Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sınava hazırlanan öğrencilere vitamin takviyesi

  1 ziyaretçi

  sınava hazırlanan öğrencilere vitamin takviyesi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  NBL Türkiye - Sınava Hazırlanan Gençlerde Düzenli Uyku ve Vitamin Alımının Önemi

  Sınav döneminde beslenme

  Sınav döneminde beslenme

  Sınavlara hazırlanan çocuklar

  Şeker uyku getirir

  Beynimiz enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanmaktadır. Ancak karbonhidrat dediğimizde aklımıza ilk olarak basit şeker gelmemeli. Unutulmamalıdır ki; beyin kandaki şekeri enerji olarak kullanmaktadır. Sanılanın aksine sofra şekeri, yani basit karbonhidratlar, kan şekerini hızla yükseltip düşürdüğü için beynin şekere olan ihtiyacını karşılamaz ve kanda hipoglisemiye (kan şekerinin düşmesi) sebep olur. Bu durum; dikkat dağınıklığı, konsantrasyon bozukluğu ve uyku halini beraberinde getirir.

  Bu yüzden çocuklara, sınav öncesinde ve hazırlık döneminde fazla miktarda basit şeker içeren gıda; yani çikolata, şekerleme, bonibon, jelibon, tatlılar ve bisküviler verilmesi yapılan en büyük yanlışlardan biridir.

  Balık öğrenmeyi arttırır 

  Sınava bir hafta kala, haftada 3-4 gün mutlaka balık eti tüketilmelidir. Oldukça zengin omega 3 kaynağı olan balık hafızayı güçlendirir, öğrenmeyi ve konsantrasyonu arttırır. Ayrıca sınava hazırlık dönemi boyunca öğrencinin her sabah 1 tam ceviz içi – omega 3 kaynağı tüketimi konsantrasyonu arttırmak adına oldukça önemlidir.

  Beyin işlevleri ve sinir sistemin de görev alan B grubu vitaminler oldukça önemlidir. Bu nedenle ekmek olarak, kan şekerinin de dengeli seyretmesini sağlamak, zengin B vitamini kaynağı olması nedeniyle mutlaka tam buğday / çavdar ekmekleri tercih edilmelidir.

  Sütü ve ayranı akşam için

  Ara öğün olarak 3-4 adet kara erik kurusu + 1 tam ceviz içi vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir seçenek olabilir. Gündüz tüketildiğinde uyku şikayetlerine sebep olması nedeniyle süt yoğurt ve ayran gibi gıdaları yatmadan 2.5 saat önceki ara öğününüzde tercih edin.

  Eğer kabızlık şikayeti yoksa çocuğunuza her gün mutlaka 1 muz yedirin, hem serotonin- mutluluk hormonu salgılanmasını tetikler, hem de zengin potasyum kaynağıdır. Dolayısıyla dikkat dağınıklığını da engellemiş olursunuz.

  Ekinezya ile zihni açılır

  Sınava hazırlık döneminde çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olması, enfeksiyona yakalanmamaları da zihinsel ve bedensel performans açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, ek olarak çocuklarınıza haftada 3-4 gün 1 bardak ekinezya çayı içirebilirsiniz.

  Bu dönemde antioksidan içeriği yüksek besinler, stres ve gerginliği azaltmak adına oldukça önemlidir. Kara erik kurusu, çekirdekli siyah üzüm kurusu, çilek, domates, havuç, ananas ve kabuklu elma oldukça zengin antioksidan kaynaklarındandır.

  Sınavdan bir gün öncesi için tavsiyeler

  Dışarıda değil, evde beslenin

  Sınav öncesi gece beslenmesi de en az kahvaltı kadar önem taşımaktadır. Öğrenciler, herhangi bir gıda zehirlenmesine karşı mutlaka evlerinde, taze gıdalarla hazırlanmış yemeği yemeliler. Daha önce tüketmedikleri gıdayı yememeli, dışarıda yemek yemeyi tercih etmemeliler.

  Gaz yapılıcalardan uzak durun

  Bir gün öncesinde gaz problemi oluşturacak kurubaklagil, lahana, pırasa, kereviz, bezelye, bulgur pilavı, kısır, mercimek köftesi gibi besinlerden uzak durulmalı.

  Midenizi koruyun

  Mide rahatsızlıklarına sebep olabileceği düşünülerek yağda kızartma, birçok besinin bir araya gelmesiyle oluşan karışık yemekler, çok yağlı, ağır soslu yemekler tercih edilmemeli, mümkün olduğu kadar az işlenmiş ve sade besinler tercih edilmelidir.

  Alerjisi olanlar, yumurtaya dikkat

  Mevsim itibari ile alerjilerin arttığı dönemdeyiz. Yumurta, alerjik gıdalarımız arasındadır; dolayısıyla yumurta tüketimine dikkat edilmeli. Eğer çocuğun çeşitli gıdalara veya polen alerjisi varsa ebeveynler yumurta konusunda daha dikkatli olmalı.

  Sınav sırasında şeker yerine yaban mersini

  Atıştırmalık olarak; glisemik indeksi düşük olan yaban mersini (fazla tüketildiğinde kabızlığa neden olabilir), kara erik kurusu, çiğ fındık, badem ve ceviz tercih edilebilir.

  Akşam yemeği sonrası stresten uzak güzel bir uyku için

  500 ml sıcak suda; 1 poşet papatya + 1 poşet melissa + 1 poşet tarçın karanfil çaylarını karıştırın. Yatmadan 1-2 saat önce sınava girecek adayımıza 1 fincan içirin. Bu çay karışımı hem rahat uyku uyumasını sağlayacak, hem de stres faktörünü minimuma indirecektir.

  Dikkat edilecek noktalar

  SUCUK YOK: Sınav esnasında susamaya neden olabilecek aşırı tuzlu besinlerden kaçınılmalı (salamuralar, sucuk, tuzlu çubuk krakerler vb).

  BİTKİ ÇAYI TERCİH EDİN: Kahvaltıda içecek olarak kafein içeren çay, kahve yerine taze yeşil çay, tarçın, karanfil, elma, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilebilir.

  AİLELER ÜRKÜTMESİN: Doğru olan, normal davranış tarzı mümkün olduğunca korunmalı. Sınav öncesi, akşam yemeği ve sabah kahvaltısında daha önce tüketilmemiş gıdalar denenmemeli; aileler bu konuda ısrarcı ve ürkütücü olmamalı.

  ARA ÖĞÜNÜ ATLAMAYIN: Sınav hazırlık dönemi boyunca kan şekeri düşüklüğünü önlemek adına kesinlikle ara öğünler atlanmamalı.

  GECE 1 AVUÇ KABAK ÇEKİRDEĞİ: Gece sık idrara çıkma şikayeti varsa yatmadan önceki ara öğünde 1 avuç kabak çekirdeği tüketilebilir. Bu sayede uykunuz bölünmemiş, daha derin ve rahat uyku uyumuş olursunuz.

  FAZLA SIVI ALMAYIN: Yatmadan 2.5 - 3 saat öncesinde kafeinli, gazlı içecek, çay ve kahve tüketilmemeli. Ayrıca fazla sıvı alınmamalı. Fazla sıvı gece sık idrara çıkmaya ve kişinin uykusuz kalmasına neden olur.

  Sınav akşamı için örnek mönü

  Kahvaltı için örnek mönü

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Sınav dostu besinler

  Sınav dostu besinler

  ŞEKERLENME” meselesine gelince... “Şekerlenme” ya da tıp dünyasındaki adıyla “GLİKASYON” ise şekerlemenin tam tersine son derece önemli bir sağlık tehdididir. Diğer bir deyişle başlıkta belirttiğim gibi “ŞEKERLEME NE KADAR İYİYSE, ŞEKERLENME O KADAR KÖTÜDÜR”. Detaylar için buyurun...

  ‘ŞEKERLEME’NİN FAYDALARI

  UYKU uzmanlarına göre, hemen her gün düzenli olarak 20-30 dakika kadar gündüz uykusu kaçamakları yapan “şekerleme tutkunları”, bakın hangi avantajları elde ediyorlar. Şekerlemeler:

  BİR: Bedeni dinlendiriyor, enerji yüklüyor.

  İKİ: Belleği güçlendiriyor.

  ÜÇ: Fiziksel performansı geliştiriyor.

  DÖRT:

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Bu vitaminler dikkatinizi toparlayıp başarıyı arttırıyor

  Bu vitaminler dikkatinizi toparlayıp başarıyı arttırıyor

  Ecz. Ezgi Koçak
  [email protected]

  Türk eğitim sisteminin gerçeği sınavlar. Ne yazık ki çocuklarımızın senelerce göstermiş olduğu performans, vermiş olduğu emek sınırlı birkaç saat ile ölçülüp, parmak sayısı kadar yanlışla değerlendiriliyor.

  Eğitim sistemimiz her sene sil baştan düzenlenirken sadece sınavlar sistemin olmazsa olmazları. Değişen ise sadece isimleri !

  Akademik hayatın dışında sporda, sahne sanatlarında başarılı birçok gencimiz sırf bu sınav gerçeği yüzünden yetenek ve ilgi alanlarına göre mesleğini seçemiyor.

  Mevcut eğitim sistemi başarıyı yetenek, kültür ve etik değerlerle değil, doğru soru sayısı ile ölçüp, değerlendiriyor ve gençlerimizin geleceğine yön veriyor.

  Peki madem bu düzende, çocuklarımızı başarıya biraz daha nasıl yaklaştırabiliriz?
  Sağlıklı bir ruh ve beyin ile sınavlara hazırlanmasını nasıl sağlayabiliriz?

  İster uzun soluklu, ister kısa soluklu sınav maratonlarında en önemli faktör sağlıklı bir ruha ve bedene sahip olmak. Burada devreye uyku ve beslenme düzenimiz girmekte. Sınavlara hazırlanan gençlerin mutlaka günde en az 8 saatlik bir periyotta kaliteli bir uykuyu, vücutlarından esirgememeleri gerekiyor. Çünkü beden ve beyin uykuda şarj oluyor! Beslenme düzenimi mümkün olduğunca şekerden uzak, ağırlıkla sebze ve protein ağırlıklı olması beyin ve vücut sağlığımız adına oldukça önemli. Sınavlara hazırlık döneminde öğün sayısı ve miktarı kadar hangi besin gruplarını da tükettiğimiz de çok önemli. Her ne kadar düzenli beslensek de vücudumuzun ihtiyacı olan bazı vitamin ve mineralleri bu dönemde ekstra bilinçle beslenmenize ve hayatınıza katmak öğrencileri başarıya daha da yaklaştıracaktır.

  Başarının anahtarı besin grupları ve vitaminler

  Demir, vücudumuz için çok önemli bir vitamin kaynağı. Demir, vücutta oksijenin beyne taşınmasında rol oynar ve birebir öğrenme kalitesini etkiler. Demir eksikliğinde, öğrencide yorgunluk, halsizlik, uyku hali, nefes nefese kalma, üşüme başta olmak üzere algılama, öğrenme kabiliyetinde kayıp ve dikkat eksikliği görülür. Ayrıca büyüme ve gelişme de demir eksikliğine bağlı olarak olumsuz etkilenir. Bu sebeple gerek sınava hazırlanan öğrencilerin gerekse büyüme ve gelişme çağındaki çocukların rutin kontrollerinde kandaki demir seviyesi mutlaka kontrol edilmeli, beslenmelerinde ağırlıkla kırmızı et, pekmez, kuru baklagil, koyu yeşil sebze ve iyi demir deposu olan kuru meyveler tercih edilmelidir.

  Sağlıklı bir ruh hali, zihin ve hafıza için OMEGA
  Bir diğer beyin yakıtı vücut tarafından ne yazıki üretilmeyen OMEGA. Omega 3 temel yağ asitlerinden olan DHA (Dokosa Heksaenoik Asit), özellikle öğrenme çağındaki çocuklarda öğrenme ve problem çözme yeteneğini artırmakta aynı zamanda ruh sağlığı ve bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Omega 3; ceviz, keten tohumu, soya gibi yağlı tohumlarda ve ancak en çok derin denizlerde yaşayan balıklarda yüksek oranda bulunur. Eksikliğinde görme fonksiyonlarında azalma, ruh halinde salınım, konsantrasyon, bellek ve dikkat dağınıklığı görülmektedir. Dolayısıyla daha sağlıklı bir ruh hali, zihin ve hafıza için uzmanlar günlük en az 500 mg Omega 3 alımını önermektedir.

  Mutlaka yumurta tüketilmeli
  Yumurta güçlü bir protein kaynağıdır. Yumurtanın sarısında omega 3, kolin ve lesitin bulunur. Bu maddeler hafızayı güçlendiren beyin dostu maddelerdir. Ayrıca yumurtada bulunan B vitamini konsantrasyon ve hafızadaki artışa sebep olurken aynı zamanda bu zorlu süreçte beyni strese karşı da korumaktadır.

  Unutmayın beynin performansını artıran en önemli öğün KAHVALTIDIR!

  Kahvaltıda kahve ve kafein içeren maddeler tüketmek vücuttaki andrenalinin serbest kalmasına neden olurken, stres seviyenizi artıracaktır. Ayrıca bu maddeler sıvı kaybını tetikleyerek sınav süresince su içme ihtiyacınızı doğurabilir.

  Bir diğer önemli nokta ise sınav öncesi kahvaltıda saf şeker ve şekerli ürünlerden uzak durmaktır. Şeker, toplumsal inancın aksine zihni açmak yerine kandaki insülin seviyesinde dalgalanmaya sebep olmakta, uyku ve uyuşukluk hali yaratmaktadır.

  Yumurta, pekmez, ceviz, zeytin ve çavdar veya tam buğday ekmeğinden oluşan bir kahvaltı ihtiyacınız olan tüm besin maddelerini fazlasıyla içerecek ve sizi sınav süresince zinde tutacaktır.

  Unutmayın, "Sağlam Kafa, Sağlam Vücutta Bulunur."
  Hepinize hayat yolunda başarılar dilerim…

  Ecz. Ezgi KOÇAK

  Yazı kaynağı : www.mynet.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap