Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sevap günah haram ve helal kavramlarının anlamlarını araştırınız

  1 ziyaretçi

  sevap günah haram ve helal kavramlarının anlamlarını araştırınız bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sevap, günah, helal ve haram kavramlarının anlamları nedir

  Dua, tevhit, şükür, sevap, günah, helal ve haram kavramlarının anlamını araştırınız.

  Dua, tevhit, şükür, sevap, günah, helal ve haram kavramlarının anlamını araştırınız.

  Dua; Allahü teâlâ’ya yalvarmak ondan istemek sonsuz gücü ile bize her türlü sıkıntımızda destek olmasını istemektir.

  Tevhit: Allah’ı (c.c.) zatında, sıfatlarında ve fillerinde birlemeye; O’nun tek ve eşsiz olduğuna inanmaya, O’na hiçbir şeyi eş koşmadan ibadeti sadece Allah (c.c.) için yapmaya tevhit denir

  Şükür: Sahip olduğumuz nimetleri bize verdiği için Allah’a (c.c.) teşekkür etmek, ona şükran ve minnet duygularımızı ifade etmektir

  Günah: Dinin emir ve yasaklarına aykırı olarak yapılan söz, iş ve davranışlara denir.

  Helal: Dinimizin kullanılmasına, yapılmasına, yenilip içilmesine izin verdiği şeylere denir.

  Haram: Dinimizce yasaklanmış olan iş ve davranışlara denir. İslam dini, kişinin ve toplumun huzurunu, mutluluğunu hedefler.

  Sevap: Allah’ın (c.c.), güzel iş ve davranışlarda bulunanlara vereceği karşılığa ve mükâfata sevap denir.

  Rabb’imizin (c.c.) emrettiği davranışları yapan kişi sevap kazanır. Mesela dinimize göre namaz kılmak, oruç tutmak, zor durumda olan kişilere, engellilere yardım etmek, misafire ikramda bulunmak, insanlara güzel söz söylemek sevaptır. Kur’an’da, “Eğer onlar, iman edip Allah’ın emirlerine karşı gelmekten sakınmış olsalardı Allah katında kazanacakları sevap kendileri için daha hayırlı olacaktı. Keşke bilselerdi!” (Bakara suresi, 103. ayet.) buyrulur.

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  Sefamerve - Haram, Helal, Sevap, Günah Nedir ?

  Helal ne demektir?

  Helâl: Dinimizin yapılmasını uygun gördüğü, izin verdiği, onun kurallarına aykırı olmayan, dince yasaklanmamış olan iş ve davranışlardır Temiz olan yiyecekler, çalışarak elde edilen kazanç helal işlerdir Allah Kur’an’da şöyle buyurur: “Ey insanlar! Yeryüzündeki şeylerin helal ve temiz olanlarından yiyin”(Bakara 168)

  Dinin yapılmasını yasakladığı iş ve davranışlara haram denir Örneğin; Anne ve babaya karşı gelmek, başkasınınmalına zarar vermek, başkalarıyla alay etmek, sözünden dönmek, dedikodu yapmak, söz taşımak gibi söz ve davranışlar dinimizce haramdır.

  İki türlü haram vardır:

  1-”Haram li-aynihî” (Bizzat haram): Haram kılınma hikmeti olan kötülük, zarar, kirlilik ve pislik kendi özünde bulunan ve kendisinden hiç ayrılmayan maddelerdir. Meselâ, içki ve domuz etinin özündeki zararlar, haram kılınmasına müreccih olmuştur. Fakat hakiki sebep yine ‘nehy-i İlâhî’dir (Allah’ın yasaklamasıdır).

  2-”Haram li-gayrihî” (Dolaylı olarak haram): Haram kılınma hikmeti kendisinde bulunmayan, hâricî ve dıştan bir sebeple, elde etme ve kazanma şekline göre haram kılınmış olan maddelerdir. Meselâ elma aslında helâl kılınmışken; çalınıp yenildiğinde, kul hakkını ihlâl hikmetinden dolayı haram olur. Kazanç, içinde alın teri ve hak ediş olmadığında haramdır.

  Allah-u teala bizler için peygamberleri aracılığı ile bazı buyruklar bildirmiştir Bu buyruklardan bazılarının yapılmasını emretmiş, bazılarını ise yasaklamıştır Yapılmasını istediği şeyler iyi, güzel, doğrudur Bizim için hepsi yararlıdır Yapılmamasını istediği şeyler de kötü ve çirkindir Hem bizim için, hem de çevremize zararlıdır Bu nedenle haram davranışlardan mutlaka kaçınmamız gerekir.

  Sevap: Yapılan iyi bir iş karşısında Allah tarafından verileceğine inanılan ödüle denir Dinimize göre yaptığımız her güzel davranışın bir karşılığı vardır Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için yapılan her güzel iş sevaptır Allah’a ibadet etmek, ders çalışmak, arkadaşlarımızla iyi geçinmek, insanlara yararlı işler yapmak, anne, baba ve öğretmenlerimizi saygı duymak sevaptı.

  Bunlar iyi, güzel, faydalı, Allah’ın rızasını kazanmaya sebep olacak ve Allah katında değer ifade eden davranışlardır.

  Günah; Dince suç sayılan iş ve davranışlara denir Dinimize göre yaptığımız her kötü davranışın bir karşılığı vardır Dinimizin yapılmasını yasakladığı şeylerin yapılması durumunda günah işlenmiş olur Yalan söylemek, iftira etmek, hırsızlık yapmak, dedikodu yapmak anne ve babaya saygısızlık, dinimizce günah sayılan davranışlardandır.

  Bunlar kötü, çirkin, zararlı, Allah’ın hoşnut olmadığı ve Allah katında değer ifade etmeyen davranışlardır Bu nedenle bu davranışlardan mutlaka kaçınmamız gerekir.

  Dinî bakımdan suç sayılan bir iş yapıldığında günaha girdi denir

  Yazı kaynağı : www.sefamerve.com

  dua Tevhid şükür sevap günah helal ve ve haram kavramlarının anlamlarını araştırınız​ - Eodev.com

  dua Tevhid şükür sevap günah helal ve ve haram kavramlarının anlamlarını araştırınız​ - Eodev.com

  Cevap: HEMEN AÇIKLAYALIM;

  dua= ALLAH a karşı yapılan en güzel sergileyen tavırdır...

  tevhit=ALLAHIN bir olduğuna inanma inancına denir.

  şükür= ALLAH a her zaman edilmesi gereken davranıştır..şükür aslında bir anlamda da teşekkür, elhamdulillah anlamlarına da gelmektedir.

  GÜNAH= Allahın buyruklarına karşı çıkmadır..Allahın hiç sevmediği bir davranış çerçevesine girmektedir.

  HELAL=Allah tarfından onaylanmış ,dinin kurallarına aykırı olmayan eylemdir.

  HARAM=Allahın kesin yasakladığı günahlara denmektedir...

  Açıklama:

  iyi günler:))

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap