Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sabah namazi güneş doğduktan sonra kilinirmi

  1 ziyaretçi

  sabah namazi güneş doğduktan sonra kilinirmi bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sabah Namazı ne zaman ve saat kaçta kılınır? Sabah Namazı ne zamana kadar kılınabilir? (Diyanet)

  Sabah Namazı ne zaman ve saat kaçta kılınır? Sabah Namazı ne zamana kadar kılınabilir? (Diyanet)

  Sabah namazının kılındığı zaman aralığı imsak vaktinin girişi ile güneşin doğuşu arasındadır. Hanefi ve Şafi mezhebine göre sabah namazını kılmanın en faziletli zamanı değişmektedir.

  Sabah Namazı Ne Zaman Kılınır?

  İslam’ın şartlarından olan namaz 5 vakit olarak Müslümanlara farz kılınmıştır. Günün ilk namazı sabah namazı olup hangi zaman aralığında kılınabildiği çoğu zaman merak konusudur. Hanefi mezhebine göre sabah namazının biraz geç kılınması daha faziletlidir. Hanefi mezhebinde olanlar hava hafif aydınlanana dek sabah namazını erteliyor. Şafi mezhebinde olanlar ise sabah namazını hava karanlıkken kılmayı tercih ediyor. Onlara göre hava aydınlanmadan sabah namazını kılmak çok daha faziletlidir.

  İmsak vaktinin girmesi ile sabah namazını kılma vakti başlamış olur. Fakat ezan tam imsak vaktinde değil namaz kılınacağına yakın okunur. Amaç, insanların sabah namazı vaktinin girdiğini bilmesi ve cemaatle namaz kılması için namaza davet edilmesidir. Bu nedenle imsak girer girmez sabah namazı kılınabilir. Yani sabah namazını kılmak için ezanın okunmasını beklemeye gerek yoktur.

  Hanefi mezhebine göre namaz kılarken ve henüz namaz bitmeden güneş doğarsa o namaz bozulur. Bu namazı kerahet vakti çıktıktan sonra kaza etmek gerekir. Kerahet vakti, güneş doğduktan 45-50 dakika sonra çıkmaktadır. Bazı vakitler birtakım ibadetler dinimizde yasaklanmıştır. Bunlardan biri de kerahet vaktidir. Kerahet vaktinde namaz kılmak mekruh kılınmıştır. Mekruh, yani yapılması haram olmayan ama doğru da olmayan davranışlar olarak kabul edilmiştir.

  Sabah Namazı Saat Kaçta Kılınır?

  Hanefi ve Şafi mezhebine göre namaz kılma aralığı değişen sabah namazı ezan okunduğu andan itibaren kılınmaktadır. Namaz kılmak için ilk vakit ise imsak vaktinin giriş ile başlar. Sabah namazının en son ne zaman kadar kılınabileceği konusunda Hanefi ve Şafi mezhebinde olanlar ayrılığa düşüyor. 2 sünnet ve 2 farz olarak toplamda 4 rekatlık bir namaz olup tan yerinin ağarmasından itibaren kılınmaya başlanıyor.

  İkinci fecir de denilen tan yerinin ağarmasından güneşin doğuşuna kadar devam ediyor. Bakara suresinin 2/187. ayetinde Ramazan geceleri için "Şafağın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yiyin, için, sonra akşama kadar orucu tamamlayın.” denilmiştir. İmsak ile birlikte sabah namazı vakti girmektedir. Hanefiler isfar vaktinde yani geç kılmayı daha faziletli kabul etmişlerdir. Sabah namazı kılmak için güneşin doğuşuna kadar zaman vardır.

  Sabah Namazı Ne Zamana Kadar Kılınabilir?

  Sabah namazını vaktinde kılmak isteyen biri güneş doğmadan önce namazını kılmayı bitirmiş olmalıdır. İmsak vaktinin girmesi ile başlayan sabah namazı kılma zamanı güneşin doğuşuna kadar devam eder. Kalkmakta güçlük çekilen fakat sevabı büyük olan sabah namazı, ikindi namazı ile birlikte şahit namaz olarak bilinmektedir. İnanışa göre bu vakitlerde melekler namaz kılanları Allah'a müjdeler.

  İlk önce 2 rekat sünneti sonra da 2 rekat farzı kılınan sabah namazı, kerahet vaktinin çıkmasının ardından öğle namazı vaktine kadar kaza edilebilmektedir. Öğlene dek hem farzı hem de sünneti kılınarak kaza edilir. Öğle vaktinden sonra kazaya bırakıldı ise sadece 2 rekat farzı kılınarak kaza edilmiş olur. Bu vakitten sonra sünnetin kaza edilmesi gerekmemektedir.

  Sabah namazı vakti olan imsak vakti girdiğinde namaz kılınabilir. Sabah ezanının okunmasını beklemek ise daha makbuldür. Güneş doğana dek kılınabilen sabah namazı, güneş doğduktan sonra kerahet vakti çıkana dek kılınmaz. Kerahet vaktinden öğle namazı vaktine kadar ise farzı ve sünneti Kaza edilir. Öğle namazı vakti de geçti ise sadece farzı kılınarak kaza edilmektedir. Güneş doğduktan 40-50 dakika sonra, güneş tam tepede iken ve güneşin batmasına 40-50 dakika kala kaza edilmez ve bu vakitlerde hiçbir namaz kılınmaz.

  Kripto Para Piyasaları için Bigpara

  Kripto Para Piyasaları için Bigpara

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Güneş Doğduktan Sonra Sabah Namazı Nasıl Kılınır? Vakti Kaçan Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

  Güneş Doğduktan Sonra Sabah Namazı Nasıl Kılınır? Vakti Kaçan Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

   Sabah namazı, iki rekat sünnet ve iki rekat farz olmak üzere toplam dört rekat olarak kılınmaktadır. Sabah namazı vakti girdikten sonra güneş doğana kadar kılınması gerekmektedir. Ancak kılınmaması durumunda öğle ezanının vakti girene kadar da kılınabilir.

   Güneş Doğduktan Sonra Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

   Güneş doğduktan sonra bile olsa sabah namazının vakti henüz çıkmadığı için namazın kılınmasında bir farklılık söz konusu değildir. Öğle ezanı okunana kadar sabah namazının vakti devam etmektedir. Güneş doğduktan sonra da olsa sabah namazı, önce iki rekat sünnet sonrasında iki rekat farz olmak üzere dört rekat olarak kılınır.

   Vakti Kaçan Sabah Namazı Nasıl Kılınır?

   Vakti kaçan sabah namazını kılmak için kaza namazı olarak niyet edilmesi gerekmektedir. Vakti kaçan sabah namazını kılarken sadece iki rekat farzını kılmanız yeterli olacaktır. Ancak doğru olanı sabah namazının vakti girdikten sonra hemen kılınmasıdır. Sabah namazının imsak ve güneş arasında kılınması gerekmektedir. Ancak öğle vakti girene kadar da kılınmasında bir sakınca olmadığı söylenebilir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Sabah namazı ne zaman kılınır? Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı?

  Sabah namazı ne zaman kılınır? Güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı?

  Beş vakit farz namazlardan ilki olan sabah namazı, fazilet bakımından çok üstün ibadetlerden birisidir. Allah'ın biz kulları üzerinde farz olarak kıldığı Sabah namazının vakti ile ilgili dikkate alınması gereken noktaları sizlere araştırdık. Peki güneş doğduktan sonra sabah namazı kılınır mı?

  Toplamda 4 rekat olan sabah namazı ile ilgili yaygın olarak bilinen yanlışlardan birisi de sabah ile öğle arasının uzun olması sebebiyle o vakit aralığında istenilen zamanda namazın kılınabileceğidir. Oysaki sabah namazının vakti imsak vaktinde başlayıp güneş doğunca biter. Takvimlerde belirtilen saat aralığı ise namazın ilk başlangıç vaktidir. Ancak sabah namazının faziletine bakacak olursak güneş doğmadan önceki 30-42 dakika aralığı olduğu öne sürülmektedir. Bu durum Kuran-ı Kerim'de şöyle zikredilmektedir: “Gündüzün güneş dönüp gecenin karanlığı bastırıncaya kadar (belli vakitlerde) namaz kıl; bir de sabah namazını. Çünkü sabah namazı şahitlidir.” (İsrâ Sûresi 78)

  SABAH NAMAZI VAKTİNDE OKUNACAK DUA VE ZİKİRLER

  Ebu Zerr'in rivayetine göre, Peygamber Efendimiz (SAV),sabah namazını kıldıktan sonra şu duanın okunabileceğini şöyle beyan etmektedir:

  Kim sabah namazından sonra diz çökmüş durumunda hiçbir şey konuşmadan 10 kere, "Lâ ilâhe illallâhu vahdehu lâşerîke leh, lehu'l mülkü ve lehu'l hamdü ve hüve alâ külli şey'in kadîr." derse kendisine 10 sevap yazılır 10 günahı silinir. 10 derece yükseltilir. O gün boyunca her türlü kötülüklerden korunur. Şeytandan korunur. Allah'a şirk koşmaz ise işleyeceği hiçbir günah ona zarar vermez; günahları silinmiş olur.''

  SABAH NAMAZI SÜNNETİ İLE FARZI ARASINDA UYUMAK SÜNNET Mİ?

  Peygamber Efendimiz (SAV)'in unutulmuş sünnetlerinden birisi de sabah namazı vaktinde yapılan bir istirahattir. Sabah namazının sünnetini kılıp mübarek sağ tarafına uzanarak istirahat eden Peygamberimiz'in bu davranışının delilini gösteren hadis-i şerif şöyledir: "Biriniz sabah (namazın)dan önce iki rekat (sünnet)i kılınca sağ tarafına yatıp uzansın." (Tirmizî, Mevâkît 194; Ahmed b. Hanbel, 2/415)

  Yazı kaynağı : www.yasemin.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap