Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  salatalık fidesi nasıl dikilir

  1 ziyaretçi

  salatalık fidesi nasıl dikilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Salatalık Fidesi Dikimi

  Salatalık Fidesi Dikimi

  Salatalık Fidesi Dikimi

  Salatalık fidesi dikimi için toprağın hazırlanması aşamasında toprak yapısı, uygulanacak sulama sistemi ve yetiştirme metotları gibi faktörler dikkate alınmaktadır. Köklerinin rahat gelişim sağlaması için toprağın iyice hava almış olması gerekmektedir. Hayvan gübresini dekara 3-6 ton vermek toprak verimliliğini artırmaktadır. Ayrıca toprağı organik maddece zenginleştirmektedir. Toprak tam tavındayken sürülmektedir ve gerekiyorsa tarlanın önce sulanması ve daha sonra toprak tava gelince sürülmektedir. Ardından keseklerin ufalanması sağlanarak ekime hazır hale getirmektedir.

  Salatalık bitkisi toprak seçimi konusunda oldukça seçicidir. Aşırı nemli, soğuk, killi ve su düzeyi düşük olan topraklarda istenen verim alınamamaktadır. Çiçek oluşumu ağır yapılı topraklarda gecikme yaşar ve kök hastalıklarının görülme riski artmaktadır. Hafif yapılı topraklarda etkili bir gübreleme yapıldığı zaman verimli bir üretim yapmaktadır.

  Salatalık fidesi dikimi yapılmadan önce dikim yapacak olduğunuz toprağın tavına gelmiş olması gerekmektedir. Don olayların geçmiş olması, toprak ısısının uygun olması ve fide dikimi yapılacak toprağın yeterli minerallere sahip olması gerekmektedir. Eğer yoksa gerekli torf ve organik gübrelerle takviye yapılması önerilmektedir. Ayrıca dikim için en uygun toprak pH aralığı 5,5-5,8 arasında olmaktadır. Eğer ph değeri düşük olursa asidik topraklarda magnezyum eksikliği oluşabilmektedir.

  Salatalık fidesi dikimi için uygun serin ve rüzgarsız havalar tercih edilmektedir. Fideler güneş ışığından daha fazla yararlanabilmesi için kuzey-güney yönünde dikimler yapılmalıdır. Salatalık fidesi dikiminde sıralar üzerinde çift dikim yapılması hem sulama hem de hasat açısından maliyetleri azaltmaktadır. Fide dikimi için uygun hale getirilen toprak nemlendirmektedir ve fideler sıralar üzeri mesafe 40-50 cm, sıralar arası mesafe ise 120-130 cm olacak şekilde dikilmektedir.

  Salatalık bitkisi suyu seven bir türdür. Özellikle meyve vermeye başladığı zaman düzenli periyotlarla sulama yapılması gerekmektedir. Sıcak ve kurak dönemlerde sulama yapılmalıdır. Sulama belirli periyotlarla olmaz ise hem gelişimi yavaşlamaktadır hem de meyvelerde acılaşma olmaktadır. Özellikle meyve verdikten sonra sulama işlemine dikkat edilmelidir. Fakat bu dönemlerde fazla sulama yapıldığı taktirde meyvelerin sararmasına sebep olmaktadır. En iyi verimi almak için özellikle ilkbahar aylarında soğuk tehlikesi geçer geçmez ekimi yapılmaktadır.

   TEKNİK DESTEK İÇİN :0552 505 56 42

  Yazı kaynağı : www.intfarming.com

  Salatalık Nasıl Yetiştirilir: Saksıda Adım Adım Salatalık Yetiştirme - Yemek.com

  Salatalık Nasıl Yetiştirilir: Saksıda Adım Adım Salatalık Yetiştirme - Yemek.com

  Saksılarımızı bu kez de kütür kütür, mis kokulu salatalıklar için hazırlayalım diyoruz! Evde bitki yetiştirmeyi, özellikle de afiyetle yenebilecek mis gibi sebzeler üretmeyi sevenlerdenseniz hemen buyurun böyle.

  Evde, saksıda salatalık nasıl yetiştirilir hiç vakit kaybetmeden öğrenelim, tüm adımları ve püf noktaları uygulayarak kısa sürede, en verimli şekilde doğal salatalıklarımızı elde edelim.

  Doğru malzemeleri bir araya getirdikten, tüm adımları, hiçbirini atlamadan ya da ihmal etmeden uyguladıktan sonra inanın düşündüğünüzden de kolay olacak! Ellerinizle büyütüp emek vererek yetiştirdiğiniz o ilk salatalığı dalından kopardığınız o an, mutluluğunuz en az iki katına çıkacak. Mis gibi kokusundan, enfes tadından, elinizin altında her zaman en taze halleriyle sizi bekleyecek olan salatalıklarınız olacağından söz etmiyoruz bile! Mis.

  Buyursunlar, saksıda adım adım salatalık yetiştirme yöntemini anlatıyor, aklında "Salatalık nasıl yetiştirilir?" sorusu olanlara en pratik yanıtı veriyoruz.

  1. adım: Saksıda salatalık yetiştirmek için ihtiyacınız olan malzemeleri bir araya getirin

  İlk adım tabii ki ihtiyacınız olacak malzemeleri temin etmek ve her birinin elinizin altında olduğundan emin olduktan sonra işe koyulmak. İhtiyacınız olan malzemeler ise şöyle:

  2. adım: Saksının içine yükseltici ve toprağı yerleştirin

  Genişçe (en az 30 santimetre çapında ve derinliğinde) drenajlı, yani altında fazla suyun akıp gidebileceği delikler bulunan saksınızı alarak ekim işlemlerine başlayın. Bu saksının içine, salatalık fidelerinizin büyürken tutunup destek alabileceği ve yukarıya doğru tıpkı bir sarmaşık gibi büyüyebileceği yükselticiler koyun. Bu yükselticiler, halihazırda bitkiler için özel olarak satılanlar olabileceği gibi, evinizde bulabileceğiniz sağlam sopaları da bu amaçla değerlendirebilirsiniz. Bu sopaları ya da yükselticiyi saksıya yerleştirdikten sonra sabitlenmesi için saksıyı bolca toprakla doldurun. Yükseltici çubukların sabit durduğundan emin olun.

  3. adım: Tohumları ekin ve üzerini hafifçe toprak ve gübre ile örtün

  Saksınızı toprakla doldurduktan sonra toprağın orta kısmında çok derin olmayacak şekilde oyuk açın. Bu oyuğun içine dikkatlice salatalık tohumlarını yerleştirin. 1 saksı için 8-10 adet tohum yeterli olacaktır. Tohumları oyuğa koyduktan sonra üzerine yeniden toprak serpiştirin. Ancak koyduğunuz toprağı tohumların üzerine çok bastırmamaya özen gösterin. Daha çok verim almak ve daha hızlı büyümesine destek olmak için bu aşamada toprağı gübre ile de karıştırabilirsiniz. Unutmadan, salatalık tohumları için en uygun zamanın temmuz ayı olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

  4. adım: Her gün sulayın ve bol bol güneş ışığı almasını sağlayın

  Tohumlarınızı ektikten sonra saksıya mutlaka can suyu da denilen ilk suyunu verin. Bu işlemin ardından saksınızı bol bol güneş alan, şiddetli rüzgar, yağmur gibi dış etkenlere maruz kalmayacağı bir alana yerleştirin ve mümkünse yerini çok değiştirmemeye çalışın.Salatalıklarınız büyümeye başlarken günde en az 8 saat boyunca güneş ışığı aldıklarından ve her gün suladığınızdan emin olun. Sulama işlemini yağmurlama sulama yöntemine benzer şekilde saksının üzerinden delikli, hafif tazyikli su veren bir sulama kabıyla yapmanız iyi olacaktır.

  5. adım: Salatalık fidelerinin birbirini ezmesine izin vermeyin

  Salatalık fideleriniz yükselmeye, yüzünü göstermeye başlayınca bu fidelerin birbirini ezmesine, birbirinin büyümesine engel olmasına izin vermeyin. Gerekirse diğerlerine göre daha az gelişen fideleri topraktan dikkatlice söküp yeni bir saksıya ekin. 30 santimetre genişliğinde bir saksıda 2 salatalık fidesinin büyümesi yeterli olacaktır. Aksi halde salatalıklarınızdan dilediğiniz verimliliği alamayabilirsiniz.

  6. adım: Toprağı gübre ile sık sık besleyerek daha verimli hale getirin

  Salatalık bitkiniz büyümeye başladıktan sonra sadece her gün sulamanız ve güneş ışığı almasını sağlamanız yeterli olmayabilir. Daha verimli büyüyen ve daha lezzetli olacak salatalıklar için haftada 1 kez toprağı üst kısmından biraz gübre ile besleyebilirsiniz. Böylece hem daha verimli hem de daha lezzetli salatalıklarınıza kısa sürede kavuşabilirsiniz.

  7. adım: Oluşan salatalıkları dikkatlice bitkiden koparın, afiyetle yiyin

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Salatalık Nasıl Yetiştirilir?

  Salatalık Nasıl Yetiştirilir?

  Salatalık doğru ipuçlarını uyguladığınızda yetiştirilmesi en kolay sebzelerdendir. Peki salatalık nasıl yetiştirilir? Kabakgiller sınıfına giren salatalık yerde kol atarak ilerleyen ve sırık olmak üzere 2 ayrı tipi vardır. Eğer bahçede salatalık yetiştirmek istiyorsanız o zaman yer durumunuza göre ikisinden birini seçebilirsiniz. Ancak balkonda sırık salatalık çeşitlerini tercih etmeniz önemlidir.

  Başlarken öncelikle şu bilgiyi verelim. Bir salatalık fidesinden ne kadar salatalık alabilirsiniz? Bu yetiştirme koşullarını doğru uygulamanıza bağlı olmakla beraber bir fideden ortalama 10 ila 20 arası meyve alabilirsiniz.

  Tüm yaz boyunca salatalık yemek istiyorsanız salatalık farklı zamanlarda ekim yapabilmenize olanak sağlar. Örneğin mart ayında erken dönem için fide hazırlayıp Mayıs ayında bu fideleri toprağa ekerken, aynı zamanda tohum olarak da ikinci bir ekim yapıp daha uzun süre hasat yapabilme şansı yakalayabilirsiniz. Şimdiden bol hasatlar 🙂

  Balkonda Saksıda Salatalık Nasıl Yetiştirilir?

  Balkonda saksıda salatalık yetiştirmek için 50 cm çapında 40 cm derinliğinde saksılar kullanabilirsiniz. Bu boyutta bir saksıda 3 adet salatalık fidesini birlikte ekebilir, böylece yerden de tasarruf edebilirsiniz. Ancak tek tek ekmeyi düşünüyorsanız derinliği yine 35-40 cm olmak üzere çapı (genişliği) daha düşük saksıları da seçebilirsiniz. Saksı yerine 20 litrelik damacanada salatalık yetiştirmek de bir başka alternatif. Damacananın ağız kısmını kesip, altına ısıttığınız kalın çivilerle 6-7 delik açıp saksı masrafından kurtulabilirsiniz.

  Gelelim balkonda salatalık nasıl yetiştirilir? Saksıya salatalık nasıl ekilir? Sorularının cevabına. Saksılarınızın altındaki deliklerin açık olup olmadığını kontrol edin. Saksınızda üstten 15 cm gibi boşluk kalacak şekilde toprak ve gübre karışımı ile doldurun. Salatalık tohumlarını koymadan önce toprağı püskürtme (fıs fıs şişe) yardımıyla üstten nemlendirin.

  Tek fidelik saksılara 2 tohum atın. Biri çıkmazsa diğeri yedek olacaktır. 50 cm çapında saksı ya da damacanalarda ise bir daire çizecek şekilde çok dış kenara yanaşmadan 5-6 tohumu aralıklarla ekin.

  Tohumları koyduktan sonra üzerini ince bir tabaka torf ile örtün. Eğer torf yoksa toprağı bir süzgeç yardımıyla eleyerek tohumların üstünü kapatın. Tohumların üstünü ince bir katman ile örtmeniz çimlenip yüzeye çıkarken kolaylık sağlar.

  Bu işlemin ardından fıs fıs yardımıyla tekrar sulama yapıp, saksınızın üstünü ince çöp poşetiyle örtün. Bunun için saksının ağzına poşeti koyup lastik geçirebilirsiniz ya da saksının dışına bant yapıştırabilirsiniz. Fideler ilk yüzeye çıkana kadar toprağın kuru kalmamasına özen göstererek nemlendirme işlemine devam edin. Salatalık ilk filizlerini vermeye başladıktan sonra üzerindeki örtüyü kaldırın. Sulama işlemini fidelerin yapraklarına gelmeden dipten yapın. Çıkan fidelerin 4 yapraklı olmasını bekleyin. Bu aşamada zayıf falan fideleri ayırın.  Hepsi güçlü çıktıysa fazla fideleri nazikçe başka saksılara alın.

  Fideleriniz 25 cm kadar boylandığında üstten biraz toprak ilave ederek köklerine destek yapın. Aynı işlemi 2 haftada bir uygulayarak en başta saksınızda bıraktığınız boşluğu toprak ve gübre karışımı ile doldurmaya devam edin. Balkonda farklı sebzeler yetiştirmek de isterseniz balkonda sebze yetiştirmek yazımızdan faydalanabilirsiniz.

  Bahçede Salatalık Yetiştirmenin Püf Noktaları

  Salatalıkları önceden fide yapmak mı daha iyi, yoksa direk toprağa ekmek mi? Her iki yöntemi de kullanmış biri olarak tavsiyem direk toprağa ekim yapmanız. Çünkü salatalık biraz narin bir fide ve şaşırtmadan yani bir yerden başka bir yere taşınmadan çok hoşlanmıyor. Ancak erken hasat isteyenler yine de Mart ayı gibi fide yapıp daha sonra toprağa alabilirler. Bunun için organik fide yazımızda detayları bulabilirsiniz.

  Bahçeye ekim öncesi toprağa bel yardımıyla alt üst edin ve gübre ile karıştırın. Ben daha çok mantar ya da at gübresi kullanmayı tercih ediyorum ki inek gübresi danaburnu gibi bahçe zararlıları açısından sorun yaratabiliyor. Hangi gübreyi kullanacağınız konusunda tereddütleriniz varsa organik gübre yazımızı okuyabilirsiniz.

  Fide ya da salatalık tohumunuzu ekmeden önce 4-5 gün toprak ve gübre iyice harmanlansın. Salatalık fidelerinde sıra üzeri boşluk her bir fide için ortalama 30 cm olması yeterlidir. Bir sıradan fazla salatalık ekecekseniz o zaman sıra aralarında da 50 cm boşluk bırakmalısınız. Bahçeniz tel ile çevriliyse bu kenarları salatalık ya da fasulye yetiştirmek için değerlendirebilirsiniz. İp yardımıyla fidenizden telin en üstüne gergin bir hat çekip sırık salatalıkları buraya sardırabilirsiniz. Bitki çubukları için yazının devamında pratik bir yöntem ise sizi bekliyor 🙂

  Sırık değil de yerde kol atarak büyüyen salatalıklar için ne yapmalıyım diyorsanız, size önerim kol attıkları alanda siyah poşetler sererek meyve ve yaprakların çok fazla toprakla temas etmemesini sağlamanızdır. Bir diğer yöntem ise saman ile toprak üstüne ince bir örtü yapmanızdır. Çünkü salatalık topraktan çok çabuk mantari hastalık kapabiliyor ve hastalanabiliyor.

  Salatalık Bitki Çubuklarına Nasıl Bağlanır?

  Eğer sırık salatalık yetiştiriyorsanız fideler 20 cm boyuna geldiğinde bitki çubukları ile desteklerini hazırlama zamanınız gelmiş demektir. Bu işlem saksıda salatalık yetiştirme ve bahçede biraz daha farklı uygulanır.

  Balonda saksıda salatalıklarınızın kol atarak büyüme dönemi olacağından saksılarınıza bitki çubukları dikmeniz gerekir. Büyük saksılarda her fide için 1’er bitki çubuğu dikin. Bu çubukları fidenizin köküne zarar vermeden 5 cm gibi uzağından saksının hemen hemen en dibine kadar saplanmasını sağlayın. 1.5. – 2 metre boyunda bitki çubuklarını üstte çadır olarak gibi bir ip ya da bant yardımıyla birleştirin. Salatalıklarınız büyüdükçe bu çubuklara direk sardırabileceğiniz gibi, dipten bağlayacağınız bir ip yardımıyla da bitki çubuklarına sardırabilirsiniz. Direk sardırırken bitki klipsleri ile salatalığın gövde dallarına zarar vermeden tutturabilirsiniz. Bitki klipsi yerine mandal da kullanabilirsiniz 🙂

  Bahçede sırık salatalık yetiştirirken bizim kullandığımız yöntem 2 adet 2 metre tahta veya demir sırık, bir adet 3 metre tahta/demir sırık ile oluşturduğumuz bir çatı diye tanımlayabiliriz. 2 metrelik sırıkları toprağa 3 metre ara ile aynı hizada 30-40 cm derinliğe saplıyoruz. 3 metrelik sırığı diğer sırıkların birbirine ekleyecek şekilde üstten diğer sırıklara tutturuyoruz. Salatalık fidelerini üstteki yatay sırığın hizasına gelecek şekilde toprağa ekiyoruz. Keten bir ip ile fideleri üstteki sırığa gergin bir şekilde bağlıyoruz. İpin gergin olması önemli. Çünkü salatalıklarınız büyüdükçe bu ipe sarılacaklar. İp gevşek olursa tutunmaları konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

  Salatalık Yetiştiriciliğinde Sulama Nasıl Yapılmalıdır?

  Salatalık nam-ı değer hıyar yetiştiriciliği yaparken iyi bir verim almak için doğru sulama yöntemini kullanmak çok önemlidir. Salatalık ya da diğer adıyla hıyar suyu çok sever sevmesine ama yaprak ya da meyvesine su gelmesinden de bir o kadar hoşlanmaz. Bu yüzden ister bahçede ister balkonda olsun sulama yaparken ilk kural nazikçe dipten ve direk köküne gelmeden su vermenizdir.

  Güneş ya da yarı gölge alanda yetişebilen salatalık bulunduğu yere göre sulama ihtiyacını size kendi dilinde anlatır. Yaprakları her zaman canlı yeşil ve gergin olmalıdır. Hafif pörsümüş bir görüntü görmüşseniz bilin ki acil suya ihtiyacı vardır. Her türlü sebze meyve yetiştiriciliği için geçerli olduğu gibi salatalık da güneş olmayan saatlerde sulanmalıdır. Bunun için sabahın çok erken saatleri ya da akşam gün batımından sonrasını tercih edebilirsiniz.

  Salatalık Yetiştirmede Bakım Nasıl Yapılır?

  Ekim öncesi toprak mutlaka gübre ile karıştırılmalıdır. 5’te 3 toprak 5’te 2 gübre karışımı idealdir. Tohum ya da fide ekiminizi bu şekilde yaptıktan sonra çiçeklenme döneminde ikinci gübrelemeyi yapmanız gerekir. Her bir fide için ortalama 3 avuç ölçüsünde gübre verebilirsiniz. Bir diğer dönem meyve vermeye başladıktan sonraki dönemdir. Bu dönem salatalık meyvelerinin düzenli olarak vermeye ve uzun dönem devam ettirmesine yönelik olarak tekrar gübre verebilirsiniz. Ya da organik gübre şerbeti ve kompost yazımından faydalanarak gübre şerbeti ile de besleme yapabilirsiniz.

  Gübreleme kadar çapalamada salatalık yetiştirmede önemli bir bakım yöntemidir. İlk çapalamayı fideler 25 cm boyuna geldiğinde yapabilirsiniz. Kökleri çok derine inmeyen salatalıklar için derin çapalamaya gerek yoktur. Daha yüzeyde olan kökler böylece zarar görmez. Çapalama ile köke doğru toprak doldurma da yaparak salatalığın gövdesini sağlamlaştırmalısınız. Çapalama işlemini 10 günde bir yapmanız onları çok mutlu edecektir.

  Salatalık Yetiştiriciliğinde Hastalık ve Zararlılarla Mücadele

  Salatalık yaprakları oldukça narin ve çabuk hastalık kapabiliyor. Yaprak bitleri ve çekirgelerin favorisi olan salatalık yapraklını bahçe zararlılarından korumanın doğal yolları ise oldukça pratik. Hastalık olarak ise yapraklarda sararma ya da sarı lekelenme olarak gösteren mantari hastalıklar bulunuyor.

  Zararlılar ve hastalıklar için ev yapımı bitki ilaçları yazımızda doğal ve etkili çözümler bulabilirsiniz. Bunun yanı sıra; salatalığı ektiğiniz saksı ya da toprağın bulunduğu aralan karbonatlı su yapıp püskürtmeniz yaprakların hastalanma riskini azaltır. Salatalık yetiştiriciliğinde doğal bitki ilaçlarını kullanırken hastalıklı yaprakları bir bahçe makası yardımıyla temizleyip sağlıklı yapraklara ilaçlama yapmalısınız. Sararmış ve lekelenmiş yaprakları temizlemekten çekinmeyin. Birkaç güne yeni yapraklar vermeye başlayacaktır.

  Tüm detaylarıyla salatalık nasıl yetiştirilir sorusunun cevabını kendi tecrübelerimiz doğrultusunda vermeye çalıştık. Sorularını olursa yorum bölümünden bize ulaşabilir, eğer yazımızı beğendiyseniz başkalarının da faydalanması için sosyal medya butonlarından paylaşım yapabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.digitalyazarlar.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap