Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  süt mısır kaç dakikada haşlanır

  1 ziyaretçi

  süt mısır kaç dakikada haşlanır bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Haşlama Süt Mısır

  Düdüklüde Mısır Haşlama ve Püf Noktaları

  Merhabalar Sevgili Dostlar,

  Bu hafta semt pazarına çıktığımda tam mevsimiyken mısır almaya karar verdim. Benim düdüklü tencere ile nasıl mesafeli bir ilişkim olduğunu eski okuyucularım bilir :) Düdüklü ocağa konduğu zaman ister istemez gerilip mutfaktan kaçasım gelir :)

  Aslına bakarsanız abarttığımın farkındayım, belkide annemin düdüklü korkusu bana geçmiştir. Neyse artık yeni nesil 2-3 kademeli klipsli düdüklüler var. Benimki de onlardan biri ve daha emniyetli oldukları için ara ara kullanmaya çalışıyorum.

  Bildiğiniz gibi normal tencerede yapılan mısır, süt mısırı bile olsa pişirmek saatler alıyor. Düdüklü tencerede ise mısır pişirmek en fazla 25 dakika.

  Şimdi süt mısırı nasıl seçilir önce onu bir anlatayım. Pazara gittiğinizde yaprakları kapalı mısır almayın, seçerken 1-2 yaprağı kaldırın ve tanelerine bakın. Tanelerin sarı ve sert değil açık sarı ve orta sertlikte olması gerekiyor. Yani taneyi parmağınızla sıktığınızda kolayca patlayıp beyaz sütü gelmeli. Mısır satıcının soyduğu mısırlardan alacaksanız satıcıdan 3-4 mısır yaprağı isteyin. Mısır haşlanırken içine atılan yaprak daha aromalı olmasını sağlayacaktır.

  Mısır pişirirken mısırın sertleşmemesi için içine tuz eklenmez. Ben kayınvalidemin tavsiyesiyle içine 1 yemek kaşığı toz şeker ekledim ve lezzetine bayıldım, bardakta satılan hazır mısırlar kadar lezzetli oldu.

  Şimdi gelelim düdüklü tencere kullanırken dikkat etmeniz gereken püf noktalara…

  Sevgiler…

  Düdüklüde Mısır Haşlama ve Püf Noktaları Tarifi İçin Malzemeler

  Düdüklüde Mısır Haşlama ve Püf Noktaları Tarifi Nasıl Yapılır?

  Yazı kaynağı : mutfaksirlari.com

  Mısır Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer? Normal Tencerede Kaç Saatte Kaynar?

  Mısır Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer? Normal Tencerede Kaç Saatte Kaynar?

   Mısır hem düdüklüde hem de normal tencerede pişirilebilir. Ancak süre konusunda değişkenlik gösterir. Çünkü düdüklü tencere ile beraber normal tencerede özellikleri farklılık yarattığı için, değişik süreler içerisinde pişirme derecesine sahiptir.

   Mısır Düdüklüde Kaç Dakikada Pişer?

   Genel olarak mısır düdüklüde pişirildiği zaman ortalama 25 dakika içerisinde pişmektedir. Tabii bu durum aynı zamanda düdüklü tencerenin özelliklerine ve kademesine bağlı olarak da farklılık gösterebilir. Genel olarak ise 20 dakika ile 30 dakika arasında haşlandığını söylemek mümkün. Özellikle günümüzde 2 veya 3 kademeli klipsli düdüklü tencereler bulunuyor. Bu düdüklü tencerelerde mısır çok daha kolay, lezzetli ve daha hızlı bir şekilde pişmektedir. Fakat genel olarak bu sürelere sadık kalmak suretiyle süt mısır pişirmek mümkün.

   Mısır Normal Tencerede Kaç Saatte Kaynar?

   Günümüzde mısır artık genel olarak düdüklü tencerede pişmektedir. Zira sağladığı özellikler ile beraber en fazla 30 dakika içerisinde mısır haşlanır ve pişer. Fakat yine de normal tencere içerisinde pişirmek isteniyorsa o zaman birkaç saati göze almak gerekir. Çünkü bir mısır normal bir tencere içerisinde yaklaşık 3 veya 4 saat içerisinde pişer. Bu durum aynı zamanda mısırın cinsi ve sayısına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Yine de normal tencere içerisinde en fazla 4 saat içerisinde süt mısır haşlanır.

   Süt Mısır Nasıl Seçilir?

   Vazgeçilmez lezzetler arasında yer alan süt mısır özellikle düdüklü tencerede pişirmek suretiyle harika bir sunum sağlar. Tabii sağlıklı ve lezzetli bir mısır keyfi edebilmek için mutlaka doğru seçim yapmak gerekmektedir.

   Özellikle kapalı mısır mutlaka alınmamalıdır. Eğer dış kısmı var ise açmak suretiyle içine bakmak gerekir. Taneleri açık sarı ve aynı zamanda orta sertlikte olmalıdır. Bu doğrultuda mısırı sıkmak suretiyle yumuşak ve hassas olması doğru seçimdir.

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Düdüklüde mısır nasıl pişirilir?

  Düdüklüde mısır nasıl pişirilir?

  Süt mısırlarınızın kalitesini anlamak için, mısır tanelerine parmağınızla bastırın. Baskı uyguladığınız taneler parçalanıp, dağılıyorsa elinizdeki taze bir süt mısırıdır. Mısır taneleri ne kadar iri ve dolgunsa mısırınız o kadar kalitelidir. Mısır, buruşuk ve sert taneli ise kesinlikle almayın. Bu mısırlar hem yavaş pişer hem de sizi hayalinizdeki lezzete ulaştırmaz.

  Süt mısırı herhangi bir tencerede de haşlayabilirsiniz fakat bu işlem çok uzun sürecektir. Düdüklü tencerede haşlamanız işinizi kolaylaştıracaktır. Peki düdüklü tencerede süt mısır nasıl yapılır?

  Düdüklü tencerenize sığacak kadar mısırı püsküllerinden ve yapraklarından ayırın. Yapraklarını çöpe atmayın. Haşlama işleminde mısır yaprakları tencerenin içinde buhar tutma görevini üstlenecek ve mısırlarınıza farklı bir lezzet katacak.

  Mısırlarınızı tencereye sığacak şekilde bütün olarak veya bölerek düdüklü tencerenin içine yerleştirin. Tencereye mısırların üstünü 2-3 parmak geçecek kadar su ekleyin. Mısırların üzerini mısır yaprakları ile tamamen örtün. Düdüklü tencerenin kapağını kapatın. 30-60 dakika kadar pişmek üzere ocağa alın. Pişme süresi mısırın tazeliğine ve büyüklüğüne göre değişir.

  Süt mısır haşlarken suyuna tuz atmamalısınız. Haşlama esnasında suya atılan tuz, mısırın haşlanma süresini uzatacaktır. Eğer tuzlu mısır seviyorsanız mısır haşlandıktan sonra üzerine tuz ilave ederek tüketebilirsiniz.

  MISIR SEVEN BUNU DA SEVDİ: MISIR EKMEĞİ TARİFİ

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap