Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sgk askerlik borçlanması ödeme

  1 ziyaretçi

  sgk askerlik borçlanması ödeme bilgi90'dan bulabilirsiniz

  SGK askerlik borçlanması ödeme… E devlet askerlik borçlanması ödemesi nasıl ve nereden yapılır? 12 ve 18 aylık askerlik borçlanması ne kadar?

  SGK askerlik borçlanması ödeme… E devlet askerlik borçlanması ödemesi nasıl ve nereden yapılır? 12 ve 18 aylık askerlik borçlanması ne kadar?

  EYT sorunu sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT'de yaş sınırı olmadığını müjdeledi. 1999 öncesi sigortalı olan kadınlar 20, erkekler ise 25 yılı doldurmuş ve 5.000 prim günü tamamlamışsa emekli olacak. Emekli olup çalışmaya devam edecekler için sigorta prim teşviki getirilecek. Düzenlemenin Meclis'e sunulmasının ardından ocak ayında görüşülmesi, 1 Ocak 2023 tarihinde de yürürlüğe girmesi bekleniyor. Peki, SGK askerlik borçlanması nasıl ve nereden yapılır? SGK askerlik borçlanması ödeme hakkında merak edilenler…

  SGK askerlik borçlanması ödeme nasıl ve nereden yapılır?

  e- Devlet'e girdikten sonra arama kısmına aylık-emekli gelir kelimelerini yazın, belge talebi yapıp yeni başvuru sekmesi tıklayın. Bu sayfada da tahsis türü olarak yaşlılık aylığını seçin.

  Bağ-Kur kapsamında 4/B Bağ-Kur seçtikten sonra alt kısımda yer alan başvuru butonuna tıklayın.  

  Emekli olmak isteyip, prim gün sayısı yetersiz olanlar doğum ve askerlik borçlanması yaparak bu hakkı elde edebiliyor.

  Borçlanma tutarları asgari ücret ile yeniden yükselecek.

  Doğum ve askerlik borçlanması günlük brüt asgari ücretin yüzde 32'sinden az olarak bu tutarın da 7,5 katından fazla ise yapılamıyor. Borçlanma tutarları asgari ücretle birlikte yeniden belirlenecek.

  2022 için askerlik borçlanması en düşük tutar 69,02 TL'dir

  Askerlik borçlanması için 12 aylık tutar 38 bin 430 TL, 18 aylık borçlanma tutarı ise 57 bin 645 TL olacak.  

  2022 yılı için askerlik borçlanması yapacak bir kişinin borçlanacağı her bir gün için ödemesi gereken en düşük tutar 69,02 TL'dir Aylık 2.070,6 TL ve yıllık 24.847,20 TL'dir. 400 gün askerlik borçlanması yapacak bir kişinin 27 bin 608 TL, 540 gün askerlik borçlanması yapacak bir kişinin ise 37 bin 270,08 TL ödeme yapması gerekir.

  Askerlik borçlanması nedir?

  Askerlik borçlanması, askere giden kişilerin, askerlikte geçirmiş oldukları sürenin ya tamamının ya da belli bir kısmının emeklilikte geçerli olmak üzere yaşlılık malullük ve ölüm primi yatırılmasına denir. Askerlik borçlanması yapan kişiler, askerde geçirilen günleri sigorta prim gün sayısına ekleyebilir. Askerde geçirilen sürenin tamamı veya bir kısmı için borçlanma yapılabilir.

  Yazı kaynağı : www.gazetevatan.com

  4A Askerlik Borçlanması Başvurusu

  SGK Askerlik Borçlanması ve Ödeme Şikayetleri - Şikayetvar

  SGK Askerlik Borçlanması Şikayetleri - Şikayetvar

  Askerlik Borçlanma Tutarı Hesaplama

  Askerlik Borçlanması Nedir?

  Er veya erbaş olarak silâh altında veya yedek subay okulunda geçen sürelerin SGK hizmet süresine eklenmesi amacıyla yapılan SGK prim hizmet borçlanması kısaca Askerlik Borçlanması olarak adlandırılmaktadır.

  Askerlik borçlanması nasıl hesaplanır?

  Askerlik borçlanması başvurusunda bulunacağınız yıl geçerli olan brüt asgari ücretin %32’si en az askerlik borçlanması tutarı olacaktır. Asgari ücretin artışı ile paralel olarak askerlik borçlanması tutarı da her yıl artmaktadır. Örnek: 2020 Yılı Brüt Asgari Ücret : 2.943 TL ve 30 günlük askerlik borçlanması tutarı 941,76 TL’dir. 2020 yılı için bir günlük askerlik borçlanması tutarı 31,39 TL’dir. 550 gün askerlik borçlanması yapan bir kişinin ödemesi gereken tutar yaklaşık 16.259 TL’dir.

  Asgari ücretin üstünde bir tutardan askerlik borçlanması yapabilir miyim?

  Evet, Askerlik borçlanmasına esas tutarın alt sınırı (tabanı) başvurunun yapıldığı yıl geçerli olan asgari ücret, üst sınırı ise (tavanı) asgari ücretin 7,5 katıdır. 2020 yılı için taban, 2.943 TL, tavan ise 22.072,50 TL’dir. Buna göre 2020 yılı sonuna kadar 1 günlük en düşük askerlik borçlanması tutarı 31,39 TL ve en yüksek askerlik borçlanması tutarı ise 235,44 TL’dir. İlerleyen yıllarda asgari ücrette yapılacak artışa paralel olarak bu tutarlarda artacaktır.

  Askerlik Borçlanmasını istediğim ayda yapabilir miyim?

  Evet, istediğiniz ayda yapabilirsiniz. Asgari ücret bir önceki yılın aralık ayında asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenmekte ve yıl boyunca açıklanan asgari ücret geçerli olmaktadır. Askerlik borçlanmasını Ocak-Aralık ayları arasında istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması tutarında yıl boyunca herhangi bir değişiklik olmamaktadır.

  Askerlik Borçlanma tutarını ne kadar sürede ödemeliyim?

  Askerlik borçlanma tutarını tebliğ tarihten itibaren 1 ay içinde ödemeniz gerekir. 1 ay içinde ödeme yapamazsanız başvurunuz iptal olur. İptal olan başvurusu için herhangi bir ceza, gecikme zammı/faiz ödemezsiniz. Sonradan yeniden başvuru yapabilirsiniz.

  Askerlik Borçlanma ödemesini iade alabilir miyim?

  Askerlik borçlanma tutarını ödedikten sonra iade almanız mümkün değildir. Bu nedenle askerlik borçlanması yapmadan önce ne kadarlık prim gününe ihtiyacınız olduğunu tam olarak netleştirmeniz önemlidir.

  Kimler Askerlik Borçlanması Yapmalıdır?

  Emekli olmak için sigortalık süresi ve yaş şartını sağlayan, ancak prim günü eksik kalan kişiler askerlik borçlanması yaparak günlerini tamamlayabilirler. Prim gün şartını tamamlamış olan veya aktif çalışma hayatı devam ettiği için yaş ve sigortalılık süresi tamamlanana kadar prim gününü de tamamlayacağını öngören kişilerin askerlik borçlanması yapmasına gerek yoktur (sigorta girişini öne çekme seçeneği yoksa).

  Kısmi askerlik borçlanması yapılabilir miyim?

  Borçlanma başvurusuna istinaden Kurum tarafından bildirilen askerlik sürelerinizin istediğiniz kadarını borçlanabilirsiniz. Örnek: 550 gün askerlik yaptıysanız isterseniz 1 gün isterseniz 550 gün borçlanma yapabilirsiniz. Kısmi borçlanma için tek yapmanız gereken size bildirilen borçlanma tutarının borçlanmak istediğiniz süreye isabet eden kısmını ödemektir. Kısmi ödeme sonrası ikinci kez askerlik borçlanması yapabilir miyim? Evet, toplam askerlik sürenizin kalan kısmı için sonradan yeni borçlanma talebinde bulunabilirsiniz. Her borçlanma talebi başvurusu ilgili yıl geçerli olan değerler üzerinden hesaplanır.

  Askerlik borçlanması yaparak sigorta giriş tarihini eski bir tarihe çekebilir miyim?

  Emeklilik hesabı yapılırken ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlanılan gün geçerli olan kanuna bakılır. Örneğin, 8 Eylül 1999 tarihinde ilk kez SGK’lı olan erkek sigortalının emeklilik için yaş şartı 58 iken, bir gün sonra yani 9 Eylül 1999’da ilk kez sigortalı olan erkek sigortalının emeklilik için yaş şartı 60’tır.

  İlk kez SGK girişi olmadan önce askere giden bir sigortalının askerlik borçlanması yapması halinde, ilk kez sigortalı olduğu tarih borçlanma süresi kadar geriye gider.

  Örneğin, ilk kez 1 Mart 1995 tarihinde sigortalı olan, askerliğini 1994 yılında tamamlayan ve 550 gün askerlik yapan kişi bu sürenin tamamını borçlanırsa ilk işe giriş tarihi 550 gün geriye gidecek ve 28 Ağustos 1993 olacaktır. Emeklilik hesabı yapılırken ilk işe giriş tarihi ilk defa fiilen çalışmaya başladığı tarih olan 1 Mart 1995 değil, askerlik borçlanması sonrası oluşan 28 Ağustos 1993 olacaktır. (Not: Tarihler konuyu anlatmak amacıyla örnek olarak verilmiştir.)

  Hava değişiminde geçen süreler için askerlik borçlanması yapabilir miyim?

  Hastalık, ceza ve benzeri nedenlerle uzayan askerlik süreleri için borçlanma yapılamayacak. Askerlik borçlanması yapılabilecek hava değişimi süreleri, vatani hizmetin yapıldığı döneme göre şöyle olacak:

  1) 17 Temmuz 1927–21 Şubat 2014 tarihleri arasında uzun dönem askerlik yapanların 3 aya kadarki hava değişim süreleri.

  2) 22 Şubat 2014–25 Haziran 2019 tarihleri arasında uzun dönem askerlik yapanların 30 güne kadar hava değişim süreleri.

  3) 14 Kasım 1980–21 Şubat 2014 tarihleri arasında kısa dönem askerlik yapanların hava değişimi sürelerinin 30 güne kadar kısmı.

  4) 22 Şubat 2014–25 Haziran 2019 tarihleri arasında kısa dönem askerlik yapanların hava değişimi sürelerinin 15 güne kadar kısmı.

  26 Haziran 2019 tarihinden itibaren askerlik yapanların tabi oldukları askerlik süresinin her ayı için 1 güne kadarki kısmı için borçlanma yapılabilecek. Örneğin 6 ay askerlik yapanlar 6 gün, 12 ay askerlik yapanlar ise sadece 12 günlük hava değişimi süresi için askerlik borçlanması yapabilecekler.

  Yeni askerlik sistemine göre 6+6=12 ay askerlik yapanlar nasıl borçlanacak?

  Yeni Kanun uyarınca (7179), altı aylık zorunlu askerlik hizmetini tamamlayan erbaş ve erlerden, isteyenler Milli Savunma Bakanlığı’nın da uygun görmesi halinde altı ay daha askerlik yapabiliyorlar.

  Bu şekilde askerlik yapanlardan isteyenler ilk 6 aylık zorunlu askerlik dönemi için eskiden olduğu gibi kendileri borçlanma yapabilecekler.

  İkinci altı aylık dönemin askerlik borçlanma primleri ise Milli Savunma Bakanlığı’nca brüt asgari ücret üzerinden ödenecek. Kişi MSB tarafından asgari ücret üzerinden yapılan borçlanma ödemesinin üzerinde bir tutarla borçlanma yapmak isterse, aradaki prim farkını kendisi ödeyecek.

  Yazı kaynağı : askerlik-borclanma-hesaplama.muhasebenews.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap