Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sabah namazı kazası ne zaman kılınabilir

  1 ziyaretçi

  sabah namazı kazası ne zaman kılınabilir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sabah namazı kazası nasıl kılınır? Sabah namazı kazası öğle namazından sonra kılınır mı?

  Sabah namazı kazası nasıl kılınır? Sabah namazı kazası öğle namazından sonra kılınır mı?

  5 vakit farz namazdan biri olan sabah namazı, gün ağarmadan çok kısa süre önce eda edilmektedir. Sabahın erken saatlerinde idrak edildiği için kaçırılma ihtimali diğer vakit namazlarına göre daha fazladır. Sabah namazını kaçıran kişilerin sonrasında kaza namazı olarak sabah namazını eda etmesi gerekir. 

  Tek başına sehiv secdesi nedir nasıl kılınır? Sehiv secdesi hangi hallerde yapılmalıdır?

  Sabah namazının vakti geçtiyse hemen kaza namazı olarak kılınabilir. Örneğin sabah namazına uyanamayıp namazı kaçıran birinin uyandığı vakitte abdest alıp sabah namazının kazasını yapması gerekir. Ya da kılacağı bir sonraki farz (öğlen namazı) olan namaza durmadan sabah namazının kazasını eda edebilir. İşte sabah namazının kazasının kılınışı:

  Kaçırılan namazların sadece farzı kılınır. 4 rekat olan sabah namazının yalnızca 2 rekat farzı kılınarak kazası yapılmış olur. Sabah namazının kazasını kılarken ‘ niyet ettim Allah rızası için kılamadığım sabah namazının kazasını kılmaya’ diye niyet ederek namaza durulur. Ardından tekbir getirip ‘Sübhaneke, Fatiha ve zammı sure’ okunur ve rükuya ve secdeye gidilir. 2. Rekatta sadece ‘Fatiha ve zammı sure’ okunduktan sonra tekrar rükuya ve secdeye gidilir. Ardından ‘tayyihat, salli-barik ve raabena’ duaları okunduktan sonra selam verilerek sabah namazının kazası kılınmış olur. 

  Peygamber Efendimiz (s.a.s) kaçırılan farz namazlarla ilgili şu hadis-i şerifi buyurmuştur: ‘Kim namazı unutursa veya uyuyup kalırsa hatırlayınca onu kılsın. Onun keffâreti ancak budur.’

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Sabah namazı farzının kazası ne zaman ve nasıl kılınır?

  Sabah namazı farzının kazası ne zaman ve nasıl kılınır?

  Çeşitli sebeplerle insanlar sabah namazını vaktinde eda edemeye bilmektedir. Durum böyle olunca pek çok insan için sabah namazı farzının kazası ne zaman ve nasıl kılınır sorusunun yanıtı büyük önem kazanmakta ve bu soruya mümkün olan en doğru yanıtı bulabilmek adına internet üzerinde araştırma yapmaktadır.

   Sabah Namazı Farzının Kazası Ne Zaman Kılınır?

   Sabah namazının farzını kılarken dikkat edilmesi gereken en önemli husus kerahat vakitlerine dikkat edilmesi olmaktadır. Sabah için, güneşin doğmasından sonra kerahat vakti girer ve bu süre ise 45 dakikalık bir zaman dilimidir. Kerahat vakitleri girdiğinde sadece sabah namazı kazası değil hiç bir namazın kılınmaması gerekir. Kerahat vakitleri ise; güneş doğduktan 45 dakika sonra ve güneş batmadan 45 dakika önceki vakitler olup bunun beraberinde güneşin tam tepede olduğu zaman da kerahat vakti olup bu süreçlerde hiç bir namaz kılınmaz.

   Bu durumda sabah namazı farzının kazası için en doğru olan vakit; güneş doğduktan 45 dakika sonra başlamakta olup öğle vakti saatine 45 dakika kala sona erer. Bu süre aralığında sabah namazı kazası sünneti ve farzı ile kaza edilerek kılınabilir. Bunun sebebi ise sabah namazının sünnetinin kazasının da farz hükmünde olmasıdır. Ancak bu sure aralığı içinde değil de başka bir zamanda aralığı içinde sabah namazı kazası kılınırsa sabah namazının sadece farzı kaza edilir.

   Sabah Namazı Farzının Kazası Nasıl Kılınır?

   Sabah namazının farzı kılmaya niyet edilirken "Allah rızası için vaktine yetişip de kılamadığım ilk sabah namazının farzına" ya da "Allah rızası için son sabah namazımın farzının kılmaya niyet ettim." denir.

   Sonrasında sabah namazının farzının kazasıda normal vakitte kılmış olduğumu namaz gibi 2 rekat farz olacak şekilde sabah namazının farzı kılınır. Sabah namazının farzının kazasının kılınmasındaki tek fark niyet edilme şeklidir. Namazı kılacak olan erkekler için kamet getirmek sünnettir, bu sebeple ikamet namazın sünnetidir vaktin değildir. Bundan dolayı sabah namazının farzının kazasında da kamet getirilmesi gerekmektedir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Vaktinde kılınamayan kaçırılan sabah namazı nasıl kılınır?

  Vaktinde kılınamayan kaçırılan sabah namazı nasıl kılınır?

  Sabah namazı takvimlerde bulunan İmsak vakti ile başlar Güneş ile sona erer. Bu iki vakit arası sabah namazı vaktidir.

  Sabah namazı için kerahet vakti güneşin doğmasından itibaren 45 dakikadır. Güneş doğduktan sonra öğle vaktine 20 dakika kalana kadar sabah namazı sünnetiyle beraber kaza edilebilir.

  Eğer bu vakitte sabah namazının kazası kılınamaz ise Öğle vaktinden sonraya kalan sabah namazlarının sadece farzı kaza edilebilir. Sünnetini kazaya bırakma şansı kaybedilmiş olur. Halbuki, Güneş doğduktan sonra sabah namazı sünneti ile birlikte öğle vaktine kadar kaza edilebilir.

  Sabah namazının vakti çıkmadan kılmaya gayret etmek gerekir. Çünkü Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Sabah namazının iki rek`at sünneti, dünya ve dünyadaki her şeyden daha hayırlıdır."

  Sabah namazını zamanında kılamayan kişi güneşin doğmasından ve kerahet vaktinin çıkmasından sonra, Öğle vakti kerahet girmeden önce kılabilirse hem sünnetini hem de farzını kaza eder.

  Sabah namazı öğleden önce kaza edildiğinde vakti içinde kaza edilmiş olur.

  Sabah namazının sünnetini kaza ederken, "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetinin kazasını kılmaya." denir.

  Sabah namazının farzını kaza ederken, "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzının kazasını kılmaya." diye niyet edilir.

  Sabah Namazının Kazasının Kılınışı

  Sabah namazının kazasının kılınışı

  Sabah namazının vakti

  Yazı kaynağı : www.namazzamani.net

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap