Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sosyal bilgiler 5 sınıf ders kitabı cevapları sayfa 16

  1 ziyaretçi

  sosyal bilgiler 5 sınıf ders kitabı cevapları sayfa 16 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ata Yayıncılık Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Meb Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Anadol Yayınları Ders Kitabı Cevapları Sayfa 16

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı cevapları her sınıf ve düzeyden öğrencilerin ödevlerine yardımcı olması için paylaşıyoruz. 2019 2020 Eğitim öğretim yılı için okullarda okutulan 5. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı etkinlik cevapları için bu sayfayı baştan sona inceleyebilirsiniz. Daha iyi anlamanız için her bir etkinliği ayrı ayrı çözümledik. Eklenmesini ve düzeltilmesini istediğin yerler olursa yorum kısmından yazmayı unutmayın.

  Sayfanın Cevapları:

  5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Yeni Okulum Cevapları

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Anadol Yayıncılık 1. Ünite Birey ve Toplum Sayfa 14, 15, 16, 17 Yeni OkulumEtkinlik Soruları ve Cevapları

  5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 14 Cevabı

  Ortaokula başlamanız yaşantınızda ne gibi değişikliklere neden oldu? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

  5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 16 Cevabı

  Okuduğunuz metinden yararlanarak aşağıdaki soruları cevaplayınız. Cevaplarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

  • Metinde hangi olaydan bahsedilmektedir?

  • Mahallede yeni bir okulun açılmasının sebepleri nelerdir?

  • Mahallede yeni bir okulun açılması kimleri etkilemiştir?

  • Yeni bir okulun açılması hangi sonuçları ortaya çıkarmıştır?

  5. Sınıf Anadol Yayıncılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 17 Cevabı

  Aşağıda insanların karşılaştığı bazı olaylar verilmiştir. Bu olayları, bu olayları bir olayın çok boyutluluğu açısından değerlendirerek düşüncelerinizi defterinize yazınız.

  Cevap: Olayın nedenleri nelerdir?

  a: İnsanlar alış veriş yapabilsin diye.

  b: Hava şartlarının olumsuz olması

  c: Çok yağmur yağması.

    Olay hangi insanları etkilemiştir?

  a: Mehmet Bey ve ailesi

  b: Bütün insanları

  c: Rizelileri

  Olayın sonuçları nelerdir?

  a: Mehmet Bey ve ailesinin yaşadıkları çevre değişmektedir.

  b: Okulların tatil olması

  c: Rizelilerin zor durumda kalması 

  Yazı kaynağı : kitap.basarisiralamasi.net

  Forum Sayfa Cevapları

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Olayların Çok Boyutluluğu Cevapları Sayfa 14, 15, 16, 17

  Olayların Çok Boyutluluğu Cevapları

  Cevap : “Herhangi bir olayın ortaya çıkması tek bir nedenle açıklanamaz.” ifadesinden ne anlıyorsunuz? Açıklayınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

  Olayların meydana gelmesinde bazen bir olay , bazense birden farklı olay var olabilir. Olayların meydana gelmesinde farklı nedenlerden olmasına ”çok boyutluluk” adı verilir.  Mesela ; bulunmuş olduğunuz yere büyük bir avmnin açıldığını düşünelim. Bu hem maddi gücü arttıracak, alışverişi hızlandıracak, birçok kişi iş imkanı bulacak ve çevreden insanları oraya gelmesi sağlanacaktır.

  Öğrendiklerimi Uyguluyorum

  Cevap :Trafik kazalarının nedenlerini ve sonuçlarını aşağıya yazınız. konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

  Trafik kazalarının nedenleri :

  Trafik kazalarının sonuçları :

  Aşağıdaki metni okuyunuz. Metnin altındaki soruları cevaplayınız.

  Plastik Torbalar ve Çevre

  Plastik torbaların kullanımı, 1990’lı yıllarda yaygınlaşmaya başladı. Ancak bugün onlara el değmemiş doğal alanlarda bile rastlamak olası. Onları yaşamımızın hemen her alanında kullanıyoruz. Plastik torbaların yaygın olarak kullanılması, ucuzluğuna ve üretim sürecinin kolaylığına dayanıyor. Plastik alışveriş torbalarının üretimi, kese kâğıtlarına göre %40 daha az enerji gerektiriyor. Dünyada her yıl bir trilyon kadar plastik alışveriş torbası kullanılıyor.

  Çöpe atılan plastik torbaların önemli bir bölümü akarsulara ve denizlere ulaşıyor (Görsel 1.5); kentlere, kentlerin dışındaki kırsal alanlara ve çöp alanlarının çevresine yayılıyor. Sonuç olarak çöpe atılan plastik torbalar hem büyük bir kirlilik oluşturuyor hem de çeşitli canlıların yaşamını tehdit ediyor. Uzmanlara göre çözüm, yeniden kullanılabilir malzemelerden yapılan alışveriş torbalarının yaygınlaştırılması. Çeşitli yollardan çevreye yayılan plastik torbalar İrlanda, Tayvan, Güney Afrika ve Avustralya gibi ülkelerde öyle büyük bir sorun hâline gelmiş ki bu ülkelerin bazılarında plastik torba kullanımı yasaklanmış, bazılarındaysa bu konuda ağır vergiler getirilmiş. İngiltere’de ve ABD’nin kimi bölgelerinde de bu konu ile ilgili çalışmalar yürütülüyor.

  Cevap : Plastik torbaların yaygın olarak kullanılması, ucuzluğuna ve üretim sürecinin kolaylığına dayanıyor.

  Cevap : Akarsulara ve denizlere ulaştığı için yaşam alanlarına temiz su kaynaklarına zarar vererek diğer canlıların yaşamlarını olumsuz etkiliyor.

  Cevap : Poşetlerin kullanımı bazı yerlerde kullanımı yasaklanmış ve bazı bölgelerde ağır verdiler getirilmiştir.

  Cevap : TEMA’nın kuruluş amaçları nelerdir? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

  Tema vakfı 1992 yılında kurulmuş çevreci bir vakıftır. Kuruluş amaçları  :

  Cevap : TEMA’nın çalışmaları, diğer canlı türlerinin yaşamını nasıl etkiler? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

  Temanın çalışmaları olmasaydı bir çok mikroorganizma, mantar, bitki, hayvan türü yok olacaktı. Çünkü tema ağaçlandırma ve bitkilere verdiği önemle bu canlıların yaşama ortamlarının varlığını sürdürmeleri sağlamaktadır. Mikro çeşitliliğini azalması eko sistem döngüsüne zarar verir.

  Tatlı su kaynaklarını olumsuz etkiler. Ayrıca temanın yapmış olduğu ağaçlandırma çalışmaları erozyon afetinin önüne geçmektedir. Diğer canlılarında yaşam ortamının korunmasını sağlar.

  Cevap : TEMA’nın çalışmaları, insan yaşamını hangi alanlarda etkiler? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

  Tema insanların yaşamını olumlu bir şekilde etkiler. Temanın hizmetleri erozyonla mücadele etmek, ağaçlandırma çalışması yapmak, doğayı korumak gibi faaliyetlere bulunan önemli bir vakıftır. Bu vakıf ağaçlandırma çalışması yaptığı için öncelikle doğal afetlerden biri olan erozyonla mücadele eden bir vakıftır. İnsanların ve hayvanların hayatını etkiler.

  Erozyonla mücadele ederek, toprağın aşınmasını engeller. Ağaçlandırma yaparak insanların ve diğer canlıların temiz bir ortamda ve bol oksijenle buluşmasını sağlar. Ağaçlandırma çalışması yaptığı için ayrıca kış günleri çiğ gibi doğal afet tehlikelerinin azalmasını sağlar. Tema vakfı doğal varlıkları koruyarak, vahşi canlılarında yaşam ortamlarını korumuş olur.

  Cevap : TEMA’nın  çalışmaları, çevre bilincinin gelişmesi açısından ne gibi sonuçlar doğurur? konusunun kısa ve farklı cevapları için TIKLAYINIZ.

  Tema vakfı kuruluş amacı ile Türkiye çöl olmasın sloganı ile erozyona karşı mücadele etmek için kurulmuş bir kuruluştur. Ağaçlandırma çalışmaları, doğayı koruma gibi faaliyetleri bulunur.

  Bu faaliyetleri Türkiye’de toplum içerisinde bilinçli bir şekilde ağaçlandırma ve erozyona karşı mücadeleye yöneltmektedir. Tema vakfı bu uğurda gönüllü vatandaşlarla ortak çalışmakta her yıl binlerce ağaç dikerek, Türkiye’nin her bir köşesinde doğaya katkıda bulunmaktadırlar.

  Yazı kaynağı : www.forumsayfacevaplari.com

  5. Sınıf Sosyal Bilgiler Kitabı 14-15-16-17. Sayfa Cevapları Anadol Yayıncılık

  Facebook'ta Paylaş

  Twitter'da Paylaş

  Linkedin'de Paylaş

  Yazı kaynağı : www.forumsinif.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap