Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sağlıklı bir yaşam için gerekli olan besinleri belirli ölçülerde almaya ne denir

  1 ziyaretçi

  sağlıklı bir yaşam için gerekli olan besinleri belirli ölçülerde almaya ne denir bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Sağlıklı Beslenme

  hsgm resim 6Sağlık hizmetlerinin etkinliğinin artırılması ile birlikte bireysel diyet ve sağlık uygulamalarının düzeltilmesi önlenebilir hastalıkları, sakatlıkları ve erken ölümleri azaltmaktadır. Beslenme yetersizliği ve dengesizliği bazı hastalıkların oluşmasında doğrudan, bazılarında ise dolaylı nedendir.

  Aşağıda hastalıklara yönelik genel bilgileri bulabilirsiniz. Ancak hastalıklarda diyet planlamasının kişiye özel olduğunu unutmayınız. Bunun için mutlaka diyetisyene başvurunuz.

  Detaylı bilgi için lütfen aşağıda ilgili kısımlara tıklayınız.

  Kanser ve Beslenme

  Osteoporoz ve Beslenme

  Kalp Damar Hastalıklarında Beslenme

  Diyabet ve Beslenme

  Kronik Böbrek Hastalıkları ve Beslenme

  Sindirim Sistemi Hastalıklarında Beslenme

  Solunum sistemi Hastalıklarında Beslenme

  Besin Alerjileri

  Yazı kaynağı : sagligim.gov.tr

  Ölçülü Beslenme Mutlu eder

  Ölçülü Beslenme Mutlu eder

  Ölçülü beslenme beraberinde “dengeli ve yeterli ” beslenmeyi getirmektedir. Doğru kaynaklardan beslenme ilkelerini öğrenmek, beş besin grubunu tanımak ve her besin grubundan ne miktarlarda yemeniz gerektiğini bilmek ölçülü beslenmenin temelini oluşturmaktadır.Her besinin vücudumuz için ayrı ayrı faydaları mevcuttur. Ama bu, fayda sağlayabilmek için her besinden sınırsızca yiyebileceğimiz anlamına gelmez. Nasıl olsa sağlıklı diye miktar kontrolü yapmadan tüketim yapmak, uzun vadede faydadan çok zarar getirecektir. Günümüzde birçok birey besinlerin daha sağlıklısına ulaşabilmek için organik ürünleri ya da kendi yetiştirdiklerini tercih ediyor. Bunu yaparken de ölçüsüzce tüketim söz konusu oluyor. Hep sağlıklı besinler tercih ediyorum neden kilo alıyorum anlamıyorum? cümlesini sıkça duyuyoruz. Bunun bir tek ve en önemli nedeni ise, “ölçüsüzce beslenmek” oluyor.Nasıl Ölçülü Beslenilir?

  Her birey kendi için gerekli enerji ve besin öğesi gereksinimini öğrenirse, seçimlerinde özgür davranabilir. 5 temel besin grubu vardır, her gün bu beş besin gruplarından ihtiyacınız olan ölçüde tüketmek enerji, karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri de yeterli almanız anlamına gelir.  Ölçülü beslenerek sağlıklı kiloda olmak ve kalmak çok kolay. Bunun için aşağıda yer alan besin gruplarından her gün ne miktarda yemeniz gerektiğiniz öğrenerek, yasakları hayatınızdan kaldırabilirsiniz.

  1.grup- Süt, yoğurt, peynir, ayran cacık, kefir vb
  2.grup- Et, balık, tavuk, hindi vb hayvan etleri
  3. grup- Ekmek, pilav, makarna, bulgur, patates gibi karbonhidratlar
  4.grup-Sebze ve Meyve
  5.grup Yağ ve şeker

  ****Kuru baklagiller de bitkisel protein olarak haftalık beslenme planı içinde 1- 2 gün yer almalıdır, şeker yerine meyve tüketimi arttırılabilir, yağlı tohumlar( fındık, badem ceviz) de beslenmenin önemli parçasıdır ama ölçülü tüketmek kaydıyla

  Ölçü prensibi ve birbiri yerine geçen besinleri öğrendiğinizde her şeyi yemekte özgür olursunuz örneğin;

  1 kase sütlaç= 1 dilim ekmek+ 1 bardak süt+ 1 meyve’dir
  2 Lahmacun= 3 dilim ekmek+ 2 köfte kadar et ve 1 tatlı kaşığı yağ’dır.
  Günlük beslenmenizde bazı besinleri eksiltip canının istediği seçimlere yer açabilirsiniz böylece ölüşü ama sağlıklı ve sonuçta mutlu beslenirsiniz.

  Ölçülü Beslenin Sağlıklı Yaşayın.

  Yazı kaynağı : www.dilarakocak.com.tr

  4. Sınıf Fen Bilimleri Dengeli Beslenme konu anlatımı

  4. Sınıf Fen Bilimleri Dengeli Beslenme konu anlatımı

  Gün içerisinde tüketmemiz gereken birçok farklı besin kaynağı bulunmaktadır. Her besin kaynağının farklı görevi vardır ve vücudumuz için çok gereklidir. Ancak bu besin kaynaklarını fazla tüketmeliyiz ne de az tüketmeliyiz. Mutlaka dengeli şekilde Sabah, öğle ve akşamları ihtiyacımız olan besinleri almalıyız.

   Dengeli Beslenme

   Sağlıklı bir yaşam için vücudumuzun ihtiyacı olan besin kaynaklarını yeterli miktarlarda almalıyız. Yani dengeli beslenmek bizim için çok önemlidir. Peki dengeli beslenme nedir?

   Dengeli beslenme: İhtiyacımız olan değişik besin türlerinden gerektiği kadar tüketmeye dengeli beslenme denmektedir. Bu konuda her besin grubundan yeterli miktarda almalı ve bunları doğru şekilde tüketmeliyiz. Onlar içerisinde et, süt yumurta ve tahıl grubu ile beraber meyve sebze gibi daha birçok değişik yiyecek söz konusudur.

   Eğer besinleri az tüketirsek çabuk hastalanma riski ile karşı karşıya kalırız. Yani vücudumuz hastalıklardan bizi koruyamaz ve ciddi rahatsızlıklar yaşarız. Ancak aynı zamanda besinleri çok fazla tüketirsek bu defa bazı sağlık sorunları ile karşı karşıya kalırız. Dengesiz ve tek yönlü beslenme özellikle çocuklar için çok tehlikelidir. Büyüme ve gelişme konusunda ciddi sorunlar yaratır.

   Gereğinden fazla tüketim yaptığımız zaman vücudumuz kalan besinleri yağ olarak depolar. Bu da zaman içerisinde hareketsiz bir yaşam ile birleştiğinde, aşırı kilo almaya sebep olabilmektedir. Eğer bunu yaşar isek o zaman obezite hastalığı ile karşı karşıya kalabiliriz. Bu da birçok hastalık ile mücadele etmek zorunda kalacağımızı gösterir.

   Besin İsrafını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

   Hem besin israfını önlemek hem de dengeli şekilde tüketim için yapılması gereken bazı hususlar mevcuttur. Şimdi bunların neler olduğuna gelin beraber bakalım.

   - Alışveriş yapmadan önce alacağımız besinler konusunda bir liste hazırlamalıyız. Aynı zamanda bu listenin dışına çıkmamalıyız.

   - Mutlaka tüketebileceğimiz kadar yemek pişirmeliyiz.

   - Artan yemekleri uygun koşullar altında saklamalı ve daha sonra yeniden ısıtarak tüketmeliyiz.

   - Tabağımıza mutlaka yiyebileceğimiz kadar yemek almalıyız.

   - Eğer fazla yemek pişirir isek buna israf etmeden, komşularımız ile paylaşmalıyız. Ayrıca mesela sokakta kalmış evsiz insanlara bu konuda yardım edebiliriz. Onlara artan yemekleri verebiliriz.

   - Evlerimizde artan ekmek ve diğer yemekleri sokak hayvanlarına verebilir ve onları besleyerek yardımcı olabiliriz.

   Gördüğümüz gibi yukarıdaki maddeleri inceleyerek eğer uygularsak, o zaman besin israfını önleyebiliriz. Aynı zamanda aşırı ve sağlıksız yemek tüketiminin önüne geçebiliriz.

   Besin israfı aynı zamanda aile bütçemizi korur. Gereğinden fazla yemek pişirmez isek ve besin tüketmezsek, o zaman çok fazla besin gıdası almamıza gerek olmaz. Böylece ailemizin parası cebinde kalır. Aynı zamanda sağlığımızı da bu şekilde korunmuş oluruz.

   Dengeli beslenmek için farklı mevsimlerde yetiştirilen sebze ve meyveleri tüketmeye özen göstermeliyiz. Özellikle yaz, kış ve ilkbahar ile sonbahar mevsimine özel organik gıdalar tüketmeye dikkat etmeliyiz. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için marketlerden aldığımız yiyeceklerin GDO’lu olmadığına da özen göstermeliyiz. Çünkü bu ürünler bizim sağlığımız için çok tehlikelidir.

   Yukarıda saydıklarımızı mutlaka okumalı ve daha sonra defterinize yazmalısınız. Nasıl dengeli beslenmemiz gerektiğini öğrenmeli ve bunu mutlaka uygulamalısınız. Aynı zamanda dengeli beslenmeye ailenize ve arkadaşlarınıza da anlatmalısınız. Sağlıklı şekilde büyüyüp gelişmek ve hastalıklara yakalanmamak için dengeli beslenmek çok büyük bir öneme sahiptir.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap