Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  selamlaşmanın iletişim kurmada ne gibi katkıları vardır

  1 ziyaretçi

  selamlaşmanın iletişim kurmada ne gibi katkıları vardır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Selamlaşmanın iletişim kurmada ne gibi katkıları vardır

  Selamlaşmanın insan ilişkilerine katkıları

  Selamlaşmanın İnsan İlişkilerine Katkıları

  Yanına gittiğimiz insanlara selam vererek selamlaşmak onlara verdiğimiz değeri saygıyı gösterir. Çevremizdeki insanlarla sosyal olarak iletişime geçerek nezaket kurallarını yerine getirmiş oluruz. Samimiyet, sevgi ve saygımızı selamlaşarak karşımıza gösterebiliriz. Davranışlarımız bizim karakterimizi yansıtır. Güler yüzle el sıkışmak dahi insanlarda iyi izlenimler bırakır.

  Örneğin derneğe gittiğimizde hiç konuşmadan geçip kenara oturduğumuzda herkes soğukluğumuzu hisseder. Soğuk hareketlerden olduğundan bizi gören insanların yüzü bir karış olurdu. Bir araya geldiğimizde insanlara “merhaba”, “selamun aleyküm” diyerek varlığımızı hissettirmeliyiz. Selamlaşarak insanlara kendimizi gösterir onlara değer verdiğimizi hissettiririz. Değer vermek karşılıklı olacağından bizi gördükleri zaman selam verirler. Selamlaşmak karşılıklı olarak insanlara saygı ve sevgi sunmak olur. Dostlarım biz geldik dermişçesine insanlara selam verilir.

  Selamlaşmak insanlar arasındaki arkadaşlık dostluk bağlarının daima tazeler. Bugün olmasa dahi yarın selamlaşarak koyu muhabbetlere gireriz. Selam vermek İslam dininde örnek davranışlardan biri sayılmakta. Müslümanlar daima selamlaşarak hem davranışlarını düzenler hem toplumsal bağlarını korur. Birlik beraberlik içerisinde yaşamamıza zemin hazırlar.

  Yazı kaynağı : www.denkbilgi.com

  Selamlaşmak insan ilişkilerine ne gibi katkılar sağlar, anlatınız, Selamlaşmanın insan ilişkisine ne gibi faydaları olabilir, söyleyiniz

  Selamlaşmak insan ilişkilerine ne gibi katkılar sağlar, anlatınız, Selamlaşmanın insan ilişkisine ne gibi faydaları olabilir, söyleyiniz

  Selam vermek sünnet, almak ise farzdır. Selam verirken, selamın sünnet olduğunu düşünmeli ve o kimseye dua etmeye niyet etmelidir! Sünnet olduğu düşünülmeden, alışkanlık halinde, şuursuzca selam verilince, sevap olmaz. Bir yere girerken de, çıkarken de selam verilir. Dinimizde selamın önemi büyüktür. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Bir yere, bir meclise giren oradakilere selam versin. Oradan kalkıp giderken yine selam versin.) [Tirmizi]

  (İnsanların en âcizi dua etmeyen, en cimrisi de selam vermeyendir.) [Taberani]

  İnsan ilişkilerinin ilk adımı da selamlaşma ve tebessümdür.

  Tekbir nasıl söylenir

  Yazı kaynağı : www.egitimsistem.com

  İletişimin özü; selamlaşmak...

  SELAMLAŞMANIN İNSANLAR ARASI İLİŞKİLER AÇISINDAN ÖNEMİ

  SELAMLAŞMANIN İNSANLAR ARASI İLİŞKİLER AÇISINDAN ÖNEMİ

  Selam , Arapça kökenli bir kelimedir ve barış içinde olma manası taşır . İslam kelimesi ile aynı kökten gelir ki ” İslam barış dinidir” denilmesinin hem sebebi hem de kelime manası budur.

  Öncelikle belirtmek gerekir ki selamlaşma içinde hem farzı hem de sünneti birlikte barındıran bir ibadettir. Bunlardan sünnet olanı selam vermektir. Bir müslümanın selam vermesinden sonra ise diğer müslümanın bu selamı alması artık farzdır.

  Dinimizde selamlaşmanın önemi ise çok büyüktür.  Hadis i şeritlerde buyurulur ki :

  TİRMİZİ

  TABERANİ

  BEYHEKİ

  Selam vermenin dinimizdeki öneminden sonraki önemli bir konu da selam adabıdır.  Yani karşılaşan iki müslümandan kimin selam vereceği bu selamı kimin alacağı bir adaba bağlanmıştır.

  Hadis i şerifte :

  BUHARİ

  buyurur. Yani sünnet olan binek üzerinde bulunanın yürüyene, yürüyenin oturana selam vermesidir. Bir toplulukta ise sayıca az olan çok olana selam verir. Bunlardan binekli olmayı günümüz şartlarında düşünürsek yüksekte olma anlamı da çıkartılabilir dolayısıyla merdivende karşılaşan iki kişiden aşağı inen selam verir.

  Selamlaşmanın insanlar arası ilişkiler açısından önemi büyüktür. Çünkü en başta selamın kelime manasını bile açıklarken ” barış içinde olma ” , ” Güven ” gibi anlamlara geldiğini söylemiştik. Yani selam veren kişi , selamı verdiği kişiye ” benden sana zarar gelmek ” anlamına gelen bir duyguyu aktarır. Selamı alan kişi de aynı şekilde ” benden de sana zarar gelmez ” manasında karşılıklı bir güven duygusunun temin edilmesini sağlar.

  Selam güven vermenin yanı sıra ilkkez karşılaşan ve birbirinden çekinen iki insanın iletişim kurmasını da kolaylaştırır. İletişimde en zor olan ilk söze başlamaktır. Selam bunu hem kolaylaştırır hem de sünnet olan bir ibadetin yerine gelmesini sağlar.

  Selamlaşmak insan ilişkilerine ne gibi katkılar sağlar ? Selamlaşmak insanların ikili ilişkilerinde birbirlerine karşı güven duymalarını sağlarken benden sana herhangi  bir zarar gelmez mesajını da örtük şekilde içinde barındırır.

  Yazı kaynağı : www.munseat.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap