Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sahurda ne zaman yeme içme kesilir

  1 ziyaretçi

  sahurda ne zaman yeme içme kesilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sahurda ne zaman kadar yemek yiyebiliriz, su i�ebiliriz?

  Oruç vakti ne zaman başlar; imsakla mı ezanla mı? Ezan bitinceye kadar yemek yenilebilir mi?

  Değerli kardeşimiz,

  Orucun vakti de sabah namazının vakti de imsakla başlar. Bu bakımdan ezan ister geç okunsun ister erken okunsun, bu değişmez.

  Hanefi mezhebinde, sabah namazını biraz geç kılmak faziletli olduğundan, Ramazan ayı dışında ezanı imsak vaktinden sonra okuyup namaza başlamaktadırlar. Ancak Ramazan ayında imsak vaktinin girdiğini haber vermek için erken okunmaktadır.

  Ezan imsak vaktinin girmesiyle okunmuşsa, okunur okunmaz yeme ve içmeyi bırakmak gerekir. Aksi hâlde oruç bozulabilir. En doğrusu ezandan önce yeme içme işini bırakmaktır.

  İmsak vakti girdiği hâlde, "ezan okunurken yiyip içebilirim" zannıyla ezan okunurken yiyip içen, bir gün kaza orucu tutmalıdır.

  İlave bilgi için tıklayınız:

  Sahurda, ezanın sonuna kadar yiyilip içilir mi?..

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

  Yazı kaynağı : sorularlaislamiyet.com

  Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?

  Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?

  Sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam edilebilir mi?

  Ramazan Ayı’nın gelmesiyle oruç tutmaya başlayacak vatandaşlar, oruç tutmak ile ilgili internet araması yapmaya başladı. İmsak vakti ile başlanan oruç, akşam ezanına kadar devam eder. Peki sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam ediliyor mi? İşte cavabı…

  Ramazan Ayı ilk günü başladı. Bir ay sürece oruç ibadeti için dün gece sahur zamanı niyetler edildi ve oruç tutulmaya başlandı. Oruç ibadetine zarar gelmemesini isteyen vatandaşlar, orucun hangi hallerde bozulup, bozulmayacağını araştırmaya başladı. Peki sabah ezanı okunmaya başladığında yeme içmeye kısa bir süre devam ediliyor mi? İşte Diyanetin konu ile ilgili yaptığı bilgilendirme…

  SABAH EZANI OKUNMAYA BAŞLADIĞINDA YEME İÇMEYE KISA BİR SÜRE DEVAM EDİLEBİLİR Mİ?

  Sözlükte “kendini tutmak, engellemek, el çekmek, geri durmak” anlamlarına gelen imsak, dinî bir kavram olarak, fecr-i sâdıktan, iftar vaktine kadar yemeden, içmeden, cinsel ilişki ve diğer orucu bozan şeylerden uzak durmak, el çekmek demektir. İmsakın zıttı iftardır. Halk arasında ise “imsak” oruç tutmaya başlanan fecr-i sadığın oluştuğu vakit anlamında kullanılır. Bu manada imsak, oruca başlama vakti demektir.

  Oruca ne zaman başlanıp ne zaman bitirileceği Kur’an-ı Kerim’de şu şekilde açıklanmıştır: “(Ramazan gecelerinde) şafağın aydınlığını gecenin karanlığından ayırt edinceye (tan yeri ağarıncaya/fecr-i sâdığa) kadar yiyin, için. Sonra da akşama kadar (yiyip içmeden, cinsel ilişkide bulunmadan) orucu tamamlayın.”

  Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ezan da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezanın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezan başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

  Yazı kaynağı : www.sozcu.com.tr

  Sahurda ne zamana kadar yemek yenilebilir?

  Sahurda ne zamana kadar yemek yenilebilir?

  İmsak nedir?

  Sahur ve Ramazan ile birlikte gelen imsak vakti, Sabah Ezanı okunmasından biraz önce geçerli olan ve yemek yemeye izin verilen zamanın bittiğini işaret eden vakittir. İmsak vaktinin girmesiyle birlikte yemek yemeye son verilmesi gerekmekte, su dahi içilememektedir. Bununla birlikte bazı inanışlara göre yemek yemek Sabah Ezanı okunup bitene kadar devam edebilmektedir.

  Ancak bu Ezan boyunca yemek yemeye devam etme durumunda oruç tehlikeye girebilmektedir. Kişi kalben oruç tutmaya niyet etse dahi, Sahurda Ezan sonuna kadar yemek yiyen kişinin fiilen niyet etmiş olması söz konusu değildir. Bu da kişinin orucunu tehlikeye sokmaktadır.

  Özellikle Ramazan takvimlerinde yer alan net ve anlaşılır imsak vakitleri ile yemek yemenin kesildiği zaman takip edilmeli ve kaçırılmamalıdır.

  Sabah Ezanı vakti

  Sahurdan sonra Sabah Ezanının girdiği vakitte yemek yemek bırakılır. Sabah Ezanı oruç zamanının girdiğini değil, Sabah namazının kılınma zamanını göstermektedir. Bu sebeple imsak denilen, yiyip içilen zamanın bittiğini işaret eden sınırlama bulunmaktadır. Yatsı namazının vakti geçip de sabah namazı vakti girdiği o ezanın ilk kelimeleriyle birlikte Sahur vakti sonlanmış olur. Artık kişi herhangi bir şey yeyip içmemelidir. Zira orucu büyük bir tehlikeye girebilir.

  Ancak yine de Sahur vaktinin, Sabah Ezanının sonuna kadar sürdüğünü iddia eden inanışlar da bulunmaktadır. Bu sebeple ezan okunurken su içmekte olan birisinin orucu bozulmuş sayılamayacağı gibi kesinlikle imsak vaktiyle birlikte sahur biter de denilemez.

  Dikkatli olunması ve özveri gösterilmesi gereken zaman dilimi imsak vaktinin girdiği zaman dilimidir. Ancak yine de Sabah Ezanı boyunca yiyip içen kesimler bulunmaktadır.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap