Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sinir sistemindeki mesajlar kaç kilometre hızla hareket eder

  1 ziyaretçi

  sinir sistemindeki mesajlar kaç kilometre hızla hareket eder bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Beyin Ne İşe Yarar? Metni 4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Sayfa 240, 241, 242, 243, 244, 245 Soruları ve Cevapları

  Beyin Ne İşe Yarar? Metni 4. Sınıf Türkçe Koza Yayınları Sayfa 240, 241, 242, 243, 244, 245 Soruları ve Cevapları

  Beyin Ne İşe Yarar? Metni Sayfa 240 Cevapları

  HAZIRLIK

  1. Sizce beyin, vücudumuzdaki organları nasıl kontrol ediyor olabilir?

  Elektriksel sinyallerle kontrol ediyor olabilir. Sinir hücreleri vasıtasıyla ilgili organa sinyal göndererek uzaktan kumanda ediyor olabilir.

  2. Sizce bilgisayarlar insan beyninden daha zeki midir? Neden?

  Daha zeki değildir. Bilgisayarlar, önceden yazılmış programlar sayesinde işlem yaparlar. Beyin işe her şeyi kendi kendine öğrenerek işlem yapar.

  Beyin Ne İşe Yarar? Metni Sayfa 242 Cevapları

  1. ETKİNLİK

  Metni okumanızı aşağıdaki ölçütlere göre değerlendiriniz.

  Değerlendirmenizi kendiniz yapabilirsiniz.

  2. ETKİNLİK

  Aşağıda, okuduğunuz metinden alınan bazı kelime ve kelime grupları verilmiştir. Kelimelerin anlamlarını tahmin ediniz. Ardından aşağıdaki oyunu oynayınız.

  KELİME OYUNU

  Dörder kişilik gruplara ayrılınız. İş birliği içerisinde grubunuza bir isim belirleyiniz,
  sonra bir arkadaşınızı grubunuzun sözcüsü olarak seçiniz. Öğretmeninizin yönlendirmesiyle tahtaya çıkarak yan yana sıralanınız.

  Sözcü olarak seçilen kişi dışındaki üç kişi, yukarıdaki kelime ya da kelime gruplarından birini seçer ve bunları söylemeden kelime ya da kelime gruplarının çağrıştırdığı bir
  kelimeyi grubun sözcüsüne söyler. Sözcü, arkadaşlarının söylediklerinden hareketle seçilen kelimeyi bulmaya çalışır. Gruplar buldukları her kelime için 1 puan alırlar. En çok
  puanı alan grup oyunu kazanır.

  Oyuna bütün kelimeler bitinceye kadar devam ediniz. Metinde anlamını bilmediğiniz diğer kelimeleri de oyuna dâhil edebilirsiniz. Oyun sonrasında kelimelerle ilgili
  tahminlerinizi sözlük anlamlarıyla karşılaştırmayı unutmayınız. Anlamını öğrendiğiniz
  kelime ve kelime gruplarını anlamlarıyla birlikte sözlüğünüze yazınız.

  Beyin Ne İşe Yarar? Metni Sayfa 243 Cevapları

  3. ETKİNLİK

  Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

  • Vücudumuzdaki haberleşme ağının adı nedir?

  Cevap: Sinir sistemidir.

  • Sinir sitemindeki mesajlar kaç kilometre hızla hareket eder?

  Cevap: 240 km hızla hareket eder.

  • Vücudumuzun fonksiyonlarını yöneten ve denetleyen organ hangisidir?

  Cevap: Beynimizdir.

  • Kafatası kaç parçadan oluşmaktadır?

  Cevap: Sekiz parçadan oluşmaktadır.

  • Sinir sitemi beyinle nasıl iletişim kurar?

  Cevap: Sinir sisteminin beyne ilettiği mesajlarla iletişi kurar.

  • Metnin konusu nedir?

  Cevap: Beynimizin çalışma şekli

  • Metnin ana fikri nedir?

  Cevap: Beynimiz, vücudumuzun tüm fonksiyonlarını yöneten ve denetleyen kontrol merkezidir.

  4. ETKİNLİK

  Okuduğunuz metne farklı iki başlık belirleyiniz. Bu başlıkları ve bunları seçme nedenlerinizi yazınız.

  Birinci Başlığım: Beynimiz
  Bu başlığı seçme nedenim: Metin, beynimiz ile ilgili bilgiler verdiği için.

  İkinci başlığım: Vücudumuzun Kontrol Merkezi
  Bu başlığı seçme nedenim: Metin, vücudumuzun tüm fonksiyonlarını yöneten ve denetleyen kontrol merkezi olan beyni anlattığı için.

  5. ETKİNLİK

  Metinden hareketle beynimizin çalışma şeklini düşününüz. Çevrenizde gördüğünüz teknolojik araç ve gereçlerden hangisi ya da hangileri bu şekilde çalışıyor? Nedenleriyle birlikte aşağıdaki yazma alanına yazınız.

  Televizyon kumandası bu şekilde çalışıyor. Televizyon, kumandadan gelen sinyallere göre kanal değiştirme, ses açma gibi işlevleri yerine getiriyor.

  Beyin Ne İşe Yarar? Metni Sayfa 244 Cevapları

  6. ETKİNLİK

  TÜİK’in (Türkiye İstatistik Kurumu) “06-15 Yaş Grubu Çocuklarda Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Medya” araştırması sonucunda verilen aşağıdaki bilgileri okuyarak grafiği inceleyiniz. Grafikle ilgili soruları cevaplayınız.

  06-15 Yaş Grubu Çocuklarda Bilişim Teknolojileri Kullanımı ve Medya

  2013 yılı Nisan ayında gerçekleştirilen bu araştırmada 6-15 yaş grubu genel olmak üzere, farklılıkları daha iyi gözlemleyebilmek için yaş grubu 06-10 ve 11-15 olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Bu araştırma sonucunda ülkemizdeki çocukların hemen hemen yarısının her gün İnternet kullandığı ve bilgisayar kullanım yaşının ortalama 6-10 yaş grubu için 6, 6-15 yaş grubu için 8 olduğu saptandı. Bu grupların bilgisayar, İnternet ve cep telefonu kullanımı
  aşağıdaki grafikte gösterilmiştir.

  1. En çok bilgisayar kullanan yaş grubu hangisidir?

  Cevap: 11 – 15 yaş grubu çocuklar

  2. En az cep telefonu kullanan yaş grubu hangisidir?

  Cevap: 06 – 10 yaş grubu çocuklar

  3. İnterneti en çok kullanan yaş grubu hangisidir?

  Cevap: 11 – 15 yaş grubu çocuklar

  4. Cep telefonunu en çok kullanan yaş grubu hangisidir?

  Cevap: 11 – 15 yaş grubu çocuklar

  5. Çocukların bu yaşlarda İnternet ve cep telefonunu kullanarak zaman geçirmelerini doğru buluyor musunuz? Neden?

  Cevap: Zamanlarının çoğunu internet ve cep telefonu kullanarak geçirmelerini doğru bulmuyorum. Bu sürede yapılacak kitap okuma, ders çalışma, yaratıcı oyunlar oynama, sosyalleşme gibi çocuk gelişimine daha faydalı aktiviteler var.

  6. Siz zamanınızın ne kadarın İnternet kullanarak geçiriyorsunuz? Gereğinden fazla İnternet kullanmanın zararları hakkındaki düşüncelerinizi açıklayınız.

  Cevap: Gereğinden fazla internet kullanılırsa çocuklar sosyal yaşantıdan uzaklaşır. Sağlık sorunları meydana gelir. Ders notları düşer. İletişim güçlükleri yaşarlar.

  7. ETKİNLİK

  “Bilim ve teknolojideki gelişmeler sonucunda gelecekte insan beynine benzer bir makine yapılabilir mi? Eğer yapılırsa bu makine hangi alanlarda kullanılabilir? Sizce böyle bir buluş yapılmalı mı?” sorularından hareketle bir yazma konusu belirleyiniz. Yazınızı sonraki sayfada yer alan alana yazınız. Yazmaya başlamadan önce yazmak istediğiniz konuda yer vereceğiniz bölümleri zihninizde tasarlayınız. Yazınıza başlık koymayı unutmayınız.

  Beyin Ne İşe Yarar? Metni Sayfa 245 Cevapları

  Bence gelecekte insan beynine benzer bir makine yapılabilir. Bu makine bilimsel araştırmalarda kullanılabilir. İnsan beyni her ne kadar mükemmel olsa da işlem yapma hızı düşüktür ve hata yapma olasılığı vardır. Böyle bir makine yapılırsa daha hızlı işlem yapılabilir. İşlemler hatasız olur. Böylece bilimsel araştırmalardan daha hızlı, hatasız ve daha faydalı sonuçlar alabiliriz. 

  SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

  Dünyaca ünlü bilim insanımız olan Aziz Sancar hakkında güvenilir kaynaklardan araştırma yapınız. Araştırma sonucunda edindiğiniz bilgileri kullanarak Aziz Sancar hakkında bir konuşma hazırlayınız. Konuşmanızı hazırladıktan sonra birkaç kez prova yapınız.

  Konu ile ilgili bilgilere buradaki haberimizden ulaşabilirsiniz. Tıklayınız

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Sinir sistemindeki mesajlar kaç kilometre hızla hareket eder ?

  Sinir sistemindeki mesajlar kaç kilometre hızla hareket eder ?

  Cevap:

  250-430 kilometre hızla ulaşıyor.

  Açıklama:

  beğenirsen sevinirim...

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Ne Kadar Hızlı Düşünüyoruz? >> Özgür irade var mı diye soran profesör düşünce hızını ölçtü

  Ne Kadar Hızlı Düşünüyoruz? >> Özgür irade var mı diye soran profesör düşünce hızını ölçtü

  Nörologlar insan beyninin düşünme hızını ölçmek için kolları sıvadı. Amaç özgür irade var mı sorusunu yanıtlamak ve yeni kablosuz telepati teknolojileri geliştirmek. İnsan beyni ne kadar hızlı düşünüyor ve bir şeyin farkına varıp bilinçli kararlar almamız ne kadar sürüyor?

  Öyle ya, ışık hızını ve havada ses hızını biliyoruz. Peki ya düşünce hızı? Bu soruyu cevaplamak kolay değil, ama teknik zorluklar Toronto Üniversitesi’nden kas bilim ve beden eğitimi profesörü Tim Welsh’i durdurmadı. Welsh’in amacı insanların düşünce hızını ölçmek ve özgür iradenin bir yanılsama olup olmadığı sorusuna cevap vermek.

  İlgili yazı: Telepatik İnternet ile İnsanlar arasında düşünce transferine hazır mısınız?

  Düşünce nedir?

  Wesh’e göre insan beyninin düşünce hızını ölçmeden önce düşünce nedir sorusuna yanıt vermek gerekiyor. Böylece düşüncenin başlangıç ve bitiş anını belirlemek mümkün olacak. Ancak bu salt teorik bir soru değil.

  Günümüzde kablosuz telepati yoluyla, yani düşünce komutlarıyla yönetilen robotlar ve bilgisayarlar yaygınlaşıyor. Bu nedenle düşünce hızını ölçmek bilgi teknolojileri ve dijital pazarlama için büyük önem taşıyor.

  Düşünce süreci beş duyudan gelen verilerin beyne ulaşmasıyla başlıyor ve insan bir karar alıp harekete geçtiği zaman sona eriyor. Bu süreç algıyı (bir olayın nerede ve ne zaman gerçekleştiğini kavramak), karar vermeyi (ne yapacağını belirlemek1) ve eylem planlamasını (nasıl yapacağını belirlemek2) kapsıyor.

  İlgili yazı: Kablosuz Telepati ve Düşünce Okuma

  Düşünce hızı değişebilir

  Tim Welsh düşünce hızının bir üst sınırı olduğunu kabul ediyor, ama aynı zamanda bazı düşüncelerin diğerlerinden daha yavaş işlediğini de ekliyor: “Kısa mesafe atletleri tabanca sesini duyduktan 150 milisaniye sonra koşmaya başlıyor.3

  “Oysa kompleks düşüncelerde durum farklı. Otobanda hangi şeride geçeceğine karar vermek veya sınavda matematik problemi çözmek daha uzun sürüyor ve uykusu gelen insanlar daha yavaş kitap okuyor.”

  Bilim insanları düşünce hızını ölçmek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) cihazları kullanıyor ve bu sayede beyinden çıkan elektrik sinyalinin parmaklara ne sürede ulaştığını görebiliyor. Araştırmacılar ölçüm göstergesi olarak nöronların elektrik sinyallerini baz alıyor.

  İlgili yazı: Beyin dalgalarını okuyan telepatik kamera Neurocam

  Düşünce hızını etkileyen faktörler

  Sinir sisteminde bilgi akışını birçok faktör etkiliyor. Bunlar arasında uzaklık, nöronların fiziksel özellikleri ve sinir ağının karmaşıklığı öne çıkıyor. Sinyaller ne kadar uzağa giderse tepki süresi de o kadar uzuyor.

  Örneğin eylem komutunun beyinden ayaklara ulaşması ellere ulaşmasından daha uzun sürüyor. Welsh bu noktada refleksleri baz alıyor: “Doktorlar yaptıkları testlerde uzun boylu insanların reflekslerinin kısa boylu olan insanlardan daha yavaş olduğunu tespit etti.”

  Nöron özellikleri

  Nöronların fiziksel özellikleri sinyal iletimini doğrudan etkiliyor. Tıpkı bir moto kuryenin geniş ve boş bir yolda daha hızlı gitmesi gibi, geniş çaplı nöronlar da sinyalleri ince uzun nöronlardan daha hızlı iletiyor.

  Buna ek olarak bazı nöronların çevresinde onları yalıtkan bir kılıf gibi saran miyelin hücreleri bulunuyor. Bu kılıf nöronu tümüyle sarıyor, ancak nöronların diğer sinir hücrelerine yaklaştığı uçlar sinyal iletimi için açık kalıyor.

  Elektrik sinyalleri komşu nöronlara açık uçlardan geçerek aktarılıyor ve miyelin kılıfı olan nöronlar sinir sinyallerini daha hızlı iletiyor:

  İlgili yazı: Yapay Zeka ve Telepati >> İnsan hislerini anlayan duygusal bilgisayarlar

  Sinir ağları Arapsaçı

  Bir düşünceyi işleyen nöron sayısını artırmak aynı zamanda sinyalin kat ettiği mesafeyi uzatıyor ve bu da düşüncelerin iletilmesini geciktiriyor:

  “Bir uçağın doğrudan New York’a gitmek yerine Washington aktarmalı uçtuğunu düşünün. Ancak tek gecikme sebebi bu değil. Nöron sayısının artması, aynı zamanda nöronların bağlantı sayısının artması anlamına geliyor ve bu da sinyalin yolunu uzatıyor.”

  Nöronlar arasında kopukluk var

  Welsh nöronların çoğunun diğer nöronlarla fiziksel temas halinde bulunmadığını ve bunun da düşünce hızını yavaşlattığını söylüyor:

  Bu süreç tek bir nöronun içinden geçen sinyal hızıyla karşılaştırıldığında, sinaps başına en az 0,5 milisaniye daha uzun sürüyor. Welsh bunu çok sayıda aktarmalı uçuşla örnekliyor: “Los Angeles’tan yola çıkıp New York’a giden bir uçak, iki şehir arasındaki tüm şehirlerde aktarma yapan bir uçaktan çok daha kısa sürede hedefine ulaşacaktır”.

  İlgili yazı: Engellilere Hareket Özgürlüğü >> Düşünce gücüyle kontrol edilen tekerlekli sandalyeler

  Düşünceler hızlı ama anlık değil

  Bir insanın düşüncelerini eyleme dökmesi 150 milisaniyeden kısa sürüyor ve Welsh bunun müthiş bir hız olduğunu söylüyor: “Start çizgisindeki kısa mesafe koşucusunu düşünün. Tabanca sesinin duyulması ve algılanmasıyla birlikte atlet koşmaya karar vererek kaslarına komut gönderiyor.

  “Atletin düşünce süreci tabanca sesinin duyulduğu iç kulakta başlıyor ve beyinle omurilikten geçerek ayaklara ulaşıyor. Bu süreç göz kırpana kadar tamamlanıyor.”

  İlgili yazı: Rus iş adamı zihnini bilgisayarda saklayıp dünyanın ilk ölümsüz dijital avatarı olmak istiyor

  Konsantrasyon gücü

  Düşünce sürecini kısaltan faktörler de var: Örneğin tabancanın sesi ne kadar yüksekse atlet de o kadar hızlı harekete geçiyor. Özellikle ses eşiği 120-124 desibel olduğunda atletin tepki süresi 18 milisaniye kısalıyor.

  Bunun sebebi yüksek sesle irkilen atletin daha kısa sürede tepki vererek koşmaya başlaması. Bilim insanları reflekslerin karmaşık beyin kabuğu yerine nispeten basit beyin sapından gelen komutlara bağlı olduğunu düşünüyor.

  Atlet yakında patlayan tabancaya daha kısa sürede tepki veriyor, çünkü harekete geçme sinyali daha basit yapıda olan beyin sapından geliyor ve “saldır ya da kaç” dürtüsünü tetikliyor. Üstelik beyin sapı ayaklara daha yakın bulunuyor.

  İlgili yazı: Kablosuz Telepati >> Görme engellilere özel biyonik göz

  Beyin insandan önce karar veriyor

  Max Planck Enstitüsü’nden Profesör John-Dylan Haynes meslektaşlarıyla birlikte 2008 yılında fMRİ cihazı ile düşünce hızını ölçtü ve beynin ne yapacağına bilinçaltında karar verdiğini gösterdi. Profesör Welsh işin içine bilinçaltı girince düşünceyi tanımlamak iyice zorlaştı diyor:

  “İnsanlar düşüncelerinin anında gerçekleştiğini sanıyor, ancak tam olarak neyi ne zaman düşündüklerini ölçemiyorlar. İnsan beyni bir seçim yaptığı zaman buna biz fark etmeden 2 ila 7 saniye önce karar veriyor.”

  İlgili yazı: Makinedeki Hortlak >> Ex Machina ve robotlar insana aşık olur mu?

  Yanılgının kökeni

  Bilinçaltı bir yana, insanlar bir şeyi ne zaman yaptıklarını da tam olarak bilemiyor. Welsh bunu test etmek için kadranlı bir duvar saati kullandı ve deneye katılan gönüllülere saniye göstergesi dönerken istedikleri zaman tuşa basabileceklerini söyledi.

  Ardından düğmeye ne zaman bastıklarını sordu ve verdikleri cevapları saniye göstergesinin gerçek konumuyla karşılaştırdı. Gönüllülerin hiçbiri doğru cevabı veremedi ve düğmeye olduğundan 75-100 milisaniye önce bastıklarını söylediler.

  Welsh’e göre bu farkı beyinden çıkan sinyalin parmağa ulaşmasına kadar geçen süreyle açıklamak imkansız, çünkü bu süre sadece 16 ila 25 milisaniye: “Belli ki insanlar eyleme geçme anına dikkat etmiyor, bunun yerine eylemin ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmeye çalışıyor.4

  Bir düşünce ne zaman başlar ve biter?

  Welsh bu sebeple insan beynindeki düşünceleri tek tek ayırt etmenin çok zor olduğunu belirtiyor: “Bir düşüncenin ne zaman başladığı ve bittiğini bilemiyoruz. Bu nedenle düşünce hızını kesin olarak ölçmemiz imkansız.”

  Kafamda deli sorular

  Peki, Welsh’in araştırmasından yola çıkarak özgür irade kesinlikle yoktur diyebilir miyiz ve özgür irade yoksa, bu durum insanların ahlaki sorumluluğu açısından ne gibi sonuçlar doğurur? Özellikle de insan gibi düşünen veya insandan üstün olan robotlar geliştirildiğinde? Detaylı cevaplar için özgür irade yanılsama mı yazımı okumanızın tam zamanı. 🙂

  1Intentional binding and the sense of agency: A review — James W. Moorea, Sukhvinder S. Obhic. Consciousness and Cognition, Volume 21, Issue 1, March 2012, Pages 546–561. doi:10.1016/j.concog.2011.12.002
  2Voluntary action and conscious awareness — Patrick Haggard, Sam Clark & Jeri Kalogeras. Nature Neuroscience 5, 382 – 385 (2002) Published online: 18 March 2002 | doi:10.1038/nn827
  3Tıme Of Conscıous Intentıon To Act In Relatıon To Onset Of Cerebral Actıvıty (Readıness-Potentıal) The Unconscıous Inıtıatıon Of A Freely Voluntary Act — Benjamın Lıbet, Curtıs A. Gleason, Elwood W. Wrıght, Dennıs K. Pearl DOI: http://dx.doi.org/10.1093/brain/106.3.623 623-642 First published online: 1 September 198
  4Normal values of patellar and ankle tendon reflex latencies — C.J.M. Frijns, D.M. Lamancorrespondence, M.A.J. van Duijn, H. van Duijn. Present address: Department of Neurology, University Hospital Utrecht, Utrecht, The Netherlands. DOI: http://dx.doi.org/10.1016/S0303-8467(96)00593-8

  Yazı kaynağı : khosann.com

  Sinir sitemindeki mesajlar kaç kilometre hızla hareket eder? Vücudumuzun fonksiyonlarını yöneten ve denetleyen organ hangisidir? Kafatası kaç parçadan oluşmaktadır?

  Ne Kadar Hızlı Düşünüyoruz?

  Ne Kadar Hızlı Düşünüyoruz?

  İnsan beyni ne kadar hızlı düşünüyor ve bir şeyin farkına varıp bilinçli kararlar almak ne kadar sürüyor? Bu soruyu cevaplamak kolay değil, ama teknik zorluklar Toronto Üniversitesi’nden Kas Bilim ve Beden Eğitimi profesörü Tim Welsh’i durdurmadı. Welsh’in amacı insanların düşünce hızını ölçmek ve özgür iradenin bir yanılsama olup olmadığı sorusuna cevap vermek.

  Düşünce Nedir?

  Wesh’e göre insan beyninin düşünce hızını ölçmeden önce düşünce nedir sorusuna yanıt vermek gerekiyor. Böylece düşüncenin başlangıç ve bitiş anını belirlemek mümkün olacak. Ancak bu salt teorik bir soru değil. Günümüzde kablosuz telepati yoluyla, yani düşünce komutlarıyla yönetilen robotlar ve bilgisayarlar yaygınlaşıyor. Bu nedenle düşünce hızını ölçmek bilgi teknolojileri ve dijital pazarlama için büyük önem taşıyor.

  Düşünce süreci beş duyudan gelen verilerin beyne ulaşmasıyla başlıyor ve insan bir karar alıp harekete geçtiği zaman sona eriyor. Bu süreç algıyı (bir olayın nerede ve ne zaman gerçekleştiğini kavramak), karar vermeyi (ne yapacağını belirlemek) ve eylem planlamasını (nasıl yapacağını belirlemek) kapsıyor.

  Düşünce Hızı Değişebilir

  Tim Welsh düşünce hızının bir üst sınırı olduğunu kabul ediyor, ama aynı zamanda bazı düşüncelerin diğerlerinden daha yavaş işlendiğini de ekliyor: “Kısa mesafe atletleri tabanca sesini duyduktan 150 milisaniye sonra koşmaya başlıyor. Oysa kompleks düşüncelerde durum farklı. Otobanda hangi şeride geçeceğine karar vermek veya sınavda matematik problemi çözmek daha uzun sürüyor ve uykusu gelen insanlar daha yavaş kitap okuyor.” Bilim insanları düşünce hızını ölçmek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) cihazları kullanıyor ve bu sayede beyinden çıkan elektrik sinyalinin parmaklara ne sürede ulaştığını görebiliyor. Araştırmacılar ölçüm göstergesi olarak nöronların elektrik sinyallerini baz alıyor.

  Düşünce Hızını Etkileyen Faktörler

  Sinir sisteminde bilgi akışını birçok faktör etkiliyor. Bunlar arasında uzaklık, nöronların fiziksel özellikleri ve sinir ağının karmaşıklığı öne çıkıyor:

  Uzaklık:  Sinyaller ne kadar uzağa giderse tepki süresi de o kadar uzuyor. Örneğin eylem komutunun beyinden ayaklara ulaşması, ellere ulaşmasından daha uzun sürüyor. Welsh bu noktada refleksleri baz alıyor: “Doktorlar yaptıkları testlerde uzun boylu insanların reflekslerinin kısa boylu olan insanlardan daha yavaş olduğunu tespit etti.”

  Nöron özellikleri

  Nöronların fiziksel özellikleri sinyal iletimini doğrudan etkiliyor. Tıpkı bir moto kuryenin geniş ve boş bir yolda daha hızlı gitmesi gibi, geniş çaplı nöronlar da sinyalleri ince uzun nöronlardan daha hızlı iletiyor.

  Buna ek olarak bazı nöronların çevresinde onları yalıtkan bir kılıf gibi saran miyelin hücreleri bulunuyor. Bu kılıf nöronu tümüyle sarıyor, ancak nöronların diğer sinir hücrelerine yaklaştığı uçlar sinyal iletimi için açık kalıyor. Elektrik sinyalleri komşu nöronlara açık uçlardan geçerek aktarılıyor ve miyelin kılıfı olan nöronlar sinir sinyallerini daha hızlı iletiyor.

  Welsh, “Omuriliği kaslara bağlayan ve miyelin kılıfıyla korunan geniş nöronların sinyalleri hedef kaslara saatte 250-430 kilometre hızla ulaşıyor. Aynı sinyaller miyelin kılıfı olmayan ince uzun nöronlarla ancak saatte 1,7 ila 7 kilometre hızla iletilebiliyor. Arada büyük fark bulunuyor!” diyor.

  Sinir ağlarının karmaşıklığı: Bir düşünceyi işleyen nöron sayısını artırmak aynı zamanda sinyalin kat ettiği mesafeyi uzatıyor ve bu da düşüncelerin iletilmesini geciktiriyor: “Bir uçağın doğrudan New York’a gitmek yerine Washington aktarmalı uçtuğunu düşünün. Ancak tek gecikme sebebi bu değil. Nöron sayısının artması, aynı zamanda nöronların bağlantı sayısının artması anlamına geliyor ve bu da sinyalin yolunu uzatıyor.”

  Welsh nöronların çoğunun diğer nöronlarla fiziksel temas halinde bulunmadığını ve bunun da düşünce hızını yavaşlattığını söylüyor: “Elektrik sinyalleri sinir hücrelerini birbirine bağlayan sinapsların ucuna kadar iletiliyor, ardından sinyaller nörotransmitter dediğimiz moleküllerle sinapsların arasındaki dar kanallardan geçerek diğer nöronlara aktarılıyor.”

  Bu süreç tek bir nöronun içinden geçen sinyal hızıyla karşılaştırıldığında sinaps başına en az 0,5 milisaniye daha uzun sürüyor. Profesör Welsh bunu çok sayıda aktarmalı uçuşla örnekliyor: “Los Angeles’tan yola çıkıp New York’a giden bir uçak, iki şehir arasındaki tüm şehirlerde aktarma yapan bir uçaktan çok daha kısa sürede hedefine ulaşacaktır”.

  Düşünceler Hızlı Ama Anlık Değil

  Bir insanın düşüncelerini eyleme dökmesi 150 milisaniyeden kısa sürüyor ve Profesör Welsh bunun müthiş bir hız olduğunu söylüyor: “Start çizgisindeki kısa mesafe koşucusunu düşünün. Tabanca sesinin duyulması ve algılanmasıyla birlikte atlet koşmaya karar vererek kaslarına komut gönderiyor. Atletin düşünce süreci tabanca sesinin duyulduğu iç kulakta başlıyor ve beyinle omurilikten geçerek ayaklara ulaşıyor. Bu süreç göz kırpana kadar tamamlanıyor.”

  Konsantrasyon Gücü

  Düşünce sürecini kısaltan faktörler de var: Örneğin tabancanın sesi ne kadar yüksekse atlet de o kadar hızlı harekete geçiyor. Özellikle ses eşiği 120-124 desibel olduğunda atletin tepki süresi 18 milisaniye kısalıyor. Bunun sebebi yüksek sesle irkilen atletin daha kısa sürede tepki vererek koşmaya başlaması.

  Bilim insanları reflekslerin karmaşık beyin kabuğu yerine nispeten basit beyin sapından gelen komutlara bağlı olduğunu düşünüyor. Atlet yakında patlayan tabancaya daha kısa sürede tepki veriyor, çünkü harekete geçme sinyali daha basit yapıda olan beyin sapından geliyor ve “saldır ya da kaç” dürtüsünü tetikliyor. Üstelik beyin sapı ayaklara daha yakın bulunuyor.

  Algılama ve Harekete Geçme

  Max Planck Enstitüsü’nden Profesör John-Dylan Haynes, meslektaşlarıyla birlikte 2008 yılında fMRI cihazı ile düşünce hızını ölçtü ve beynin ne yapacağına bilinçaltında karar verdiğini gösterdi. Profesör Welsh işin içine bilinçaltı girince düşünceyi tanımlamak iyice zorlaştı diyor:

  “İnsanlar düşüncelerinin anında gerçekleştiğini sanıyor, ancak tam olarak neyi ne zaman düşündüklerini ölçemiyorlar. İnsan beyni bir seçim yaptığı zaman buna biz fark etmeden 2 ila 7 saniye önce karar veriyor. Oysa bu kararları çocukluk korkuları gibi bilinçaltı sebepler de etkileyebiliyor. Örneğin bir tartışma esnasında kızgınlıkla cevap vermenin yanlış olacağını biliyoruz, ama kendimizi tutamayarak kırıcı sözler sarf edebiliyoruz. Bu noktada bilinçaltı düşüncelerimizi kontrol ediyor.”

  Yanılgının Kökeni

  Bilinçaltı bir yana, insanlar bir şeyi ne zaman yaptıklarını da tam olarak bilemiyor. Welsh bunu test etmek için kadranlı bir duvar saati kullandı ve deneye katılan gönüllülere saniye göstergesi dönerken istedikleri zaman tuşa basabileceklerini söyledi. Ardından düğmeye ne zaman bastıklarını sordu ve verdikleri cevapları saniye göstergesinin gerçek konumuyla karşılaştırdı.

  Gönüllülerin hiçbiri doğru cevabı veremedi ve düğmeye olduğundan 75-100 milisaniye önce bastıklarını söylediler. Welsh’e göre bu farkı beyinden çıkan sinyalin parmağa ulaşmasına kadar geçen süreyle açıklamak imkansız, çünkü bu süre sadece 16 ila 25 milisaniye: “Belli ki insanlar eyleme geçme anına dikkat etmiyor, bunun yerine eylemin ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmeye çalışıyor.”

  Tim Welsh bu sebeple insan beynindeki düşünceleri tek tek ayırt etmenin çok zor olduğunu belirtiyor: “Bir düşüncenin ne zaman başladığı ve bittiğini bilemiyoruz. Bu nedenle düşünce hızını kesin olarak ölçmemiz imkansız. Beynin bilinçaltı kararları ve insanların bir şeyi ne zaman yaptığını tam olarak bilememesi, türümüzün kendi düşünceleri üzerinde kesin kontrol sahibi olmadığını gösteriyor. Bu da özgür iradenin varlığını tartışmalı hale getiriyor”.

  Yazı kaynağı : popsci.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap