Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  saçı göründü diye öldürülen kadın

  1 ziyaretçi

  saçı göründü diye öldürülen kadın bilgi90'dan bulabilirsiniz

  İnsanlık, saçı göründü diye polisin öldürdüğü kadına ağlıyor - KAZETE - Bağımsız Kadın Gazetesi

  İnsanlık, saçı göründü diye polisin öldürdüğü kadına ağlıyor - KAZETE - Bağımsız Kadın Gazetesi

  İran’da, 'örtünme kurallarına uymadığı' gerekçesiyle ahlak polisi tarafından gözaltına alınan kadının işkence altında ölümü ülkenin çeşitli kentlerinde 'diktatöre ölüm' sloganlarıyla protesto edildi. Tahran yönetimi sosyal medyada ortaya atılan işkence sonucu ölümle ilgili iddiaları yalanlayarak, kadının kalp krizi geçirdiğini öne sürdü.

  İran'da örtünme kurallarına uymadığı öne sürülen 22 yaşındaki #MahsaAmini ahlak polisi tarafından gözaltına alındı. Ancak gözaltında fenalaştığı belirtilen Amini, kaldırıldığı hastanede komaya girdikten sonra yaşamını yitirdi. 

  Sosyal medyada 'Amini'nin işkencede öldüğü' iddialarının ortaya atılmasının ardından İran halkında büyük tepki oluştu. Polis bir açıklama yayınlayarak Amini'ye fiziksel müdahalede bulunulmadığını genç kadının kalp krizi nedeniyle öldüğünü öne sürdü. 

  Protestoların sürmesi sonrası devlet televizyonunda karakolda Amini'ye ait olduğu öne sürülen görüntüler yayınlandı. Görüntülerde Amini olduğu belirtilen kadının, konuşmak üzere yerinden kalktıktan sonra düştüğü görülüyor. 

  Ancak karakola ait görüntülerde görülen kadının kimliği bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı. Genç kadının akrabaları ise #MahsaAmini 'in herhangi bir kalp rahatsızlığı bulunmadığını söyledi. Tahran'da Amini'nin yaşamını yitirdiği hastane etrafından toplanan göstericiler 'diktatöre ölüm' diye slogan atarken, yoldan geçen araçlar da korna çalarak protestoculara destek verdi. 

  Ülkenin önde gelen sanatçı ve sporcuları da sosyal medya hesaplarından olayı kınarken, İranlı yetkilileri harekete geçmelerini istedi. Bazı sanatçılar, ABD'de polis şiddetinde yaşamını yitirenlere gösterilen resmi tepkinin burada gösterilmediğinden şikayet etti.    

  Uluslararası Af Örgütü, gözaltında kötü muamele ve işkence iddialarının araştırılması gerektiğini belirtirken, "Sorumlu bütün yetkililer adaletle yüzleşmeli" dedi.

  ( AFP/EuroNews)

  Yazı kaynağı : www.kazete.com.tr

  İran'da Polis Tarafından Saçı Gözüktü Diye Öldürülen Genç Kadının Cenazesinde Ortalık Karıştı!

  İran'da Polis Tarafından Saçı Gözüktü Diye Öldürülen Genç Kadının Cenazesinde Ortalık Karıştı!

  İran'da ahlak polisi tarafından gözaltında gördüğü işkencenin ardından hastanede vefat eden 22 yaşındaki Mahsa Amini defnedilirken, polis cenazeye katılanlara saldırdı.

  İran'da başörtüsünü tam takmadığı gerekçesiyle polis tarafından dövülen Mehsa Emini (Mahsa Amini), hayatını kaybetti. Emini'nin cenazesine katılan yüzlerce kadın ise İran polisini protesto etmek amacıyla zorunlu olan başörtülerini çıkardı.

  İran'da geçtiğimiz gün korkunç bir olay meydana geldi. İran'da ahlak polisleri başörtüsünü düzgün takmadı iddiasıyla 22 yaşındaki Mehsa Emini'yi acımasızca dövdü. Şeriat polisleri tarafından vahşice darp edilen genç kadın komaya girdi.

  fcuvqdfxeaipcnz-YI8G

  YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ

  Hastaneye kaldırılan Mehsa Emini derhal yoğun bakıma alındı. Acı haber ise ilerleyen saatlerde geldi. Başörtüsünü düzgün takmadığı iddiasıyla dövülen kadın 22 yaşında hayatını kaybetti.

  CENAZEDE PROTESTO ETTİLER

  Mehsa'nın ölümü, ülke ve dünya genelinde büyük yankı uyandırdı. Mehsa'nın memleketi olan Saghez'daki cenazeye katılan yüzlerce kadın, takmakta zorunlu oldukları başörtülerini çıkararak yaşananları protesto etti.

  Yazı kaynağı : www.haber46.com.tr

  Sokakta döve döve kadın öldürmek ve Cübbeli fiyasko...

  Sokakta döve döve kadın öldürmek ve Cübbeli fiyasko...

  İran'da "örtünme kurallarına uymadığı" için ahlak polisi kadınlar tarafından sokak ortasında tartaklanan ve yere düştüğünde erkek polisler tarafından tekmelenen ve gözaltına alınan 22 yaşındaki Mahsa Amini adlı genç kadın, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Yetkililer "kalp krizinden öldü" derken, yakınları, Amini'nin herhangi bir kalp sorunu bulunmadığını bildirdi. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ülkede büyük protesto gösterileri başladıktan sonra, olayın soruşturulmasını emretti.

  Dövülerek öldürülen Amini adlı genç kadının da başı örtülüydü ama saçı görünüyordu! Onu tartaklayan kadın polisler ise kara çarşaflıydı... "Sen niçin bizim gibi kara çarşaf giymiyorsun da saçını sergiliyorsun" diye genç bir kadının ölümüne sebep oldular...

  Görüntüleri izlerken, Amini'yi itip kakan kadın polislerin, beden dillerine göre mollaların koyduğu örtünme kurallarını uygulamaktan ziyade, sanki güzel bir kadından kendi çirkinliklerinin intikamını alır gibi bir halleri olduğunu düşündüm...

  Genç bir kadının kahkülleri görünüyor diye sokak ortasında dövülmesi, din kullanılarak toplumun baskı altına alınmasının sonucudur. Bu politika, kadınların giyimine karışma yetkisi verilen sokaktaki uygulayıcının aşağılık kompleksi ile birleşince işte bu tür olaylara sebep oluyor...

  ***

  Cahil veya şartlandırılmış insanlar yobazlaştırılabilir ama bir ülkenin polisine, kadınların giyimlerini denetleme yetkisi verenler,  yobazlıktan değil siyasi emelleri gereği bu yola başvuruyor...

  Türkiye'de de benzer zihniyet sahipleri artık alenen gerçek fikirlerini zikretmeye başladı. Dini kullanarak, Anayasal rejimi değiştirmeye çalışıyorlar...

  Meselâ kamuoyunda "Cübbeli Ahmet" olarak bilinen Mahmut Ünlü, "Önümüzdeki günler çok hayır göstermiyor. İlerisi hayırdır ama çok vatan haini var. Çok din-devlet düşmanı var. Onun için bir temizlik de icap edebilir" dedi.

  Kendileri gibi olmayan insanları, vatan haini, din ve devlet düşmanı saya ve bunların temizlenmesi gerektiğini açık açık söylerken, "halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten hakkımda soruşturma açılır" diye bir korkusu kalmamış... Yargının kontrol altına alındığını biliyor çünkü... Böylece, halka bir korku salmaya çalışıyor...

  Her ülkede vatan haini çıkabilir. Yalnız bir kişiye veya herhangi bir topluluğa "vatan haini" diye damga vurmak kimsenin yetkisinde değildir... Böyle bir yetki, hukuk devletinde ancak bağımsız mahkemelerde vardır.

  ***

  Dünyada uygulanmakta olan sağlık ve gıda terörü, "Nakit bulundurun, bir yıllık temel ihtiyacınız kilerinizde bulunsun" denilecek kadar ileri gitmiş olabilir ama bu fırsattan istifade ederek, kin ve nefret saçmak, Türkiye için nasıl bir yönetim tasarlandığını da gösteriyor.

  "Yeniden bir İstiklal Savaşı gibi bir Kuvayı Milliye hareketlenmesi gibi yeniden bir vatan müdafaası gibi durumlar icap edebilir yani" dedikten sonra bir vaize düşen, şartlar ne olursa olsun, toplumu birlik ve beraberliğe davet etmek değil midir?

  ***

  Dünyada bir gıda krizi başlamıştır, öyle ki Avrupa Birliği Komisyonu, acil durumlarda iç sınırların kapatılmasını önleme ve şirketlerin üretimlerini belirleme gibi çeşitli yetkiler istedi.

  Buna göre, önemli gıda ürünlerinde stratejik rezervler oluşturulacak. Bu rezervler, "hedefli bir şekilde" dağıtılacak!' 

  Yani gıda krizi öngörülüyor ve Avrupa Birliği, bunun için hazırlık yapıyor... Elbette Türkiye de hazırlık yapmalı ama böyle bir zamanda "temizlik icap edebilir" demenin kime ne faydası var? Toplumu kutuplaştırmak kimin işine yarar?

  Sahi, İran'da ahlak polisinin genç bir kadını döverek öldürmesi konusunda, Cübbeli Ahmet neden bir açıklama yapmıyor?

  Yazı kaynağı : www.yenicaggazetesi.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap