Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sol işaret parmağı uyuşması

  1 ziyaretçi

  sol işaret parmağı uyuşması bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Parmak Uyuşması Neyin Belirtisidir?

  Parmak Uyuşması Neyin Belirtisidir?

  Merhabalar Levent Bey,

  Doc.Dr. Aydın Arslan’ın asistanı Gül ben.

  Öncelikle geçmiş olsun. Bu tür sağlık problemlerinde her zaman erken teşhis ve erken müdahale çok daha fayda sağlayabilir, sonra ki dönemlerde herhangi bir müdahale edilmezse durum farklı noktaya getirebilir. Doktorumuzun sizi görüp muayene edip sonrasında planlama yapılır.Kliniğimizde şikayetinize uygun, size fayda sağlayacak çeşitli tedaviler bulunmaktadır.
  Randevu almak veya daha detaylı bilgi almak için, 0539 201 67 99 no lu numaradan bize ulaşabilirsiniz.
  Görüşmek dileğiyle, Sağlıklı günler dileriz.

  Yazı kaynağı : www.draydinarslan.com

  Parmak uyuşması kubital tünel sendromuna işaret edebilir

  Parmaklardaki uyuşmaya dikkat!

  Parmak Uyuşması Neden Olur? Parmak ve El Uyuşması Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?

  Parmak Uyuşması Neden Olur? Parmak ve El Uyuşması Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?

  Parmak Uyuşması Neden Olur? Parmak ve El Uyuşması Nasıl Geçer, Nasıl Tedavi Edilir?

  Uyuşma vücudun herhangi bir yerinde, genellikle ellerde, ayaklarda, kollarda veya bacaklarda meydana gelebilen bir karıncalanma hissidir. Etkilenen bölgede, denek küçük iğne batmalarına benzer bir his hisseder. Parmak uyuşması da sıklıkla görülür.

  Parmak Uyuşması Neden Olur?

  Parmak uyuşması, dış uyaranları almaktan, iletmekten veya dönüştürmekten sorumlu sinire zarar veren herhangi bir hastalıkla ilgili olabilir. Vücuttaki tüm periferik sinir problemleri ve beyni veya omuriliği etkileyen hastalıklar his kaybına yani uyuşmaya neden olabilir. 

  Uyuşukluk genellikle sinirleri vücudun belirli bir bölgesine besleyen kan akışının geçici olarak durmasından kaynaklanır. Örneğin bağdaş kurup oturmak gibi belirli pozisyonlar, ayaklarda uyuşmaya veya kolda uykuya dalmaya neden olabilen tipik bir durumdur, tipik bir parmak veya el uyuşması durumudur. 

  Dar ayakkabılar veya yüksek topuklu ayakkabılar kullanmak ya da böcek sokması da parmak uyuyuşmasına neden olur.

  Parmak Uyuşmasının Nedenleri Neler?

  B-12 vitamini, potasyum, kalsiyum veya sodyum eksikliği uyuşma yapar. Boyunda hasar görmüş sinir veya fıtıklaşmış disk, karpal tünel veya omurilik iltihabı gibi fiziksel yaralanma uyuşmanın sebebi olabilir.

  Ekstremitelerde karıncalanma durumlarının oluşumunu küçük önlemler alarak sınırlamak mümkündür.

  Uyuşukluk yaşayan insanlar hafif dokunuşlar, ağrı, sıcaklık veya titreşimler hissedemeyebilir veya vücut kısımlarının nerede olduğunu bilemeyebilir (konum hissi). İnsanlar vücut parçalarının nerede olduğunu bilmediklerinde denge ve koordinasyon sorunları yaşarlar.

  Çoğu insan uyuşukluk terimini yanlışlıkla karıncalanma, çimdikleme veya kıstırma hissi gibi anormal duyulara sahip olduklarında veya bacakları zayıf veya felçli olduğunda, belki kısmen uyuşukluktan muzdarip olanların sıklıkla bu semptomlara ve hislere sahip olması nedeniyle kullanır. Diğer semptomların varlığı uyuşukluğun nedenine bağlıdır.

  Parmak Uyuşması Nasıl Önlenir?

  Parmaklarda uzun süredir uyuşma varsa, başka sorunlara yol açabilir. Uyuşukluk, yürüme ve araba kullanma zorluğuna ve düşme olasılığına neden olabilir. Ağrıyı hissedemedikleri için enfeksiyonları, ayak yaralarını (ülserleri) ve yaralanmaları fark etmeyebilirler. Bu durumlarda tedavi gecikebilir.

  Uzun süre aynı pozisyonda kalmaktan, parmaklarınızı hareket ettirmekten, bacaklarınızı esnetmek için ayağa kalkmaktan, biraz esnemekten kaçının.

  Vücudunuza uygun olmayan fiziksel egzersizler yapmayın.

  Tabletler, akıllı telefonlar veya PC'ler gibi elektronik cihazları kullanırken ara verin.

  B12 vitamini, potasyum, kalsiyum ve sodyum seviyelerinizi kontrol edin ve muhtemelen doğru alımı sağlamak için bir diyet uygulayın.

  Karıncalanmaya sık ve baş dönmesi hissi, kas spazmları, görme bozuklukları, halsizlik, işitme ve herhangi bir kızarıklık hissi eşlik ediyorsa, doktorunuza danışmalısınız.

  Uyuşukluk, genellikle bir bozukluk veya ilaç nedeniyle duyusal yolun bir kısmı düzgün çalışmadığında ortaya çıkar.

  Pek çok durum çeşitli şekillerde uyuşmaya neden olabilir. İnme sonucu da uyuşma olabilir.

  Parmak Uyuşmasının Tedavisi Var mı?

  Pek çok rahatsızlık uyuşukluğa neden olabileceğinden, doktorlar sistematik olarak sorular sorar ve daha olası nedenlere odaklanır.

  Daha sonra doktorlar hastaya diğer semptomlar ve tıbbi geçmiş hakkında sorular sorar. Doktorlar ayrıca fizik muayene yapar. Öykü ve fizik muayenenin sonuçları genellikle doktora bir neden ve yapılması gereken testler söyler.

  Uyuşukluğun ve diğer semptomların ne kadar çabuk başladığını bilmek, doktorların bozukluğun türünü belirlemesine yardımcı olabilir.

  Uyuşmaya neden olan durum en kısa sürede çözülür veya tedavi edilir.

  Genel önlemler semptomları hafifletmeye ve ek sorunları önlemeye yardımcı olabilir. Yaralanmaları önlemek için önlem alınması gerekir çünkü uyuşukluktan muzdarip insanlar rahatsızlık hissedemezler.

  Parmakları uyuşmuşsa, özellikle dolaşımları zayıfsa, uygun çorap ve ayakkabı giymeli ve ayakkabıyı giymeden önce çakıl veya diğer yabancı maddeler olup olmadığını kontrol etmelidirler. Ayaklarını ülser veya kızarıklık gibi enfeksiyon belirtileri açısından düzenli olarak kontrol etmeleri gerekir. Elleri veya parmakları uyuşmuşsa, sıcak veya keskin olabilecek nesneleri tutarken dikkatli olmalıdırlar.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  El uyuşması nedir? El neden uyuşur?

  El uyuşması nedir? El neden uyuşur?

  El uyuşması tek elde olabileceği gibi her iki elde de görülebilir. Uyuşma hissi sürekli, bazı hareketleri yaparken ya da istirahat sırasında ortaya çıkabilir. Ellerdeki uyuşma hastalar tarafından yanma, karıncalanma ve elektrik çarpması şeklinde de hissedilebilir. Uyuşma yazı yazarken, çalışırken, spesifik hareketleri yaparken, araç ya da gereç kullanırken de oluşabilir. Tüm bu uyuşma hissiyatı kişinin yaşam kalitesini düşürür. Bazı durumlarda kişi iş göremez hâle gelebilir.

  El uyuşması nedir?

  Bir elde ya da her iki elde birden hissedilen uyuşukluk hissi, sıklıkla karşılaşılan yakınmalardan biridir. Bu yakınmalar elin tamamında, avuç içinde, elin üst kısmında ve parmak uçlarında ya da bazı parmaklarda hissedilebilir. El uyuşması pek çok farklı faktörden oluşabilir ve hissizlik, uyuşukluk ve yanma gibi şikayetlere yol açar. El uyuşmasının en sık görülen türü el bileğinde ya da dirsekte olan sinir sıkışmalarıdır. Bunun yanında kas spazmı, boyun fıtığı, multipl skleroz, tümör, beyin damar hastalıkları, tiroit bezinin az ya da çok çalışması, ulnar oluk sendromu, diyabete bağlı oluşan nöropati, B12 vitamin eksikliği, alkolizm, dolaşımsal problemlere bağlı kan dolaşımının azalması, kalp hastalıkları ve periferik arter hastalıkları gibi pek çok farklı hastalıktan da kaynaklanıyor olabilir. Sıklıkla el uyuşmalarının sebebi ise genelde karpal tünel sendromudenilen sinir sıkışmasından kaynaklanır.

  El uyuşması neden olur?

  Tekrarlayan el bileği hareketleri yıllar içinde sinirlerin geçtiği bağların kalınlaşmasına ya da kanal içindeki basıncın artmasına yol açar. Genellikle geceleri hafif uyuşmalar ile başlayan şikayetler serçe parmak hariç diğer parmakların uyuşması ile devam eder. Daha sonra bu uyuşukluk ve yanma hissi kişiyi uykudan uyandıracak kadar şiddetlenerek artar. Tedavi edilmemesi durumunda kalıcı hasarlanmalara yol açabilir. Dirsekte olan sinir sıkışmaları daha çok dirseğini masaya koyarak çalışan kişilerde görülür. Serçe ve yüzük parmakta uyuşma hissi ile başlayan şikayetler hızla artar. Tedavi edilmemesi durumunda güçsüzlük ve kas erimeleri görülür. Sıklıkla el uyuşmalarına sebep olan nedenler ve hastalıklar şöyledir:

  Sol el uyuşması neden olur?

  Sol el uyuşması, sıklıkla sinir sıkışması sonucu ortaya çıksa da eklem yaralanmaları da sol elde yanma, karıncalanma ve uyuşukluk hissine sebep olur. Sol el uyuşması kalpte ciddi bir problem olduğunu da gösterebilir. El uyuşukluğuna kol ağrısı da eşlik ediyorsa, anjina koroner denilen, kalp kaslarının yeterince oksijenlenmediği durumlarda ortaya çıkan hastalık bu durumun sebebi olabilir. Anjina koroner kalp krizini tetikleyen son derece ciddi bir hastalıktır. Kalp krizi belirtilerinden biri olan sol el uyuşukluğunun pek çok farklı sebebi de olabilir. 

  Sağ el uyuşması neden olur?

  Sağ elde hissedilen uyuşukluğun sıklıkla rastlanan sebebi karpal tünel sendromudur. Bazı durumlarda beyin omurilik sorunlarının da habercisi olabilir. Sağ el kemiklerinin çatlaması ya da kırılması da uyuşukluk hissine sebep olabileceği gibi yaşanan ani travmalar da uyuşmalara neden olabilir. Diyabete bağlı dolaşım bozuklukları ve vitamin eksiklikleri de uyuşmaların diğer nedenleri arasında yer alır. Tek bir elde ya da her iki elde birden görülebilen uyuşma hissinin çoğunlukla sebepleri median sinir, ulnar sinir ve radiyal sinir sıkışmalarıdır.

  Karpal tünel sendromu nedir?

  El ve parmaklarda oluşan uyuşukluk hissinin çoğunlukla sebebi karpal tünel sendromudur. Koldan gelen ve avuç içine ve parmaklara uzanan sinir ve kas dokuları, bilek bölgesinde dar bir kanaldan ya da başka bir deyişle tünelden geçer. Karpal tünel denilen bu bölgeden geçen median sinire baskı uygulanması sonucu oluşan bir sendromdur. El ve bilekte ağrı, uyuşma, yanma, his kaybı gibi şikayetlere sebep olan karpal tünel içinde bulunan median sinir baş, işaret, orta ve yüzük parmaktaki duyunun hissedilmesini ve başparmakta bulunan kasların kontrol edilmesini sağlar. Kanal bölgesinde meydana gelen mikrotravmalar kanal hacminin daralmasına ya da kanal içinde bulunan içeriğin artmasına sebep olan patolojik bir olaydır. Sıklıkla tuzak nöropatinin sebep olduğu bu sendrom, orta yaşlı kadınlarda daha sık görülür. Klinik seyri üç ayrı dönemde incelenir. Subklinik dönem olan erken dönemde hastaların genellikle şikayeti olmasa da sinir ileti çalışmalarında, lokal iletim yavaşlaması saptanır. İkinci dönem olan ağrı ve parestezi döneminde geceleri artan uyuşukluk ve ağrılar baş, işaret ve orta parmakta hissedilir. Bazı durumlarda yakınmalar hastayı uykusundan uyandırabilecek şiddettedir. Son dönem olan nörolojik bulgular döneminde ise sinir hasarlanmaları, his kayıpları ve kas erimeleri görülür. Karpal tünel sendromu uzun süreler boyunca tekrarlayan el bileği hareketlerini takiben ortaya çıkar. Sürekli mouse kullanımı, el gücü ile iş yapanlar, müzisyenler, örgü ve oya işi yapanlar, çok titiz ev hanımlarının yaptığı rutin işler bu hastalığa zemin hazırlayan faktörlerin başında gelir. Öykü, fizik muayene ve nöroloji uzmanı tarafınca yapılan EMG ile teşhisi konur. Karpal tünel sendromu hastalığın derecesine göre fizik tedavi ya da lokal anestezi altında cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

  Guyon kanalı sendromu nedir?

  Guyon Kanalı Sendromu, dirsekten geçtikten sonra el bileğinin avuç içi tarafının dış bölgesinde bulunan guyon kanalı adı verilen kanaldan geçen ulnar sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkan, küçük parmak ile yüzük parmağın yarısında hissedilen ağrı, uyuşma ve his kaybıdır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde kas erimeleri ve güç kayıpları başlar. Ciddi sinir hasarlanmalarına sebep olan guyon kanalı sendromu yapılan EMG ve fizik muayene sonucu hastalığın evresine göre fizik tedavi ya da lokal anestezi altında cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

  Kübital tünel sendromu nedir?

  Ulnar sinirin dirsek düzeyinde sıkışması sonucu ortaya çıkan kübital tünel sendromu, karpal tünel sendromundan sonra en sık görülen tuzaklanma nedenidir. Dirsekte bulunan kübital tünel içinden geçen ulnar sinir, elin yüzük ve serçe parmağına ulaşır. En sık belirtileri serçe ve yüzük parmağın yarısında hissedilen ağrı, uyuşma ve his kaybıdır. Aynı zamanda direğin iç tarafında ağrı ve hassasiyet de görülür. Hastalığın ileri evrelerinde eldeki kaslarda erime, güçsüzlük ve şekil bozuklukları ortaya çıkar. Tanı nöroloji uzmanı tarafından fizik muayene ve EMG ile konur. Hastalığın tedavisinde fizik tedavi ya da hastalığın evresine göre cerrahi müdahale ile tedavi edilir.

  El uyuşması nasıl geçer?

  Hastalığın sebebi bulunduktan sonra sebebe yönelik olarak medikal tedavi, fizik tedavi ya da cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Sağlıklı bir yaşam için kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmayı ihmal etmeyin.

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap