Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sivrisinek ısırığına ne iyi gelir evde çözüm

  1 ziyaretçi

  sivrisinek ısırığına ne iyi gelir evde çözüm bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir: Sinek Kaşıntısına 8 Doğal Çözüm

  Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir: Sinek Kaşıntısına 8 Doğal Çözüm

  Yaz aylarının keyfini sürdüğümüz bu günlerde, özellikle geceleri rahatsızlık veren bir şey var: sinek ve böcek ısırıkları. Bunaltıcı sıcaklarda uzun pantolonlar yerine ferahlamak için daha kısa giysiler tercih ediyoruz. Bu kıyafetler bizi sıcaktan kurtarsa da, sinek ve böcek ısırıklarına karşı tehdit haline getiriyor. Sinek ve böcek ısırıkları görünür de küçük olsa da, etkileri tüm haftanın mahvolmasına yetebiliyor. Özellikle sinekler taşıyıcı olduğu için, ciddi hastalıklara neden olabiliyor. Peki sinek ısırıklarından korunmak için ne yapmalıyız? Böcek ısırıklarına karşı hangi tedbirler alınmalı? Sinek ve böcek ısırıklarına ne iyi gelir? Yaz aylarını daha rahat geçirmenizi sağlayacak doğal yöntemleri yazımızda bir araya getirdik. Unutmadan, ihtiyaç duyacağınız arı sokmalarına iyi gelen yöntemler yazımızı da buraya bırakıyoruz. İşte, sinek ve böcek ısırıklarına karşı 8 doğal çözüm:

  Sinek Isırıklarından Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

  Yazı kaynağı : www.lezzet.com.tr

  Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer? İşte, evde doğal çözüm önerileri

  Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir? Sivrisinek ısırığı kaşıntısı nasıl geçer? İşte, evde doğal çözüm önerileri

  Her yıl yaz aylarında binlerce kişi sivrisinekler tarafından ısırılır ancak sivrisineklerin etkileri kişilere göre değişiklik gösterir. Sivrisinek ısırıkları genellikle birkaç içerisinde geçer. Bağışıklık sistemi daha zayıf olanlarda ve çocuklarda, sivrisinek ısırmasının neden olduğu kızarıklık ve şişlik daha uzun süre kalabilir. Isırılan yeri kaşımak, hem kızarıklığın hem de kaşıntının daha da artmasına neden olacaktır. Sivrisinek ısırığına evde bulunan malzemelerden doğal çözümler üretelebilirsiniz. 

  SİVRİSİNEK ISIRIĞI KAŞINTISI NASIL GEÇER?

  SİVRİSİNEK ISIRIĞINA NE İYİ GELİR

  Fesleğen, biberiye gibi bitkiler eğer ortamda varsa onların kokusuna sivrisinekler pek gelmezler. Kimyasal ya da bitkisel sinek kovucular var. Limon, lavanta, okaliptüs, karanfil, tarçın yağı sinek kovucu özelliği bilinen yağlar.

  FESLEĞEN

  Sivrisinekleri kovmada en etkili yöntemlerden biri olan fesleğen ısırığın olduğu bölge de için de fayda sağlar. Birkaç fesleğen yaprağını iyice ezin ve ısırılan bölgeye sürün. Fesleğen yoksa adaçayı, taze nane vb. bitkilerin yaprakları da kaşıntıya iyi geliyor.

  BAL

  Antibakteriyel etkiye sahip olan balı ısırığın üzerine bir miktar sürdüğünüzde kaşıntının geçmesi uzun sürmeyecektir.

  BUZ KOMPRESİ

  Sivrisinek ısırıklardan oluşan şişliği buz kompresi uygulayarak en az seviyeye indirebilirsiniz.

  ÇAY POŞETLERİ

  Çay poşetleri sivrisinek ısırığının neden olduğu şişkinliği geçirmek için kullanılabilir. Çay içtikten sonra kullandığınız poşetleri  buzlukta birkaç beklettikten sonra soğutucu etkisinden de faydalanabilirsiniz.

  NANE- LİMON 

  Bir bardağa su doldurarak içerisine biraz nane yaprağı biraz da limon suyu sıkarak sivrisineklerden kolayca kurtulabilirsiniz. İsterseniz bu karışımı vücudunuza sürerek de sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.

  En lezzetli yemek tarifleri burada

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

  Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

  Özellikle yaz aylarında ortaya çıkan sivrisinekler, küçük ve kısa ömürlü canlı türleri olmalarına rağmen, kaşıntılı ısırıklarından, taşıyabilecekleri hastalıklara kadar, küçük ya da büyük birçok sıkıntıya yol açabilir. 

  Sivrisinek Isırığı 

  Birçok insan sivrisinekler tarafından her yıl ısırılır ancak sivrisinek ısırıkları her insanı farklı derecede etkiler. Sivrisinekler ısırdıklarında, konak canlılardan bir yandan kan alırken bir yandan da salivalarının (tükürüklerinin) bir kısmını konak canlıya enjekte eder. Sivrisinek salivasında antikoagülan ve yabancı proteinler bulunur. Bu yabancı proteinler, vücudun bağışıklık sistemini tetikler. Bunun sonucunda vücudun bağışıklık sistemi, beyaz kan hücrelerinin etkilenen bölgeye ulaşmasına yardımcı bir bileşen olan histamin salgılar. Histamin, vücudun yabancı maddelere karşı savaşması için gerekli olmasına rağmen, kaşıntı, iltihaplanma ve şişmeye neden olan bir maddedir. 

  Hem erkek hem de dişi sivrisinekler, bitki nektarları ve su ile beslenir fakat dişi sivrisinekler üremek için diyetlerinde kana ihtiyaç duyar. Bu nedenle sadece dişi sivrisinekler insanları ısırmaktadır. Sivrisinek ısırıkları çok nadir olarak ciddi alerjik yanıtlar oluşturur. Çok nadir gözüken bu alerjik reaksiyonlarda, nefes alma güçlüğü, bütün vücutta gözlenen kızarıklıklar, boğazın kapanmaya başlama hissi gibi belirtiler gözleniyorsa, en kısa sürede acil servise başvurulmalıdır. Sivrisinek ısırıldıktan sonra yüksek ateş, lezyonlar, eklemlerde şişlik gibi belirtilerin görülmesi, alerji nedeniyle değil sivrisineklerin taşıyabileceği hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar. Böyle bir durumda da, vakit geçirmeden bir sağlık kuruluşuna danışmak önemlidir.

  Sivrisinek kaşıntısına ne iyi gelir?

  Sivrisinek ısırıkları 1-2 gün içerisinde geçme eğilimindedir. Bağışıklık sistemi daha zayıf olanlarda ve çocuklarda, kızarıklık ve şişlik daha uzun süre kalabilir. Sivrisinek kaşıntılarında, eczanelerde satılan ve cilt yüzeyine uygulanan topikal anti-histaminik kremler, kaşıntı önleyici merhemler sürülebilir. Kaşıntıyı ve enflamasyonu azaltmak amacıyla sivrisinek ısırılan yere buz da uygulanabilir. Sivrisinek ısırıklarında, ısırılan yeri kaşımak, hem kızarıklığın hem de kaşıntının daha da artmasına neden olacaktır. Bunun nedeni kaşımanın ciltte oluşan enflamasyonu artırmasıdır. Ayrıca çok kaşıma sonucunda cilt üzerinde tahriş olup kanama gerçekleşebilir. Bu durum da enfeksiyon riskini artırır. Bu nedenle, özellikle sivrisinek bir çocuğu ısırdıysa, tırnaklarının kesik olduğundan emin olmak ve kaşımaması için tembihlemek gerekmektedir. 

  Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

  Sivrisinek ısırıldığında yapacağınız ilk iş, sivrisinek ısırığını su ve sabunla yıkmaktır. Sivrisinek ısırığında eczanelerden alınan ilaçların yanı sıra, evde bulunan malzemelerden doğal çözümler üretilebilirsiniz. 

  Alkol 

  Özellikle izopropil ya da etanol türü alkoller, buharlaşırken yarattığı serinletici etki sayesinde sivrisinek kaşıntısını geçirir. Alkol aynı zamanda dezenfektan işlevi görmektedir. Evde bulundurduğunuz lavanta kolonyası hem içerdiği etanol ile sivrisinek kaşıntısını alacak hem de lavanta kokusu ile sivrisineklerin en azından koku uçana kadar yaklaşmasını engelleyecektir. Burada dikkat edilmesi gereken bir unsur, alkolun fazla sürülmesinin cildi tahriş edebileceğidir. 

  Çay poşetleri

  Siyah ve yeşil çay poşetleri şişmeyi geçirmek için kullanılabilir. Çay içtikten sonra kullandığınız poşetleri bir naylona sarıp buzdolabında saklarsanız, soğutucu etkiden de yararlanabilirsiniz. 

  Aloe vera

  Aloe veranın anti-enflamatuvar etkisi yüzünden kullanım alanı çok geniştir. Evinizde bulundurduğunuz aloe vera bitkisinin yaprağının içerisinde bulunan jeli, ısırılan yerin üzerine sürebilirsiniz. 

  Seyreltilmiş, kıyılmış sarımsak

  Sarımsağın yara iyileştirici ve antiviral özelliği uzun süredir bilinmektedir. Fakat sarımsak cilde doğrudan uygulandığında, cildi irrite edip daha fazla enflamasyona yol açabilir. Bu nedenle kıyılmış sarımsağı hindistan cevizi yağı gibi hafif bir yağ ile seyreltip ısırılan yere uygulayabilirsiniz. 

  Yulaf Ezmesi

  Yulaf ezmesi, böcek ısırıklarını, alerjik reaksiyonları, su çiçeği ve kuru cildi yatıştırmaya yardımcı olan özelliklere sahiptir. İnce yulaf ezmesine biraz su ekleyip maske haline gelen karışımı etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz. 15 dakika sonra ılık suyla yıkadıktan sonra bir kremle nemlendirebilirsiniz. Bu karışıma antibakteriyel etkisi nedeniyle bal da eklenebilir. Bal daha fazla sivrisinek çekebileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. 

  Fesleğen

  Cildi fesleğen ile ovmak sivrisinek ısırığına karşı yapılabilecek başka bir doğal uygulamadır. Fesleğen kaşıntılı cildi rahatlatabilecek kimyasal bileşiklere sahiptir. Fesleğen yağını losyon olarak uygulayabilir ya da evde kendiniz yapabilirsiniz. Kendi karışımınızı yapmak için, 2 bardak su ve yaklaşık 15 gram kuru fesleğen yaprağı kaynatın. Karışım soğuduktan sonra, karışıma batırdığınız pamuğu etkilenen bölgeye sürün. Daha acil bir tedavi için taze fesleğen yaprağı doğrayın ve cildinize sürün. 

  Bu Ürünleri Kullanırken Çok Dikkat Edin!

  Birçok yerde sivrisinek ısırığına diş macunu, karbonat, elma sirkesi ve limon suyunun iyi geldiği belirtilmektedir. Fakat bu ürünler özellikle hassas ciltleri çok çabuk kurutabilir, hatta cilt kızarıklığını artırabilir. Bu nedenle bu ürünleri kullanırken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. 

  Sivrisinekten nasıl korunulur?

  Sivrisinekler noktürnal (gececil) hayvanlardır. Akşam saatlerinde aktifleşmeye başlayıp gece beslenmeyi tercih ederler. Bu sebeple alınacak önlemler özellikle akşam saatlerinde artırılmalıdır. Sivrisinek ısırığından korunma yöntemlerini 4 farklı şekilde sınıflandırabiliriz:

  Sivrisinekler ısıya, ışığa, laktik asit, ter ve vücut kokusuna, karbondioksite daha çok gelir. Ayrıca alkol alımının daha yüksek oranda ısırılma ile ilişkisi gösterilmiştir. Bu nedenle piknik vb. yerlerde alkol alımı kısıtlanarak önlem alınabilir. 

  Ayrıca yaşanılan çevreye dair birtakım önlemler alarak da sivrisineklerin yaşam alanı kısıtlanabilir. Sivrisinekler durgun sularda ve yeşil alanlarda daha çok bulunur. Bu nedenle evinizin etrafında, çocuk havuzu vs. gibi boşaltılabilecek su birikintilerini temizlemek gerekir. Uzun otların temizlenmesi ve çimlerin biçilmesi de aynı şekilde burada barınan sivrisineklerin sayısında azalma sağlayacaktır. 

  Sağlıklı günler dileriz... 

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

  Yazı kaynağı : www.medicalpark.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap