Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sabah güneş doğduğunda yüzümüzü güneşe dönük durulduğunda sol kolun gösterdiği yön

  1 ziyaretçi

  sabah güneş doğduğunda yüzümüzü güneşe dönük durulduğunda sol kolun gösterdiği yöni bilgi90'dan bulabilirsiniz

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Yönler konu anlatımı

  2. Sınıf Hayat Bilgisi Yönler konu anlatımı

  Yönler özellikle kişilerin nerede olduğunu bilmesi konusunda önemlidir. Yönlerini öğrenemeyen kişiler kaybolma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Baz ipuçları ile yön kavramını almak oldukça önemlidir. Bu sebeple yön kavramının özellikle çocuklara anlatılması gerekmektedir. Aksi takdirde kaybolma tehlikesi yaşayan çocukların kendine güveni bile sarsılabilir. Çocuklara küçük yaşlarda yön kavramının öğretilmesi oldukça önemlidir.

   Yönler

   Yön bir yerin bilinen başka bir yere göre konumunu belirler. Yönlerin belirlenmesinde ki en önemli etken güneşin doğuş ve batışıdır. Güneşin doğuşu ve batışına göre yönler belirlenir. Böylece ana yönlere kaynaklık eden yönler belirlenmiş olur. Güneşin doğduğu taraf doğuyu battığı taraf ise batıyı gösterir. Bu iki yöne paralel olarak çizilen bir çizgi ile de diğer yönler olan Kuzey ve Güney gösterilir.

   Bu dört yöne ana yönler denir.

   Güneşin doğduğu yöne sağ kolumuzu, battığı yöne sol kolumuzu uzatarak; sağ kolumuz doğu sol kolumuz batıyı gösterir. Önümüz kuzeyi, arkamız güneyi gösterir. Böylece öğrencilerin yönler konusunu öğrenmesi oldukça kolaydır.

   4 tane Ana yön vardır; Bunlar kuzey, güney, doğu, batı yönleridir.

   Yönlerin belirlenmesinde ki en önemli etken güneşin doğuşu ve batışıdır. Böylece yön kavramı 2. Sınıf düzeyinde öğretilir.

   Tahtaya birbirini kesen bir ok çizilir. Bu oklara paralel olacak şekilde kollar açılır. Sağ kol doğuyu, sol kol batıyı, baş taraf kuzeyi, ayaklar güneyi gösterir. Bu şekilde en kolay yöntemle ana yönler öğrencilere öğretilebilir.

   Ana Yönlerle İlgili Örnekler

   Güneş her sabah doğudan doğar.

   Akşam olunca Güneş her zaman batıdan batar. 4 tane ana yönümüz vardır. Bunlar: kuzey, güney, doğu, batı. Güneş odamın bulunduğu yönden batıyorsa odam Batı yönündedir. Kuzey'in karşısında ki yön güneydir. Doğunun karşısında ki yön batıdır. Her zaman yönler kişinin nerde olduğunu bilmesi için önemlidir.

   Yönlerle İlgili Bilgiler

   Ana yönler 4 tanedir. Bunlar; kuzey, güney, doğu, batıdır.

   Güneş doğudan doğar, batıdan batar.

   Yönümüzü bulmaya yarayan alet pusuladır. Pusulanın kırmızı ucu her zaman kuzeyi gösterir. Böylece pusulaya bakarak nerede olduğumuzu anlayabiliriz.

   Yine yönümüzü bulmamıza yardımcı olacak diğer bir durum ise ağaçların veya kayaların yosunlu yüzüdür. Ağaç ya da kayaların yosunlu tarafı her zaman kuzeyi gösterir. Geceleri yönümüzü bulmaya yardımcı olacak diğer bir yöntem ise gökyüzünde ki yıldızlardır. Yine kuzeyi gösteren diğer bir yön bulma yöntemi ise Kutup Yıldızı’dır. Kutup Yıldızı her zaman kuzeyi gösterir. Böylece özellikle gece karanlığında yön bulma konusunda Kutup Yıldızı bizlere yardımcı olur. Kutup yıldızı daima kuzeyi gösterir.

   Karınca yuvaları da yine yön bulmaya yarayan bir özelliğe sahiptir. Karınca yuvasının olduğu taraf güneyi gösterir. Karıncaların toprak attığı taraf ise güneyi gösterir. Çünkü Karıncalar soğuktan kaçarak sıcak tarafta yaşamak isterler. Bu sebeple karınca yuvaları da yön bulmamıza yardımcı olur.

   Yön bulma konusu oldukça önemlidir. Özellikle doğada birçok nokta yön bulmamızı kolaylaştıracak etkilere sahiptir. Bu şekilde yön bulma konusunda doğa da bizlere yardımcı olmaktadır. Yıldızlar, ağaçlar, taşlar, karıncalar yön bulmaya yardımcı doğa elemanlarıdır. Yön bulmaya yarayan en önemli alet ise pusuladır. Pusula sayesinde yön bulma oldukça kolaylaşır.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  sabahleyin yüzümüzü güneşe döndüğümüzde sol kolumuz hangi yönü gösterir? - Eodev.com

  sabahleyin yüzümüzü güneşe döndüğümüzde sol kolumuz hangi yönü gösterir? - Eodev.com

  Merhaba,

  4 adet ana yönümüz vardır. Ara yönler ana yönlerin arasında bulunan yönlerdir.

  Ana yönler şunlardır;

  ✔Doğu

  ✔Batı

  ✔Kuzey

  ✔Güney

  Bunu unutmamak için şöyle kodlama yapabiliriz: Kuzey'e giderken Güney'den oldum. Batı bakkaldan Doğu un aldım.

  Ara yönler ise şunlardır;

  ✔Kuzeydoğu

  ✔Kuzeybatı

  ✔Güneydoğu

  ✔Güneybatı

  Yönümüzü bulmak için:

  ✔Pusula kullanırız,

  ✔Kutup yıldızı yardımıyla buluruz,

  ✔Karınca yuvalarının girişinden yardım alırız,

  ✔Ağaçların yosunlu yüzlerine bakarız,

  ✔Güneş ile yönümüzü bularız...

  Sabah kalktığımızda güneş yeni doğmuş olacağından, yüzümüzü güneş dönersek güneş doğudan doğduğu için önümüz doğuya gelir.

  Doğunun zıt yönü yani batı, arkamızda kalır.

  Sağ ve sol kolumuz ise bu durumda nereye gösterir?

  Tartışalım;

  Önümüz doğu, arkamız batı ise;

  Sağ kolumuz güney,

  Sol kolumuz ise kuzeyi gösterir.

  Yani son durumda;

  Önümüz: Doğu

  Arkamız: Batı

  Sağımız: Güney

  Solumuz: Kuzey

  Başarılar Diliyorum!

  @OptiTeam

  Yazı kaynağı : eodev.com

  Yüzümüzü güneşe döndüğümüzde önümüz doğu,arkamız batıdır.sol kolumuz kuzey,sağ kolumuz

  Çocuklarımıza, pratik bilgiler (1)

  Çocuklarımıza, pratik bilgiler (1)

  Çoğumuz, ayların kaç gün çektiği konusunda yanılırız. İlkokuldan öğrendiğimiz yumruk hesabını yaparız. Yumruk hesabı hem zaman alır, hem de çok komik olur, yanlış yapma olasılığı da var. Daha kolayı var: Aşağıda ki dörtlüğü ezberleyin yeter. Aylar sorulduğu zaman içinizden bu dörtlüğü okuyun , yanıtı hemen bulursunuz.

  Otuz gün çeker Nisan

  Eylül, Kasım, Haziran

  Öbürleri otuzbir

  Yalnız Şubat eksiktir.

  * * * *

  Adamın biri kırk yaşına basıyor. Tüm doğum günleri kutlanmış ve belgelenmiş. Ama adamın, 10 kez doğum günü kutlanmış oluyor. Bu nasıl oluyor ? Böyle bir soru sorulduğu zaman hemen aklımıza “artık yıl” geliyor.

  Her dört yılda bir şubat ayı 29 gün çeker. O yıl, yıl 366 gündür. 29 şubat tarihinde doğanlar, dört yılda bir doğum günü kutlarlar.

  Geçmiş yıllara ait yıllarda, hangi yıllarda şubat ayının 29 gün çektiğini bulmak için pratik bir yol: Hangi yıl 4’e tam olarak bölünüyorsa, o yıl artık yıl oluyor. Dolayısıyla şubat o yıl 29 çekmiş oluyor.

  * * * * *

  Yön bulmak için pusulaya ihtiyacımız vardır. Kırda, piknikte, ormanda yolumuzu yönümüzü kaybetme olasılığımız var. Yön bulmanın bir çok yolu vardır.

  Güneş ile;

  Güneş, doğudan doğar, batıdan batar. Saat 06’da Güneş doğudadır. Saat 12’de Güneş, Dünyamıza dik gelir. Bu saatte dikilecek bir sopanın gölgesi kuzeydoğuyu gösterir. Güneşin doğduğu battığı yönü biliyorsak, Güneşin doğduğu yöne yüzümüzü döner kollarımızı açarsak, yüzümüz doğuyu, arkamız batıyı, sol kolumuz kuzeyi, sağ kolumuz güneyi gösterir.

  Gece ise; Kutup yıldızı kuzey doğuyu gösterir.

  Karınca yuvalarından.

  Karıncalar yuva yaparken, topraklarını kuzeye yığarlar

  Kaya ve ağaç yosunlarından

  Kayaların ve ağaçların kuzey kısımları yosun tutar.

  Kol saatımızla

  Kolumuzdaki saatın akrebini Güneş’e dönderelim. Saatın 12 rakamıyla akrebin oluşturduğu açının açıortayı güney- kuzey doğrultusudur.

  Camiler

  Camilerin minarelerinin şerefe kapıları güneyi gösterir. Müslüman mezarlarının taşları güneye dikilir.

  Haritaların yönünü bulmak;

  Bilmediğimiz, bir haritanın yönlerini bulmak için. Haritayı düzgün şekilde karşımıza alırız. Kollarımızı açarız. Yüzümüz kuzeyi, ayaklarımız güneyi, sağ kolumuz doğuyu, sol kolumuz haritanın batısını gösterir.

  (Devam edecek)

  Yazı kaynağı : blog.milliyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Ali 10 Ay önce
  0

  bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yorum yap