Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  salep yetiştiriciliği genelgesi

  1 ziyaretçi

  salep yetiştiriciliği genelgesi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  YAYINLANAN GENELGE İLE SALEP YETİŞTİRİCİLİĞİ KOLAYLAŞTI!

  Salep bitkisinin gıda amacıyla yurt içinde üretilmesi ve tüketilmesine yönelik olarak hazırlanan

  Genelge, Sayın Bakanımız Dr. Bekir PAKDEMİRLİ'nin imzası ile yürürlüğe girmiştir.

                  Genelge hükümleri doğrultusunda üretimin tüm aşamalarının İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimiz gözetiminde yapılması, üretim yapacak çiftçilerimizin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olması ve üretimin ilk aşamasında ihtiyaç duyulan anaç salep yumrularının Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne bağlı Araştırma Enstitülerinden temin edilmesi gerekmektedir.

  Bilindiği üzere salep bitkisinin  'Doğal Çiçek Soğanlarının Doğadan Toplanması,  Üretimi ve İhracatına İlişkin Yönetmelik'  kapsamında yer almasından dolayı her türlü üretimini yapmak isteyen üreticiler 'Tohumculuk Sektöründe Yetkilendirme ve Denetleme Yönetmeliği' gereğince, "Süs Bitkisi Üretici Belgesi" alınması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu durum küçük ölçekte gıda amaçlı salep üretimi yapmak isteyen üreticilere yüksek maliyet getirmektedir.

  İl Müdürlüğümüzün girişimleri neticesinde; Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüz tarafından sorunun çözümüne yönelik talebimiz değerlendirilmiş olup gıda amaçlı üretim yapmak isteyen üreticilerimiz için yürürlüğe giren Genelge ile kolaylık sağlanmıştır.

  Yayınlanan Genelge ile salep üretimi yapmak isteyen üreticilerin üretim yapmalarının teşvik edilmesi, üretici gelirinin arttırılması ve tarım arazilerinin değerlendirilmesine ve tüketici taleplerinin karşılanmasına imkân sağlayacaktır.

  Üreticilerimize Hayırlı Olsun.


  Yazı kaynağı : mersin.tarimorman.gov.tr

  2022-1 Gıda Amaçlı Salep Üretimi Hakkında Genelge

  Salep | Samsun İli ve İlçeleri Salep Üreticileri Birliği

  Ana Sayfa

  Hakkımızda

  Resim Galerisi

  Blog

  İletişim

  Yazı kaynağı : salepbirligi.com

  Bakanlıktan salep üreticilerine destek

  Gıda amaçlı salep üretimi yapılabilecek

  Gıda amaçlı salep üretimi yapılabilecek

  İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Bakanlığımızca 24.01.2022 tarihinde yayımlanan "Gıda Amaçlı Salep Üretimi Genelgesi" (2022/1) kapsamında Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan çiftçilerimiz, salep bitkisinin yurtiçinde üretilmesi ve tüketilmesi kaydıyla, aşağıda belirtilen hükümler çerçevesinde gıda amaçlı salep bitkisi üretimi yapabilecektir. Buna göre; üretimin her aşaması İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri gözetiminde yapılacaktır. Üretim yapmak isteyen çiftçilerin, üretim yerinin bulunduğu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne, bu Genelge ekinde yer alan Salep Üretimi Başvuru Formu (EK 1) ile müracaat etmeleri gerekmektedir. Üretim için ihtiyaç duyulan anaç salep yumruları, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı araştırma enstitülerinden temin edilecektir. Üretim için temin edilen yumrulara ait fatura, Salep Üretimi Başvuru Formu ekinde İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne ibraz edilecektir. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, üretim yerini ve yetiştiricilik amacıyla temin edilen yumru miktarını yerinde tespit ederek tutanağa bağlayacaktır. Çiftçiler hasat zamanını, en az 2 hafta önceden İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirecektir. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri, hasat işlemini yerinde kontrol ederek, kaç adet/kg yumru elde edildiğini tespit edecektir. Tespit edilen yumru miktarı ekte yer alan Salep Hasat Formuna (EK 2) işlenip Salep Hasat Formunun bir nüshası üreticiye verilecek, bir nüshası ise üretici dosyasında muhafaza edilecektir. Nakliye işlemlerinde Salep Hasat Formu kullanılacaktır. Salep üreticileri, Salep Hasat Formu üzerindeki yumru miktarı kadar satış yapabilecektir. Üreticiler kendi ihtiyaçlarını karşılamak üzere ikinci ve sonraki yıllardan itibaren anaç salep parseli kurabilecektir. Anaç salep parselleri İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinin gözetiminde ve kayıtlı olarak kurulacaktır. Denetim ve takip işlemleri, yumru üretimindeki kurallara tabi olacaktır. Değerli üreticilerimize önemle duyurulur” denildi.

  Yazı kaynağı : enbursa.com

  Aydın’da gıda amaçlı salep üretimi yapılabilecek

  Özel izinle üretilen salepte hasat başladı

  Özel izinle üretilen salepte hasat başladı

  Yazı kaynağı : www.tarimtv.gov.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap