Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sigorta için gerekli evraklar

  1 ziyaretçi

  sigorta için gerekli evraklar bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? Nereden Alınır?

  Sigorta için Gerekli Evraklar

  Sigorta için Gerekli Evraklar

  Sigorta için gerekli evraklar; yeni bir işe girdiğinizde, sigorta başlangıcı yapılabilmesi için gerekli olan belgelerdir. Bu belgelerin eksik veya yanlış olması durumunda sigorta başlangıcı yapılamaz ve farklı sorunlarla karşılaşırsınız.

  Bilindiği gibi herhangi bir işe girdiğinizde, işvereninizin size sigorta yapması gerekiyor. Aksi durumda kaçak olarak çalışmış kabul edilirsiniz ki, bu durum hem sizin hem de işvereninizin suç işlediği anlamına gelir. Böyle bir sorun yaşamamak için işe girişinizin hemen ardından sigortanızın başlatıldığından emin olmalısınız. Peki, sigorta için gerekli evraklar nelerdir? Bu sorunun cevabını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

  Sigorta için Gerekli Evraklar Nelerdir?

  Sigorta girişi, SGK üzerinden yapılan bir işlemdir. Bu işlem için SGK tarafından bazı evraklar istenir. Sigorta için gerekli evraklar, genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

  Sigorta için Gerekli Evraklar Nereden Alınır?

  Sigorta için gerekli evraklar, geçmişte farklı devlet kurumları üzerinden alınırdı. Ancak günümüzde internet teknolojisinin gelişmesi ile bu durum değişmiştir. Artık ilgili belgelerin çok önemli bir kısmı internet üzerinden alınabiliyor. Sigorta girişi için gerekli olan bu belgelerin nereden alındığına dair detayları sizler için derledik:

  İkametgah, resmi olarak hangi adreste yaşadığınızı gösteren belgedir. Geçmişte mahalle veya köy muhtarları tarafından verilen bahse konu belge, günümüzde ise daha farklı şekilde alınmaktadır.

  İkametgahı almak için tercih edilebilecek ilk yöntem e-devlet sistemidir. E-devlet üzerinden ikametgah almak için https://www.turkiye.gov.tr/nvi-yerlesim-yeri-ve-diger-adres-belgesi-sorgulama adresine giriş yapmanız yeterlidir. Buradan sonra gerekli yönlendirmeleri takip ederek ikametgahınızı alabilirsiniz. Daha sonra bunu bir yazıcıdan çıkarmanız gerekir.

  İkametgah almak için bir diğer seçenek ise İl / İlçe Nüfus Müdürlükleri’dir. Nüfus müdürlüklerine giderek, görevli personelden ikametgah talep edebilirsiniz. Bu işlem sırasında sizden kimliğiniz istenecektir.

  Sağlık raporu, iş yeri hekimi tarafından verilir. Eğer iş yerinde çalışan personel sayısı az ve buna bağlı olarak hekim bulundurma zorunluluğu yoksa sağlık raporu devlet hastanelerinden alınmalıdır. Tam teşekküllü bir hastaneden rapor alınabilir. Özel hastanelerden alınan raporların SGK tarafından kabul edilmediği unutulmamalıdır.

  Adli sicil belgesi, kişinin geçmişte bir suç işleyip işlemediğini gösteren belgedir. Sigorta için gerekli evraklar arasında bu belge de bulunur. İlgili belge, geçmişte adliyelerden alınırdı. Günümüzde ise durum değişmiş ve internet üzerinden alınması mümkün hale gelmiştir. E-devlet üzerinden, adli sicil belgesi de alınabiliyor.

  E-devlet üzerinden bu belgeyi almak için https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresine giriş yapmanız yeterlidir. Daha sonra gerekli adımları izleyerek adli sicil belgenizi oluşturabilir ve çıktısını alabilirsiniz.

  Aile bildirim formu, kişinin medeni durumunu ve çocuk sayısını gösteren bir belgedir. Bu belgenin önemi, AGİ (asgari geçim indirimi) başvurusundan kullanılmasıdır. İnternet üzerinden bulabileceğiniz bu belgeyi eksiksiz olarak doldurmanız yeterli olacaktır.

  Burada belirtilen belgelerin haricinde belge talep edilmiyor. Ancak bazen diplomanız veya SGK dökümünüz iş yeri tarafından istenebilir. Böyle bir durumda, ilgili belgeleri yine e-devlet üzerinden kısa sürede temin edebilir ve çıktısını alarak iş yerinize verebilirsiniz.

  Sigorta için gerekli evraklar, sizin de fark edeceğiniz üzere genellikle e-devlet üzerinden alınıyor. Bu noktada sorun yaşamamak için e-devlet şifresine sahip olmanız gerektiğini unutmayın. Aksi durumda sisteme giriş yapamazsınız. E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine kimliğinizle giderek alabilirsiniz.

  Anlaşmalı olduğumuz bankalardan kredi fırsatı yakalamak için, veya size özel hediyelerimizden yararlanmak isterseniz. İçeriklerimize gerçek eposta adresiniz ile şiddetle yorum yapmanızı tavsiye ederiz. Yorumlar en geç 5 gün içinde onaylanmaktadır.

  Yazı kaynağı : gereklievraklar.net

  Sigorta başlangıcı nasıl yapılır? Sigorta başlangıcı ne işe yarar?

  Sigorta başlangıcı nasıl yapılır? Sigorta başlangıcı ne işe yarar?

  Sigorta başlangıcı nasıl yapılır? Sigorta başlangıcı ne işe yarar?

  İş hayatına yeni başlayan vatandaşlar için öncelikle yapması gereken rutinlerden biri de sigorta başlangıçlarının yapılması. Bunun için bazı evrakların Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gerekmektedir. Peki, sigorta başlangıcı nasıl yapılır? Sigorta başlangıcı ne işe yarar? İşte konuya ilişkin bulunduğu haberimizin detayları…

  Sigorta başlangıcı, iş hayatına yeni başlayanlar ve ilk defa Sosyal Güvenlik Kurumu çatısında ki herhangi bir sigorta koluna girişi yapılacak kişiler için gerçekleştirilir. Çalışana sigorta başlangıcı yapılabilmesi için bazı evrak ve dokümanların Sosyal Sigortalar Kurumu'na teslim edilmesi gerekmektedir. Sigorta başlangıcı, işveren tarafından gerçekleştirilir. Ancak işverenin bu işlemi gerçekleştirmesi için çalışandan talep ettiği bazı belgeler bulunmaktadır. Peki, Sigorta başlangıcı nasıl yapılır? Sigorta başlangıcı ne işe yarar? İşte ilk kez sigortalı bir yerde çalışacak olan vatandaşların özellikle merak ettiği bu soruların ayrıntılı yanıtlarını bulabileceğiniz haberimizin detayları…

  SİGORTA BAŞLANGICI NASIL YAPILIR? SİGORTA BAŞLANGICI NE İŞE YARAR?

  Yeni bir işe başlayan vatandaşlar için sigorta girişine izin verilebilmesi için iş yeri bazı belgeler ve evraklar istemektedir. Sigorta için gerekli bu belgelerin güncel olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu evraklar en kısa sürede toparlanmalıdır.

  Sigorta girişi için istenen belgeler;

  – Sağlık raporu

  – İkametgâh belgesi

  – Adli sicil kaydı

  – Mezuniyet belgesi ya da diploma fotokopisi

  – Aile bildirimi formu

  – 2 adet vesikalık fotoğraf

  – İlgili iş yeri tarafından verilen ve doldurulması gereken form

  Sigorta başlangıcı için gereken bu belgeleri teslim ettiğiniz günü ertesi günü Sosyal Güvenlik Kurumu çatısındaki sigorta kollarından hangisine mensupsanız primleri ödenmeye başlayacaktır. Bunu kontrol edebilmeniz için e-devletten hizmet dökümüne bakabilirsiniz.

  Sigorta başlangıcının olması vatandaşlar için büyük bir önem taşımaktadır. Emekli olunacak tarihin belirleyici olmasındaki en önemli kriter ilk kez ne zaman sigortalı olunduğudur. Vatandaşın ilk kez sigortalı olarak çalıştığı tarih ne kadar eskiyse, emeklilik şartları da o kadar kolaylaşır. Yani bu durumda sigorta başlangıcı yapılan bir kişi için Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi anlamında geri sayım başlamış olur.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Sigorta Başlatılması İçin Hangi Evraklar Gerekli? Sigorta Başlangıcı İçin Ne Yapmalı?

  Sigorta Başlatılması İçin Hangi Evraklar Gerekli? Sigorta Başlangıcı İçin Ne Yapmalı?

  Türkiye'de sigortasız işçi çalıştırmak yasaktır. Yeni işe giren kişiler iş yerinin talep ettiği evrakları hazırlar. Hazırlanan evrakların güncel olması ve hızlı hazırlanması önemlidir. Peki sigorta başlatılması için hangi evraklar gereklidir? Sigorta başlangıcında gerekli evraklar nelerdir? Evraklar nereden tamamlanır?

  SİGORTA BAŞLANGICI İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR 

  Sigorta başlangıcı için gerekli evraklar nereden alınmaktadır?

  Sigorta başlangıcı için gerekli evrakların nereden ve nasıl alınacağı iş verenler ve işe başlayanlar için çok önemli bir konudur. Peki gerekli evraklar nasıl alınır?

  Sağlık raporları özel hastaneler tarafından verilmemektedir. Sağlık raporu ayrıca OSGB işyeri hekimi olması gerekmektedir.

  İşe girerken ikametgah bilgileri nüfus müdürlükleri veya e-devlet tarafından da alınmaktadır.

  Adli sicil kaydı ise yine e-devlet tarafından kolayca alınmaktadır. 

  Vesikalık fotoğraflar ise mutlaka güncel olmalıdır. Özellikle son 6 ay içerisinde çekilmiş bir fotoğraf olmalıdır.

  Sigorta başlatılması için gereken evrakların tamamlanması sonrasında işe giriş ile sigorta başlangıcı yapılır.

  Sigorta başlangıcı kişiler için oldukça önemlidir. Emekliliğin belirleyicisi olan sigorta başlangıç tarihi ne kadar erken olursa emeklilik tarihi de erken olmaktadır.

  Yazı kaynağı : medyabaskent.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap