Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  selçuk üniversitesi ingilizce muafiyet sınavı

  1 ziyaretçi

  selçuk üniversitesi ingilizce muafiyet sınavı bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Selçuk Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı

  Selçuk Üniversitesi İngilizce Muafiyet Sınavı

  Hazırlık sınavı nasıl geçilir? Hazırlık sınıfı kaç aşamadan oluşur? Muafiyet nedir? Hazırlık sınıfı zorunlu mudur? Selçuk Üniversitesi hazırlık sınavı kolay mıdır? Selçuk üniversitesinde hazırlık sınavı var mıdır? Üniversite hazırlık sınavını nasıl geçerim?

  Üniversiteye girmeye hak kazanan öğrencilerin aklında üniversiteye başlamadan bu sorular vardır. Üniversite tercih aşaması ve ardından yerleştirmeden sonra öğrenciler hazırlık sınavı’nı geçer miyim ya da hazırlık sınavı zorunlu mu gibi sorularlar başbaya kalıyor. Bu yazıda Selçuk Üniversitesi kazanan adayların ingilizce hazırlık sınavında neyle karşılaşacakları anlatılmıştır. Selçuk üniversitesi ingilizce hazırlık sınavı ve detaylarını bu  makalemizde bulabilirsiniz.

  Hazırlık sınavı öğrencilerin istedikleri bölüme girmek için girdikleri sınavdır. Hazırlık sınıfı kimi üniversiteler tarafından zorunlu olmakla birlikte bazı üniversitelerde seçmeli ve bazılarında ise hazırlık sınavı bulunmamaktadır. Hazırlık sınavı genellikle İngilizce olmakla beraber Almanca, Rusça , İspanyolca ve Fransızca da olabilmektedir. Öğrencinin girmeye hak kazandığı bölüme göre öğrenci bu dillerden birisinde sınava girmek zorundadır. Örneğin Selçuk Üniversitesi İngilizce öğretmenliği bölümünü kazanan bir öğrenci, hazırlık sınavına girmek zorundadır.

  Rus dili ve edebiyatı kazanan bir öğrenci ise Rusça hazırlık sınavına girmek zorundadır. Özetle kazandığınız bölümün yabancı diline göre siz de o sınava girmek zorundasınız. Selçuk Üniversitesinde hazırlık sınavları diğer üniversitelerde olduğu gibi 3-4 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama grammar yani dilbilgisi sınavıdır. Bu alana giren öğrenciler yaklaşık 40-50 soruluk grammar sorularını çözmek zorundadır.

  Diğer bir alan ise listening yani dinleme sınavıdır. Bu alana giren öğrenciler ilk önce açılan ses kaydını dinlerler. Genellikle 3-4 kere dinleme şansları vardır. Sesi dinlerken aynı zamanda kağıttaki sorulara bakmak zorundadırlar. Ardından dinleme kapatılır ve öğrencilerden önlerindeki testleri ses metnine göre çözmeleri istenir.

  Selçuk Üniversitesi İngilizce hazırlık sınavında da bu aşama takip edilir. Dinleme sınavı bittikten sonra Writing aşamasında geçilir. Bu aşamada öğrencilerden verilen herhangi bir konu ile essay yazmaları istenir. Bu essay ortalama 200-300 kelime biçiminde bir yazıdır. Verilen konular birden fazla olmakla beraber ahlak, ekoloji, çevre, tarih, sosyoloji ve küresel ısınma gibi konulardan seçilebilir.

  Öğrenci verilen kelime sınırını aşmamakla beraber verilen 3-4 konulardan birini seçip yazmaya başlayabilir. Öğrencinin dikkat etmesi nokta kelime sayısı ve konu bütünlüğüdür. Selçuk Üniversitesi hazırlık sınavında uygulandığı gibi sınavlar yetkili kişiler tarafından kontrol edilir ve sisteme girilir. Writing bölümünde kelime sınırlamasına uyan ve dilbilgisi hatası yapmayan öğrenciler yazma sınavından geçer not alırlar. Grammar’de ise verilen doğru sayısına bakılır.

  Bazı üniversitelerde 3 yanlış veya 4 yanlışın bir doğruyu götürmesi gibi prensipler uygulanabilir. Öğrenci grammar alanında soruları dikkatli okumalı ardından cevaplamalıdır. Boş bırakılan sorular hesaplanmayacaktır. Listening alanında öğrencinin dikkat etmesi gereken nokta tüm dikkatini vererek dinlemektir. Aynı zamanda dinlerken not almak öğrencinin lehine olacaktır.

  Anlamadığı noktalara ise bir diğer dinleyişte dikkat etmelidir. Selçuk Üniversitesi ingilizce hazırlık sınavı son aşama ise speaking yani konuşmadır. Bu alanda öğrencilere bireysel olarak sınava tabi tutulurlar. Genellikle grammar,listening ve writing aşamalarından sonra speaking alanına geçilir. Grammar,listening ve writing aynı gün içinde yaplır. Diğer gün ya da diğer hafta speaking sınavına geçilir.

  Speaking sınavında size bir konu verilir ve ardından 2-5 dakika bu konu üzerinde konuşmanız istenilir. Bu konu çok sıradan ve yaygın bir konu olmasına karşın bazen zorlayıcı olabilir. Speaking konuları genellikle hayat, trafik, film, dizi ve günlük konulardan seçilir. Ardından öğrenci konuşmaya başlar başlamaz kronometre açılır ve karşı taraftaki hoca sizi dinleyerek not alır. Kelime darağacını, grammar bilginiz ve konu bütünlüğü Selçuk Üniversitesi İngilizce hazırlık sınavında dikkat edilen konulardandır.

  Öğrenciler speaking aşamasında oldukça heyecanlanmaktadır ve hatalar yapmaktadır. Bu noktada sınava girilmeden su içilmesi ve tam konsantrasyon sağlanması önemli hususlardandır. Speaking aşaması bittikten sonra hazırlık sınavı bitmiş olur. Bu noktadan sonra ise öğrenciler üniversite hocaları tarafından değerlendirildikten sonra puanlarını alırlarç Geçme puanı genellikle 50-70 arasında değişmektedir. Bu puanların üzerinde alan öğrenciler hazırlık okumadan birinci sınıfa geçmeye hak kazanırlar. Geçemeyen öğrenciler ise bir sene hazırlık okumak zorundadır.

  Selçuk Üniversitesi İngilizce Olan Bölümler

  Öğrenciler uzun bir süre çalıştıkları üniversite sınavına girdikten sonra tercih yaparlar. Bu tercihlerinde prestijli bölümlerin dilleri genellikle İngilizce olmaktadır. Genellikle dil bölümlerindem mezun olanların İngilizce okuması gibi bir algı olsa da bu tamamen doğru değildir. Nitekim mühendislikler, tıp bölümleri ve diğer fen edebiyat fakültelerinde de İngilizce okuma imkanı bulunmaktadır. Yani sadece lisede dil bölümünü okuyanlar değil aynı zamanda sayısal, eşit ağırlık ve hatta sözel bölümlerinden mezun olan adayların İngilizce dilinde bölümlerini okuma imkanı var.

  Selçuk Üniversitesi bünyesinde bulundurduğu 22 fakülte ,23 yüksekokul ,6 enstitü , 82 doktora ve 156 lisans programı ile üniversite öğrenci adaylarına kapsamlı seçenekler sunmaktadır. Selçuk Üniversitesinde okumaya hak kazanan öğrenciler İngilizcenin yanı sıra Rusça, Almanca ve Fransızca gibi dillerde okuma şansı elde etmektedir. Bu yazımızda Selçuk Üniversitesi İngilizce olan bölümleri derledik.

  Selçuk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü

  Selçuk Üniversitesin’de İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü okumaya hak kazanan öğrenciler 156 lisans programlarından birine girmeye hak kazanmışlardır. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü İngilizceyi iyi bilen, dil yapısına hakim, edebiyat öğrenen ve tahliller yapabilen öğrenciler yetiştirmeyi amaçlar. İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü lisans bölümüdür ve hazırlıkla beraber 5 yıldan oluşmaktadır. Selçuk Üniversitesin’de bu bölüme girmeyi başaran öğrenciler ilk iki sene Edebiyata Giriş, İleri İngilizce Uygulamaları, İngilizce Konuşma ve İletişim Becerileri ve Kısa Hikâye” gibi temel  dersleri aldıktan sonra son iki sene kendi alanlarında yoğunlaşarak “Ortaçağ’dan Rönesans’a İngiliz Edebiyatı, Restorasyon Döneminden Romantik Çağa İngiliz Edebiyatı, Viktorya Çağından Günümüze İngiliz Edebiyatı, Roman Türünün Doğuşu, Shakespeare, Edebi Çeviri, Edebiyat Kuramı ve Eleştirisi, Britanya Kültürü” dersler almaya başlarlar. Bu bölümü okumak isteyen adayların İngilizceyi bir araç olarak değil amaç olarak görmesi, İngilizceyi gerçekten sevmesi , araştırmayı ve okumayı sevmesi gerekmektedir.

  Selçuk Üniversitesin’de İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü yüksek donanımlı hocaları ve dinamik yapısı ile öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Alanında uzman hocalar ile bu bölümün misyonu İngiliz dil ve edebiyatına hakim, temel dil yapısını bilen ve daha çok kültürel ve teorik olarak bilgili insanlar yetiştirmektir. Bu bölümden mezun olan adaylar formasyon alarak öğretmen olabilir, çeviri yapabilir, çeşitli şirketlerde dış ticaret alanında, ulusal şirketlerde, televizyon kanallarında ve diğer İngilizcenin bulunduğu her yerde çalışma hakkına sahiptir.

  Selçuk Üniversitesi Mütercim Tercümanlık ( İngilizce)

  Dil sınavına girenlerin tercih edebileceği bir diğer bölüm ise Mütercim Tercümanlık bölümüdür. Selçuk Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu bölüme girmeye hak kazanan öğrenciler 4 aşamalı hazırlık sınavını geçtiken sonra birinci sınıftan başlayabilirler. Mütercim Tercümanlık bölümünde amaç yazılı ve sözlü çeviri yapabilecek, üst düzey ingilizce bilgisine sahip ve  nitelikli çeviri yapabilecek insanlar yetiştirmektedir. Bölümün birtakım dersleri İngilizce verilmekle beraber ikinci yabancı dil olarak Almanca, Rusça , Fransızca ve Rusça mevcuttur.

  Bu bölüme giren öğrenciler ilk iki sene “Çeviriye Giriş, Çevirmenler için İleri İngilizce, Türkçe – I : Yazılı Anlatım, Fransızca – I, Beşeri Bilimler – I, Çeviri Esasları, Dünya Kültürleri – I (Sanat/Edebiyat/Felsefe)” gibi dersleri aldıktan sonra son iki senelerinde “Çeviri Kuramı ve Eleştirisi, Yazılı Metinden Sözlü Çeviri, Çeviride Kalite Standartları, Araştırma Teknikleri, Tıp ve Hukuk Alanında Toplum Çevirmenliği, Çeviri ve Proje Yönetimi, Ardıl Çeviri,  Teknik Metin Yazarlığı” gibi tercümanlık alanına ilişkin derslere ağırlık verilir. Selçuk Üniversitesi Mütercim Tercümanlık bölümü yetkin kadrosuyla öğrencileri geleceğe hazırlar. Tercümanlık bölümünde bir diğer önemli nokta ise öğrencinin dili bildiği kabul edilmesidir. Artık dilde daha derinlere dalmanız ve oradan proje ve sunum üretmeniz istenir. Selçuk Üniversitesin’de Mütercim Tercümanlık okumaya hak kazananlar öğrenicler mezun olduklarında Çeviri Bürolarında, Spor kulüpleri, Yayınevleri, Elçilik ve Konsolosluklarda çalışabilir.

  Selçuk Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü

  İşletme bakkaldan tutun en pahalı hisselere sahip olan şirketlerin ortak disiplinidir. İşletme global dünyada hizmet veren çeşitli firmaların finans, muhasebe, pazarlama, dağıtım ve prodüksüyonun da rol sahibidir. İşletme, İktisat ve Maliye bölümleri her ne kadar çoğu insan tarafından işsizlik vaat eden bölüm olarak görülse de bu bölümler kendinizi geliştirmek ve stajlarla beraber çok iş imkanı sağlayan bir bölümdür. İşletme 4 yıllık bir lisans bölümdür. İngilizce ve Almanca okunabilmektedir.

  Eşit-ağırlık’tan sınava girip yeterli puanı alan öğrenciler Selçuk Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’ne yerleşebilir. Eğitim İngilizce verilmektedir. Bu bölüme birinci sınıftan başlayabilmek için ilk önce ingilizce hazırlık sınavını geçmeniz gerekmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi hazırlık sınavı çok zor olmamakla beraber İngilizcede B1 seviyesinde iseniz rahatça geçebileceğiniz bir sınavdır. Selçuk Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü kazanan öğrenciler “ Introduction To Law, Introduction To Economics, Introduction To Business, Mathematics I, Principles Of Marketing, Introduction To Sociology, Statistics I, Accounting, Foreign Trade, Human Resource Management, Operations Management, Cost And Management Accounting” gibi dersler göreceklerdir Selçuk Üniversitesin’de İngilizce İşletme Bölümü okumak diğer üniversitelere kıyasen daha avantajlıdır.

  Selçuk Üniversitesi 130 farklı uluslararası projeye ev sahipliği yapmaktadır. Bu olay size çeşitli fırsatlar açıcaktır: Farklı şirketlerde staj yapmak ve CV’de ünlü ve dinamik şirketlerin bulunması… İşletme okunurken dikkat edilmesi gereken bir nokta ise kendini geliştirmektir. Bunun nedeni Selçuk Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nün çok fazla tercih edilmesidir ve her her sene binlerce işletme mezunu olmasıdır. Diğer üniversiteleri de hesaba katarsak bu gayet normaldir.

  Kendinizi geliştirmek için başka diller öğrenmeye, ms office programlarını öğrenmeye ve yaz ayları şirketlerde ücretli ücretsiz staj yapmaya çalışın. Eğer 4 yıl işletme okuyup hiçbir şey yapmazsanız işsiz kalmanız kaçınılmaz olur fakat 4 yıl boyunca çeşitli şirketlerde çalışıp, farklı dil öğrenirseniz sizin iş başvurusu yapmanıza bile gerek kalmayacaktır. Çünkü şirket gelip sizi bulacaktır. Selçuk Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu bireyler İngilizcenin avantajıyla beraber Kamu, Eğitim, İnşaat, Turizm, Gayrimenkul, Ormancılık, Müsteşarlık ve Madencilik gibi çok fazla alanda iş bulma imkanına sahiptir

  Selçuk Üniversitesi İngilizce Kursu

  S.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi  SELÇUKSEM Selçuk Üniversitesinde okuyan öğrencilere çeşitli alanlarda kurs hizmeti vermektedir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen öğrenciler Üniversitenin web sayfasından başvuru yapabilir ya da öğrenci işleriyle görüşebilirler. Selçuk Üniversitesi bünyesinde verilen İngilizce kursu seviyenize göre başlayıp ardından kademe kademe devam eder. İngilizcede evrensel bir dil olduğundan artık her tarafta çeşitli kurumlar tarafından eğitim verilmektedir. Bunlardan birisi de SELÇUKSEM’dir. Öğrencilere hitap eden bu kurum, her yıl binlerce donanımlı insanın yolunu çizmektedir.

  Selçuk Üniversitesi İngilizce Hazırlık Geçme Kelimeleri

  Aşağıda bulunan listedeki kelimelere çalışarak Proficiency(Hazırlık) sınavına çalışabilirsiniz. Bu kelimeler çeşitli kaynaklardan derlenmiş olup okuyucuya açılmıştır. Bu listedeki kelimelere çalışarak hazırlık sınavında başarılı olabilirsiniz.

  Liste için tıkla

  Daha fazlasına ulaşmak için tıklayın.

  KONUŞARAK SPEAKİNG SINAVINI GEÇMEYE NE DERSİNİZ?

  Websitemizde bulunan kaynaklardan yararlanarak speaking sınavında başarılı olabilirsiniz. Anadili İngilizce olan hocalarımız ile pratik yapmayı deneyin. Hemen konuşmaya başlayın.

  Yazı kaynağı : blog.konusarakogren.com

  Selçuk Üniversitesi İngilizce Hazırlık Atlama Sınavı Soruları, Muafiyet Soru Örnekleri, Proficiency Tes

  JavaScript is not available.

  We’ve detected that JavaScript is disabled in this browser. Please enable JavaScript or switch to a supported browser to continue using twitter.com. You can see a list of supported browsers in our Help Center.

  Help Center

  Terms of Service Privacy Policy Cookie Policy Imprint Ads info © 2021 Twitter, Inc.

  Yazı kaynağı : twitter.com

  Selçuk Üniversitesi İngilizce Muafiyet Soruları » Vize ve Final Soruları Paylaşım Portalı. Çözümlü sorular için Tıklayın

  Selçuk Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Yabancı Dil Hazırlık… - Konsolide metin | LEXPERA

  Ba�bakanl�k Mevzuat� Geli�tirme ve Yay�n Genel M�d�rl���

  Sel�uk �niversitesinden:

  SEL�UK �N�VERS�TES� YABANCI D�LLER Y�KSEKOKULU

  YABANCI D�LLER B�L�M� E��T�M-��RET�M

  VE SINAV Y�NETMEL���

  B�R�NC� B�L�M

  Ama�, Kapsam, Dayanak ve Tan�mlar

  Ama�

  MADDE 1 � (1) Bu Y�netmeli�in amac�; Sel�uk �niversitesi Yabanc� Diller Y�ksekokulu taraf�ndan y�r�t�len zorunlu ve iste�e ba�l� yabanc� dil haz�rl�k s�n�flar�nda y�r�t�lecek e�itim-��retim ve s�navlara ili�kin uygulanacak usul ve esaslar� d�zenlemektir.

  Kapsam

  MADDE 2 � (1) Bu Y�netmelik; Sel�uk �niversitesi Yabanc� Diller Y�ksekokulu taraf�ndan d�zenlenen ve y�r�t�len yabanc� dil haz�rl�k e�itim ve ��retimine ili�kin h�k�mleri kapsar.

  Dayanak

  MADDE 3 � (1) Bu Y�netmelik, 4/11/1981 tarihli ve 2547 say�l� Y�ksek��retim Kanununun 14 �nc� ve 49 uncu maddelerine dayan�larak haz�rlanm��t�r.

  Tan�mlar

  MADDE 4 � (1) Bu Y�netmelikte ge�en;

  a) �ste�e ba�l� yabanc� dil haz�rl�k s�n�flar�: ��retim dili tamamen T�rk�e olan programlara kay�t yapt�ran ��rencilere y�nelik yabanc� dil haz�rl�k s�n�flar�n�,

  b) Seviye belirleme s�nav�: Haz�rl�k ��retimi alacak ��rencilerin yabanc� dil seviyelerini belirlemek amac�yla Yabanc� Diller Yüksekokulu taraf�ndan uygulanacak olan s�nav�,

  c) M�d�r: Yabanc� Diller Y�ksekokulu M�d�r�n�,

  �) M�d�rl�k: Yabanc� Diller Y�ksekokulu M�d�rl���n�,

  d) Program ve materyal geli�tirme komisyonu: Yabanc� Diller Y�ksekokulu b�nyesindeki yabanc� dillere ait e�itim, ��retim program ve materyalinin belirlenmesini, geli�tirilmesini, bu geli�imin s�reklili�inin sa�lanmas�n� ve materyal ar�ivi olu�turulmas�n�, kullan�lmas� gereken ek materyalin ve proje konular�n�n belirlenmesini ve duyurulmas�n� sa�lamak amac�yla; M�d�r taraf�ndan Yabanc� Diller Y�ksekokulunda g�rev yapan ��retim elemanlar� aras�ndan �� y�l i�in se�ilen ve o e�itim-��retim y�l�ndaki ihtiyaca g�re say�s� belirlenen komisyonu,

  e) Rekt�r: Sel�uk �niversitesi Rekt�r�n�,

  f) Senato: Sel�uk �niversitesi Senatosunu,

  g) S�nav ve de�erlendirme komisyonu: Program ve materyal geli�tirme komisyonu ile i�birli�i i�erisinde k�sa s�reli s�nav, seviye belirleme s�nav�, ara s�navlar, final ve yeterlik s�nav�n�n i�eri�inin ve uygulanma y�nteminin belirlenmesini sa�lamak amac�yla olu�turulan, M�d�r taraf�ndan Yabanc� Diller Y�ksekokulunda g�rev yapan ��retim elemanlar� aras�ndan �� y�l i�in se�ilen ve o e�itim-��retim y�l�ndaki ihtiyaca g�re say�s� belirlenen komisyonu,

  �) �niversite: Sel�uk �niversitesini,

  h) Yabanc� Diller Yüksekokulu (YDYO): Sel�uk �niversitesi Yabanc� Diller Y�ksekokulunu,

  �) Y�ksekokul Kurulu: M�d�r, m�d�r yard�mc�lar�, b�l�m ba�kanlar� ve ��retim �yeleri temsilcilerinden olu�an kurulu,

  i) Y�ksek��retim programlar�: Sel�uk �niversitesi y�ksek��retim programlar�n�,

  j) Y�ksekokul Y�netim Kurulu: Yabanc� Diller Yüksekokulu Y�netim Kurulunu,

  k) Zorunlu yabanc� dil haz�rl�k s�n�flar�: E�itim-��retimin yabanc� dille veya T�rk�e ve belirli bir yabanc� dille karma olarak verildi�i �nlisans, lisans veya lisans�st� programlara kay�t yapt�ran ��rencilere ��retim yapan ve yabanc� dil ��retimi yapan y�ksek��retim programlar�na kay�t yapt�ran ��rencilere y�nelik yabanc� dil haz�rl�k s�n�flar�n�,

  l) Haz�rl�k intibak komisyonu: Yatay ge�i�le haz�rl�k e�itiminin zorunlu oldu�u programlara yerle�en ��rencilerin geldikleri �niversitede ald�klar� haz�rl�k e�itimlerinin tan�nmas�na karar vermek amac�yla olu�turulan, M�d�r taraf�ndan Yabanc� Diller Y�ksekokulunda g�rev yapan ��retim elemanlar� aras�ndan se�ilen en az 3 ki�ilik komisyonu,

  ifade eder.

  �K�NC� B�L�M

  E�itim-��retime �li�kin Esaslar

  E�itim-��retim

  MADDE 5 � (1) Haz�rl�k s�n�f� e�itim-��retiminin amac�; ��rencilere, kay�t olduklar� e�itim-��retim programlar�n�n �ng�rd��� yabanc� dilin okuma, anlama, yazma, konu�ma gibi temel becerilerini ��retmek, �e�itli alanlardaki yay�nlar� izleyebilme becerisini edindirmek ve sosyal hayatta gereken dil ileti�imini sa�lama yeterli�ini kazand�rmakt�r.

  (2) Haz�rl�k s�n�flar�nda ��renim s�resi bir akademik ders y�l�d�r. E�itim-��retim akademik takvimde belirtilen tarihlerde ba�lar ve biter.

  (3) Haz�rl�k s�n�f� programlar�nda dersler haftada yirmi saatten az olmamak �zere program ve materyal geli�tirme komisyonu ve s�nav ve de�erlendirme komisyonunca belirlenir ve Y�ksekokul Y�netim Kurulu taraf�ndan kabul edilerek y�r�rl��e girer.

  (4) ��rencilerin haz�rl�k s�n�f�nda Yabanc� Dil e�itimine hangi seviyede ba�layacaklar� yabanc� dil seviye tespit s�nav� sonu�lar�na g�re Yabanc� Diller Y�ksekokulu taraf�ndan belirlenir. Haz�rl�k program�nda verilen derslerin bir k�sm� ya da tamam� i�in Y�ksekokul Y�netim Kurulu karar�yla farkl� ��renci gruplar�na farkl� e�itim-��retim programlar� ve s�navlar uygulanabilir.

  Devam zorunlulu�u

  MADDE 6 � (1) Haz�rl�k e�itimini s�rd�recek olan t�m ��renciler derslerin %85�ine devam etmek zorundad�r.

  (2) Derslerin %15�inden fazlas�na devam etmeyen ��renci ba�ar�s�z say�l�r. Devams�zl�ktan ba�ar�s�z olan ��renciler Final s�nav�na giremez, ancak YDYO taraf�ndan e�itim-��retim y�l� ba��nda yap�lan yeterlik s�nav�na girebilirler.

  (3) Devams�zl�ktan ba�ar�s�z olup yeterlik s�nav�ndan ba�ar�l� olan ��renciler programlar�na devam edebilir, zorunlu haz�rl�k e�itimi alan ��rencilerden ba�ar�s�z olanlar yabanc� dil haz�rl�k s�n�f�n� tekrar etmek zorundad�rlar.

  (4) Ders sorumlular�n�n ��renciye devams�zl�k konusunda izin verme yetkileri yoktur.

  (5) Haz�rl�k s�n�f�na devam eden ��rencilerden akademik y�l�n ba��nda Yabanc� Diller Y�ksekokulu M�d�rl��� taraf�ndan belirlenen ve dersin i�leni�i i�in gerekli olan ders materyallerini getirmeyen ya da eksik getirenler derse al�nmazlar ve o derste devams�z say�l�rlar.

  Muafiyet

  MADDE 7 � (1) A�a��da belirtilen ��renciler, haz�rl�k ��retiminden muaf tutulur:

  a) Zorunlu yabanc� dil haz�rl�k s�n�f�n�n a��ld��� �niversitemiz y�ksek��retim programlar�na ilk defa kay�t yapt�ran ��rencilere, kay�t yapt�rd��� ��retim y�l� ba��nda uygulanan yeterlik s�nav�ndan yeterli puan� alan ��renciler,

  b) ��retim dili olarak belirlenen yabanc� dilin anadil olarak konu�uldu�u bir �lkede o �lke vatanda�lar�n�n devam etti�i orta��retim kurumlar�nda e�itim g�r�p orta ��reniminin en az son �� y�l�n� bu kurumlarda tamamlad���n� belgeleyen ��renciler,

  c) Yabanc� Dil Haz�rl�k Program�ndan muaf olabilmek i�in ge�erli belgeler ve istenen puanlar a�a��daki tabloda g�sterildi�i gibidir:

  (2) Muafiyet i�in gerekli belgelerin, s�nav haz�rlama ve de�erlendirme komisyonu taraf�ndan de�erlendirilip Y�ksekokul Y�netim Kurulu taraf�ndan karara ba�lanmas� i�in bir dilek�e ile en ge� yeterlik s�nav�ndan be� i� g�n� �nce Y�ksekokul M�d�rl���ne teslim edilmesi gerekir.

  (3) Yatay ge�i�le haz�rl�k e�itiminin zorunlu oldu�u programlara yerle�en ve geldi�i y�ksek��retim kurumunda haz�rl�k e�itiminden ba�ar�l� say�lm�� ��rencilerin haz�rl�k program�na d�hil edilip edilmeyece�ine ��rencilerin yerle�ti�i programlar�n intibak komisyonlar� karar verir ve ilgili b�l�mler gerekli i�lemleri yapar.

  (4) Haz�rl�k program� okurken yatay ge�i�le haz�rl�k e�itiminin zorunlu oldu�u programlara yerle�en ��rencilerin geldikleri �niversitede ald�klar� haz�rl�k e�itimlerinin tan�nmas�na yabanc� diller y�ksekokulu haz�rl�k intibak komisyonu karar verir.

  S�navlar

  MADDE 8 � (1) Haz�rl�k s�n�f� program�nda, her e�itim ��retim y�l� ba��nda yap�lan yeterlik s�nav�, seviye belirleme s�nav�, k�sa s�reli s�navlar, ara s�navlar ve final s�nav� yap�l�r. S�navlar yaz�l� ve/veya s�zl� olarak uygulan�r. Bu s�navlar�n uygulan�� �ekli s�nav ve de�erlendirme komisyonunca belirlenir ve Y�ksekokul Y�netim Kurulu taraf�ndan onaylan�r.

  Yeterlik s�nav�

  MADDE 9 � (1) Yeterlik s�nav�, a�a��daki esaslara g�re her e�itim-��retim y�l� ba��nda Yabanc� Diller Yüksekokulu taraf�ndan yap�l�r:

  a) E�itim-��retim y�l� ba��nda yap�lan yeterlik s�nav�: �niversitenin y�ksek��retim kurumlar�nda zorunlu ve iste�e ba�l� haz�rl�k s�n�f� e�itim-��retim program� uygulayan y�ksek��retim program�na kesin kayd�n� yapt�rm�� ��renciler ile devam ko�ulunu yerine getirme �art� aranmaks�z�n haz�rl�k ��retimi al�p ba�ar�s�z olmu� ��renciler, yeni ders y�l� ba��nda biri baraj s�nav� olmak �zere okuma, yazma, dinleme ve konu�ma becerileri ile dilbilgisi ve kelime bilgisi alanlar�n� i�eren d�rt a�amal� yeterlik s�nav�na girerler. Derslerin belirli bir yabanc� dille veya T�rk�e ve belirli bir yabanc� dille karma olarak verildi�i programlara kay�tl� olup zorunlu haz�rl�k e�itimi g�ren ��rencilerden 100 tam puan �zerinden en az 70 (CB) puan alanlar ba�ar�l� say�l�rlar ve kay�tl� olduklar� programlarda e�itim-��retimlerine ba�larlar. Bu programlar d���nda iste�e ba�l� haz�rl�k ��retimi olan programlarda ise ba�ar� notu 100 tam puan �zerinden 60 (CC)�t�r.

  Seviye belirleme s�nav�

  MADDE 10 � (1) ��retim y�l� ba��nda yeterlik s�nav�na girmeyen ya da girip de ba�ar�s�z olan ��renciler seviye belirleme s�nav�na al�n�p yabanc� dil d�zeylerine g�re grupland�r�larak haz�rl�k s�n�f�na devam ederler.

  Ara s�navlar

  MADDE 11 � (1) Haz�rl�k e�itimi s�resince uygulanan program�n kapsam ve ama�lar� g�z �n�ne al�narak her seviyede en az bir kere uygulan�r.

  Final s�nav�

  MADDE 12 � (1) Akademik y�l sonunda uygulan�r. Final s�nav�na yaln�zca devam �art�n� sa�layan ��renciler girebilir.

  K�sa s�reli s�navlar, proje �devleri ve s�n�f i�i de�erlendirme

  MADDE 13 � (1) Haz�rl�k ��retimi s�resince uygulanan programlar�n kapsam ve ama�lar� g�z �n�ne al�narak k�sa s�reli s�navlar, proje �devleri ve s�n�f i�i de�erlendirme Y�ksekokul Y�netim Kurulunun belirledi�i esaslara g�re genel ba�ar� notuna yans�t�l�r.

  S�n�f (Seviye) atlama notunun hesaplanmas�

  MADDE 14 � (1) Ba�ar� de�erlendirmesinde 100�l�k sistem kullan�l�r.

  (2) Seviye notu; k�sa s�reli s�navlar, s�n�f i�i de�erlendirme ile performans �devlerinin not ortalamas�n�n ve ara s�nav notunun Y�ksekokul Y�netim Kurulunun belirledi�i oranlarda toplanmas�yla bulunur.

  Y�lsonu ba�ar� notunun hesaplanmas�

  MADDE 15 � (1) Y�lsonu ba�ar� notu 1. seviye sonu notunun %10'u, 2. seviye sonu notunun %20'si, 3. seviye sonu notunun %30'u ve 4. seviye sonu notunun %40'�n�n toplan�p bu notun %60'�n�n ve Final s�nav�n�n %40'�n�n al�nmas�yla hesap edilir.

  (2) 1. seviye sonu notunun %10'u, 2. seviye sonu notunun %20'si, 3. seviye sonu notunun %30'u ve 4. seviye sonu notunun %40'�n�n toplanmas�yla en az 80 (Seksen) alan ��renciler Final s�nav�na girmeden ba�ar�l� say�l�rlar ve bu not y�lsonu notu olarak kabul edilir.

  (3) Derslerin belirli bir yabanc� dille veya T�rk�e ve belirli bir yabanc� dille karma olarak verildi�i programlara kay�tl� olup zorunlu haz�rl�k ��retimi g�ren ��renciler i�in y�lsonu ge�me notu 100 tam puan �zerinden en az 70 (CB)�tir. Bu programlar d���nda iste�e ba�l� haz�rl�k ��retimi olan programlarda ise ge�me notu 100 tam puan �zerinden 60 (CC)�t�r. Bu �artlar� sa�layan ��renciler y�lsonunda ba�ar� belgesi almaya hak kazan�rlar.

  S�nav sonu�lar�na itiraz

  MADDE 16 � (1) ��renciler, s�nav sonu�lar�n�n ilan�ndan itibaren be� i� g�n� i�inde Y�ksekokul M�d�rl���ne yaz�l� olarak ba�vurarak, s�navlar�n�n de�erlendirilmesinde maddi hata ya da hatal� soru y�n�nden inceleme isteyebilir.

  (2) Ba�vuru �zerine Y�ksekokul M�d�rl���nce ilgili ders sorumlusunun da g�r��� al�narak, yap�lacak inceleme sonunda maddi hata tespit edilirse, Y�netim Kurulu Karar� ile gerekli d�zeltme yap�l�r, sonu� ilgili ��renciye on be� g�n i�inde bildirilir.

  Hakl� ve ge�erli bir mazeret nedeniyle s�nava girememe

  MADDE 17 � (1) 13/1/2016 tarihli ve 29592 say�l� Resm� Gazete�de yay�mlanan Sel�uk �niversitesi �n Lisans ve Lisans E�itim-��retim ve S�nav Y�netmeli�inde belirtilen hakl� ve ge�erli bir mazeret beyan eden ��renciler mazeretlerinin biti� tarihinden itibaren en ge� bir hafta i�inde, ilgili birime mazeretini g�sterir belge ile birlikte yaz�l� olarak ba�vurmak zorundad�rlar. Y�ksekokul Y�netim Kurulunca kabul edilen hakl� ve ge�erli bir mazeret nedeniyle ara s�navlara giremeyen ��renciye Y�ksekokul Y�netim Kurulu karar�yla mazeret s�nav� hakk� verilir.

  (2) Bu s�re i�inde bildirilmeyen mazeretler kabul edilmez. ��rencilerin sa�l�kla ilgili mazeretlerinin kabul edilmesi i�in sa�l�k raporlar�n�n �niversitenin sa�l�k kurulu�lar�ndan veya yatakl� ve tam te�ekk�ll� di�er sa�l�k kurumlar�ndan al�nm�� olmas� gerekir.

  (3) Yeterlik s�navlar�, k�sa s�reli s�navlar, final s�nav� ve mazeret s�navlar� i�in mazeret s�nav� a��lmaz.

  ���NC� B�L�M

  Zorunlu ve �ste�e Ba�l� Yabanc� Dil Haz�rl�k E�itimi

  Zorunlu yabanc� dil haz�rl�k e�itim ve ��retimine ili�kin esaslar

  MADDE 18 � (1) Yabanc� dil haz�rl�k ��retiminden muaf olmak isteyen, zorunlu yabanc� dil haz�rl�k e�itimi olan �nlisans, lisans veya lisans�st� programlara kay�t yapt�ran ��renciler, akademik takvimde belirlenen tarihte, e�itim ��retim y�l� ba��nda a��lan yabanc� dil yeterlik s�nav�na girebilirler.

  (2) E�itim-��retim y�l� ba��nda yap�lan yabanc� dil yeterlik s�nav�nda ba�ar�l� olan veya 6 nc� maddede belirtilen �artlar� ta��yan ��renciler, kay�tl� olduklar� y�ksek��retim program�n�n birinci s�n�f�nda e�itim-��retime ba�larlar. Yeterlik s�nav�nda ba�ar�l� olamayan ya da yeterlik s�nav�na girmeyen ��renciler bir y�l haz�rl�k e�itim-��retimi g�r�rler.

  Zorunlu haz�rl�k e�itiminde ba�ar�/ba�ar�s�zl�k

  MADDE 19 � (1) Zorunlu yabanc� dil haz�rl�k e�itimi olan �nlisans, lisans veya lisans�st� programlara kay�tl� olup bir y�l haz�rl�k e�itimi sonunda devam�n� al�p ba�ar�s�z olan ��renciler, ikinci y�l haz�rl�k s�n�f�na devam etmek zorundad�r.

  (2) Zorunlu haz�rl�k s�n�f�n� iki y�l i�inde ba�ar� ile tamamlayamayan ��rencilerin programla ili�i�i kesilir. ��retim dili tamamen yabanc� dil olan programlar�n haz�rl�k s�n�f�ndan ili�i�i kesilen ��renciler �niversitede ��retim dili T�rk�e olan e�de�er bir programa kay�t yapt�rabilirler. Ayr�ca bu ��renciler, �niversitede kay�tl� olduklar� b�l�mde e�de�er program bulunmamas� halinde talep etmeleri durumunda �l�me, Se�me ve Yerle�tirme Merkezi Ba�kanl��� (�SYM) taraf�ndan bir defaya mahsus olmak �zere kay�t yapt�rd��� y�l itibar�yla, ��rencinin �niversiteye giri� puan�n�n, yerle�tirilece�i programa kay�t yapt�rmak i�in aranan taban puan�ndan d���k olmamas� �art�yla ��retim dili T�rk�e olan programlardan birine merkez� olarak yerle�tirilebilirler.

  (3) Haz�rl�k s�n�f�ndan ili�i�i kesilen ��rencilere �� y�l i�inde kullanacaklar� �� s�nav hakk� verilir. S�nav hakk� verilenler, ba�vurmalar� h�linde her e�itim-��retim y�l� ba��nda a��lan yabanc� dil yeterlik s�navlar�na al�n�rlar. S�navlar�n sonunda ba�ar�l� olan ��rencilerin kay�tlar� yeniden yap�l�r ve ��renimlerine kald�klar� yerden devam ederler. Bu durumda olan ��rencilerin s�navlara girdikleri s�re, ��renim s�resinden say�lmaz. Bu s�navlara kat�lan ��renciler ��rencilik haklar�ndan hi�bir �ekilde yararlanamazlar.

  �ste�e ba�l� haz�rl�k ��retimi, yabanc� dil haz�rl�k e�itim ve ��retimine ili�kin esaslar

  MADDE 20 � (1) �niversite yetkili kurullar�n�n karar� ve Y�ksek��retim Kurulunun onay� ile ve ��retim dili tamamen T�rk�e olan �nlisans, lisans veya lisans�st� programlara kay�t yapt�ran ��rencilere y�nelik iste�e ba�l� olarak yabanc� dil haz�rl�k s�n�f� e�itimi verilebilir.

  (2) �ste�e ba�l� haz�rl�k s�n�flar�na devam eden ��renciler, Senatoca belirlenen akademik takvimde yer alan mazeretli ge� kay�tlar�n son ba�vuru tarihinden sonra o y�l i�in haz�rl�k e�itiminden vazge�emezler.

  �ste�e ba�l� haz�rl�k e�itiminde ba�ar�/ba�ar�s�zl�k

  MADDE 21 � (1) �ste�e ba�l� alm�� olduklar� haz�rl�k e�itiminden ba�ar�s�z olan ��renciler yeni ders y�l� ba��nda a��lan yabanc� dil yeterlik s�nav�na girerler. Ba�ar�l� olan ��renciler kay�tl� olduklar� y�ksek��retim program�na devam ederler.

  (2) Haz�rl�k s�n�f�nda ba�ar�l� olamayan ��rencilerin ili�ikleri kesilmez ve e�itimlerine b�l�m ve programlar�nda devam ederler.

  (3) Haz�rl�k e�itimine devam etmi� ancak ba�ar�s�z olmu� ��renciler iste�e ba�l� haz�rl�k ��renimine ikinci y�l devam edemezler. Mezuniyetlerine kadar yap�lan t�m yeterlik s�navlar�na girebilirler.

  D�RD�NC� B�L�M

  �e�itli ve Son H�k�mler

  H�k�m bulunmayan haller

  MADDE 22 � (1) Bu Y�netmelikte h�k�m bulunmayan hallerde, Sel�uk �niversitesi �n Lisans ve Lisans E�itim ��retim ve S�nav Y�netmeli�i ve ilgili mevzuat h�k�mleri ile Senato kararlar� uygulan�r.

  Y�r�rl�kten kald�r�lan y�netmelik

  MADDE 23 � (1) 24/7/2017 tarihli ve 30133 say�l� Resm� Gazete�de yay�mlanan Sel�uk �niversitesi Yabanc� Diller Y�ksekokulu Temel Diller B�l�m� E�itim-��retim ve S�nav Y�netmeli�i y�r�rl�kten kald�r�lm��t�r.

  Y�r�rl�k

  MADDE 24 � (1) Bu Y�netmelik yay�m� tarihinde y�r�rl��e girer.

  Y�r�tme

  MADDE 25 � (1) Bu Y�netmelik h�k�mlerini Sel�uk �niversitesi Rekt�r� y�r�t�r.

  Yazı kaynağı : www.resmigazete.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap