Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  salatalik tursusu nasil kitir kitir olur

  1 ziyaretçi

  salatalik tursusu nasil kitir kitir olur bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Kıtır Kıtır Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır? - Yemek.com

  Kıtır Kıtır Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır? - Yemek.com

  Yazdan başlar kışlıkları hazırlama telaşı. Yüzyıllardır geleneklerimize işlemiş bu sürecin en güzel mahsüllerinden biri de turşulardır pek tabii. Bu turşuların arasında en sevdiklerimizin başında da kıtır kıtır salatalık turşuları geliyor. Onların kıvamlarını kıtır kıtır bir halde muhafaza etmek, erimelerini engellemek en kritik noktaların başında geliyor. Gelin hep beraber tam mevsimiyken turşularımızın hazırlıklarına başlayalım.

  O zaman karşınızda: ''Salatalık turşusu tarifi nasıl yapılır?'' sorusunun tüm yanıtları ve püf noktaları.

  Salatalık turşusu nasıl yapılır?

  salatalik-tursusu-nasil-yapilir-1

  İşe koyulmadan önce kullanacağınız salatalık ya da kornişon salatalıkların seçimlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatarak başlayalım. Kullanacağınız malzemelerin en taze şekilde olmaları oldukça önemli. Ortadan ikiye rahatça kırıbileceğiniz, ortasında beyaz ya da sararmış renkler görmediğiniz, çok yumuşamamış salatalıklar olmaları önemli. Özellikle daha iri iri olanların daha az kıtır olduğunu ve turşu yaparken içerisine fazla su ve tuz çekeceği için daha kolay yumuşama göstereceğini unutmayın. Bu nedenle mümkün mertebe körpe ve sert salatalıkları seçmeye özen gösterin.

  salatalik-tursusu-nasil-yapilir-2

  Salatalıkların varsa sap kısımlarındaki çiçekleri çıkarın. Ardından içi temiz su dolu bir kabın içerisine aktarın ve 10-15 dakika bu şekilde suyun içerisinde bırakın. Ardından birkaç kez yıkayın. Tamamen temizlendiğinden emin olduktan sonra süzdürün ve güzelce kurulayın. Turşu yapımına geçmeye hazırız!

  salatalik-tursusu-nasil-yapilir-3

  ''Kıtır kıtır kornişon turşusu nasıl yapılır?'' sorumuzun yanıtı işte tam olarak buradan sonra başlıyor. Turşuyu dilerseniz sirkeli dilerseniz de limonla kurabilirsiniz.

  1 kg'luk salatalık turşusu kurmak için gerekli malzemeler:

  3 kg'luk salatalık turşusu kurmak için gerekli malzemeler:

  Sirkesiz salatalık turşusu nasıl yapılır?

  salatalik-tursusu-nasil-yapilir-4

  Sirke kullanmadan sadece limonla da salatalık turşusu kurma şansına sahipsiniz. 1 kiloluk sirkesiz salatalık turşusu tarifinin malzemeleri için:

  salatalik-tursusu-nasil-yapilir-8

  Sirkeli, kıtır kıtır salatalık turşusunun yapımı için öncelikle kavanozlarınızı tamamen strelize edin. Ardından kornişon ya da salatalıklarınızı kavanoza dik bir şekilde dizin. Aralara sarımsaklardan da koyun. Bir tencerenin içerisine kaya tuzu, limon tuzu ve sirkeyi aktarıp güzelce karıştırın. Tuz eriyince ocaktan alın, tam kaynama noktasına gelmemelerine tuzun içerisinde erimesine dikkat edin. Ardından da hazırladığınız bu karışımı kavanozun içerisine aktarın. Kapağını kapatıp güzelce çalkalayın. Kavanozu ters çevirip oda sıcaklığında yarım saat bekletin.

  salatalik-tursusu-nasil-yapilir-5

  Sirkesiz limonlu salatalık turşusu hazırlamak için ise içme suyunun içerisine limon suyu, kaya tuzunu ilave edin. Tuz eriyene kadar karıştırın. Kornişon ya da salatalıkları kavanoza dizin. Aralarına sarımsak koyun. Limon dilimlerini de koyun. Hazırladığınız sıvı karışımı kavanoza aktarın. En üste nohutları koyun. Kavanozun kapağını kapatıp güzelce çalkalayın.

  salatalik-tursusu-nasil-yapilir-6

  Turşuları kurduktan sonra gün ışığı almayan serin ve kuru bir yere kaldırıp ilk 10 gün hiç kapağını açmadan bekletin. Bu şekilde hava almamış olacakları için bozulmalarını da engellemiş olacaksınız. Turşular ne kadar sürede hazır olur? diyenlerinizin olacaktır. Bu süre turşuyu kurduğunuz malzemelere bağlı olarak 15 günle 2,5 ay arasında değişecektir.

  salatalik-tursusu-nasil-yapilir

  Turşular ne kadar süre dayanır? derseniz de uygun saklama koşullarını sağladığınız sürece ortalama 6 ay kadar dayanacaktır. Dilerseniz daha uzun süre dayanmalarını sağlamak için elma ya da nohut ilave edebilirsiniz. Dereotu, maydanoz ve asma yaprağı da koyabilirsiniz. Turşularınız hazır!

  Yazı kaynağı : yemek.com

  Kıtır Kornişon Turşu (Tam Ölçülü) (videolu)

  Kıtır Kornişon Turşu (Tam Ölçülü) (videolu)

  En sevilen mutfak ve ev ürünlerinde kaçırılmayacak fırsatlar için tıklayın

  4 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

  9 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 800.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

  Yazı kaynağı : www.nefisyemektarifleri.com

  Kıtır salatalık turşusu nasıl yapılır? Evde kıtır salatalık turşusu yapımı için kolay tarifi

  Kıtır salatalık turşusu nasıl yapılır? Evde kıtır salatalık turşusu yapımı için kolay tarifi

  Suyu kaynatın. İçine kaya tuzunu ekleyip karıştırın. Ardından ılıması için bekletin.

  Salatalıkları güzelce yıkayın.

  Sarımsakları ayırıp soyun.

  3 litrelik bir turşu kavanozu alın.

  Salatalıkları kavanoza mümkün olduğunca az boşluk kalacak şekilde yerleştirin.

  Boşluklara da sarımsakları ekleyin.

  Limon tuzunu ve sirkeyi de ekleyin.

  Kalan boşluğu hazırladığınız ılık su karışımıyla doldurun.

  Kavanozun üzerine maydanozları yerleştirip kapağını sıkıca kapatın.

  En son hafifçe çalkalayıp su ile sirkenin karışmasını sağlayın.

  10-15 gün boyunca güneş almayan kuru bir yerde beklettiğiniz turşunuz yemeye hazır hale gelecektir.

  Afiyet olsun...

   

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap