Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  süper hücre fırtınası ne kadar sürer

  1 ziyaretçi

  süper hücre fırtınası ne kadar sürer bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Süper hücre fırtınası nedir, neden olur, ne kadar sürer?

  Süper hücre fırtınası nedir, neden olur, ne kadar sürer?

  Süper hücre fırtınası nedir, neden olur, ne kadar sürer?

  Dün gece Kilis’te yaşanan süper hücre fırtınasını sırasında ceviz büyüklüğünde dolu yağdığına tanıklık edildi. Süper hücre fırtınası geçtiğimiz aylarda İstanbul ve çevre illerde de görülmüştü. Peki, süper hücre fırtınası nedir, neden olur ve ne kadar sürer?

  İklim değişikliğinin gün geçtikçe insan faktörlü sebeplerden dolayı hızlanmasıyla birlikte az görülen doğa olayları da gittikçe normal yaşamımızın bir parçası haline gelmeye başladı. Ender görülen Süper Hücre Fırtınası da geçtiğimiz akşam Kilis’te görüldü. Peki geçtiğimiz aylarda İstanbul ve çevre illerde de görülen süper hücre fırtınası nedir, neden olur, ne kadar sürer?

  Süper hücre fırtınası nedir, neden olur?

  Süper hücre atmosferin yukarı seviyelerindeki açısal rüzgâr yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgârların fazla olduğu bölgelerde ortaya olan kuvvetli bir oraj biçimidir. Orajın dört alt sınıfından (süper hücre, bora hattı, çoklu hücre ve tek hücre) biri olan süper hücre, bunlar arasında yaygınlığı en az olanıdır.

  Süper hücre "Az Yağışlı", "Klasik", "Bol Yağışlı" olmak üzere üç çeşittir.

  Süper hücre fırtınası nedir?Süper hücre fırtınası nedir?

  • Az Yağışlı Süper Hücre

  Az-yağışlı süper hücre genellikle nem oranının düşük olduğu yaz sezonunda oluşur. Az yağışlı süper hücreler yaptıkları dolu yağışları ile ünlüdürler, kimi zaman hiç yağmur bırakmadan golf topu büyüklüğünde dolu yağdırdıkları bilinmektedir.

  Az yağışlı süper hücrelerde görülen hortumlar, bol yağışlı veya klasik süper hücrelere kıyasen daha zayıf yapıdadır. Zira hava daha düşük nem oranına sahip olduğu için yağışla beraber buharlaşmadan kaynaklanan ısı kaybı aşağı yönlü hava akımlarının gelişmesine elverişlidir. Bu bakımdan hortumlar ayrıca daha kısa ömürlü olur. Nem oranı düşük olduğu için konveksiyon ile yükselen hava parseli daha yüksek seviyede yoğunlaşacağı için bulut tabanı oldukça yüksektir.

  • Klasik Süper Hücre

  Az yağışlı ve bol yağışlı süper hücreler genellikle farklı tip gökgürültülü fırtınaların hibritleşmiş biçimdir, klasik süper hücre ise süper hücrenin saf bir formu olarak kabul edilir.[2] En klasik örneği saat yönünün tersine rüzgarlara sahip olan ve radarda virgül görünümlü Hook Echo adı verilen fırtınabiçimidir. Virgülün kıvrıldığı yerde genellikle bir hortum bulutu bulunur. En şiddetli hortumlar bu fırtınaların altında oluşur.

  Havanın nem oranına bağlı olarak çok farklı boyutlarda dolu yapabilmektedir.

  • Bol Yağışlı Süper Hücre

  Barbunya görünümüne sahip bol yağışlı süper hücre ise hava kütlesinin taşıdığı su miktarı olduğu koşullarda meydana gelir. Çok yoğun yağışlara sebep oldukları için görüş mesafesi oldukça düşer, bu yüzden bu fırtınaların hortumları çoğunlukla fark edilemediği için hortumlara bağlı ölümler en çok bu tip fırtınalarda görülür.

  İstanbul’da da yaşanmıştı

  Süper hücre 17 Ağustos 2019'da İstanbul'da etkili oldu. Etkili olan sağanak yağışla birlikte Bakırköy sahil yolu oluşan su birikintileri nedeniyle tamamen trafiğe kapandı. Sahil yolunda çok sayıda araç mahsur kalırken, Kapalıçarşı'yı su bastı. Vapur seferleri iptal edildi.

  Meteoroloji ve AFAD'dan uyarı

  Olası meteorolojik fırtınaların duyurularını MeteorojiGenel Müdürüğü'nün internet sayfasından ve ya AFAD'ın duyuru ekranlarından takip edebilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.birgun.net

  Süper hücre nedir? Süper hücre fırtınası neden olur?

  Süper hücre nedir? Süper hücre fırtınası neden olur?

  'Süper Hücre Fırtınası' Kilis'te etkili oldu. Kilis’te akşam saatlerinde gök gürültüsü eşliğinde şiddetli yağış başladı. Çakan şimşeklerin geceyi aydınlattığı şehirde sağanak yağış zaman zaman ise doluya dönüştü. Yollar dolu yağışı nedeniyle beyaza dönerken, araçlar seyir etmekte zorlandı. Şiddetli yağış nedeniyle bazı yolları su basarken, çok sayıda araç yolda kaldı.

  SÜPER HÜCRE NEDİR?

  Yarı düzenli yukarı-aşağı rüzgar akışlarından meydana gelen çok şiddetli hava (tornadolar, yüksek rüzgarlar, iri dolu) koşulları yaratan büyük ve uzun yaşamlı (birkaç saatten fazla) hücre.

  SÜPER HÜCRE FIRTINASI NEDEN OLUR?

  Süper hücre, atmosferin yukarı seviyelerindeki açısal rüzgâr yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgârların fazla olduğu bölgelerde ortaya olan kuvvetli bir oraj biçimidir. Süper hücre "Az Yağışlı"  "Klasik", "Bol Yağışlı"  olmak üzere üç çeşittir. Süper hücreler, uygun ortam koşulları oluşturğunda dünyanın her yerinde oluşabilirler. Ama genellikle Amerika'nın geniş düzlüklerinde, batısı olan hortum bölgelerinde, Arjantin, Urugay ve Brezilya'nın bazı bölgelerinde sık oluşurlar. Avrupa, İngiltere ve Çin de oluştukları da kayıtlara geçmiştir

  Orajın dört alt sınıfından (süper hücre, bora hattı, çoklu hücre ve tek hücre) biri olan süper hücre, bunlar arasında yaygınlığı en az olanıdır. 

  İSTANBUL'DA DA OLMUŞTU

  17 Ağustos 2019'da süper hücre İstanbul'da etkili oldu. Etkili olan sağanak yağışla birlikte Bakırköy sahil yolu oluşan su birikintileri nedeniyle tamamen trafiğe kapandı. Sahil yolunda çok sayıda araç mahsur kalırken, Kapalıçarşı'yı su bastı. Vapur seferleri iptal edildi.


  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Süper hücre nedir, nasıl oluşur? Gaziantep ve Kilis'te korkutan görüntüler! Oraj ve süper hücre fırtınası neden olur, nasıl gerçekleşir?

  Süper hücre nedir, nasıl oluşur? Gaziantep ve Kilis'te korkutan görüntüler! Oraj ve süper hücre fırtınası neden olur, nasıl gerçekleşir?

  SÜPER HÜCRE NEDİR?

  Süper hücre atmosferin yukarı seviyelerindeki açısal rüzgâr yön değişiminin fazla olduğu aşırı termodinamik kararsızlığa bağlı olarak dikey rüzgârların fazla olduğu bölgelerde ortaya olan kuvvetli bir oraj biçimidir.

  Orajın dört alt sınıfından (süper hücre, bora hattı, çoklu hücre ve tek hücre) biri olan süper hücre, bunlar arasında yaygınlığı en az olanıdır.

  Süper hücre "Az Yağışlı" (Low-precipitation: LP), "Klasik" (Classic), "Bol Yağışlı" (High-precipitation: HP) olmak üzere üç çeşittir.

  Yazı kaynağı : www.sabah.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap