Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sınıf rehberlik planı ne zaman hazırlanır

  1 ziyaretçi

  sınıf rehberlik planı ne zaman hazırlanır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sınıf Rehberlik Planı Hazırlama Programı (2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Güncel)-Özellik Eklendi (Güncelleme Yapıldı) - Sorgun Rehberlik ve Araştırma Merkezi

  Sınıf Rehberlik Planı Hazırlama Programı (2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Güncel)-Özellik Eklendi (Güncelleme Yapıldı) - Sorgun Rehberlik ve Araştırma Merkezi

  Sınıf rehberlik planı hazırlama programına ulaşmak için tıklayınız. *

  DİSREP için tıklayınız --- DİSREP Hakkında Açıklama İçin Tıklayınız (Önemli)

  Sınıf Rehberlik Etkinlikleri için tıklayınız

  Sınıf Rehberlik Etkinlikleri 2. Cilt Kitaplara ulaşmak için tıklayınız.

  Sınıf Rehberlik Planlarında yer alan PSİKOSOSYAL Etkinliklerine ulaşmak için tıklayınız.

  (Not: Her kademede öğrencilerin bir kez bu etkinlikleri alması gerekmektedir. Bir önceki yıl öğrencilerin tamamına uygulanmışsa bu yıl sadece okula ilk gelen sınıf öğrencilerine uygulayabilirsiniz.)

  ↓ İlgili Bilgi ve Paylaşımlar ↓

  ↓ Rehber Öğretmen/Psikolojik Danışmanın Uygulaması Gereken Sınıf Rehberlik Etkinlikleri(Sınıf Rehberlik Kazanımları) ↓  DİSREP HAKKINDA

  Yazı kaynağı : sorgunram.meb.k12.tr

  2021 Sınıf Rehberlik Plan Örnekleri

  Sınıf rehber öğretmenleri içindir.

  2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı için; sene başı işlemleri, toplantılar, resmi tatiller, dönem sonu faaliyet raporlarının ve kazanımların yer aldığı planlarımızı hazırladık.

  5-6-7.Sınıf rehber öğretmenleri için: Rehberlik dersi olmamasına rağmen MEB-ORGM kazanım ve etkinlik yayımladığı için planlarda her hafta kazanım yer almaktadır. Ancak ders olmadığı için bu kazanımlara ait etkinliklerin yapılması mümkün değildir. Bu sebeple dönem sonu raporlarında rehberlik dersi olmadığı için bu kazanımların işlenemediği yazılabilecektir. Ama plan hazırlama, toplantı, dönem sonu faaliyet raporu, risk haritaları gibi çalışmalar planda yer almakta ve uygulanması gerekmektedir.

  8.Sınıf rehber öğretmenleri için: Rehberlik ve kariyer planlama dersi içerisinde 8.sınıf kazanımlarına ait etkinlikler uygulanacaktır. Bu sebeple planda da her hafta işlenecek kazanımlar yazılmıştır. Kazanımlara ait etkinlik kitabına MEB-ORGM web sitesinden ya da aşağıdaki butondan ulaşabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : terapotikakademi.com

  e-Rehberlik Modülünden PDR Hizmetleri Yıllık Planı Nasıl Hazırlanır? – Freudyen

  Eski adıyla “Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Çerçeve Planı”, yeni adıyla “Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Yıllık Planı”; özellikle göreve yeni başlamış olan okul psikolojik danışmanlarının iş ortamına alışma sürecini tamamlamadan karşılaştıkları başlıca krizlerden biridir. Amacı, okulda rehberlik ve psikolojik danışma hizmetleri adına o yıl yürütülecek faaliyetlerin belirlenip bir takvim üzerine oturtulmasıdır. Peki PDR hizmetleri yıllık planı nasıl hazırlanır ve hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir?

  Plan hazırlanırken dikkat edilmesi gereken ilk husus, hedefler olmalıdır. Bakanlık düzeyinde belirlenen genel hedef, il düzeyinde belirlenen yerel hedef ve PDR Hizmetleri Yürütme Komisyonunca okul düzeyinde belirlenen 2 özel hedef; planı hazırlarken hayal gücünüzün sınırlarını belirleyecektir. Hayal gücünüzden bahsediyorum çünkü planı hazırlarken fark edeceğiniz üzere çalışma alanınızı belli sınırlar içinde ve okul müdürünün onayı dahilinde belirleyecek olan sizsiniz.

  Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise 1. düzey faaliyet grubundan, öğrenciler için en az 2, veliler için en az 2 ve öğretmenler için en az 1 faaliyetin plana eklenmesi gerektiğidir. 1. düzey faaliyet grubu; yayın hazırlama, konferans/panel/seminer düzenleme, gezi, sınıf rehberliği tek uygulama, masal/hikaye/kitap değerlendirme ve mezunla buluşma etkinliğinden oluşmaktadır. 

  PDR Hizmetleri Yıllık Planı, okul düzeyinde hazırlanır. Yani okulda birden fazla psikolojik danışman bulunsa bile tek plan bulunur. Okulda sizden başka psikolojik danışman/danışmanlar varsa, her psikolojik danışman kendi ilgilendiği grup için etkinliklerini ayrı ayrı planlar. Planladığınız etkinlikleri e-Rehberlik Modülü’ne her biriniz ayrı ayrı işleyebileceğiniz gibi içinizden birini bu iş için görevlendirebilirsiniz de. Her psikolojik danışman kendi planını kendi MEBBİS şifresini kullanarak e-Rehberlik modülüne işlese dahi süreç sonunda modülde tek plan gözükecektir.

  Her Planda Bulunması Gereken Faaliyetler

  Aşağıda sayılı faaliyetlerin her kurum için gerçekleştirilmesi zorunlu olduğu için bu faaliyetler doğal olarak PDR Hizmetleri Yıllık Planı’nda da belirtilmek durumundadır:

  Planın Hazırlanması

  MEBBİS üzerinden e-Rehberlik Modülüne giriş yapılır.

  Sırasıyla RPD Programı Hazırlama ve Yıllık Program Girişi seçenekleri tıklanır.

  Aşağıdaki görselde gösterilen ekrana ulaştınız. Bireysel düzeyde gerçekleştireceğiniz etkinliklere ihtiyaç ortaya çıktığı zaman karar vereceğiniz için yıllık planda gerçekleştireceğinizin etkinliklerin hepsi doğası gereği grup düzeyinde olacaktır. e-Rehberlik Modülü, sunabileceğiniz hizmetleri üç ana başlıkta toplar: “Destek Hizmetler(D), Gelişimsel ve Önleyici Hizmetler(Ö), İyileştirici Hizmetler(İ)“. Gerçekleştirmeyi planladığınız hizmet türünü “Rehberlik Hizmet Türü” menüsünden seçtikten sonra hemen altında yer alan aşamalar menülerinden ilgili hizmetin kime, hangi konuda ve ne yolla verileceğini belirleyebilirsiniz.

  Doldurulması zorunlu olan alanlar; etkinliğin hangi ay ve o ayın hangi haftası yapılmasının planlandığı, hangi hedefe yönelik olduğu veya hedef dışı olması durumu, okulun hangi sınıf seviyelerine ve bu seviyelerdeki hangi şubelere uygulanacağıdır. İhtiyaç duyulmadığı durumlarda “açıklama” alanı doldurulmayabilir.

  Plan için etkinlik belirlerken fikir almaya ihtiyaç duyup da danışabilecek kimse bulamadığınızda ise yine aşağıdaki görselde okla gösterilmiş olan “Önceki Yıllık Planları Getir” seçeneğine başvurabilirsiniz.

  Eklenmek istenen faaliyet için gerekli veriler girildikten sonra aşağıdaki görselde okla gösterilen “kaydet” seçeneği seçilerek kaydedilmeli, yeni bir faaliyet eklemek içinse yine okla gösterilen “yeni” seçeneği seçilerek yukarıda anlatılan adımlar sırasıyla uygulanmalıdır.

  Tebrikler, krizi harika yönettiniz ve PDR Hizmetleri Yıllık Planınızı başarıyla oluşturdunuz. Geriye planı okul müdürüne onaylatmak ve planladığınız faaliyetleri gerçekleştirmek için çalışmaya başlamak kalıyor. Verimli bir eğitim-öğretim yılı geçirmeniz dileğiyle, başarılar…

  Yazı kaynağı : www.freudyen.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap