Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı nasıl geçer

  1 ziyaretçi

  sol göğsün altında bıçak saplanır gibi ağrı nasıl geçer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Göğüs Ağrınız Olduğunda Ne Yapmalısınız?

  Göğüs Ağrınız Olduğunda Ne Yapmalısınız?

  Ani göğüs ağrısı ile karşılaştığınız anlar çoğu zaman olmuştur. Nefes problemlerinden kaynaklanan bu durum nefes alma, nefes darlığı gibi konularla ilişkili olsa da, ağrılarınızın yoğunluğuna göre bir uzmana görünmeniz gerekebilir. Acil bir müdahale gerektiren bir durumla karşılaşabilir, göğüs ağrınızdan kaynaklanan durum daha ciddi bir sorunu işaret edebilir.

  Göğüs Ağrısının Tanısı

  Sırtınızda yayılan güçlü bir ağrı hissi varsa uzman teşhisi gerektiren bir durum olabilir. Hipertansiyon hastaları böyle durumlarda daha dikkatli olmalıdır. Çünkü bu tip durumlarda hipertansiyon hastalarında risk seviyesi yüksektir.

  Eğer göğüs bölgenizde bıçak saplanır gibi bir ağrı hissediliyorsa muhtemel olarak kas ağrısıdır. Derin nefes aldığınızda veya duruş pozisyonunuzu değiştirdiğinizde ağrı seviyenizde artış varsa kas ağrısı olma ihtimali yüksektir. Yine bir uzman kontrolünde doğru teşhis sağlanarak uygun tedavi sağlanacaktır.

  Ağrı yaygın olarak hissediliyorsa ve dik oturma pozisyonunda kendinizi daha iyi hissettiğinizi düşünüyorsanız kalbi saran tabaka etrafında iltihaplanma olabilir. Bu durumda burunda tıkanıklık ve vücut bölgesinin bir kısmında ağrı olur. Doktor görüşüne başvurmanızda fayda olabilir.

  Ağrı Çeşitlerini Birbirinden Ayırabilir miyim?

  Bıçak Saplanır Tarzda Ağrı

  Bu ağrı tipi çoğu kişide ağır egzersizler ve güç uygulama durumlarında gerçekleşir. Bu durum kaslarda iltihaplanmaya yol açacağı için pozisyon değiştirdiğinizde veya derin nefes alma durumunda ağrıyı daha çok hissedebilirsiniz. Ağrıdan kurtulmak için doktor kontrolünde ilaç kullanımına başlayabilirsiniz.

  Göğüste Yanma Hissi

  En çok karşılaşılan ağrı tipidir. Asitli içecekler, yağlı veya baharatlı gıdalar rahatsızlığa sebebiyet verebilir.

  Göğüs ağrısı olduğunda daha farklı durumlara yol açmadan gerekli sağlık önlemini almanız gerekir. Sağlıklı bir yaşam için gerekli önlemleri almak ve erken tanı doğru tercihdir.

  Yazı kaynağı : centralhospital.com

  Göğüs ağrısı neden olur | Anadolu Sağlık Merkezi

  Göğüs ağrısı neden olur | Anadolu Sağlık Merkezi

  Göğüs ağrısı; farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan, genellikle ciddi bir problemden kaynaklanmamakla beraber bazı durumlarda acil müdahale edilmesi gereken sorunların habercisi olabilen bir belirtidir. Göğüs ağrısının tipi, şiddeti, yeri ve süresi ağrının nedenini belirlemede önemli rol oynar.

  Göğüs Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

  Göğüs ağrısına neden olan durumları kalple ilgili ve diğer nedenlere bağlı olarak ikiye ayırabiliriz. Kalple ilgili göğüs ağrısının tipik özellikleri vardır ve acil müdahale gerektiren durumlara bağlı ortaya çıkar. 

  Göğüs Ağrısı Neden Olur?

  Göğüs ağrısına sebep olan pek çok farklı problem vardır. Farklı sebeplerden kaynaklanan göğüs ağrısının birbirinden ayrılan karakteristik özellikleri bulunur. 

  Kalple ilgili nedenler:

  Göğüs ağrısı sindirim sistemiyle alakalı rahatsızlıklara bağlı olarak da ortaya çıkabilir:

  Kas ve kemikle ilgili problemler göğüs ağrısı nedeni olabilir:

  Akciğerle ilgili hastalıklarda göğüs ağrısı bir belirti olabilir:

  Göğüs ağrısına sebep olabilecek diğer nedenler:

  Göğüs Ağrısının Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

  Göğüs ağrısının aniden ortaya çıktığı ve kalp krizini düşündüren tipteki ağrıda hasta, acil olarak en yakın sağlık merkezine başvurmalıdır. Kalple ilgili göğüs ağrısının hayatı tehdit edebilecek ve acil müdahalenin gerektiği bir problemden kaynaklanması yüksek ihtimaldir. Doktorun ağrının başlangıcı, tipi, şiddeti ve süresiyle ilgili sorduğu sorulara verilecek cevaplar göğüs ağrısının sebebini bulmada önem teşkil eder. 

  Kalbin elektriksel aktivitesini gösteren EKG (elektrokardiyogram), kan testleri, göğüs filmi, kalp fonksiyonlarının belirlenmesine yarayan görüntüleme yöntemi olan ekokardiyogram, kalbi ve aortun yapılarını gösteren MR, kalp fonksiyonlarının egzersiz sırasında nasıl olduğunu belirleyen stres testi, tıkalı damarları gösteren anjiyogram gibi yöntemler göğüs ağrısının nedenini belirlemede kullanılabilir.

  Göğüs ağrısının tedavisi, ağrıya sebep olan duruma göre değişkenlik gösterir. Kalbi besleyen koroner arterlerin tıkalı olmasına bağlı meydana gelen durumlarda; tıkalı damarın ilaçlarla açılması, pıhtı çözücü ilaçlar ve pıhtılaşmayı engelleyen kan sulandırıcılar kullanabilir. Tıkanıklığın daha ileri seviyede olduğu durumlarda anjiyo ile tespit edilen damara  girişim ile  hastanın kalp damarlarına stent koyulur ve tıkanıklık giderilir. Tıkanıklığın çok sayıda damarı etkilediği hastalarda ise arterlerin vücuttaki başka damarlar kullanılarak cerrahi yöntemle tamir edilmesi (bypass) gündeme gelebilir. 

  Göğüs ağrısının kalp dışı nedenlere bağlı olduğu durumlarda örneğin reflüde; antiasit ilaçlar, mide koruyucular kullanılabilir.

  Panik atağın yol açtığı göğüs ağrısı antianksiyete ilaçlarıyla tedavi edilebilir.

  Göğüs ağrısı, ciddi bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Göğüs ağrısı yaşayan kişiler mutlaka en yakın sağlık merkezine başvurarak kontrollerini yaptırmalıdır. Göğüs ağrısına neden olan durumun belirlenmesi ve gereken tedavinin yapılması hem göğüs ağrısının tekrarlanmasının önüne geçer hem de göğüs ağrısından daha ciddi sorunların ortaya çıkması engellenmiş olur. Özellikle ileri yaş, diyabet, tansiyon, yüksek kolesterol gibi durumların kalp krizi riskini artırdığı unutulmamalıdır. Bu risk faktörlerinden birine ya da birkaçına sahip kişilerin göğüs ağrısı geçirdiklerinde en yakın acil merkeze başvurması tavsiye edilir

  Yazı kaynağı : www.anadolusaglik.org

  Göğüs Ağrısı

  Göğüs Ağrısı

  0212 599 11 16

  0530 868 35 35

  0212 599 11 99

  Yazı kaynağı : www.drmuratsener.com

  Sol Kaburga Ağrısı Neden Olur? Sol Göğsün Altında Ağrı Hangi Riskleri Taşır?

  Sol Kaburga Ağrısı Neden Olur? Sol Göğsün Altında Ağrı Hangi Riskleri Taşır?

  Sol kaburga ağrısı, pek çok nedeni olan yaygın bir ağrı türüdür. Öncelikle bu ağrının normal olmadığını bilmek gerekmektedir.

  Sol Kaburga Ağrısı Nedir?

  Bazı olası nedenler, gastrointestinal sorunları ve vücudun sol üst tarafındaki belirli organları etkileyen rahatsızlıklar ya da yaralanmalar olabilir. Göğüs kafesi göğüs kemiğine ve omurgaya yapışır ve kaburgalar birçok hayati organı korur. Bu organlar; kalp, sol akciğer, dalak, sol böbrek, pankreas ve midedir. Sol kaburga ağrısı nedenleri ise;

  İrritabl Bağırsak Sendromu

  Karında sık görülen ağrı, irritabl bağırsak sendromuna işaret edebilir. İrritabl bağırsak sendromu gastrointestinal sistemi etkileyen bir semptomlar topluluğudur. Belirtiler ise;

  ● Bağırsak hareketlerinde değişiklikler
  ● İshal
  ● Kabızlık
  ● Karın krampları
  ● Şişkinlik
  ● Dışkıda beyaz mukus
  ● Yorgunluk
  ● Stresli yaşam olayları
  ● Depresyon
  ● Bakteriyel enfeksiyon
  ● Gıda hassasiyetleri veya intoleranslarıdır.

  İnflamatuar Bağırsak Hastalığı

  İnflamatuar bağırsak hastalığı gastrointestinal yolun kronik enflamasyonunu içeren durumlar için bir terimdir. Belirtileri ise;

  ● Karın ağrısı
  ● Sık ishal
  ● Dışkıda kan
  ● Yorgunluk
  ● Kasıtsız kilo kaybıdır.


  Koztokondrit

  Koztokondrit, kaburgaları göğüs kemiğine bağlayan kıkırdağın iltihaplanmasıdır. Kişi, derin bir nefes sırasında veya fiziksel aktiviteye katılırken kötüleşen göğüste ağrı hissedebilir. Ağrı kesiciler almak ve bölgeye sıcaklık uygulamak, kostokondrit tedavisine yardımcı olabilir. Göğüs ağrısının yanı sıra nefes darlığı, ateş veya mide bulantısı yaşayan herkes hemen tıbbi yardım almalıdır.

  Çatlak Veya Kırık Kaburgalar

  Bir yaralanma sonucunda kaburgalar çatlayabilir ya da kırılabilir. Hasarlı kaburgalar genellikle 3–6 hafta içinde kendiliğinden iyileşse de mutlaka doktora gitmek gerekmektedir. Kırık kaburgalar bazen çevredeki organları delebilir. Bu nedenle, kaburga kemiği kırılmış biri tıbbi yardım almalıdır. Aksi halde;

  ● Kötüleşen göğüs ağrısı,
  ● Nefes darlığı ve hatta hiç nefes alamama,
  ● Omuz ağrısı,
  ● Kanlı öksürük görülebilir.

  Pankreatit

  Pankreatit, pankreasın iltihaplanmasıdır. Akut ya da kronik olarak görülebilir. Belirtileri;

  ● Karın bölgesinde arkaya yayılabilen hassasiyet veya ağrı,
  ● Ateş,
  ● Artan kalp atış hızı,
  ● Mide bulantısı,
  ● Karın bölgesinde şişlik hissidir.

  Perikardit

  Perikardit, sol üst karın bölgesini de etkileyebilen keskin göğüs ağrısına neden olur. Diğer semptomlar şunlardır;

  ● Ateş,
  ● Öksürme,
  ● Kalp çarpıntısı, kalp çarpıntısı, atım atlama veya çok hızlı veya çok hızlı pompalama hissi
  ● Yorgunluktur.

  Böbrek Enfeksiyonu

  Sol böbreğin enfeksiyonu, sol üst karın bölgesinde ağrıya neden olabilir. Böbrek enfeksiyonunun diğer semptomları şunlardır;

  ● Sık idrara çıkma
  ● İdrar yaparken ağrı
  ● Sırtta ve kasıkta ağrı
  ● Ateş
  ● Mide bulantısı
  ● Kusmadır. Semptomları olan bir kişi hemen bir doktora görünmelidir.

  Böbrek Taşları

  Küçük böbrek taşları idrarda ağrısız bir şekilde vücuttan geçebilir. Fakat daha büyük böbrek taşları hem kaburga ağrısına hem de şu belirtilere neden olur;

  ● Karın ve sırt ağrısı
  ● İdrarda kan
  ● İdrar yaparken ağrı
  ● Mide bulantısı
  ● Kusma belirtileri sonrasında mutlaka doktora görünmelidir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap