Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  süleymancılar hangi partiyi destekliyor

  1 ziyaretçi

  süleymancılar hangi partiyi destekliyor bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Süleymancılar hangi siyasetçileri destekledi?

  Süleymancılar hangi siyasetçileri destekledi?

  Süleymancılar tarikatında yıllarca hocalık yapan Zekayi Işın “24 Haziran seçimlerinde, talebelere, bütün dava adamlarına ‘İYİ Parti’ye oy vereceksiniz’ emri verildi” dedi. Işın, Süleymancıların yerel seçimlerde de İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nu desteklediklerini anlattı. Işın ayrıca, Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in Süleymancıların dernekleriyle ilgili kendisine ‘Almanya için yararlı’ dediğini aktardı.

  GAMZE ÇINLAR / VERYANSIN TV 

  Süleymancıların içinde 40 yıl geçirdikten sonra tarikatla bağını koparan ve yaşadıklarını “Süleymancılık-Cemaate Adanmış 40 yıllık Hüsran” isimli kitabında anlatan Zekayi Işın’la sohbetimize devam ediyoruz.

  Zekayi Işın’ın 11 yaşında Süleymancıların yatılı Kuran kursuna girdikten sonra zamanla nasıl bir teslimiyete sürüklendiğine söyleşimizin ilk bölümünde tanık olduk. Süleymancıların yaşam tarzını, kurallarını, Almanya’da vergi kaçakçılığından dolayı yapılan baskınları, cemaat içinde verilen emirleri sorgulamanın ve hocaya karşı gelmenin ‘Allah’a karşı gelmek’ olarak öğretildiğini, bunu yapanların ise nasıl aforoz edildiklerini aktardık.

  Söyleşimizin ikinci bölümünde de Süleymancılar tarikatı içindeki hiyerarşiyi anlamaya çalıştık. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında tüm yurtlardaki müridlere ‘Abiden haber bekleyin ve dışarı çıkmayın’ talimatı verildiğini öğrendik.

  Devam eden söyleşimizde, Zekayi Işın’ın sorularımıza verdiği yanıtlar şöyle:

  -Süleymancıların siyasetle ilişkileri nasıl?

  Süleymancılar ‘Bizim siyasetle işimiz yok, biz dini bir cemaatiz’ derler. Seçimler yaklaşınca da talimatlar gizli gizli gelmeye başlar. Bunların bakanları var, milletvekilleri var… Kemal Kaçar birkaç dönem milletvekilliği yaptı. 2000 yılında Kemal Kaçar’ın vefatından sonra lider olan Ahmet Denizolgun da Refah Partisi’nde milletvekilliği ve Ulaştırma Bakanlığı yaptı. Bu iki lider 28 Şubat dönemde siyasetin içindeydi.

  ABİNİN ‘OY’ EMRİ

  Şöyle bir anım var; Bizleri Münih merkeze acil toplantıya çağırmışlardı. Bize ‘getirebileceğiniz kadar çok kişi getirin’ dedikleri için ben de cemaat toplayıp Münih’e götürdüm. Hatim merasimi ya da vaaz var zannederek gittik. Toplantıda bizim bölge sorumlumuz Mustafa Yılmaz, ‘Ahmet Bey abimizin selamları var. Uçakla olursa uçakla, olmazsa otobüs kiralayacaksınız, Kapıkule’ye gidip Mesut Yılmaz’a oy vereceksiniz. Bu abimizin kesin talimatıdır’ dedi.

  ‘Uygulamazsak abimiz incinir’ gibi sözler söylendi. Yanımda götürdüğüm arkadaşlarım da ‘Siz bize ‘vaaz var’dediniz, bunlar ne anlattı?’ diyerek tepki gösterdi…

  Uzun süre Münih başkanlığı yapmış, aynı zamanda defalarca beyin takımını evinde ağırlamış olan bir şirketin Münih müdürüne, AK Parti’ye açıktan oy verdiği için hanımıyla beraber teşkilat yasağı getirildi.

  Kayınpederim Mustafa İnal, 80 yaşında, son Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce Denizli’den onun evine gelip ‘Mustafa amca, yarın seçim var, Tayyip Erdoğan’a oy vermeyeceksin, bu merkezin bir talimatıdır’ dediler. Kayınpederim gidip CHP’ye oy verdi. Kayınvalidem ise Denizli’den gelenlere kızıp ‘hiç oy vermem o zaman’ demiş.

  ‘MERAL AKŞENER’ SORUSUNA YURT YASAĞI

  24 Haziran seçimlerinde, talebelere, bütün dava adamlarına ‘İYİ Parti’ye oy vereceksiniz’ emri verildi.

  Denizli’de bir hocaefendi vardı; abiyle görüşmesinde ‘Biz Meral Akşener’e oy vereceğiz ama biliyorsunuz ‘başınıza ne zaman bir kadın ‘reis’ olarak atanırsa kıyamet alemetlerindendir’ diye hadis var. Meral Akşener seçilirse başımızda bir kadın reis olmayacak mı abi?’ diye soruyor. Adama apar topar yurt yasağı veriyorlar…

  ‘İSTANBUL’DA 300 BİN OY İMAMOĞLU’NA GİTTİ’

  Geçen yıl Ocak ayında hanımla birlikte Eskişehir’de belediye başkanlarına kitap dağıtmaya gitmiştik. Eskişehir Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’la görüştük. Kitabı takdim ettiğimizde okuyacağını söyledi. ‘Süleymancılar bana geldiler, ‘Ekrem İmamoğlu’yla tanışmak istiyoruz. Ona bu seçimlerde oy vereceğiz. Bizi Ekrem İmamoğlu’yla tanıştırabilir misiniz’ diye sordular’ dedi. Başkan ‘Ne kadar oyunuz var’ diye sormuş, onlar da ‘İstanbul’da 300 bin oya sahibiz’ demişler. Sonra tanıştırmış… ‘300 bin civarında oy Süleymancılardan Ekrem İmamoğlu’na gitti’ dedi.

  ALMANYA İLE İLİŞKİLER

  -2005 yılında Alman devletini dolandırmaktan yargılandılar. Daha sonra tüm şubeleri kapatıp dernek olarak faaliyetlerini sürdürdüler… Almanya Süleymancılara nasıl bakıyor?

  Alman devletiyle ilişkileri iyi. Gitmediğim devlet dairesi kalmadı. Her gittiğim yerde övüyorlar.

  Almanya’da belki 10 şirket sayabilirim ki bunlar et, sucuk, salam üretiyorlar. İslam dinine göre yenmesi uygun olmadığı halde hepsinin üzerinde “helaldır” yazıyor. Şu an, Köln merkez olarak 70 milyon Euro değerinde bina inşa ediyorlar. Yapının büyüklüğü dikkat çektiği için basın da ilgi gösteriyor.

  Tahmini proje maliyeti 25 milyon Euro olan DİTİB Merkez Camisi’nin kaba inşaatına 9 milyon Euro harcanırken toplanan bağış miktarı ise 2 milyon 925 bin Euro oldu. Süleymancıların 70 milyon Euro değerinde bina yapacak olması gerçekten şaşırtıcı.

  ‘ALMANYA İÇİN YARARLI BİR DERNEK’

  Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer ile 2013 yılında görüştüm. O zamanlar İçişleri Bakanı değildi. Tarikattaki sorunlardan bahsettim. Birlikte yemek yedik. Bana dedi ki, ‘Bu dernekler iyi şeylerdir. Kişi evde oturacağına birlikten güç doğar. Bunların 300 tane şubesi var. Tayyip Erdoğan’ın elemanları değiller. DİTİB’in maaşları Türkiye’den geliyor. Araştırabildiğim kadarıyla VİKZ (İslam Kültür Merkezleri Birliği) Alman yasalarına uygun, Almanya için yararlı bir dernek, o yüzden bunlara ben bir şey yapamam. Varsa bir şey bu yargının işi’ dedi. Ben de ‘Birilerinin bunu yargıya bildirmesi lazım’ deyince ‘Sen fazla kafanı yorma bu meseleye’ dedi.

  ‘SAHTEKÂRLIKLA İSLAM BAĞDAŞMAZ’

  -‘Neden ayrılmak için 40 yıl beklediniz’ diye eleştiriler alıyor musunuz?

  Evet hem de çok… Bu 40 yıl değil de, 50 yıl veya 10 yıl olabilirdi. Ben onlarla öyle yetiştim ki ‘ayrıldıktan sonra nereye gideceğim’ sorusu oluştu. 11 yaşımdan yaklaşık 40 yaşıma kadar ‘emekleme’ dönemim oldu. Bana ‘Senin birinci adresin burası… Her gün işten çıktıktan sonra evine gitmeden önce mutlaka yurda uğrayacaksın, bir hizmet var mı diye soracaksın, ondan sonra evine gideceksin’ denildi hep. 20 yılımı bunlar için talebe okutacağım, namaz kıldıracağım diye koşturmakla geçirdim. Yani soruşturacak vaktim hiç olmadı. Sonra çocuklarım olduktan ve belli bir yaşa geldikten sonra artık hataları görmeye başladım. Ama esas bu vergi kaçakçılığından sonra uyandım. Vergi kaçırılan bir yerde cami olmaz. Burada namaz kılınmaz. Sahtekârlıkla İslam bağdaşmaz. Haram parayla cami kuracaksın, sonra o haram parayla gidip namaz kıldıracaksın. Bizim bir abimiz vardı; Nurettin Akman. Bir gün bir haber geldi ‘vazifeden alındı’ diye. ‘Artık yurtlara sokmayacaksınız, iletişim kurmayacaksınız’ diye talimat verdiler. ‘O gavûr’ demeye getirdiler. Dün daha abimizdi bugün neden gavûr oldu? Benim için bunları anlatmam önemli.

  ‘AKLIMI KULLANMA YETİSİNE SAHİP OLDUM’

  -Artık kendinizi daha özgür hissediyor musunuz?

  Çok rahatladım. Aklımı kullanma yetisine sahip oldum. Hocaların karnını doyura doyura bu hale geldik diyoruz eşimle. Teşkilatı zengin etme adına Almanya ve çevresinde gitmediğim yer kalmadı. Köy köy gezip teşkilat için para topladım. Beni gören insanlar yine para isteyeceğimi düşünüp yol değiştiriyorlardı. İnsanların kaçtığı bir insan haline gelmiştim.

  ‘KİTABIMI BAKANLARA, MİLLETVEKİLLERİNE GÖNDERDİM BİR DÖNÜŞ OLMADI’

  Şimdi kendi işime, aileme daha fazla vakit ayırabiliyorum. Araştırma yapıyorum. Yaptığım işler işe yarıyor. Yazdığım bu kitabı bakanlara, milletvekillerine, valiye, Eskişehir’de belediye başkanlarına, mahalle muhtarlarına gönderdim. Bütün bakanlara ulaştığının haberini aldım. Neredeyse iki sene geçti. Kimseden bir dönüş olmadı.

  DİYANET’İN TARİKATLAR RAPORU: YABANCI İSTİHBARAT ÖRGÜTLERİYLE BAĞLANTI İDDİASI CİDDİYE ALINMALI 

  Diyanet’in çok konuşulan tarikatlar raporunda Nakşibendilerin bir kolu olan Süleymancı tarikatına ilişkin şu ifadeler yer alıyor:

  “Süleymancılar da tek kişinin adı üzerinden gelişen bir grup olmalarına rağmen Süleyman Hilmi Tunahan’ın görüşleri yazıya geçmediği için bunların dini anlayışları daha geniş ve geleneksel İslam klasikleri çerçevesindedir. Ama bu yapının en önemli özelliği çoğu cemaatlerde gördüğümüz gizil yöntemlerle bağlılarının sadakatini ebedileştirmektir. Bu açıdan onlar da Nurculara benzemektedir; yani kapalı devre çalışıp, müntesipleriyle cemaatin ilişkisini şeffaf olmayan bir tarza büründürüp sadakati bu şekilde güvence altına almaktadırlar. Nurculardan farkları ise bir tek ismin yazıları üzerinden dini öğretilerini şekillendirmemeleridir…

  Süleymancılarla ilgili olarak, onların, birtakım yabancı istihbarat örgütleriyle bağlantısı olduğu iddialarının ciddiye alınması ve yeni bir FETÖ ile karşılaşmamak için gerekli incelemelerin yapılması, üzerinde durulması gereken önemli bir konudur.”

  Yazı kaynağı : www.veryansintv.com

  Süleymancılar bakın kime oy verecek!

  Süleymancılar bakın kime oy verecek!

  Güldoğan, 23 Haziran’da yenilenecek yerel seçimlerde Süleymancılar cemaatinin CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleyeceklerini ve kendisine oy vereceklerini yazdı.Asiye Güldoğan, “Süleymancılar ve Mücadeleciler de İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nu destekliyorlar. Ak Parti muhalifliğiyle bilinen Süleymancıların büyük bölümü zaten önceleri MHP’ye, sonraları İYİ Parti’ye oy veriyordu. İYİ Parti, CHP’yi desteklediği için Süleymancılar gibi katı bir cemaat de CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na oy verecekler.” ifadelerini kullandı.DESTEK ÇAĞRISINDA ESRARENGİZ İFADELER…Diğer yandan, Süleymancılar yönetimi tarafından liderleri adına cemaatin takipçilerine gönderildiği iddia edilen bir talimat ortaya çıktı.”Ekrem İmamoğlu’na oy verin” talimatının yer aldığı yazıdaki bazı ifadeler ise uzun süre tartışılacağa benziyor…

  “Muhterem Mıntıka Mümessilimiz” ifadesi ile başlayan yazıda, “Muhterem Büyüğümüz’ün sizlere/ sizlerin şahsında bütün kardeşlerimize selamları – duaları var. Yenilenecek 23 Haziran İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’na oy verilmesi arzu ediliyor. NOT: Muhterem Büyüğümüzün bu talimatı bütün personel, ihvan ve ehavatımıza sıhhatli ve açık şekilde ulaştırıldıktan sonra 21 Haziran 2019 Cuma günü 13:00’e kadar geri dönüş yapılarak malumat verilmesi rica olunur.”  denildi.”İstanbul Sekreterya” imzalı yazıda dikkat çeken ve maksadı kafaları karıştıran bir başka not da yer aldı.”Yazının alındığına dair aynı program üzerinden (dosyalar kısmından) sistemden de ‘yazı alınmıştır’ şeklinde 21.30’a kadar geri dönüşün yapılması…” ifadesi, “Süleymancılar cemaat içi iletişim için gizli bir haberleşme programı mı kullanıyor?” sorusunu gündeme getirdi.

  Yazı kaynağı : www.bursatv.com.tr

  Süleymancılar İYİ Parti için çalıştı

  Süleymancılar İYİ Parti için çalıştı

  t

  24 Haziran seçimlerinin Türkiye için öneminin farkında olan bazı cemaatler AK Parti'yi desteklediklerini açıkladı. Bunlardan biri de Süleymancılar'dı.

  Seçimlerden önce Süleymancıların lideri Kuriş, AK Parti'ye oy vereceklerini söyledi, bunu deklare eden bir bildiri de yayınladı. Ancak alttan alta FETÖ ile çalıştığı İYİ Parti'ye destek verdiği anlaşıldı.

  Avukat Turan Kıratlı adıyla yapılan açıklamada, "Yeni Türkiye'nin kaderinin çizileceği 24 Haziran 2018 seçiminde; zamanında büyük çile ve zorluklarla Kur'an hizmeti veren SÜLEYMAN HİLMİ TUNAHAN HAZRETLERİNDEN feyz almış vakıf mensupları olarak son 16 yılda din ve vicdan hürriyetinin gelişmesi noktasında verdiği büyük hizmetlerinden keza ülkemize yönelik iç ve dış terör saldırılarına, silahlı ve ekonomik darbelere karşı verdiği yiğitçe mücadeleden dolayı Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanı Sayın RECEP TAYYİP ERDOĞAN'ı desteklediğimizi kamuoyuna saygıyla arz ederiz." denildi.

  Seçimlerden sonra ortaya çıkan ses kayıtları ise Süleymancılar'ın lideri Alihan Kurşin'in FETÖ taktiği yaptığını gözler önüne serdi.

  Kurşin seçimden önce cemaatinin AK Parti'yi desteklediğini açıklasa da cemaatin alttan alta İyi Parti'ye çalıştığı ortaya çıktı. Kurşin'in bu sinsi hareketi FETÖ'cülerin takiyyesini hatırlattı.

  Süleymancılar İYİ Parti için çalıştı VİDEO

  Süleymancıların Türkiye'deki etkinlik alanları düşünüldüğünde, İyi Parti'nin 24 Haziran seçimlerinde aldığı oy oranıyla da kıyaslandığında tablo biraz daha netleşiyor.

  Rakamlar Süleymancıların "FETÖ partisi" iddiasıyla sıkça tartışılan İyi Parti'ye ciddi bir oy verildiğini gösteriyor.

  Süleymancılar İYİ Parti için çalıştı

  Özellikle Antalya, Burdur, Isparta'da Süleymancılar'ın aktif oldukları biliniyor. Bu da tabloda görüldüğü gibi İyi Parti'nin oy oranlarına yansıdı.

  Süleymancılar İYİ Parti için çalıştı

  Akşener'in Antalya'da almış olduğu oy oran Süleymancılar'ın desteğini net biçimde ortaya koyuyor.

  Süleymancılar cemaatinin 37 yaşındaki lideri Alihan Kuriş'in halen Hollanda'da bulunduğu öğrenildi. Kuriş'in Hollanda'ya ne zaman gittiği, Türkiye'den kaçıp kaçmadığı ise bilinmiyor. Cemaatini FETÖ'ye sattığı iddiasıyla tartışılan Kuriş'in 24 Haziran seçimleri öncesi kimlerle nasıl bir pazarlık masasında yer aldığı da merak ediliyor.

  Süleymancılar İYİ Parti için çalıştı

  Yazı kaynağı : www.ensonhaber.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap