) oluşabilir.

  Sırt Ağrısı Yapan İç Organ Sorunları

  Zatürre (pnömoni) gibi akciğer enfeksiyonları sırt ağrısı yapabilir. Kişide halsizlik, ateş, öksürük, balgam, nefes darlığı gibi enfeksiyon bulguları eşlik eder.

  Akciğer damarına pıhtı atması (pulmoner tromboemboli) sırt ağrısı ve nefes darlığı ile kendini gösterebilen diğer bir sorundur. En sık olarak bacak damarlarında oluşan pıhtılar akciğere geldiği için bacakta şişlik, ağrı, kızarıklık gibi belirtiler olabilir. Uzun süre hareketsiz kalmak, sigara içmek, doğum kontrol hapı kullanmak risk faktörüdür.

  Sırt ağrısına yol açan enfeksiyonlardan bir diğeri ise omurga kemiklerinin iltihabıdır. Bağışıklık sistemi kronik hastalıklar veya bazı ilaçlar nedeniyle zayıflamış kişilerde ya da ameliyat sonrası omurgayı tutan enfeksiyonlar görülebilir. Ateş, üşüme, titreme, halsizlik gibi belirtileri olur. Kanda iltihapla ilişkili değerler yükselir.

  Safra kesesi karında yer almasına rağmen yansıyan ağrı denilen bir mekanizma ile sırt ağrısı yapabilir. Safra taşı, safra kesesi iltihabı ve safra kesesi yırtılması (rüptürü) gibi sorunlar görülebilir. Karında safra kesesinin olduğu yerde bastırmakla hassasiyet, sarılık gibi belirtiler olabilir.

  Akciğer tümörleri, omurgayı tutan kanserler sırt ağrısı yapabilir. Bu durumda ağrı genelde zaman geçtikçe gitgide artar. Gece yatınca da ağrı şiddetlidir. Uykudan uyandırabilir. Hareketle fazla ilişkisi yoktur. Kilo kaybı, halsizlik gibi ek şikayetler olabilir.

  Yazı kaynağı : www.doktorfizik.com

  Sırt Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir? Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

  Sırt ağrısı için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Sırt ağrısı için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Sırt ağrısı için hangi bölüme/doktora gidilir?

  Sırt ağrısı dünya genelinde insanların günlük yaşamlarını etkileyen ve doktora gitmesinin en yaygın nedenlerinden biridir. Sırt ağrısı, farklı nedenlerden dolayı her yaştan insanı etkileyebilir. Yaralanma, günlük aktiviteler ve bazı tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Peki, sırt ağrısı için hangi bölüme/doktora gidilir? Merak edilen tüm detaylar haberimizde…

  Sırt bölgesi kemik, kas ve sinirlerin kombinasyonu olduğu için sırt ağrıları buna bağlı olarak pek çok farklı nedenle oluşabilmektedir. Sırt ağrılarının çoğu birkaç günde kendiliğinden geçer. Fakat bazen ağrı çok şiddetli olabilir ya da uzun süre devam edebilir. Bu durumda doktora muayene olmanız gerekebilir. Peki, sırt ağrısı için hangi bölüme/doktora gidilir? Bilinmesi gerekenleri haberimizde sizler için derledik…

  SIRT HAKKINDA

  Sırtınız; kemikler, eklemler, kaslar, bağlar, sinirler ve tendonlar dahil olmak üzere birçok bağlantılı parçaya sahiptir. Omurganız sırtınızı destekleyen üst üste binmiş omur denilen 24 ayrı kemikten oluşur. Bunların altında, omurganızın dibinde bulunan sakrum ve kokeksi içindeki kemikler bulunur. Omurgalar arasında amortisör görevi gören ve omurganızın bükülmesine izin veren diskler bulunur. Omuriliğiniz omur boyunca dizilir. Beyninizle vücudunuzun geri kalanı arasında sinir sinyalleri taşır. Omurilik belinizde biter ve bir demet sinir olarak devam eder. Buna, Latince cauda equina, ‘at kuyruğu’ denir.

  Genellikle sırt ağrısına neyin neden olduğunu tam olarak söylemek zordur. Bunun sebebi ise sırtınız ve onu çevreleyen dokularda çok farklı kısımların bulunmasındandır. Aslında sırt ağrılarının çoğu birkaç günde kendiliğinden geçer. Fakat bazen ağrı çok şiddetli olabilir ya da uzun süre devam edebilir.

  SIRT AĞRISI NEDENLERİ

  İnsan sırtı, vücudu desteklemek ve hareket etmemizi sağlamak için birlikte çalışan kaslardan, bağlardan, tendonlardan, disklerden ve kemiklerden oluşan karmaşık bir yapıdan oluşur.

  Omurga bölümleri, disk adı verilen kıkırdak benzeri pedlerle doludur. Bu bileşenlerin herhangi birindeki problemler sırt ağrısına yol açabilir. Bazı sırt ağrısı vakalarında nedeni belli değildir. Sırt ağrısının nedenleri arasında:

  Travmalar
  Akciğer kanseri
  Kalp krizi ve kalp hastalıkları
  Bel, boyun ve sırt fıtığı
  Aşırı yorgunluk
  Gün içerisinde çok fazla ayakta kalmak ve oturmak
  Ağır kaldırmak
  Klimaya ve cereyana maruz kalmak
  Rahat olmayan yatakta yatmak
  Ağır sırt çantası kullanmak
  Sigara kullanmak
  Kullanılan ilaçların yan etkileri
  Mide hastalıkları
  Omurga eğriliği (skolyoz)
  Zona hastalığı (sinir uçlarının iltihaplanması bulunmaktadır.

  SIRT AĞRISI İÇİN HANGİ BÖLÜME/DOKTORA GİDİLİR?

  Ağrılar genel olarak yaşam kalitesini düşürür, mutsuzluğa sebep olur, motivasyonu azaltır, dikkat eksikliğine ve odaklanamamaya neden olabilir. Sırt ağrısı da bu ağrılar arasındadır ve sırt ağrısı da bu belirtileri gösterir. Sırt ağrısı birçok nedenden kaynaklanabilir. Tedavi edilebilmesi için öncelikle sırt ağrısının nedeni ya da nedenleri araştırılmalıdır. Bunun için öncelikle aile hekiminize başvurabilirsiniz. Aile hekiminizin ayrıntılı fiziksel muayenesinden sonra sorununuza bağlı olarak sizi ortopedi veya fizik tedavi uzmanına yönlendirebilir. Sırt ağrısı genellikle omurilikle bağlantılı olduğu için bir nöroloğa görünmeniz de gerekebilir.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Sırt ağrısı neden olur? Sırt ağrısı için hangi doktora ya da bölüme gidilir?

  Sırt Ağrısı Için Hangi Doktora Gidilir, Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? 2022

  Sırt Ağrısı Için Hangi Doktora Gidilir, Sırt Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? 2022

  Sırt Ağrısının Tedavi Yolları Nelerdir?

  Sırt ağrısı tedavisi için öncelikle sırt ağrısının hangi sebepten kaynaklandığının bulunması gerekmektedir. Hastanın şikayetlerini doktora anlatması ve doktorun fiziki muayene gerçekleştirmesi ile tedavi süreci başlamaktadır.

  MR, BT, EMG ve direkt grafi gibi incelemeler ile hastanın sırt ağrısının net teşhisi konulabilmektedir. Lokal etkili merhemler, kas gevşeticileri kullanılarak sırt ağrısı hafifletilebilmektedir.

  İlaç tedavisi ile sırt ağrısı gemeyen hastalara ise fizik tedavi uygulanmaktadır. Ayrıca nöral terapi, akupunktur, soft lazer, masaj gibi alternatif tedaviler ile de sırt ağrısı geçirilebilmektedir. Bu süreçte stres faktörünün de sırt ağrısına etki ettiği düşünüldüğü için hastanın stresten uzak olması istenmektedir.

  Stres yönetimini sağlayamayan hastalara ise psikiyatriste gitmesi önerilmektedir. Tedavinin sonlanması ile beraber, sırt ağrılarının tekrarlamaması için düzenli egzersiz yapması önerilmektedir.

  Sırt Ağrısını Neler Hafifletmektedir?

  Sırt ağrısına iyi gelebilecek tavsiyeler aşağıda verilmiştir:

  Sırt Ağrısına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

  Sırt ağrısı çekenlerin yapabilecekleri egzersizler aşağıda açıklanmıştır:

  Kapı çerçevesinin iki yanına eller koyulmalıdır. Ardından eller ile kapı çerçevesinden destek alınması ve belirli aralıklar ile öne doğru esnenmesi gerekmektedir.
  Sandalyeye düzgün bir şekilde oturulmalıdır. Ardından iki el başın arkasında birleştirilmelidir. Geriye doğru esnerken, diğer taraftan da tavana bakılmalıdır.
  Sırtı duvara yaslayacak şekilde dik durulmalıdır. Kollar iki yana açılmalıdır ve dirsekler ile bilekler duvara temas edecek şekilde duvara yaslanmalıdır. Ardından temas korunarak kollar yukarı ve aşağı hareket ettirilmelidir.
  Kürek kemiklerini birbirine yaklaştırıp sonra gevşetme hareketi yapılabilmektedir. Bu hareket 5 saniye süresince yapıldıktan sonra ara verip tekrar 5 saniye yapılmalıdır.
  Göğüs altına bir yastın koyacak şekilde yüz üstü bir yere uzanılmalıdır. Kollar iki yana açıldıktan sonra, baş parmağı yukarıya doğru dik ve diğer parmaklar yatay duracak şekilde pozisyon alınmalıdır. Ardından kollar yukarı ve aşağı hareket ettirilmelidir.
  Düz bir zemine oturulmalıdır. Ayaklar dümdüz olacak şekilde uzatılmalıdır. Bacakların iki yandan eller yardımı ile tutulması gereklidir. Ardından baş göbeğe yaklaştırılmalıdır. Eğildikten sonra ise, kolların iki yana açılıp aşağı yukarı hareket ettirilmesi gereklidir.
  Kürek çekme egzersizleri yaparak sırt ağrısı hafifletilebilmektedir.
  Düz bir zemin üzerinde eller ve dizler zemine değecek şekilde durulmalıdır. Ardından karın kasları kasılmalıdır. Omurganın düz olması önemlidir. Bu pozisyondayken sol kolun öne ve sağ ayağın arkaya uzatılması gerekmektedir. Birkaç saniye o şekilde durduktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönülmelidir. Ardından sağ kol öne ve sol ayak arkaya uzatılmalıdır. Bu yapılırken herhangi bir şekilde karın gevşetilmemelidir.

  Hamilelik Döneminde Sırt Ağrısının Geçmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

  Hamilelikte sırt ağrısının önlenebilmesi için egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir. Belden eğilmeden diz eklemlerini bükerek eğilmek, yüksek topuklu ayakkabı giymemek, yürüyüş ve yüzme gibi aktiviteler yapmak, otururken beli destekleyecek yastıklar kullanmak, uzun süre ayakta durmamak gibi önlemler ile sırt ağrılarını önleyebilmektedirler.

  Kürek Kemiği Ağrısı, Bebeklerde Boyun Eğriliği, Kol Ağrısına Hangi Bölüm Bakar, Eklem Ağrılarına Hangi Bölüm Bakar, Kuyruk Sokumu Ağrısı Hangi Bölüm Bakar, Diz Protezi Ameliyatı, Meme Küçültme

  Yazı kaynağı : www.dorahospital.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap