Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  süper lig bir sezonda en çok gol atan oyuncu

  1 ziyaretçi

  süper lig bir sezonda en çok gol atan oyuncu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Süper Lig gol kralları listesi

  Süper Lig gol kralları listesi

  Süper Lig gol kralları listesi, Süper Lig'de bir sezonda en çok gol atan futbolcuların sezonlara göre yapılmış listesidir. 1959'da başlayan ligin ilk gol kralı, on beş maçta on bir gol atan Metin Oktay iken son isim 2021-2022 sezonunda otuz sekiz maçta yirmi gol atan Kasımpaşa futbolcusu Umut Bozok'tur.

  Bugüne kadar kırk beş farklı futbolcu gol kralı unvanı almıştır. Altı kez gol kralı olan Metin Oktay en çok gol kralı olan isimken, Tanju Çolak beş kezle bu alanda ikinci futbolcudur. Ayrıca Tanju Çolak 1987-88 sezonunda attığı otuz dokuz golle Avrupa'da en çok gol atan oyuncu olup Avrupa Altın Ayakkabı Ödülü'nü kazanmıştır.[1] Bunun yanı sıra Tanju Çolak, birden fazla takımla gol kralı olan ilk isimdir.

  Kırk beş futbolcudan otuz ikisi Türk uyrukluyken sadece on üçü yabancı futbolcu gol kralı olmayı başarmıştır. İlk yabancı gol kralı 1983-84 sezonunda attığı on altı golle bu başarıya ulaşan Yugoslav uyruklu Tarik Hodžić'dir. Diğer yabancı gol kralları ise Şota Arveladze, Alex, Milan Baroš, Ariza Makukula, Aatif Chahechouhe, Fernandao, Mario Gómez, Vágner Love, Bafetimbi Gomis, Mbaye Diagne, Alexander Sørloth ve Aaron Salem Boupendza'dır. Bu isimlerden Alex ise iki kez gol kralı olan tek yabancı futbolcudur.

  Toplamda 19 farklı takım, gol kralı çıkarmayı başarmıştır. Bu alanda en başarılı takım on yedi kez gol kralı çıkartan Galatasaray'dır. Galatasaray'ı, on beş gol kralıyla Fenerbahçe izlemektedir.[2]

  Süper Lig tarihinde üç sezonda gol krallığı iki futbolcu tarafından paylaşılmıştır. 1975-76 sezonunda on yedi gol atan Cemil Turan ve Ali Osman Renklibay, 1979-80 sezonunda on iki gol atan Mustafa Denizli ve Bahtiyar Yorulmaz, 2001-02 sezonunda yirmi bir gol atan İlhan Mansız ve Arif Erdem unvanı paylaşmışlardır.

  Gol kralı olduğu sezon iki farklı takım forması giyen tek isim ise Mbaye Diagne'dir. 2018-19 sezonunun ilk yarısında Kasımpaşa forması giyen ve 17 maçta 20 gol atan Diagne, devre arasında Galatasaray'a transfer olmuş ve burada da 12 maçta 10 gol atarak toplamda 30 golle gol kralı olmuştur. Ayrıca Diagne'nin attığı 30 gol, Süper Lig'de yabancı bir futbolcunun bir sezonda ulaştığı en yüksek gol sayısıdır.[3] Diagne, bu 30 golün 12'sini penaltıdan, 10'unu ayakla ve 8 golü ise kafayla atmıştır.[4]

  Gol kralları[değiştir | kaynağı değiştir]

  [5][6]

  Not: Koyu yazılan takım aynı sezon şampiyon olmuştur.

  [DN 1] Milliyet sütununda oyuncunun gol kralı olduğu yılki vatandaşlığı baz alınmıştır.

  [DN 2] Tanju Çolak bu sezonda attığı otuz dokuz golle Avrupa'da en çok gol atan oyuncu olup Avrupa Altın Ayakkabı Ödülü'nü kazanmıştır.

  [DN 3] Fevzi Zemzem (29 Maç 17 gol) o sezon Metin Oktay'la aynı sayıda gol atmasına rağmen gol krallığı paylaştırılmamış, daha az maç oynayan Metin Oktay resmi olarak gol kralı ilan edilmiştir.

  [DN 4] Diagne bu sezonun ilk yarısında Kasımpaşa, ikinci yarısında Galatasaray forması giymiştir. Kasımpaşa'da 17 maçta 20 gol atarken Galatasaray formasıyla 12 maçta 10 gol atmıştır.

  Takımlara göre performanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Birden fazla gol kralı olanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Milliyete göre performanslar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Rekorlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Süper Lig'in gol kralları

  Süper Lig'in gol kralları

  Şirket haberleri

  Finans terminali

  Anadolu images

  Enerji terminali

  Haber Akademisi

  Yeşilhat

  Ayrımcılık Hattı

  Teyit Hattı

  Kariyer AA

  Kurumsal haberler

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Süper Lig'in gol kralları

  Süper Lig'in gol kralları

  Şirket haberleri

  Finans terminali

  Anadolu images

  Enerji terminali

  Haber Akademisi

  Yeşilhat

  Ayrımcılık Hattı

  Teyit Hattı

  Kariyer AA

  Kurumsal haberler

  Yazı kaynağı : www.aa.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap