Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sabah namazından sonra okunan sureler

  1 ziyaretçi

  sabah namazından sonra okunan sureler bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Akşam Ve Sabah Namazından Sonra Okunacak Dua, Sure Ve Ayetler

  Akşam Ve Sabah Namazından Sonra Okunacak Dua, Sure Ve Ayetler

  Namaz ilk farz kılındığı dönem de günde iki vakit olacak şekilde kılınıyordu. Bu vakitlerden birisi sabah namazı, diğeri ise akşam namazı olarak bilinmektedir. Miraç olayı gerçekleştikten sonra ise namaz kılınması sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere beş vakit olarak farz kılınmıştır.

  Akşam ve Sabah Namazından Sonra Okunması Gerekenler

  Allah'ın kesin olarak kılınmasını istediği namazlar, farz namazlar olarak bilinmektedir. Farz namazlar günde beş vakit olmak üzere günün belirli zamanlarında kılınırlar. Farz namazlarının kılınması ergenlik çağına girmiş olan tüm Müslümanlara farz kılınmıştır. Sabah ve akşam namazı da farz namazları arasında yer alan namazlardır.

  Namaz kılındıktan sonra kişinin okuması gereken bir takım dualar, sureler ve ayetler bulunmaktadır. Bu duaların namazdan sonra okunmasının oldukça faziletli olduğunu söylemek mümkündür. Namazı bitirerek selam verdikten sonra kişinin istiğfar duasını okuması gerekir. İstiğfar duasını okuduktan sonra ise “münciye” ve “seyyidü’l-istiğfar” duaları da okunabilecek dualar arasında yer almaktadır.

  Seyyidü’l-İstiğfar duası ise Peygamber Efendimiz tarafından duaların en üstünü olarak ifade edilmiştir. Aynı zamanda duaların en üstünü olarak da bilinen Seyyidü’l-İstiğfar duası oldukça faziletli bir dua olarak ifade edilebilir.

  Namazını bitiren ve sonrasında İstiğfar duasını okuyan kişinin hemen arkasından okuyabileceği bir dua da Allahümme Ente’s-selâm duası olarak bilinmektedir. Selam duasını okuduktan sonra isteyen kişiler bu duayı da okuyabilir.

  Lâ ilâhe illallâhü vahdehû lâ şerîke leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü yuhyî ve yümît ve hüve ‘alâ külli şey’in kadîr. Allâhümme lâ mâni’a limâ a’tayte ve lâ mu’tıye limâ mena’te ve lâ yenfe’u ze’l-ceddi minke’lceddi.

  Akşam ve Sabah Namazından Sonra Okunacak Dua, Sure ve Ayetler

  Akşam ve sabah namazını kıldıktan sonra okunması gereken bir takım dua, sure ve ayetler bulunmaktadır. . Namaz sonrasında okunması gerekenler arasında; tesbih, tahmîd, tehlil ve tekbir duası da bulunmaktadır. Günahların bağışlanmasına sebep olan ve bu duayı okuyan kişilerin her bir harfi için on sevap kazanacağı bir dua olarak bildirilmiştir.

  Okunduktan sonra da “e’ûzü-besmele” çekilir ve hemen ardından da “Ayetü’l-Kürsî” okunur. Kuran'ın en büyük ayeti olarak bilinen “Ayetü’l-Kürsî” okumanın birçok fazileti bulunmaktadır. Sabah namazlarından sonra ve akşam namazlarından sonra da “Ayetü’l-Kürsî” okunması gerekmektedir. “Ayetü’l-Kürsî” okunduktan sonra ise tesbihat yapılması gerekmektedir.

  Sadece sabah ve akşam namazından sonra değil, kılınacak olan tüm vakit namazlarından sonra tesbihat yapılması gerekir. Namaz kılındıktan sonra ve selam verildikten sonra 33, defa Sübhânellah, 33 defa el-Hamdü lillâh ve 33 defa: Allâhü ekber denmesi gerekir. Peygamber Efendimiz tarafından namazlardan sonra tesbihat yapmanın önemi şu şekilde ifade edilmiştir.

  “Namazları kıldığınız zaman 33 defa sübhânellah, 33 defa el-hamdü lillâh, 33 defa Allâhü ekber deyiniz, böylece siz bununla sizden öncekilere yetişir, sizden sonrakileri geçersiniz.”

  Sonrasında ise kelime-i şehadet duasını okumak gerekmektedir. Akşam ve sabah namazlarından sonra kişinin İhlas, Felak ve Nas surelerini üçer defa okuması gerekmektedir. Bu üç surenin her birini üçer defa okumak her şeye karşı yeter. Namazlar da okuyabileceğiniz gibi namazlardan sonra da bu üç sureyi okumayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

  Kaynak: Diyanet

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar ve Ayetlerin Anlamları Nelerdir?

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar ve Ayetlerin Anlamları Nelerdir?

  İslam alemi açısından diğer tüm vakit namazlarında olduğu gibi, sabah namazının da önemli bir yeri bulunur. Dolayısıyla hem namaz sırasında, hem namaz sonrasında okunması gereken belirli dualar vardır.

  Öneri:
  Ayetel Kürsi

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar

  Günün ilk vakit namazı olan sabah namazı tamamlandıktan sonra, "La havle velâ kuvvete illâ billâhi velâ hilete velehtiyale velâ mence velâ melca minellâhi illâ îleyh(i)." duası 7 kere okunmalıdır. 7 kere okunan bu dua, insana Allah'a sarılmaktan başka kuvvet verecek bir şeyin olmadığı, bu sebeple de yalnızca Allah'a sığınılması gerektiği anlamına gelir.  Sabah Okunacak Dualar

  Kişi sabah uyandığında namazdan evvel 3 kere “Bismillahillezî lâ yedurru mea’smihî şey’ün fi’l-ardı velâ fi’s-semâ’ ve hüve’s-semîu’l-alîm.” (İsmi sayesinde yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O herşeyi işitir ve bilir) duasını okumalıdır. Bu dua, Allah'ın ismini zikreden kişinin başına hiçbir kötülük ve bela gelmeyeceği, o kişinin Allah tarafından korunacağı manasına gelir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar - Sabah Namazından Sonra Hangi Dualar Ve Sureler Okunur?

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar - Sabah Namazından Sonra Hangi Dualar Ve Sureler Okunur?

  İslam'ın ikinci şartı olan namaz en önemli ibadetlerin başında yer alır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere günlük kılınan beş vakit namaz bulunur. Bunlardan en faziletlisi ise sabah ve yatsı namazı olduğu belirtilmektedir. Sabah namazında edilen duaların maneviyatı da bir başkadır. Bazı kaynaklarda da sabah namazında okunacak dualar ve bu duaların faziletleri hakkında çeşitli ifadeler yer almıştır. Sabah namazından sonra okunacak dualar ve okunması tavsiye edilen dualara haberimizde yer verdik. Peki, sabah namazından sonra hangi dualar okunur?

  SABAH NAMAZINDAN SONRA OKUNACAK DUALAR?

  Sabah namazının ardından okunması gereken bazı dualar vardır. Hadis kaynaklarında sabah namazının ardından bazı duaların fazileti ile ilgili bilgiler yer almıştır. Günün en faziletli namazı olan sabah namazından sonra aşağıdaki duaları okuyabilirsiniz.

  Malik b. Yesâr`dan rivayet edildiğine göre Rasûlüllah (sav) şöyle buyurmuştur: "Kim sabahleyin üç defa "euzubillahis-Semî`il-Alîmi mines-şeytanirracım" der, sonra Haşr suresi`nin sonundaki üç ayeti okursa Allah kendisine yetmiş bin melek vekil kılar, bunlar akşama kadar o kişiye dua ve istiğfar ederler. Eğer o gün vefat ederse şehid olarak ölür. Bunu akşamleyin okuyan da aynı derecededir." (Tirmizî, Müsned, Beyhakî, Taberani, Ibn Kesîr).

  SABAH NAMAZINDAN SONRA HANGİ DUALAR OKUNUR?

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) kızı Hz. Fâtıma'ya -radıyallahu anh- sabah akşam okumasını tavsiye ettiği şu dua, ebedî hayat kaygısı taşıyan insanların Allah'a -celle celalühu- nasıl sığınmaları gerektiğini ifade etmektedir.

  "Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah'ım! Sen'in rahmetine iltica ediyor ve Sen'den yardım diliyorum. Benim bütün işlerimi düzelt ve beni göz açıp kapayıncaya kadar bir an bile olsa nefsimle baş başa bırakma!" (Hâkim, I, 730)

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap