Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sabah ezanından sonra okunacak dua

  1 ziyaretçi

  sabah ezanından sonra okunacak dua bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar ve Ayetlerin Anlamları Nelerdir?

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar ve Ayetlerin Anlamları Nelerdir?

  İslam alemi açısından diğer tüm vakit namazlarında olduğu gibi, sabah namazının da önemli bir yeri bulunur. Dolayısıyla hem namaz sırasında, hem namaz sonrasında okunması gereken belirli dualar vardır.

  Öneri:
  Ayetel Kürsi

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar

  Günün ilk vakit namazı olan sabah namazı tamamlandıktan sonra, "La havle velâ kuvvete illâ billâhi velâ hilete velehtiyale velâ mence velâ melca minellâhi illâ îleyh(i)." duası 7 kere okunmalıdır. 7 kere okunan bu dua, insana Allah'a sarılmaktan başka kuvvet verecek bir şeyin olmadığı, bu sebeple de yalnızca Allah'a sığınılması gerektiği anlamına gelir.  Sabah Okunacak Dualar

  Kişi sabah uyandığında namazdan evvel 3 kere “Bismillahillezî lâ yedurru mea’smihî şey’ün fi’l-ardı velâ fi’s-semâ’ ve hüve’s-semîu’l-alîm.” (İsmi sayesinde yerde ve gökte hiçbir şeyin zarar veremeyeceği Allah’ın adıyla. O herşeyi işitir ve bilir) duasını okumalıdır. Bu dua, Allah'ın ismini zikreden kişinin başına hiçbir kötülük ve bela gelmeyeceği, o kişinin Allah tarafından korunacağı manasına gelir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar - Sabah Namazından Sonra Hangi Dualar Okunur?

  Sabah Namazından Sonra Okunacak Dualar - Sabah Namazından Sonra Hangi Dualar Okunur?

  İslam'ın ikinci şartı olan namaz en önemli ibadetlerin başında yer alır. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı olmak üzere günlük kılınan beş vakit namaz bulunur. Bunlardan en faziletlisi ise sabah ve yatsı namazı olduğu belirtilmektedir. Sabah namazında edilen duaların maneviyatı da bir başkadır. Bazı kaynaklarda da sabah namazında okunacak dualar ve bu duaların faziletleri hakkında çeşitli ifadeler yer almıştır. Sabah namazından sonra okunacak dualar ve okunması tavsiye edilen dualara haberimizde yer verdik. Peki, sabah namazından sonra hangi dualar okunur?

  SABAH NAMAZINDAN SONRA OKUNACAK DUALAR?

  Sabah namazının ardından okunması gereken bazı dualar vardır. Hadis kaynaklarında sabah namazının ardından bazı duaların fazileti ile ilgili bilgiler yer almıştır. Günün en faziletli namazı olan sabah namazından sonra aşağıdaki duaları okuyabilirsiniz.

  Malik b. Yesâr`dan rivayet edildiğine göre Rasûlüllah (sav) şöyle buyurmuştur: "Kim sabahleyin üç defa "euzubillahis-Semî`il-Alîmi mines-şeytanirracım" der, sonra Haşr suresi`nin sonundaki üç ayeti okursa Allah kendisine yetmiş bin melek vekil kılar, bunlar akşama kadar o kişiye dua ve istiğfar ederler. Eğer o gün vefat ederse şehid olarak ölür. Bunu akşamleyin okuyan da aynı derecededir." (Tirmizî, Müsned, Beyhakî, Taberani, Ibn Kesîr).

  SABAH NAMAZINDAN SONRA HANGİ DUALAR OKUNUR?

  Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) kızı Hz. Fâtıma'ya -radıyallahu anh- sabah akşam okumasını tavsiye ettiği şu dua, ebedî hayat kaygısı taşıyan insanların Allah'a -celle celalühu- nasıl sığınmaları gerektiğini ifade etmektedir.

  "Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah'ım! Sen'in rahmetine iltica ediyor ve Sen'den yardım diliyorum. Benim bütün işlerimi düzelt ve beni göz açıp kapayıncaya kadar bir an bile olsa nefsimle baş başa bırakma!" (Hâkim, I, 730)

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  EZAN DUASI OKUNUŞU - Ezan Okunurken Ve Ezan Bittikten Sonra Okunacak Duaların Türkçe Arapçası

  EZAN DUASI OKUNUŞU - Ezan Okunurken Ve Ezan Bittikten Sonra Okunacak Duaların Türkçe Arapçası

  En faziletli sünnetlerden bir tanesi de ezan okunurken müezzini dinlemek ve söylediklerini tekrar etmek olarak bilinir. Duaların geri çevrilmeyeceği bu anlarda meşgul olduğumuz işlere bir süre ara vererek okunan bu sünneti yerine getirmenin fazileti de büyüktür. Ezandan önce, okunurken ve okunduktan sonra hangi dua okunur sorusunun cevabı da sık sık merak edilen konular arasında yer alıyor. Bir Hadis-i Şerife göre Peygamber Efendimiz (s.a.s) ezan okunurken ve ezan bitince aşağıdaki duaların okunmasını söylemiştir. İşte Türkçe ve Arapça ezan duası okunuşu, fazileti ve anlamı!

  EZAN DUASI OKUNUŞU

  Allahumme Rabbe hazihi'd-da'veti't-tamme. Vesselatil kâimeti ati Muhammedenil vesilete vel fazilete ved-dereceter-refîah. Vebashu makamen Mahmudenillezi veadteh. İnneke lâ tühlifü'l-mîâd

  EZAN DUASI TÜRKÇE ANLAMI

  "Allah'ım! Ey bu tam davetin ve kılınacak namazın Rabb'i, Muhammed'e (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) vesileyi, fazileti ve yüksek dereceyi ver, O'nu kendisine vaadettiğin Makam-ı Mahmud'a ulaştır."

  Resûlullah buyurdu ki: "Ezan okunurken şu duâyı okuyun:

  "Ve ene eşhedü en lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîkeleh ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resûlüh ve radîtü billâhî rabben ve bil-islâmi dînen ve bi Muhammedin sallallahü aleyhi ve selleme resûlen nebiyyâ".

  Başka bir hadis-i şerifte de "Ey benim ümmetim. Ezan bitince şu duayı da okuyunuz."buyurulmuştur:

  "Allahümme rabbe hâ zihid-dâvetit-tâmmeti ves-salâtil-kâimeti âti Muhammedenil-vesîlete vel fadîlete ved-dereceter-refîate veb'ashü mekâmen mahmûdenil-lezî ve'adtehü inneke lâ tuhlifül-mîâd. Lâ havle velâ kuvvete illâ billahil'aliyyil'azîm".

  EZAN OKUNURKEN MÜEZZİN İLE BİRLİKTE EZANI TEKRARLAMANIN FAZİLETİ

  Resûlullah bir hadis-i şerifinde, "Her kim ezan sesi işittiği zaman, müezzin ile beraber hafifçe okusa, her harfine bin sevap verilir, bin günahı mahvolur" buyurdu.

  EZAN OKUNURKEN NELER YAPILMALI?

  Müezzin ile birlikte ezan tekrar edilir.

  (Hayye alâ)ları duyunca bunları söylemeyip, (lâ havle velâ kuvvete illâ billâh) der. Ezandan sonra salevât getirilir. Sonra ezan duâsı okunur.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap