Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  smart tv ile android tv arasındaki fark nedir

  1 ziyaretçi

  smart tv ile android tv arasındaki fark nedir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Android TV nedir? Smart TV ile arasındaki farklar

  Android TV nedir? Smart TV ile arasındaki farklar


  Nil Ticaret Merkezi – Giriş Katı
  Yeşilce Mah. Yunus Emre Cd. No:8
  34418 – Kâğıthane/İstanbul

  [email protected]

  Yazı kaynağı : shiftdelete.net

  Android TV İle Smart TV Arasındaki Fark Nedir? Hangisini Almalıyım?

  Akıllı TV ve Android TV karşılaştırması: Hangisini seçmeli?

  Android TV ve Smart TV Arasındaki Fark Nedir?

  Android TV ve Smart TV Arasındaki Fark Nedir?

  Android TV ve Smart TV Arasındaki Fark Nedir? Android TV ile Smart TV arasındaki tartışmalar son yıllardır devam ediyor. Bazıları için akıllı TV’nin basitliği, Android TV’nin özelliklerinden ağır basar ve diğerleri için Android TV, çevrimiçi içeriği daha büyük bir ekranda tüketmenin tek yoludur. Peki hangi TV platformu daha iyidir: Android TV mi, Smart TV mi? Bu yazıda, Android TV ile Smart TV’yi yan yana karşılaştırıyoruz ve iki platform arasındaki tüm benzerlikleri ve farklılıkları öğreniyoruz. Bu yüzden daha fazla uzatmadan makaleye geçelim.

  Android TV ve Smart TV: Kapsamlı Bir Karşılaştırma

  Temel bilgiler

  Her şeyden önce, Android TV ile Smart TV arasındaki temel benzerlikleri ve farklılıkları tartışmamız gerekiyor. Her şeyden önce akıllı TV, içeriği internet üzerinden iletebilen bir TV setidir . Yani çevrimiçi içerik sunan herhangi bir TV – hangi işletim sistemini çalıştırırsa çalıştırsın – akıllı bir TV’dir.

  Bu anlamda, Android TV aynı zamanda akıllı bir TV’dir, en büyük fark Android TV işletim sistemini kaputun altında çalıştırmasıdır. Tizen OS çalıştıran Samsung tarafından üretilen TV’ler, LG’nin kendi WebOS’u, Apple TV’de çalışan tvOS’u ve daha fazlası gibi her tür akıllı TV var. Bunların hepsi aslında akıllı televizyonlardır.

  Android TV’ye gelince, muazzam popülaritesi nedeniyle pazarda kendine bir isim kazandı ve neredeyse akıllı TV’lerle eşanlamlı hale geldi. Genel olarak konuşursak, Android TV, Android TV platformunda çalışan bir akıllı TV türüdür. Samsung ve LG kendi tescilli işletim sistemlerine sahipken, hala birçok TV’yi Android işletim sistemi ile gönderiyor. Sony ise tamamen Android TV platformuna bağlı ve 2015’ten beri tüm TV’lerini Android TV OS ile gönderiyor.

  Temelde, her ikisi de internet üzerinden içerik sunduğundan, Android TV ve Smart TV temelde aynı şeydir. Yukarıda bahsettiğim gibi, tüm farkı yaratan temel işletim sistemidir.

  Android TV vs Smart TV: Farklar

  Yukarıdaki bölümde, bir Android TV ile akıllı TV arasındaki temel farkı tartıştık. Burada, işletim sistemi düzeyindeki farklılıklar ve hangisinin tüketiciler için daha anlamlı olduğu hakkında konuşacağız.

  Uygulama Kitaplığı’ndan başlayarak, Android TV , Play Store desteği sayesinde geniş bir uygulama kitaplığına sahiptir. Genelde akıllı telefonunuzda kullandığınız her türlü uygulamayı bulacaksınız. YouTube’dan Netflix’e, Hulu ve Prime Video’ya kadar her şey Android TV’de mevcuttur. En iyi yanı, tüm uygulamaların TV platformu için optimize edilmiş olması ve daha büyük ekran için sezgisel kontrollere sahip olmasıdır.

  Tizen OS veya WebOS çalıştıran akıllı TV’lere gelince, sınırlı uygulama desteğine sahipsiniz . YouTube, Prime Video ve Netflix gibi bazı popüler eğlence uygulamaları dışında, uygulama mağazasında çok fazla uygulama bulamazsınız. Bir sonraki nokta, güncellemelerin Android TV’lere kıyasla akıllı TV’lerde gelmesinin zor olmasıdır. Öte yandan, Android TV geliştirme oldukça aktiftir ve geliştiriciler, çeşitli uygulamalara düzenli olarak yeni güncellemeler gönderir.

  Android TV ile akıllı TV arasındaki bir diğer önemli fark ekran video kaydıdır. Android TV, Android akıllı telefonlarla sorunsuz çalışan yerleşik ve derinlemesine entegre bir Chromecast özelliğine sahipken, akıllı TV’lerde eşleştirme gerektiren ve kullanımı zahmetli bir ekran yansıtma özelliği bulunur. Ses çıkışı ve olağanüstü kalitede çıktı ile tam ekran modunda çalışan Chromecast’in aksine, akıllı TV’lerde ekran yansıtma, yüksek gecikme süresine ve düşük kaliteli çıktıya sahiptir.

  Sırada sesli asistan desteği var. Android TV’deki Google Asistan o kadar iyi hale geldi ki, nadiren sorgunuzu yazmanız gerekecek. Öte yandan, akıllı TV’lerin genellikle bir sesli asistanı yoktur ve içerik yazmak ve bulmak için tam boyutlu bir tuş takımı ile birlikte gelir.

  Bununla birlikte, akıllı TV’lerin Android TV’ye göre bir avantajı var. Akıllı TV’lerde gezinmek ve kullanmak Android TV’lere göre nispeten daha kolaydır. Android TV platformundan tam olarak yararlanmak için Android ekosisteminin farkında olmalısınız. Daha sonra, akıllı TV’ler performans açısından da daha hızlıdır.

  Son olarak, bellenim güncellemelerine geliyor. Birkaç yıl sonra akıllı TV’nizde büyük güncellemeler alma olasılığınız düşüktür ve bu, TV’nizi eski haline getirir. Android TV’ler hakkında konuşursak, iyi bir sicili de yok ve eve yazacak bir şey yok. Ancak Android TV’ler çok daha uzun uygulama güncellemeleri alır, bu da Android TV’nizde modern uygulamalara sahip olmaya devam edeceğiniz anlamına gelir.

  Unutulmaması gereken önemli bir nokta, akıllı TV’nizin gelecekte eskimiş hale gelmesi durumunda, en yeni Android TV platformunu TV’nize getirmek için bir Android TV set üstü kutusu veya dongle’ı çok iyi takabileceğinizdir. Aynı şeyi Android TV’niz için de yapabilirsiniz. Bununla birlikte, ayrı bir donanım cihazı satın alarak en son Tizen OS veya webOS’u elde edemezsiniz çünkü TV üreticileri kendi tescilli işletim sistemleri için ayrı donanım cihazları sunmazlar.

  Sıkça Sorulan Sorular

  Uygulamaları Smart TV’de İndirebilir miyiz?

  Evet, uygulamaları akıllı TV’lerde indirebilirsiniz. İster Samsung’un Tizen İşletim Sistemi, LG’nin WebOS’u veya Google’ın Android TV İşletim Sistemi olsun, tüm bu platformlarda kullanılabilen uygulamalar vardır. Ancak, uygulama kitaplığının Tizen ve WebOS’ta sınırlı olduğunu unutmayın.

  Hangi Cihaz TV’nizi Akıllı TV’ye Çevirir?

  Mi Box, Nvidia Shield TV gibi birçok Android TV kutusu ve Google TV’li Chromecast gibi dongle’lar ve herhangi bir TV’yi akıllı bir TV’ye dönüştürebilen Fire TV Stick gibi pek çok Android TV kutusu var.

  Bir Akıllı TV İnternet Bağlantısı Olmadan Çalışır mı?

  Evet, bir akıllı TV’yi internet bağlantısı olmadan kullanabilirsiniz, ancak yalnızca bir USB sürücü aracılığıyla yerel medya oynatmak için kullanabilirsiniz. Netflix, YouTube, Prime Video ve diğer akış uygulamaları, akıllı TV’de veya Android TV’de çevrimdışı görüntülemeyi desteklemez.

  Smart TV için Hangi Marka En İyisidir?

  En iyi akıllı TV markalarından bazıları Sony, LG ve Samsung’dur.

  Akıllı TV, Android TV’den Ne Kadar Daha İyi?

  Akıllı TV’ler genellikle performans açısından Android TV’lerden daha hızlıdır ve basit ve kullanıcı dostu bir arayüz sunar. Açılış süresi de Android TV’lerden önemli ölçüde daha iyidir.

  Android TV vs Smart TV: En İyisi Hangisi?

  Analizime göre, Android TV’lerin tüketicilere çok daha fazla seçenek sunduğunu, dolayısıyla Tizen OS, webOS vb. Çalıştıran akıllı TV’lere karşı daha iyi bir seçim olduğunu buldum. Uygulama kitaplığından güncellemelere ve yükseltilebilirliğe kadar, Android TV arkanızı kolladı.

  Android TV’nin birkaç dezavantajı, akıllı TV’lerle eşit olmayan performanstır ve ikincisi, kullanıcıların Android ekosistemi hakkında bir dereceye kadar bilgiye sahip olması gerekir. Dolayısıyla, ihtiyacınıza ve tercihinize bağlı olarak, Android TV veya akıllı TV almayı seçebilirsiniz. Her neyse, Bizim için herhangi bir sorunuz varsa, aşağıya yorum yapın ve bize bildirin.

  Yazı kaynağı : www.codeturkiye.com

  Android tv ile smart tv arasındaki fark nedir?

  Tüm elektronik cihazlar gibi, televizyonlar da oldukça karmaşık. Akıllı TV'lerin şu an standart hale geldiğini artık hepimiz biliyoruz, ancak Android TV ile farkları nedir? Bu yazıda size Smart TV'nin ne olduğunu açıklayacağım ve Android TV ile Smart TV'lerin karşılaştırmasını yapacağım

  Peki, Android TV ile Smart TV arasındaki fark nedir? Kısacası, her ikisi de uygulamalarla genişletilebilen ve Netflix gibi bir dizi farklı hizmetten içerik akışı yapılabilen multimedya özellikli televizyonlardır.

  Gerçek fark, Android TV'nin bir Smart TV'den çok daha fazla uygulama indirebileceğiniz devasa bir pazara sahip olmasıdır.

  Akıllı TV tam olarak nedir?

  Akıllı TV, normal bir TV'den çok daha fazla işleve sahip bir televizyon setidir. Yalnızca normal TV programlarınızı oynatmakla veya bir DVD veya Blu-Ray oynatıcıya bağlanmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli hizmetlerle birlikte kurulu olarak gelirler. Akıllı TV'nin en dikkat çekici işlevi, internete kablosuz veya ethernet kablosu aracılığıyla bağlanabilme ve içeriği internet üzerinden iletebilme özelliğidir.

  Bir akıllı telefon gibi, bir akıllı TV de depolama alanına indirilen uygulamalara sahip olabilir. Bu, Facebook, Youtube, Netflix gibi uygulamaların veya tipik olarak bir akıllı telefona yüklenen diğer popüler akış hizmetlerinin bu cihazlarda kullanılabileceği anlamına gelir.

  Akıllı TV'ler zaten televizyon üretiminde normdur. Televizyon seti üreten en saygın şirketlerin birçoğunun piyasada LG , Samsung ve daha fazlası dahil olmak üzere birkaç akıllı TV'si var.

  İşletim Sisteminin Önemi

  Herhangi bir akıllı TV'nin gerekli bileşenlerinden biri, İşletim Yazılımı veya kısaca işletim sistemidir. Bir bakıma akıllı TV de teknik olarak günümüzün cep telefonu gibi bir bilgisayardır. İşletim sistemi, akıllı telefonların veya akıllı TV'lerin internete erişme veya çeşitli uygulamaları indirme gibi karmaşık işlevlere sahip olmasını sağlayan şeydir.

  4K uyumluluğu veya HDR işlevi gibi şeyler yeni bir televizyon seti seçerken bazıları için çok önemli olsa da, akıllı TV'ler söz konusu olduğunda doğru işletim sistemini seçmek de aynı derecede önemlidir. Farklı işletim sistemleri, özellikle belirli uygulamaların desteklenmesi söz konusu olduğunda, farklı sonuçlar verecektir. Ayrıca, zaten aşina olduğunuz bir işletim sistemini seçmek birçok insan için büyük bir fark yaratır.

  İşletim sistemi, TV ile etkileşiminizin görünümünü ve verdiği hissi belirler.

  Android işletim sistemi TV'leri

  Android TV'ler bu günlerde giderek daha popüler hale geliyor, ancak bu ismin pek de doğru olmayan bazı önyargılarla geldiğini anlamak önemlidir. Bu, Android TV ve Smart TV hakkında bir makale olmasına rağmen, Android TV'ler teknik olarak bir tür akıllı TV . Tanıma mükemmel bir şekilde uyuyorlar ve bir akıllı TV'den beklenen tüm ekstra özellikleri sunuyorlar. Tek gerçek fark, Google'a ait olan Android'in kendi işletim sistemine ve dolayısıyla kendi markasına sahip olmasıdır.

  Android tv ile smart tv arasındaki fark

  Yani Android TV'ler teknik olarak bir tür akıllı TV'dir, ancak yine de bir fark vardır. Android TV ile Smart TV arasındaki konuşmayı gerçekten neyin haklı çıkardığına bir göz atalım.

  Akıllı TV'den Ne Alabilirsiniz?

  Akıllı TV'ler, Android TV'lerle pek çok temel ilkeyi paylaşsa da, onları farklı kılan şeyleri tanımak yine de önemlidir. Bu farklılıklar esasen kullanılan işletim sistemi türüne bağlıdır.

  Android TV'yi akıllı TV ile karşılaştırmak amacıyla, akıllı TV'ler Android olmayan her türlü işletim sistemini kullanır. Örnekler arasında Tizen, Smart Central, webOS ve diğerleri sayılabilir.

  Netflix veya Youtube gibi popüler uygulamalar için akıllı TV'ler iyi bir seçimdir. Birçoğu bu uygulamalar ve daha fazlasıyla önceden yüklenmiş olarak gelir. Farklı işletim sistemleri, daha fazla yazılımın indirilip yüklenebileceği kendi özel uygulama mağazalarına sahip olacaktır. Ancak, daha yeni uygulamaları indiremeyen bazı akıllı TV modelleri vardır. Normal akıllı TV'ler ayrıca daha az sıklıkta ürün yazılımı güncellemeleri alır.

  Android TV ile karşılaştırıldığında, Smart TV'lerde çok daha az uygulama bulunur ve bu nedenle daha az çok yönlüdür.

  Android cihazlar kullanmıyorsanız ve tamamen yeni bir arayüz öğrenmek istemiyorsanız, akıllı TV harika bir seçimdir. Kutudan çıkar çıkmaz iyi çalışırlar ve sadelik ve rahatlığı her şeyden çok önemseyen herkes bir tanesinden memnun olacaktır.

  Akıllı TV'nin Artıları ve Eksileri

  Artıları:

  Eksileri:

  Bir Android TV'den Ne Alabilirsiniz?

  Android TV vs Smart TV söz konusu olduğunda, zaten bir Android telefona sahip olan herkesin muhtemelen bir Android TV'yi tercih edeceğini söylemeye gerek yok.

  Bu TV'lerin sahip olduğu en büyük şey Android işletim sisteminin kendisidir. Tıpkı Android akıllı telefonlar gibi çok kolay bir şekilde güncellenebilir. Bu, TV'nize yapılan düzenli güncellemelerin, TV'nizi sürekli güncel tutmak için size iyileştirmeler ve optimizasyonlar sağlayacağı anlamına gelir.

  Google Play Store, Android kullanıcılarına göz atabilecekleri ve indirebilecekleri çok daha fazla sayıda uygulama sağladığı için bir başka büyük anlaşmadır. Android açık kaynak olduğundan, bu Android TV'lere farklı türde uygulamalara daha geniş erişim sağlar . Açık kaynak olması, Android TV'leri çoğu akıllı TV'den daha ucuz hale getirir.

  Android TV'ler ayrıca kutudan çıktığı haliyle Chromecast'i destekler ve telefonunuzdan veya PC'nizden TV'nize kablosuz olarak içerik akışı yapmanıza olanak tanır.

  Dezavantajı, birkaç şirketin Android TV üretmesidir. Sony, Sharp, Nvidia, Samsung ve Philips birincil üreticilerdir. Android OS TV almak, aralarından seçim yapabileceğiniz marka seçeneklerinizi sınırlamak anlamına gelir.

  Android TV'nin Artıları ve Eksileri

  Artıları:

  Eksileri:

  Android TV ve Smart TV Üzerine Son Düşünceler

  Her iki TV türünün de avantajları ve kusurları olsa da, oyumuz sonunda Android TV'lere gidiyor. Daha ucuz olmaları ve uygulamalara çok daha fazla erişimleri olması, onları Android TV'ye karşı Smart TV'nin kazananı yapıyor.

  Herkesin başlangıçta Android işletim sistemini sevmeyeceğini anlıyoruz, ancak faydaların, Android yazılımına alışkın olmayan kişiler için bile sorunlardan daha ağır bastığını düşünüyoruz. Daha iyi güncellemeler ve donanım yazılımı ile, Android ile giderseniz TV'nizin fiyatı için değer sunma olasılığı daha yüksektir.

  Kaynak: https://iptvinsider.com/android-tv-vs-smart-tv/

  Yazı kaynağı : tvtavsiye.com

  Android TV İle Smart TV Arasındaki Fark Nedir, Hangisi Daha İyi?

  Android TV nedir? Smart TV ile arasındaki farklar

  Android TV nedir? Smart TV ile arasındaki farklar

  Teknolojinin gelişimiyle televizyonlar da yetenekli hale gelmeye başladı. Bundan yıllar öncesine kadar tüplü ve siyah-beyaz bir konseptle gelen bu cihazlar, 2022 itibariyle adeta cam gibi bir görüntü kalitesi sunan bir yapıyla karşımıza çıkıyorlar.

  Günlük hayatın büyük bir bölümünü oluşturan televizyonlar hakkında merak edilen ve araştırılan birçok konu bulunuyor. Burada Android TV nedir ve Smart TV ile arasındaki farklar nelerdir? gibi soruların öne çıktığını söyleyebiliriz.

  Android TV nedir?

  Kullanıcıların bir televizyon almadan önce Android TV ve Smart TV gibi terimleri ve arasındaki farkların ne olduğunu öğrenmesi daha sağlıklı tercihlere ortam sağlayabilir. Android TV, adından da anlaşılacağı üzere Android işletim sistemini çalıştırır. Kullanıcıların akıllarında bulundurması gereken en önemli detay budur.

  Burada kritik bir detayın olduğunu belirtmekte fayda var. Zira hangi işletim sistemini çalıştırırsa çalıştırsın, çevrim içi yani internet üzerinden kullanıcılara içerik sağlayan günümüz televizyonlarının hepsi Smart TV kategorisine girer. WebOS, TizenOS ve Vewd sistemlerini de buraya ekleyebiliriz.

  APK nedir ve indirmek güvenli mi?

  Smart TV ile arasındaki farklar

  Android TV, özünde bir Smart TV olduğundan herhangi bir özellik kısıtlamasına tabi değildir. Bunun aksine Android işletim sisteminin nimetlerinden yararlanarak diğerlerine göre kullanıcılara daha kapsamlı içerikler sunar. Örneğin, uygulama mağazası daha geniştir. 7 binden fazla uygulamayı bünyesinde barındıran marketiyle TizenOS veya WebOS gibi diğer işletim sistemlerini çalıştıran diğer Smart TV'lere göre daha fazla hareket imkanı sunar.

  Android çalıştıran Smart TV'ler güncellemelerde de daha avantajlıdır. Zira uygulama geliştiricileri, günden güne gelişen işletim sistemi için düzenli bir şekilde güncelleme yayınlarlar. Bunun yanı sıra sesli asistan ve ekran yansıtma gibi konularda da daha fazla ön plandadır.

  Android TV'lerin en büyük olumsuz yönü ise stabilite şeklinde açıklanabilir. Zira diğer Smart TV'ler, basit ve kullanıcı arayüzü sunmalarının yanı sıra başlatılacak daha az uygulama olması nedeniyle daha performanslı ve hızlı çalışırlar. Tabii burada asıl karar kullanıcıların, ancak bir televizyon satın almadan önce bu detayların göz önünde bulundurulması daha sağlıklı sonuçlara ortam hazırlayacaktır.

  Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce hangi işletim sistemini çalıştıran televizyonları tercih ediyorsunuz? Yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

  Yazı kaynağı : www.haberler.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap