Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  servo motorlar hangi açısal değerler arasında hareket eder

  1 ziyaretçi

  servo motorlar hangi açısal değerler arasında hareket eder bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Servo Motor Nedir? Çeşitleri Nelerdir? - Aksa Otomasyon Mitsubishi Elektrik Yetkili Bayi ve Entegratörü

  Servo Motor Nedir? Çeşitleri Nelerdir? - Aksa Otomasyon Mitsubishi Elektrik Yetkili Bayi ve Entegratörü

  1900 yıllara girildiğinde elektronik sektörünün çok ciddi bir şekilde gelişmesi, 1900 yılların ortasına doğru da elektroniğin bir alt dalı olan yazılımın doğması ve gelişmesi ile birlikte günlük hayatta sıkça kullanılan motorların gelişmesine de katkı sağlar. Motorlara, stator ve rotor dışında mekanizmalar eklenerek motorlar daha kararlı ve becerikli hale getirilir. Tüm bunların dışında motorlar daha otonom hale gelseler de insanların kontrolü altına da girer.

  Kısa bir girişten sonra motorlara keskin bir dönüş yapalım. Motor, dairesel olarak hareket ederek kuvvet üreten endüstriyel cihazlardır. Motorlar genel olarak DC Motor, AC Motor, Servo Motor ve Step Motor olmak üzere dört farklı türde sınıflandırılır. Tüm bu motor çeşitleri yapı olarak birbirlerine benzeseler de, özellik ve çalışma mantıklarına göre bir birlerinden farklıdırlar. Yukarıda koyu olarak belirttiğim servo ve step motorları gelişmiş motorlar olarak gösterebiliriz. Çünkü bu motorların iç yapısı sadece stator ve rotor değildir. Fakat bu yazı sadece servo motorlar üzerine olacak.

  Servo Motor Nedir?

  Servo motor, yapı olarak dc veya ac motor tiplerine benzeseler de bu sistemlere ek olarak iç yapısında bir potansiyometre veya encoder ve motor milinin (şaft) konumunu ölçen bir kontrol devresi bulunur. Ayrıca servo motor 3 bağlantı ucuna sahiptir. bunlardan ikisi motoru çalıştırırken diğer ucu ise sistemin giriş birimine motor şaftının konumunu bildirir.

  Servo motor sürücü devresi, kodlanmış sinyalleri motor mekanizmasına göndererek motorun şaftına açısal pozisyonda döndürme kabiliyeti kazandıran elektronik bir amplifikatör türüdür. Çalışması sırasında açısal olarak milin hareket etmesi ve titreşim düzeyini düşürmesinden dolayı servo motorlar hassas bir yapıda çalışırlar. Bunların dışında servo sürücü, servo motorun moment gücünün yüksek olmasına da yardımcıdır.

  Yazının devamında servo motorları DC ve AC olmak üzere iki türde inceleyerek devam edeceğim.

  DC Servo Motor

  DC Servo motorun içerisinde bir adet dc motor bulunmasından dolayı dc servo motor ismini almıştır. Fakat dc motora ek olarak bir kontrol devresi ve çıkışında mil görevi gören bir potansiyometre ile dc motorun milini kontrol eder.

  Potansiyometre, dönme momentine göre lineer bir direnç artışına sebep olur. Bu özelliğinden faydalanılarak potansiyometrenin o anki direnç değerine göre servo motorun anlık konumu belirlenir. Tüm bu işlemleri yapan kısım ise dc servo motorda kontrol devresi olarak anılır.

  Kontrol devresi, potansiyometrenin direnç değerine göre servo motorun o an hangi açıda bulunduğunu tespit eder. Bu görevinin dışında servo motorun sinyal ucundan gelen bilgiye göre gitmesi gerektiği konumu belirler. Eğer servo mili sinyal ucundan gönderilen açıda ise motor çalışmaz. Çalışıyorsa da içerisindeki dc motorun çalışmasını durdurur. Fakat kontrol devresi motorun istenilen açıda olmadığını tespit ederse doğru açıyı yakalayana kadar motor hareket etmeye başlar. Fakat bu çalışma o kadar hassas işler ki istenilen açı yakalandığı anda çok küçük hata payı ile motoru durdurur. Bu işlemi ise açıya yaklaşıldıkça dc motorun hızını düşürerek yapar. Yani eğer mil büyük bir uzaklık kat edecekse, motor bütün gücüyle çalışacaktır Eğer küçük bir açı için hareket edecekse motor daha yavaş dönecektir. Buna orantısal kontrol denir ve bu kontrol potansiyometre ile sağlanmaktadır. DC Servo Motoru daha iyi anlamak için aşağıdaki video’yu baştan sona izlemeniz yeterli olacaktır.

  DC SERVO MOTOR İÇ YAPISI

  Servo motorun çalışma mantığını ve özelliklerini anlayabilmek için ilk olarak iç yapısını iyi anlamak gerekir. Yukarıda anlattığım gibi dc servo motorlaın en önemli parçaları dc motor, kontrol devresi ve potansiyometredir. Bunların dışında motorun dönüşün momentini ve torkunu belirleyen dişli yapısı vardır. Bu dişliler piyasada genellikle plastik olarak imal edilirler. Fakat metal dişli dc servo motorlar sağlamlıkları bakımından bazı projelerde özellikle istenilir.

  DC SERVO MOTOR ÇALIŞMA PRENSIBI

  DC servo motorlar açısal olarak, -90 derece ve +90 derece arasında olmak üzere 180 derecelik bir açıda hareket edebilme kapasitesine sahiptir.Yani DC servo motor 0 ile 180 derecelik açıları kontrol etmek için kullanılır. DC servo motorun, çıkış dişlisinin mili mekanik olarak kısıtlaması sebebiyle daha büyük bir açı ile hareket ettirilemez.

  Motora yazılımsal olarak dönme miktarı ise PWM modülü ile belirlenir. PWM modülü, kare dalgalardan oluşur. Kare dalga 1 konumunda iken motora güç gider. 0 konumuna geldiğinde ise motora güç gitmez. Servo motorlarda açısal hareketin gerçekleşmesi için bir kare dalga 20 mili saniyeden oluşan palse şeklinde gönderilmesi gerekir aksi taktirde çalışmaz. Servo motorların açısal adım sayıları ise iki şekilde belirlenir.1-2 ms arasında gönderilen palse yada 1,25-1,75 arasında gönderilen palse miktarı ile belirlenir. Yani açı palse değerleri standarttır. Bu değerlere uygun 20 ms’lik palseler üreterek dc servo motorların kontrolü sağlanır.

  DC SERVO MOTORLARIN YAPISI

  DC servo motorlarda DC kaynak kullanılarak, sabit bir kutup manyetik alanı elde edilir. Rotora değişken bir gerilim verilir. İki geriliminde dolaştırdığı akımların meydana getirdikleri manyetik alanlar birbirlerini iterek dönüşü başlatır. DC servo motorların rotorları uzun, çan ve disk şeklinde olurlar. Kısa ve hafif olduklarından disk rotorlu DC servo motorlar, robot masallarında hareketi kolaylaştırmak için kullanılırlar. Servo motorların ince ve uzun rotorlu olanlarında boyutları küçük olduğundan her ortamda montesi kolay olur.

  Aşağıda paylaşacağım video da kısa da olsa servo motorun genel olarak iç yapısını görebiliriz.

  AC SERVO MOTORLAR

  Hareket mekanizması olarak, alternatif akım elektrik motorları ile aynı özelliklere sahip olmasına rağmen AC Servo motorlar, AC motorlardan farklı olarak encoder kısmına sahiptir. Encoder yardımı ile açısal hassasiyette dönme kabiliyeti kazandırılmış olur.

  AC SERVO MOTOR ÖZELLIKLERI

  – AC motorlara göre kıyasla daha hassas ve uzun ömürlüdür.

  – Yüksek güç gerektiren durumlarda DC Servo motor yerine kullanılır.

  – Yüksek frekans değerlerinde çalışabilecek kapasitede olanları mevcuttur.

  – Açısal hareket edebildiklerinden CNC kontrollü makineler için uygundur.

  – DC Servo motorlara göre daha düşük moment ile çalışırlar.

  AC SERVO MOTORLARIN YAPISI

  Genellikle iki veya üç fazlı olarak üretilmektedir. Bu motorların endüvileri (rotorları) kısa devre çubuklu veya doğal mıknatıslıdır. Bu motorlar asenkron veya senkron tip motorlara benzemektedir.

  AC SERVO MOTORLARDA ADIM SAYISI

  Motorlar dairesel alanda hareket ettiklerinden dolayı 360° bir açı oluştururlar. Servo motorların hassasiyeti adım sayısı ile belirtilir. Bir adım da kat edilen açı miktarı ne kadar kısa olursa servo motor hassasiyeti de o kadar yüksek olur. Bir örnek ile açıklayacak olursak bir tam turunu 400 adımda tamalayan bir servo motorun tek açı derecesi 360/400=0,9° derecedir. Bu adım derecesi hassasiyetin göstergesidir. Hassas bir servo motor elde etmek için servo motorun adım sayısı artırılmalıdır. Fakat adım sayısı ile maliyette artacaktır.

  Servo Motorun Genel Özellikleri

  * Diğer motor türlerine göre daha hassastır.

  * Açısal dönme yöntemi (yani encoder) ile çalışmaktadır.

  * Bir sürücü ile kontrol edilirler.

  * Endüstride çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

  *Mikrobilgisayarlar tarafından kolayca kontrol edilebilirler.

  *Dönme esnasında oluşan hata sadece adım hatasıdır.

  *Hızı programlama yoluyla ayarlanabilir.

  Uygulama alanlarına örnek verecek olursak CNC makineler, robot kolları, endüstriyel taşıma sistemlerini örnek verebiliriz. Servo motorlar da çıkış; mekaniksel konum, hız veya ivme gibi parametrelerin kontrol edildiği bir düzenektir.

  Yazı kaynağı : www.aksaotomasyon.com

  Servo Motor Nedir? Çeşitleri, Kullanım Alanları ve Çalışma Prensibi

  Klasik motorların yerini alan servo motorlar, her geçen gün önemini artırırken; yer aldığı sistemde birçok faydayı da beraberinde getiriyor. Yüksek aralıklarla hız kontrolü sağlaması, bakımlarının kolay olması ve arıza oranlarının düşük olması, servo motorlarının tercih edilmesindeki en önemli kriterlerdir. 

  Yazımızda; "servo motor nedir, çeşitleri nelerdir, hangi tür uygulamalarda kullanılır, çalışma prensibi nedir" bu tür sorulara değineceğiz. Bu bilgiler doğrultusunda servo motorlarla ilgili merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt bulabileceksiniz.

  Servo Motor Nedir?

  Servo motor nedir, gücün bir servo yükseltici tarafından elde edildiği ve bir fren veya aktüatör benzeri mekanik bir sistemde kuvvet ve tork uygulamaya hizmet eden bir dönme veya öteleme motoru şeklinde tanımlanabilir. 

  Servo motorlar açısal konum, ivmelenme ve hız açısından sisteme hassas bir kontrol sağlar. Bu tip motorlar, kapalı çevrim kontrol sistemi içerisinde kendisine yer bulur. Kapalı çevrim kontrol sistemi, sistemdeki mevcut çıkışı baz alır ve bu çıkışı istenen koşul ile değiştirir. Şaftın hareketini ve en son konumunu kontrol etmek için pozitif geri besleme sistemi kullanır. 

  Servo Motor Çeşitleri 

  Servo motorların sınıflandırılması; boyutlarına, işlevlerine ve çalışma prensiplerine göre farklı şekillerde olabilir. Çalışma prensibi baz alındığında üç farklı türden bahsetmek mümkün: konumsal döndürme, sürekli döndürme ve doğrusal (lineer) döndürme. 

  Çalışma Prensibine Göre Servo Motorların Sınıflandırılması

  Devre Yapılarına (Sinyal Verme ve Bilgiyi İşleme Özelliğine) Göre Servo Motorların Sınıflandırılması

  Darbe genişlik modülasyonu (PWM), motora değişken genişlikte bir elektrik darbesi iletir. Darbe genişlik modülasyonu ile minimum darbe, maksimum darbe ve tekrarlama oranı baz alınır. Rotor, darbe süresine bağlı olarak istenen konuma doğru yön değiştirir. 

  Servolara motor hareket komutu verildiğinde pozisyona hareket eder ve bu pozisyonu korurlar. Analog ve dijital servo motorlar tamamen aynı görüntüye sahiptir. Aradaki temel fark, sinyal verme ve bilgiyi işleme biçimidir. Bu da devre yapısı ile ilgilidir.

  Akım Türüne Göre Servo Motorların Sınıflandırılması

  Servo motorlarda AC (alternatif akım) ve DC (doğru akım) olmak üzere iki farklı akım türü mevcuttur. AC akım servo motorlar, daha yüksek akım dalgalanmalarını kaldırabilir ve bu sebeple daha çok ağır endüstriyel makinelerde kullanılır. 

  DC akım servo motorlar ise nispeten daha küçük uygulamalar için ideal bir seçimdir. Mükemmel kontrol yeteneği ve geri bildirim gibi özelliğe sahiptir. Bu tür servo motorlarda hız, uygulanan voltajın frekansı ve manyetik kutupların sayısı ile belirlenir.

  DC Servo Motorlar

  DC servo motorlar, kapalı devre sistemlerde kullanılan motorların ilk çeşitlerindendir. Motorun iç yapısı incelendiğinde, mil fonksiyonu ve kontrol devresi içeren bir potansiyometre mevcuttur. Ayrıca motorun torkunu ve dönüş momentini belirleyen dişliler bulunmaktadır. 

  0 ila 18 derece arasında bir hareket kabiliyetine sahiptir. Harici uygulamalarda kullanılması olanaksızdır. Bazı kaynaklara göre 180 derece servo motor olarak da geçmektedir. DC motorlarda sabit manyetik alan kazanımından bahsedilebilir. Rotora değişken gerilim sağlanır.

  Rotor kontrollü ve alan kontrollü olarak iki farklı yapıda olan DC servo motorlar, kalıcı mıknatıslı motorlar olarak da adlandırılmaktadır. Bu tür servolarda rotor, akım veya gerilim kaynağından beslenmektedir. Sistemde istenen her bir kombinasyon, hız ve tork özellikleri ile uygulanır. 

  DC servo motorlarında hız ve tork değerleri farklı olduğundan, son kullanıcılara yüksek torklu veya yüksek hızlı servo motorlar olarak sunulmaktadır. DC servo motorların genel olarak çeşitlerini şu şekilde listeleyebiliriz:

  AC Servo Motorlar

  Yapılarına göre iki farklı türde AC servo motor vardır; senkron tip AC servo motor ve endüksiyon tipi AC servo motor.

  Servo Motor Çalışma Prensibi

  Servo motor, iki sargılı stator ve rotor sargısından oluşur. Stator sargısı motorun sabit kısmına sarılır ve bu sargıya motorun alan sargısı da denir. Rotor sargısı motorun dönen kısmına sarılır ve bu sargıya motorun armatür sargısı da denir. 

  Motor, milin serbest hareketi için ön ve arka tarafta iki yataktan oluşmaktadır. Enkoder, motorun dönme hızını ve devrini belirlemek için bir sensör içerir. 

  Servo Motorlar Hangi Alanlarda Kullanılır?

  Servo motorlar çok farklı yapıları ve içerdiği farklı özelliklerle geniş bir kullanım alanına sahiptir. Çeşitli endüstrilerde, yüzlerce farklı uygulama için kullanılmalarının yanı sıra, ev elektroniği ve oyuncuklar gibi daha yaygun kullanım alanlarından bahsedilebilir. 

  Bazı endüstrilerde klasik AC motorların, step motorların, hidrolik ve pnömatik sistemlerin ve diğer motorların yerini almak için daha üstün özelliklere sahip servo motorlar kullanılır.

  Servo Motorun Avantajları

  Servo motorlar, üretim ortamında çok yönlülük sunar. Otomasyon ve elektronik gibi sistemler için bu çok yönlü özelliği pek çok avantajı beraberinde getirir. 

  Servo motorların diğer avantajlı yanlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  Yazı kaynağı : www.botem.com.tr

  Servo motor

  Servo motor

  Servo, herhangi bir mekanizmanın işleyişini hatayı algılayarak yan bir geri besleme düzeneğinin yardımıyla denetleyen ve hatayı gideren otomatik aygıttır. Robot teknolojisinde en çok kullanılan motor çeşididir. Bu sistemler mekanik olabileceği gibi elektronik, hidrolik, pnömatik veya başka alanlarda da kullanılabilmektedir. Servo motorlar; çıkış, mekaniksel konum, hız veya ivme gibi değişkenlerin kontrol edildiği, özetle hareket kontrolü yapılan bir düzenektir. Servo motorlar batlerli motordurlar Servo motor içerisinde herhangi bir motor AC, DC veya step motor bulunmaktadır.[daha geniş açıklama gerekli] Ayrıca sürücü ve kontrol devresini de içerisinde barındırmaktadır.

  DC servo motorlar, genel olarak bir DC motoru olup, motora gerekli DC aşağıdaki metotlardan elde edilir.

  1- Bir elektrik yükselteçten.

  2- AC akımın doyumlu reaktörden geçirilmesinden.

  3- AC akımın tristörden geçirilmesinden.

  4- Amplidin, retotrol, regüleks gibi dönel yükselteçlerden.

  DC servo motorlar çok küçük güçten çok büyük güce kadar imal edilirler (0,05 HP'den 1000 HP'ye kadar). Bu motorlar klasik DC motorlar gibi imal edilirler. Bu motorlar küçük yapılıdır ve endüvileri (yükseklik . uzunluk / Çap oranıyla) kutup atalet momentini minimum yapacak şekilde tasarlanırlar. Küçük çaplı ve genellikle içerisinde kompanzasyon sargısı olan, kuvvetli manyetik alanı boyu uzun doğru akım motorlarına da servo motor denir. DC servo motor çalışma prensibi açısından aslında, Statoru Daimi Mıknatıs bir DC motordur. Manyetik alan ile içinden akım geçirilen iletkenler arasındaki etkileşim nedeniyle bir döndürme momenti meydana gelir. Bu döndürme momenti manyetik alan vektörü ile sargı akım vektörü arasındaki açı 90° olduğunda maksimum değerini alır. Bir DC servo motorda fırçaların konumu, her iki dönüş yönü için de döndürme momenti açısının 90° olmasını sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Kolektör segmentlerinin fazla olması neticesinde momentin sıfır bir noktada rotorun hareketsiz kalması engellenmiş olur.

  Sanayide kullanılan çeşitli doğru akım motorları vardır. Servo sistemlerde kullanılan doğru akım motorlarına ise DC servo motorlar adı verilir. DC servo motorlarda rotor eylemsizlik momenti çok küçüktür. Bu sebepten piyasada çıkış momentinin eylemsizlik momentine oranı çok büyük olan motorlar bulunur.

  Bazı DC servo motorların çok küçük zaman sabitleri vardır. Düşük güçlü DC servo motorlar piyasada genellikle bilgisayar kontrollü cihazlarda (disket sürücüler, teyp sürücüleri, yazıcılar, kelime işlemciler, tarayıcılar vs.) kullanılırlar. Orta ve büyük güçlü servo motorlar ise sanayide genellikle robot sistemleri ile sayısal denetimli hassas diş açma tezgâhlarında kullanılır. DC motorlarda alan sargıları rotor sargılarına seri veya paralel bağlanır. Endüvi sargılarından bağımsız olarak uyartılan alan sargılarının akısı endüvi sargılarından geçen akımın fonksiyonu değildir. Bazı DC motorlarda manyetik akı sabittir. Uyarma sargıları endüviden bağımsız olan veya sabit mıknatısla uyartılan motorlarda hız kontrolü endüvi gerilimi ile yapılabilir. Bu tip kontrol yöntemine endüvi kontrol yöntemi denir.

  Uyarma sargılarının yarattığı akı ile yapılan denetlemede ise endüvi akımı sabit tutulur. Statorda bulunan uyartım sargılarının yarattığı akının kontrolü ile hız ayarlanır. Bu tip motorlara alan kontrollü motorlar denir. Fakat rotor sargılarından geçen akımın sabit tutulabilmesi ciddi bir problemdir. Zira rotor akımı yükün ve kaynağın birer fonksiyonudur. Endüvi kontrollü motorlara göre alan kontrollü motorların alan sabitleri daha büyüktür. Büyük aralıklarda değişen hız ayarlarında rotor geriliminin değiştirilmesi; buna karşılık küçük aralıklarda hassas hız ayarı gereken yerlerde ise alan sargılarının yaratmış olduğu manyetik akı hız kontrolü yöntemi tercih edilir.

  DC servo motorlar genellikle “elektronik hareketli denetleyiciler” adı verilen servo sürücüler ile kontrol edilirler. Servo sürücüler servo motorun hareketini kontrol eder. Kontrol edilen büyüklükler çoğu zaman noktadan noktaya konum kontrolü, hız kontrolü ve ivme programlamasıdır. PWM (Pulse width modulation) tekniği adı verilen darbe genişlik modülasyonu genellikle robot kontrol sistemlerinde, sayısal kontrol sistemlerinde ve diğer konum denetleyicilerinde kullanılır.

  Servomotor ve AC Servomotorun karşılaştırılması[değiştir | kaynağı değiştir]

  Fırçasız servo motorlar DC servo motorların bakım gereksinimlerini ortadan kaldırmak amacıyla geliştirilmiştir. Modern servo sistemlerde kullanılan fırçasız servo motorların en önemli üstünlüğü fırça ve komütatör elemanlarının bulunmamasıdır. Bu nedenle fırçaların bakımı diye bir olaydan bahsedilemez ve fırçalardan kaynaklanan birçok problem önlenmiş olur.

  Kolektörlü DC servo motorlarda oluşan problemler bazen çok açık bir şekilde belli olmaz. Bazen fırçalarda olan kirlenme bile problem oluşturabilir. Fırçaların performansı ve ömrü atmosferik şartlarla bile değiştiğinden, değişik ortam koşullarında değişik yapılı fırçalar kullanılabilmektedir. Fırçasız servo motorlarda verim, eş ölçüdeki bir DC servo motora oranla daha yüksektir ve fırçaların sürtünme etkisi olmadığından, sürtünme kuvveti verime katkıda bulunur. Kolektör ve fırça aksamının yokluğu motor boyunu düşürür. Bu sadece motor hacmini düşürmekle kalmaz rotor destek rulmanları arasındaki mesafe ve rotor boyunun kısalması dolayısıyla rotorun yanal rijitliği de arttırılmış olmaktadır. Bu özellik hız/eylemsizlik oranına gereksinim duyulan uygulamalarda önemlidir.

  Fırçasız konfigürasyonda sarımların sabit stator içine sarılması sebebiyle ısı yalıtımı için daha fazla en kesit alanı sağlanabilmekte ve sargılarda oluşabilecek ısı artışı algılama elemanları vasıtasıyla kolayca algılanabilmektedir. Modern servo sistemlerde pozisyon sinyalinin belirlenmesi amacıyla bir kodlayıcı (encoder) veya resolver kullanılır. Kodlayıcı ve motorun tek bir ana iskelet üzerinde toplanması ile sistem daha kompakt bir yapıda olmaktadır. Bu motor yapısında manyetik akıyı üretmek için gerekli olan mıknatıs rotora monte edildiğinden, döner-alan tipli motor yapısındadır. Senkron motor tipli fırçasız servo motorların yapılarının doğru akım servo motorlarından farklı olması nedeniyle bu tipteki servomotorlar fırçasız DC servo motor olarak adlandırılır.

  DC servo motorlardaki kolektörün aksine fırçasız DC servo motorlar akımı yarı iletken güç elektroniği elemanları ile doğrulturlar. Diğer yönden rotor manyetik alanının kodlayıcı vasıtası ile algılanıp, algılanan bu pozisyona uygun düşecek şekilde stator sarımlarına üç fazlı alternatif akım verilmesi dolayısıyla kalıcı mıknatıslı senkron motor tipindeki fıçasız servo motorlar aynı zamanda AC servo motorlar olarak da adlandırılır. Fırçasız servo motorlarda rotor manyetik alanı ile statora verilen akımlar dikey şekilde kontrol edildiği takdirde DC servo motorlarla aynı olan hız-moment karakteristikleri elde edilir. Servo motorlar kullanımları gereği çok sık şekilde ivmelenme ve yavaşlama işlemlerine maruz kaldıklarından, maksimum moment değeri anma momentlerinin katbekat fazlası olmalıdır. DC servo motorlarda anma momentlerinin aşılması durumunda komütatör aksamında kıvılcımlaşma olayı meydana gelir. Aynı şekilde hız arttıkça moment değeri de çok hızlı bir şekilde düşer.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap