Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sigara ve alkolün zararlarından korunmak için neler yapmalıyız

  1 ziyaretçi

  sigara ve alkolün zararlarından korunmak için neler yapmalıyız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sigara ve Alkolden Uzak Durarak Sağlıklı Yaşamak Elinizde

  Sigara ve Alkolden Uzak Durarak Sağlıklı Yaşamak Elinizde

  Sigara, alkol ve kullanılan bütün uyuşturucuların insan vücudunda yarattığı tahribat ve verdiği zararlar saymakla bitmez. Zamanla bağımlılığa dönüşebilen bu alışkanlıklar birçok hastalığa da sebep olabilmektedir. Hisar Intercontinental Hospital Göğüs Hastalıkları Bölümü Uzmanları “1-7 Mart Yeşilay Haftası” öncesinde alkol ve sigaranın insan vücuduna verdiği zarar ve yarattığı hastalıklar hakkında bilgi verdi.

  Sigara ve alkol organların en büyük düşmanı!

  Sigara bilinen en kötü alışkanlıklardan birisidir. Aklımıza gelebilecek birçok hastalığın kökeninde sigara birinci dereceden etken oluşturabilmektedir. Sigara kullanımı sonucu kişi, solunum sistemi hastalıkları, astım, bronşit, zatürre, uyku apnesi, akciğer kanseri, kalp damar hastalıkları ve KOAH gibi birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalabilir. Aşırı alkol kullanımı ise daha çok karaciğer hücrelerinde yağlanmaya ve siroz gibi çoğu hastalığa sebep olabilmektedir.

  Nikotin en büyük bağımlılık sebebi

  Sigaranın içinde bulunan maddeler birçok hastalığın temelini oluşturabilmektedir. Bağımlılığı sağlayan nikotin, katran, tüp gaz, radon gazı, kurşun gibi birçok ham madde içeren sigara; kanser hastalığının da en büyük sebebi sayılabilmektedir.

  Sürekli öksürük hali normal değil

  Öksürük genellikle hafife alınabilen bir şikayettir. Sigara içen bir kişide öksürük gün boyunca devam ediyorsa, akşam artıyorsa ve en tehlikelisi öksürük gece uykudan uyandırabilecek şiddetteyse kişi; KOAH, kronik bronşit, reflü, kalp yetmezliği, akciğer yüksek tansiyonu, zatürre ve akciğer kanseri gibi oldukça büyük risk taşıyan hastalıklardan birine yakalanmış olabiliyor. Bu durumda kişinin zaman kaybetmeden mutlaka bir hekime başvurması gerekir.

  Kadınlarda doğurganlığı önemli ölçüde etkileyebilir

  Sigara kullanımı özellikle kadınlarda oldukça tehlikeli riskler taşıyabiliyor. Sigara içen kadınlarda, beklenenden daha erken menopoz görülebilmektedir. Bu da kemiklerin erken erimesine neden olur. Aynı şekilde sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim ağzı kanserine(serviks) yakalanma riski taşımaktadır. Ayrıca sigara kullanımı kadınlarda düşük riski, doğurganlıkta azalmaya ve erken doğuma da yol açabiliyor.

  Sigaranın yarattığı risklerin fakında olun

  Sigara, kişinin herhangi bir hastalıktan dolayı gördüğü tedavi sürecini de olumsuz etkileyebilir. Şeker hastalığı, ülser, tansiyon, zatürre, kanser, KOAH gibi hastalığı bulunan ve tedavi gören hastalarda sigara kullanımına devam edilmesi tedavi başarı oranını da oldukça düşürmektedir.

  Bırakmak için mutlaka yardım alın

  Sigara içen bir kişinin sigarayı bırakma sürecinde öncelikle kendine inanması, kararlı ve istekli olması sigarayı bırakma yolunda oldukça önem taşımaktadır. Sigara bırakmak istiyor, fakat başaramıyorsanız uzman kontrolünde düzenli tedavi görülmesi başarı oranını arttırmaktadır. Tedavide öncelikle kişiye ilaç, nikotin bandı veya nikotin sakızı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

  Yazı kaynağı : hisarhospital.com

  Sigaranın zararlarından nasıl korunabiliriz?

  Sigaranın zararlarından nasıl korunabiliriz?

  Dört bin çeşit zehir

  Dünyada ölüme yol açan 8 hastalıktan 6'sı ( kalp ve dolaşım sistemi, akciğer ve solunum yolları hastalıkları ) için tütün kullanımının başlıca etken olduğu biliniyor. Üstelik bu durum sadece tütün kullanan kişilerde değil, sigara dumanına maruz kalan kişilerde de sıklıkla oluşuyor. Sigaranın içinde 4 bin'den fazla kimyasal madde bulunuyor. Bunlardan biri olan nikotinin beyin ve sinir sistemi üzerine baskılayıcı, uyuşturucu etkisi var. Nikotin sindirimi yavaşlatıyor, kalp atışlarını hızlandırıyor, kan basıncını yükseltiyor, kanın pıhtılaşma riskini artırıyor ve organların yeterli kan alımını engelliyor. Sigara dumanında bulunan karbon monoksit gazı da kanın oksijen taşıma kapasitesini azaltıyor. Dolayısıyla yeterli oksijen alamayan hücrelerimiz düzenli çalışamıyor ve yetersiz sindirilen besinlerin de hücreler tarafından etkin bir şekilde kullanılamaması sonucunda kişinin, yeterli ve dengeli beslenmesi olumsuz yönde etkileniyor.

  Sigara iştah azaltıp öğün atlatıyor

  Yapılan birçok araştırmada sigara içme davranışının beslenme alışkanlıklarını, fiziksel aktiviteyi kısacası sağlıklı yaşam tarzını olumsuz etkilediği gösterilmiş. Sigara içen bireylerin birçoğunun içmeyenlere göre iştahının daha az olduğu, gün içerisinde sık sık öğün atladıkları, sigarayla beraber kafeinli içeceklerin tüketiminin arttığı, sebze ve meyve tüketiminin yeterli olmadığı, bu durumun da beslenme durumunu olumsuz etkilediği biliniyor.

  Bol bol limon, domates ve kayısı tüketin

  Sigara dumanındaki pek çok madde oksidan olarak etki göstererek serbest radikal oluşumunu ve lipit peroksidasyonunu arttırıyor. Dolayısıyla sigara içen bireylerin vücut için gerekli olan antioksidan tüketimi içmeyenlerden daha fazla olduğunu ve C vitamini ile _ karotenden zengin sebze ve meyveleri daha az tükettikleri gösterilmiş. Sigara içenlerin ve dumanına maruz kalanların mutlaka öncelikli olarak portakal, kivi, limon, mandalina, domates, kuşburnu, havuç, kayısı ve yeşil yapraklı tüm sebzeler ve meyve tüketimlerini de artırmaları yaşam kaliteleri için mutlaka gerekli.

  Sigarayı bırakırken kilo alır mıyım?

  Sigara kullanımı genellikle iştahı azaltır. Tütünden dolayı bozulmuş olan tat alma duyusu sigarayı bırakmakla normale döner ve yiyeceklerin tatları daha iyi hissedileceğinden yiyeceklere yönelme artar. Kişiler el alışkanlığını geçiştirmek için yiyeceklere yönelir. Nikotin eksikliğinden dolayı metabolik hız, sigara kullanımındaki döneme göre biraz yavaşlama gösterir. Bu sebeplerden dolayı sigarayı bırakan kişilerde genellikle 3 - 5 kg'lık artışlar beklenir ve bir çok kişi bu durumdan rahatsız olduğu için bunu gerekçe gösterir.

  Nasıl bırakalım?

  * Sigarayı bırakmadan önce yakınlarınızdan size destek olmalarını isteyin ayrıca bir beslenme ve diyet uzmanına bırakma dönemi ve sonrası nasıl beslenmeniz gerektiği konusunda danışın.

  * Düzenli spor yapmaya başlayın. Hem kilo kontrolüne hem de nikotin eksikliğinden dolayı oluşabilecek huzursuzluk, gerginlik, sinirlilik durumlarını önlemeye yardımcı olur.

  * Sigara içmek istediğinizde isteğinizi baskılamak için yüksek kalorili besinler yerine haşlanmış veya çiğ sebze, meyve veya meyve suyu, şekersiz çiklet tercih edin.

  * Kafeinli içecekler sigarayı hatırlattığı için bu içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun, bunların yerine meyve suyu veya bol su tüketin.

  Yazı kaynağı : www.yenisafak.com

  Sigaranın Zararları ve Sigarayı Bırakmak İçin 7 Öneri

  Alkol ve sigarayı bırakanlara beslenme önerileri!

  Alkol ve sigarayı bırakanlara beslenme önerileri!

  Sigara ve alkol tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatan ve hastalıklara karşı savunmasız bırakan başlıca nedenlerdendir. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam süresi için bu zararlı ikiliyi hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

  Sigarayı bırakan bireylerde sıklıkla görülen şikayetlerden biri kilo alımıdır. Sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha az iştahlıdır. Bu durum sigara içenlerde yeterli ve dengeli besin seçimini de olumsuz etkilemektedir. Sigarayı bırakma ile birlikte özellikle psikolojik bağımlılığı olan bireylerde aşırı besin tüketimine eğilim görülmekte, kolay tüketilebilir ancak yüksek kalorili besin alımı artmaktadır. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 3 gün en zor dönemdir. Özellikle ilk günlerde sigara içme krizinden kurtulmak için aşırı yeme eğilimini önlemek amacıyla fiziksel açlıkla duyguların neden Sigara içenlerde vücudun savunma sisteminde antioksidan olarak görev yapan E, C vitaminleri ile A vitaminin ön maddesi B karotenin kandaki seviyeleri düşüktür. Ayrıca, sigara içiminin bazı B grubu vitaminlerin düzeyini, özellikle de B12 vitaminini düşürdüğü de yapılan çalışmalarda bildirilmektedir.

  [fotogaleri=500]

  Alkol kullanımı sonrasında baş ağrısı ve ağız kuruluğunun önüne geçmek için bol su tüketilmesi gerekir. Baş ağrısı ve ağız kuruluğunun önüne geçmek için; alkol kullanacağınız gün su tüketimini arttırmanız ve alkol kullanımı sonrasında da su tüketmeniz, dehidrasyona(susuz kalma) uğramanızı engelleyecektir. Sağlıklı bireylerin günde yaklaşık 2 litre sıvı tüketmeleri gerekir, alkol kullanacağınız günlerde bunu 3 litreye kadar çıkarabilirsiniz. Suyun haricinde mineralli soda tüketebilirsiniz. Bu seçenek, böbreklerinizden atılan suyla kaybettiğiniz mineralleri tekrar kazanmanıza yardımcı olacaktır.

  Doğru bilinen yanlışlardan biridir, alkol sonrası kahve tüketmek. Kahvenin hormonlar üzerinde herhangi bir etkisi yok, ancak kahvede bulunan kafein, kan dolaşımını hızlandırdığı için böbreklerden atılan idrar miktarını ve aynı zamanda da vücuttan atılan su miktarını arttırır; oysa baş ağrınızı geçirmek için suya ihtiyacınız var. Bu yüzden, alkol kullanmadan önce, kullanırken ya da kullandıktan sonraki 6 saat içerisinde kahve tüketmemeniz doğru bir tercih olacaktır.

  İHA

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap