Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sasa hisse brüt takas ne zaman bitiyor

  1 ziyaretçi

  sasa hisse brüt takas ne zaman bitiyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  PRDGS.E, CELHA.E, CONSE.E, IMASM.E, SASA.E ve HEKTS.E paylarında 22/12/2022 tarihli işlemlere kadar brüt takas uygulanacak

  PRDGS.E, CELHA.E, CONSE.E, IMASM.E, SASA.E ve HEKTS.E paylarında 22/12/2022 tarihli işlemlere kadar brüt takas uygulanacak

  PRDGS.E, CELHA.E, CONSE.E, IMASM.E, SASA (IS:SASA).E ve HEKTS (IS:HEKTS).E paylarında 22/12/2022 tarihli işlemlere kadar brüt takas uygulanacak.

  KAP açıklaması şöyle:

  Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PRDGS.E, CELHA.E, CONSE.E, IMASM.E, SASA.E ve HEKTS.E paylarında 23/11/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 22/12/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, emir paketi tedbirleri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

  Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

  SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

  KAP linki:

  https://www.kap.org.tr/Bildirim/1081687

  -iDeal Haber Merkezi-

  Yazı kaynağı : tr.investing.com

  SPK’dan SASA ve Hektaş işlemlerine yeni tedbir kararı geldi

  SPK’dan SASA ve Hektaş işlemlerine yeni tedbir kararı geldi

  Sermaye Piyasası Kurulu SPK başta SASA ve Hektaş olmak üzere sert hareketler yapılan hisselerde bazı yasaklamalar getirdi

  Yasaklamalarla ilgili olarak yapılan açıklamada şunlar belirtildi:

  "Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PRDGS.E, CELHA.E, CONSE.E, IMASM.E, SASA.E ve HEKTS.E paylarında 23/11/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 22/12/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, emir paketi tedbirleri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir."

  Yazı kaynağı : www.yenicaggazetesi.com.tr

  Tedbir Kapsamındaki Pay Senetleri | gedik.com

  Tedbir Kapsamındaki Pay Senetleri | gedik.com

  SPK ve BIST Kararıyla Tedbir Kapsamında Bulunan Pay Senetleri

  Aşağıdaki tabloda, BIST veya SPK tarafından belirli işlemler için tedbir konulmuş olan pay senetlerini görebilirsiniz.

  Brüt Takas Uygulaması : Brüt takas uygulaması, pay senedi piyasasındaki olağandışı fiyat hareketlerini engellemek amacıyla, SPK tarafından hisse bazında getirilen bir tedbir uygulamasıdır.

  Brüt takas uygulamasında ki pay senetlerinde alım yapmak isteyen yatırımcıların takas tarihinde hesaplarında alımlarını karşılayacak tutarda nakit, satım yapmak isteyen yatırımcılar ise takas tarihinde hesaplarında satımlarını karşılayacak miktarda menkul kıymet bulundurması gerekmektedir. Dolayısıyla brüt takas uygulamasındaki bir pay senedi alındığı gün satılamaz, ancak ertesi gün satılabilir.

  Brüt Takas uygulamasına dahil olan pay senetleri internet üzerinden işlemlere de kapatılır. Bu pay senetleri ile ilgili emir gönderim işlemleri, aracı kurum ile yüz yüze görüşme veya telefon üzerinden yapılır.Ayrıca Brüt Takas’a dahil bir pay senedinde kredili işlem yapılamaz.

  Pay senetlerinin brüt takasta kalacağı süre, SPK tarafından belirlenmekte olup bazı durumlarda Brüt Takas bitiş tarihi belirlenmediği için süresiz de olabiliyor. SPK’nın Brüt Takas ile ilgili duyurusuna ulaşmak için tıklayınız.

  İnternet İşlem Yasağı : İnternet işlem yasağı “Evet” olan pay senetlerinde, İnternet kanalları üzerinden işlem yapılamaz. Bu pay senetlerinde, işlem emirleri aracı kurum ile yüz yüze görüşerek veya telefon aracılığı ile iletilebilir.

  Açığa Satış Yasağı : Açığa satış yasağı “Evet” olan pay senetlerinde Açığa satış işlemleri yapılamaz.

  Kredi Yasağı : Kredi yasağı “Evet” olan pay senetlerinde Kredili Alım işlemleri yapılamaz.

  Yazı kaynağı : www.gedik.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap