Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sınıf ve tertibat bekliyor ne demek

  1 ziyaretçi

  sınıf ve tertibat bekliyor ne demek bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sınıf Ve Tertibat Bekliyor Ne Demek? Tarih Yazmıyorsa Ne Zaman Belli Olur?

  sınıf ve tertibat bekliyor

  Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Demek?

  Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek? Sınıf ve tertibat anlamı nedir?

  Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek? Sınıf ve tertibat anlamı nedir?

  Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek? Sorusuna yanıt aranıyor. Yüzlerce asker adayı sınıf ve tertibat sürecinin tamamlanması kişinin başvuru tarihine göre belirlenir. Buna göre en yakın celp tarihini yakalayabileceği bir tarihte başvuruda bulunmuşsa işlemler kısa süre içerisinde tamamlanarak asker alımları sağlanır. Peki Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek? Sınıf ve tertibat anlamı nedir?

  SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR NE DEMEK? SINIF VE TERTİBAT ANLAMI NEDİR?

  Tecil durumlarında ibareyle karşılaşmış ve askere gitmek isteyen yükümlüler ibarede belirtildiği gibi sınıflandırılır. Sınıflandırma ile yükümlünün jandarma, piyade veya komando görevlerinden hangisinde askerlik yapacağı belirtiliyor. Sınıflandırmanın ardından tertibat aşamasına geçilir ve alımlar başlar. Sınıf ve tertibat sürecinin tamamlanması kişinin başvuru tarihine göre değişiklik gösterecektir. Yükümü en yakın celp tarihini yakalayabileceği bir tarihte başvuruda bulunmuşsa işlemler kısa süre içerisinde tamamlanarak asker alımları sağlanacaktır.

  TERTİBAT NE ANLAMA GELİR?

  Tertibat, kişinin hangi yıl veya dönemde askere alınacağının göstergesidir. Kısa dönem askerler üç haneli tertibat numarasına, uzun dönem askerlerse içinde bulunulan yıl, hangi yıl doğanlar alınmaktaysa o yılın kaçıncı döneminde alındığı tertibat numarasına sahip olmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Sınıf ve tertibat bekliyor ne anlama gelir, askeri sınıf nedir? Sınıf ve tertibatın anlamı

  Sınıf ve tertibat bekliyor ne anlama gelir, askeri sınıf nedir? Sınıf ve tertibatın anlamı

  Tertibat, bir askerin orduya ne zaman gireceğinin belirlenmesini ifade eder. Tarih belirlendikten sonra kişiye bir tertibat numarası verilir. Tertibat numarası, kişinin doğum yılını ve numarasını içerir. Tertibat numarasına bakarak hangi yıl veya dönemde askere gideceğinizi öğrenebilirsiniz. Kısa vadeli askeri tertibat numaraları 3 hanelidir. Uzun dönemler için bu numaraları, yıl ve doğum dönemini içerir.

  ASKERİ SINIF NEDİR?

  Sınıf, bir kişinin askerde yaptığı işi ifade eder. Sınıf; Askerin eğitim düzeyi ve diğer şartlara göre belirlenir. Böylece orduya girenler jandarma, piyade veya komando sınıfına katılarak askerlik hizmetine devam ederler.

  Orduya girmek için askere alınma tarihini bilmek gerekir. Bu bilgilerden hareketle "sınıf ve teçhizat bekliyor" ifadesinin celp tarihini beklemek anlamına geldiği söylenebilir.

  ASKERLİK SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR NE ZAMAN BELLİ OLUR?

  Sınıf ve tertibat bekliyor mesajıyla karşılaşan kişilerin panik yapmasına gerek yok. Celp süresine karar verilmeden önce bu durum mutlaka çözülür ve kişiye bulunduğu sınıf ve tertipte olduğu hakkında bilgi verilir.

  SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR TECİL OLUR MU?

  Lise, üniversite veya yüksek lisans öğrenimi gören bir öğrenci, öğrenimini kanıtlayan belgeleri askere götürdüğünde askerlik hizmeti durdurulur. Ayrıca, kilolarının fazla olması veya sağlık sorunları nedeniyle askere gidemeyenlerin askerlik durumunu kanıtlayan sağlık raporlarının teslimi de erteleniyor. Kronik ve tedavi edilebilir bir hastalığı olanlar askerlik hizmetini şubeye sağlık raporu vererek erteleyebilirler. İyileşme şansı olmayan kronik hastalar bunun yerine çürük olarak sınıflandırılır ve alınmaz.

  LİSANSLI SPORCULAR

  Lisanslı sporcu kardeşleri asker olan, yurt dışında ikamet tezkeresi almış veya bilimsel faaliyetler nedeniyle orduya katılamayanlar, gerekli belgeleri aldıktan sonra askerlikten tecil edilebilirler.

  Askerliğin ertelenmesi için celp tarihi belirlenemez. Celp tarihi belli olanların askerliği ertelenemez. Celp günü geldiğinde askere gitmeyen kişiler asker kaçağı olarak kabul edilir ve kimlik kontrollerinde yakalanmaları halinde askere gönderilirler.

  Yazı kaynağı : www.karar.com

  Tecil Başvurusunda Sınıf ve Tertibat Bekliyor İfadesi Ne Anlama Gelir?

  Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek? Askerlikte "Sınıf ve Tertibat" nedir?

  Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek? Askerlikte

  Sınıf ve tertibat, askerlik çağına gelmiş vatandaşlarımız tarafından merak edilen konuların başında yer almaktadır. Artık tüm işlemler hemen hemen e-devlet üzerinden yapılabildiği için, adaylar askerlik işlemlerini de e devlet kapısından sorgulayabiliyor. Bu durumda karşılarına çıkan bazı askeri terimler adayları bir bilinmeze sürüklüyor. Bu durumda sınıf ve tertibat bekliyor ne demek, çok merak edilen konulardan biri.

  E-Devlet hesabınızı kullanarak askerlik işlemi yaptığınızda sınıf ve tertibat bekliyor ibaresi ile karşı karşıya kalmanız oldukça normal. Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek diye merak ediyorsanız, bu konu hakkında bazı püf noktalar ve çözüm önerilerinden de bahsedeceğiz. Peki bu durum nedir, nasıl çözülür?

  Sınıf ve Tertibat Bekliyor Ne Demek?

  2016 yılında devlet kurumlarında gerçekleştirilebilen birçok işlem e-Devlet üzerinden gerçekleştirilmeye başladı. Milli Savunma Bakanlığı da bu devlet kurumlarından biri. Askerlik durumu sorgulama gibi birçok askerlik işlem e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. E-Devlet’ten askerlik durumunu sorgulayan kişiler “Sınıf ve Tertibat Bekliyor” ibaresi ile karşılaşabiliyor. Bu ibare ile karşılaşan kişiler ilk celpte askere alınacağından endişeleniyor.

  Peki, sınıf tertibat nedir, sınıf tertibat bekliyor ibaresi kişinin derdest edileceği anlamına mı gelir?

  Bu ibare kişinin direkt olarak askere alınacağı anlamına gelmez. Bir kişinin askere hemen gitmesi için celp tarihinin belirlenmiş olması gerekir. Ancak “Sınıf ve tertibat bekliyor” ibaresi ile karşılaştıktan sonra askerliğini tecil ettirmeyen kişiler de en yakın zamanda askere çağırılacaktır. Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek, nedir?

  Sınıf ve Tertibat Nedir?

  Tertibat kelime anlamı olarak düzenleniş, düzen ve ön hazırlık demektir. Askerlikle ilgili kavramlarda ise tertibat kelimesinin kelime anlamından yola çıkarak, hangi dönemde askere alınacağının belirlenmesidir. Tarihin belirlenmesinin ardından kişiye tertibat numarası verilir. Tertibat numarası o yıl askere alınacak kişilerin doğum yılını ve celp numarasını içerir. Bu da sınıf ve tertibat nedir sorusuna cevap olabilir.

  Kısaca sınıf ve tertibat bekliyor yazısı, kişinin askere gitmek için celp tarihi bekliyor demektir.

  Sınıf kelimesi ise kişinin askerliğini hangi görevde yapacağının belirlenmesidir. Kişinin eğitim durumu ve diğer koşullarına göre jandarma, piyade veya komando sınıflarından hangi gruba dahil olarak yapacağı belirlenir. 

  “Sınıf ve Tertibat Bekliyor” Askere Gidileceği Anlamına mı Gelir?

  E-Devlet sorgulamasından sonra bu ibareyi görenler eğer herhangi bir işlem yapmazsa askere gidecektir. Ama bu ifade, askere gidileceğinin kesinleştiği anlamına gelmez. Öğrenim hayatı ve öğrenciliği devam eden kişilerin öğrenciliklerini ispatlayan bir belge ile askerlik şubesine gitmeleri gerekir. Eğer kişi öğrenciyse ve öğrenci belgesini askerlik şubesine götürmezse tertibat numarası verilir ve hangi celp ile askere gideceği belirlenir. 

  Tertibat bekliyor ibaresi sadece mezun olan kişilere değil, tecil hakkı dolan her kişiye çıkabilir. Bu sebeple yüksek lisansa başlayacak veya bir açık öğretim bölümüne yerleşecek olan kişilerin askerlik tecil durumlarını kontrol etmeleri gerekir. Bu ibare ile karşılaşan kişilerin öğrenim belgelerini askerlik şubesine teslim etmeleri gerek.

  “Sınıf Tertibat Bekliyor” Askerlik Tecil Olur mu?

  Sınıf ve tertibat nedir sorusundan sonra kişilerin en çok merak ettiği konu askerliklerinin tecil olup olmayacağıdır. Şunu tekrar belirtmeliyiz ki, “Sınıf ve tertibat bekliyor” ibaresi her şeyin son bulduğu ve kişinin askere gideceği anlamına gelmez. Lise, üniversite ve yüksek lisans öğrencileri öğrenci belgelerini askerlik şubesine teslim etmelerinin ardından askerlikleri tecil olacaktır.

  Ayrıca kilosu veya sağlığı sebebiyle askerlik görevini yerine getiremeyecek kişiler sağlık raporlarını askerlik şubesine teslim ederek askerliklerini tecil ettirebilir. Mevcut bir hastalığı bulunan ve tedavisi devam eden kişiler tedavi sonunda iyileşme ihtimalleri var ise yine askerliklerini sağlık raporlarını teslim ederek tecil ettirebilir. İyileşme ihtimalinin olmadığı hastalar ise çürüğe ayrılarak askeriyeye alınmayacaktır.

  Aynı şekilde yasalarımız gereği tecil hakkı bulunan lisanslı sporcular, ailesinden başka bir kardeşi o tarihlerde askerde olan kişiler, yurtdışında bir ülkede oturma izni almış şekilde yaşayan kişiler, gerçekleştirdiği ilmi faaliyetler sebebiyle askere gidecek durumda olmayan kişiler gerekli belgelerini askerlik şubesine götürerek askerliklerini tecil ettirebilir. Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek sorusuna yanıt vermiş olduk.

  Burada önemli olan kişinin hızlı davranması ve celp tarihi belirlenmeden askerliğini tecil ettirmesidir. Aksi hale celp tarihi belirlenen kişiler tekrar askerliklerini tecil ettiremez. Belirlenen celp tarihinde askeriyeye teslim olmayan kişiler asker kaçağı sayılır ve yapılan ilk kimlik kontrolünde yakalanarak askeriyeye teslim edilir.

  E-Devlet Er Sınıflandırma Sonucu

  Sınıf ve tertibat bekliyor ne demek bölümünde de anlattığımız üzere, askerlik sınıflandırması ile alakalı bir durum olduğunu söylemiştik. Bunun için e-devlet internet sitesine girerek “Er Sınıflandırma” araması yapabilirsiniz. Bu sayede, sınıf tertibat konusunda bilgi alabilir ve sınıflandırma sonucunuzu da öğrenebilirsiniz.

  >> https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi

  Askerlikte “Sınıf ve tertibat bekliyor” ne demek?

  Askerlikte “sınıf ve tertibat bekliyor” ifadesi, askerlik hizmetine başlamaya hazır olan bir askerin durumunu ifade eder. Bu ifade, askerin askerlik hizmetine başlamak için gerekli olan eğitimleri tamamladığı anlamına gelir ve askerin sınıf ve tertibat (düzen ve disiplin) kurallarına uygun bir şekilde askerlik yapacağı anlamına gelir.

  Askerlik hizmetine başlamaya hazır olan askerler, askerlik hizmetine başlama tarihlerini bekleyenler listesi veya “sınıf ve tertibat bekliyor” listesine eklenirler. Bu liste, askerlik hizmetine başlama tarihi geldiğinde askerlerin hizmete alınacağını gösterir.

  Askerlik hizmetine başlama tarihi geldiğinde, bahsettiğimiz olarak bekleyen askerler, askerlik hizmetine alınır ve eğitimlerine başlanır. Bu eğitimler, askerlerin görevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli olan bilgi ve becerileri kazanmalarını amaçlar. Eğitimler, askerlerin askerlik hizmetine başlamadan önce alınması gereken eğitimlerdir ve askerlik hizmeti sırasında da sürekli olarak verilir.

  Tüm askerlik işlemlerini yine e-Devlet yani Turkiye.gov.tr adresi üzerinden yapabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : devletsitesi.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap