Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  siyah üzüm çekirdeğinin faydaları

  1 ziyaretçi

  siyah üzüm çekirdeğinin faydaları bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kara Üzüm Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Kara Üzüm Çekirdeği Faydaları

  Kara Üzüm Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Kara Üzüm Çekirdeği Faydaları

  Kara üzümün çekirdeği, insan sağlığına faydaları ile dikkat çekiyor. Bu özelliği sayesinde de günümüzde siyah üzüm çekirdeği yağı gibi ürünler satılmaya başlandı.

  Kara Üzümün Çekirdeği Nedir?

  Kara üzümün çekirdeği, kara üzümün içinde bulunan küçük çekirdeklerdir. Çoğu zaman hemen çöpe attığımız bu çekirdeklerin insan sağlığına sayısız faydası bulunuyor. Güçlü bir antioksidan özelliği olan kara üzüm çekirdeği, ılıman iklimlerde yetiştirildiği ve doğru bir şekilde muhafaza edildiği zaman yıl boyunca tüketilebilir.

  Kara Üzümün Çekirdeği Neye İyi Gelir?

  Kara üzümün çekirdeği eski zamanlarda kadınların güzellik sırlarının ham maddesi olarak biliniyor. Aynı zamanda eski dönemlerde lokman hekimlerin yaptığı ilaçlarda da sıkça kullanılıyordu. Kara üzüm çekirdeği, diyabet tedavisine yardımcı oluyor. Üzümlerde yer alan resveratrol, insülin sekresyonunu ve insülin duyarlılığını arttırır ve bu sayede kan şekeri dengesi ile vücuttaki insülin seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur. Kan akışını artırarak kan basıncını kontrol altına almaya yardımcı olur.

  Kara Üzüm Çekirdeği Faydaları

  -Kara üzüm çekirdeği, kan dolaşımını hızlandırır ve kalp damar hastalıklarının olumunu önler.
  -Kişileri tütün dumanından korumaya yardımcı olur.
  -İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücudu oksidanların zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur.
  -Kara üzüm çekirdeğinin içeriğinde yer alan flavnoidler sayesinde zayıf damarları güçlendirir ve pıhtılaşma sorunlarının oluşumunu önler.
  -Bağırsak ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlayarak sindirimin ve boşaltımın düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.
  -Yaşlanma etkilerini önemli ölçüde azaltır ve ciltteki kırışıklığı önlemeye yardımcı olur.
  - Zayıf saç köklerini güçlendirerek, aşırı saç dökülmesini azaltır.
  -Kansızlık probleminin çözümünde oldukça etkilidir.
  -Kara üzüm çekirdeğinin içinde yüksek miktarda E vitamini bulunur.
  -Vücutta bulunan kolajen miktarını önemli ölçüde artırarak kemik ve cilt sağlığına destekler.
  -Beyin işlevlerini desteklemeye yardımcı olur.
  -Siyah üzüm çekirdeği, kalp sağlığını korumaya yardımcı olur.
  -Kanserin önlenmesinde oldukça etkilidir.
  -Kilo vermeye yardımcı olur.
  -Hazımsızlık, böbrek rahatsızlıkları ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olur.
  -Kara üzüm çekirdeği enfeksiyonlara ve inflamasyonlara karşı korunmanızı sağlar.
  -Siyah üzüm çekirdeği, saçların sağlıklı uzamasına da yardımcı olur.

  Kara Üzüm Çekirdeği Zararları Var mıdır?

  Kara üzüm çekirdeği, aşırı tüketimde zehirli olabilir ve alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Siyah üzümün kalorisi oldukça düşüktür. Ama gün içinde aşırı tükettiğiniz zaman kilo almanıza sebep olabilir. Aşırı tüketimde hazımsızlık ve kabızlık gibi problemlere yol açabilir. Fruktoz hassasiyeti olan kişilerin üzüm tüketmesi sakıncalı olabilir. Tüketilirse hazımsızlık ve karın ağrısına neden olabilir.

  Kara Üzüm Çekirdeği Yutulur mu? Kara Üzüm Çekirdeği Yutmak

  Kara üzüm çekirdeği olduğu gibi tüketilebileceği gibi blender yardımı ile de tüketilebilir. Kara üzüm çekirdeğinin yararlarından faydalanmak için tüketilmesi gereken en ideal ölçü ise yarım çay bardağı yoğurda bir çay kaşığı kadar üzüm çekirdeği şeklindedir.

  Siyah Üzüm Çekirdeği Yenir mi ya da Nasıl Yenir?

  Siyah üzüm çekirdeği olduğu gibi çiğnenerek ya da yutularak yenebileceği gibi toz haline getirilerek de tüketilebilir. Oldukça faydalı olan bu çekirdek, özellikle de siyah üzüm yenirken tüketilmeli ve çöpe atılmamalıdır. Bu sayede anemi oluşumunu önleyebilir ve kara üzüm çekirdeğinin pek çok faydasından yararlanma şansı bulabilirsiniz. Kara üzüm çekirdeği küçük yapıya sahip olduğundan bir şekilde yutulabilir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Üzüm Çekirdeğinin Hayat Kurtaran 10 Güçlü Faydası

  Siyah Üzüm Çekirdeği Nedir Ve Neye İyi Gelir? Siyah Üzüm Çekirdeği Faydaları

  Siyah Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Siyah Üzüm Çekirdeği Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

  Siyah Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Siyah Üzüm Çekirdeği Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

  Oldukça güçlü bir antioksidan içeriğine sahip olan siyah üzüm çekirdeği ilk olarak bağışıklık sistemini güçlendirir. Ülkemizde çok yetiştirilen ve kolayca temin edilebilen siyah üzüm çekirdeği uzun süreler muhafaza edilebildiği için de dilediğiniz her dönemde tüketilebilir. Faydalarıyla merak uyandıran siyah üzüm çekirdeği hakkında akla gelebilecek her bilgiyi sizler için bir araya topladık.

  Siyah Üzüm Çekirdeğinde Hangi Vitaminler Var?

  Üzüm her ne kadar sevilen bir meyve olsa da çekirdekleri nedeniyle siyah üzüm tüketimi oldukça azdır. Çoğu kişinin yerken çıkarma ihtiyacı hissettiği bu siyah üzüm çekirdekleri içeri nedeniyle insan vücuduna çok faydalıdır. Yüksek antioksidan özelliğiyle dikkat çeken siyah üzüm çekirdeği hangi vitaminleri içerir diye baktığımızda ilk sırayı E vitamini alır. Aminoasit, esansiyel yağ asitleri, linolenik asit ve flavoniod bakımında zengindir.

  Üzerinde araştırmalar yapılan ve doktorlarında mercek altına aldığı siyah üzüm çekirdeği aynı zamanda serbest radikalleri azaltmada etkili olduğu bilinen proantisiyanidi ve tokoferol içerir. Aşırı kullanılmadan tüketilebilecek olan siyah üzüm çekirdeklerini düzenli alarak vücudunuza ek takviye yükleyebilirsiniz.

  Siyah Üzüm Çekirdeği Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

  Akdeniz ve Ege Bölgeleri'nde bol miktarda yetiştirilen siyah üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor. Şu ana kadar herhangi bir zararı olmadığı gözlenen bu üzüm çeşidini diğer çoğu gıdada olduğu gibi dengeli tüketerek bu faydalardan yararlanmanız mümkün. Piyasa da farklı halleriyle satılabilen siyah üzüm çekirdeği hangi rahatsızlıklara iyi gelir, bilinen faydaları nelerdir sizlere küçük bir listeleme yaptık.

  Siyah Üzüm Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

  Vücuda girecek vitamin ve minerallerin faydasını artırabilmek için çekirdekleriyle birlikte tüketilmesi gereken siyah üzüm farklı yöntemlerle de kullanılabilir. Doğal haliyle tüketilmesi daha faydalı olan siyah üzüm çekirdeğini ister taze isterseniz de kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz. Eğer yaz mevsiminde tüketmek istiyorsanız tazesini tüketin fakat yıl boyunca tüketim için kuru siyah üzüm daha iyi olacaktır.

  Çoğu kişinin yüksek ilgi gösterdiği siyah üzüm çekirdeği için piyasada da farklı türlerden temin edilebiliyor. Özellikle siyah üzüm çekirdeği yağı ve siyah üzüm çekirdeği tozu olarak karşınıza çıkabilen bu ürünleri de kullanabilirsiniz.

  Siyah üzüm tüketmeyi sevmiyorsanız içerisindeki çekirdekleri çıkararak blenderdan geçirin ya da havanda bir güzel dövün. İyice ezilen ve toz haline gelen bu çekirdekleri bir kâse yoğurt ya da bir kaşık balla karıştırarak da tüketebilirsiniz. İçerisine bir şey katmadan tüketmekte zorlanabilirsiniz. Bu nedenle su ya da meyve suyuyla da içilebilir. Son olarak alerjik yapısı olan kişilerin siyah üzüm çekirdeğini çok aşırı tüketmemesi gerektiğini hemen belirtelim.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Siyah Üzüm Çekirdeği Tozu Ve Yağı Nasıl Tüketilmelidir?

  Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Üzüm Çekirdeği Ne İşe Yarar? Üzüm Çekirdeğinin Az Bilinen Faydaları

  Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Üzüm Çekirdeği Ne İşe Yarar? Üzüm Çekirdeğinin Az Bilinen Faydaları

  Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Üzüm Çekirdeği Ne İşe Yarar? Üzüm Çekirdeğinin Az Bilinen Faydaları

  Üzümün; otantik lezzetler içerisinde en önemli lezzetlerden birisi olduğunu belirtmek mümkündür. Güçlü antioksidan olarak bilinen üzümün, çekirdekleri açısından da oldukça faydalı olduğu belirtilebilir. Ilıman iklimde yetişen üzüm, sezon boyu tüketilebilir.

  Tatlı ve ekşi olmak üzere iki farklı tadı bulunan üzümün, çekirdekleri son zamanlarda popüler olmaya başlamıştır. Bilhassa yapılan incelemelerde üzüm çekirdeğinin insan sağlığı açısından yararlarının bulunduğu ortaya konmuştur. Eski dönemlerde kadınların güzellik sırrı olan üzüm çekirdeği ayrıca tıbbi alanlarda da çok sık bir şekilde kullanılmaktadır.

  Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir? 

  Üzüm çekirdeğinin faydaları kısaca;

  - İnsan vücudunu, zararlı bileşenlerden arındırır. Bu yüzden dolaşımı olumlu etkiler. Dolaşımı hızlandıran üzüm çekirdeği, damar tıkanıklığını azaltır. Bununla beraber kalp sağlığı açısından da faydalıdır. Uzmanlar, kalp problemi yaşayan bireylerin sürekli bir şekilde tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir. 

   -Enfeksiyon ve iltihaplanma tedavisi için doğal ilaç şeklinde kullanılan üzüm çekirdeği, etkenlere bağlı şekilde gelişen; cilt sorunları, egzama, kireçlenme, kolit, sinüzit, idrar yolu enfeksiyonu ve gastrit gibi hastalıklara iyi gelir.

   - Üzüm çekirdeği böbrekleri ve bağırsakları temizleyip, kum ve taş oluşumunun önüne geçer. 

  Üzüm Çekirdeği Neye iyi gelir? 

  Üzüm çekirdeği; kolajeni arttırır. Bununla beraber kemik ve cilt sağlığını korur. Bilhassa yaşlanmanın önüne geçerek, ciltte oluşma olasılığı olan akne ve sivilcelerin tedavisinde kullanılır. Bunun dışında vitamin eksikliğinden ötürü görülen deri ve saç dökülmesi adına birebir yarar sağlar.

  Üzüm çekirdeğinin içermiş olduğu E vitamini; gözde bulunan sarı noktaların deforme olmasını engelleyip görme olasılığını arttırır. Uzman bireyler, uzun zamanlı bilgisayar kullanan ve ışığa maruz kalan kişilerin, üzüm çekirdeğini bolca tüketmesi gerektiğini belirtmektedir. Kan dolaşımını hızlandırmasından ötürü saç köklerinde ölmüş olan derinin sayısını azaltıp canlılık kazanmasına yardımcı olur. 

  Üzüm Çekirdeği Ne İşe Yarar? 

  Üzüm çekirdeği; antioksidanlarla doludur. Bununla beraber insan vücudunu serbest radikallerden koruyarak bu sayede insan vücudunun korunmasına destek olur. Antioksidanlar ile hasarlı ve zayıf kan damarlarını güçlendirir. 

  Üzüm çekirdeği; vücudu dıştan etkilenen kötü durumlara karşı da korur. Bununla beraber üzüm çekirdeği, stresin etkilerini de en aza indirir.

  Cilt adına da çok yararlı olan üzüm çekirdeği, birçok kozmetik ürünlerinin içerisinde bulunmaktadır. Ciltte yaşlanma ve sarkmanın önüne geçmekte ve bağ dokularını güçlendirmektedir. 

  Üzüm Çekirdeğinin Az Bilinen Faydaları

  Üzüm çekirdeğinin az bilinen faydaları aşağıdaki gibi sıralanacaktır;

  - Kötü kolesterolü düşürüp, kalp rahatsızlığı riskine karşı koruma sağlar.

   - Kan dolaşımını arttırır.

   - Hemoroide bağlı olan ağrı ve şişliği gidererek, kanamaları hafifletir.

   - Yaraların iyileşmesine olanak tanır.

   - Cildin yumuşamasına ve esnekliğinin artmasına yardımcıdır.

   - Artritten ötürü ortaya çıkan şişme ve ağrılara karşı rahatlama sağlar. 

   - Örümcek damar ve varisin önüne geçer.

   - Kas yorgunluğuna oldukça iyi gelir. 

   - Cildin nem oranı dengelenir.

   - Cildin gözeneklerini temizler.

   - Akne ve sivilce tedavisinde oldukça etkilidir.

   - Yaşlılık ve güneş lekelerine çok iyi gelir.

   - Saç dibinde egzama ve kepeğin oluşumunu önler.

   - Göz altı morluklarına iyi gelir.

   - Saçı nemlendirerek yumuşatır. 

  Üzüm çekirdeğinin bilinmeyen birden fazla faydası vardır. Bununla beraber üzüm çekirdeğinin insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu belirtmek gerekir. Üzüm çekirdeğinin tüketilmesi, vücut açısından çok yararlıdır. 

  Üzüm Çekirdeğinin Zararları Var mıdır?

  Üzüm çekirdeğinin bilinen bir zararı olmamakla beraber hastalığı olan kişilerin, hekime danışarak kullanmalarında fayda vardır. 

  Üzüm Çekirdeğini Kimler Kullanmamalıdır?

  Üzüm çekirdeğini herkes kullanabilir. Ancak hastalığı bulunan kişilerin dikkatli ve hekime danışarak kullanması doğru olacaktır.

  Yazı kaynağı : www.cnnturk.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap