Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  süleymancılar hangi partiyi destekliyor 2023

  1 ziyaretçi

  süleymancılar hangi partiyi destekliyor 2023 bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Cemaatler kime oy verecek, tarikatlar kime oy verecek?

  Cemaatler kime oy verecek, tarikatlar kime oy verecek?

  Öne alınan seçimler 14 Mayıs’ta yapılacak. Türk halkı 14 Mayıs’ta kurulacak sandıkta hem Cumhurbaşkanını hem de milletvekillerini seçecek. Seçimlerin favori ismi AK Parti ve lideri Cumhurbaşkanı Erdoğan iken, en dişli rakip olarak Millet İttifakı’nın adayı Kılıçdaroğlu görülüyor. Ata İttifakı’nın adayı Sinan Oğan’ın dışında bazı isimler de bağımsız Cumhurbaşkanı adaylıklarını açıklamış durumda.

  14 Mayıs’a sayılı günler kala siyasi partiler, adaylar çalışmalarına hız verirken, sivil toplum örgütleri, dernek ve vakıflar ile cemaatler ve tarikatlar seçim tercihlerini açıklayabiliyor. Bunlardan ilki Menzil Tarikatı oldu. Peki, tarikatlar kime oy verecek, cemaatler kime oy verecek? Yani hangi tarikat hangi cemaat hangi partiye oy verecek? Menzil, Nurcular, İsmailağa, Süleymancılar kime oy verecek? Haberimizde…

  Tüm Türkiye’nin odaklandığı 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine sayılı günler kala rengini ilk belli eden tarikat Menzilciler oldu. Peki, tarikatlar kime oy verecek, cemaatler kime oy verecek?

  Menzil tarikatı seçim kararını duyurdu. Resmi sosyal medya hesabı aracılığıyla Menzil tarikatı, Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı AK Parti lideri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a destek vereceklerini açıkladı.

  Menzil tarikatına bağlı Beşir Derneği, GENÇKON, Semerkand Vakfı ve TUMSİAD tarafından yayınlanan ortak açıklamada, Cumhur İttifakı’na destek verileceği ilan edildi.

  “CUMHUR İTTİFAKI'NI DESTEKLİYORUZ”

  Sosyal medya tarafından yapılan paylaşımda, Türkiye’nin ‘istikrara ihtiyacı olduğu’ belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "Milli meseleleri güncel politik anlaşmazlıkların üstünde tutmaya sürekli muvaffak olan ve kendi içindeki ihtilafları asla Türkiye'ye zarar verecek boyuta taşımayan aziz milletimizin feraseti, fedakârlığı ve vatanseverliği bütün dünyaya örnektir. İnanıyoruz ki, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri bu örnekliğe eklenecektir. Milletimiz afetin yaralarını sarmaya odaklanmış, dayanışma ruhunun tesis ettiği huzur ve güven ikliminde sandığa gidecek, yine dünyaya örnek bir tablo sergileyecektir.”

  basin-aciklamasi-2.jpg

  Güncel gelişmelere de yer verilen açıklamada, “Son yıllarda dünyada yaşanan koronavirüs pandemisi, Rusya - Ukrayna Savaşı ve küresel enflasyonist ekonomik koşulların ülkemizdeki olumsuz etkilerinin üzerine Türkiye tarihinin en büyük afeti eklendi. Güzide ülkemizin; afetzede kardeşlerimizin bütün ihtiyaçlarını karşılaması, kentsel dönüşüm başta olmak üzere bütün gerekli afet tedbirlerini alması, büyümesi, zenginleşmesi ve daha da güçlenmesi gerekiyor. Biz bunun için istikrara ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Net hedeflerin hızlıca ve kararlılıkla hayata geçirilebilmesi adına geçtiğimiz kritik dönemin tecrübesini önemsiyoruz. Bu vesileyle hem Cumhurbaşkanlığı hem de Milletvekili Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakı'nı destekliyoruz" denildi.

  'TEKBİR' İŞARETİ YAPTIRDILAR

  Ailelerini depremde kaybeden çocukların teslim edildiği iddiaları ile gündeme gelen Menzil tarikatının sosyal medya hesaplarından depremzede çocukların tekbir işareti yaptığı fotoğraflar yayınlanmıştı. Fotoğraflar kimi çevrelerce eleştirilirken, kayıp çocukların Menzil tarikatının elinde olduğuna yönelik iddiaları Meclis gündemine taşıyan partiler oldu.

  MENZİL CEMAATİ

  Nakşibendi'ye bağlı olan Menzil Cemaati, Türkiye'deki cemaatler arasında en fazla mensubu olanlardan biri olarak ön plana çıkar. Muhammed Raşit Erol tarafından kurulmuştur. Abdulbaki Elhüseyni, günümüzde cemaatin önderidir. Adıyaman ilçelerinden Kahta ilçesinde olup cemaat Ankara ve İstanbul'da da varlığını sürdürmektedir. Türk siyasetçilerden ve Türkiye Cumhuriyeti eski devlet bakanlarından da Menzil Cemaati'ne mensup kişiler bulunmaktadır. Menzil mensuplarının kurduğu Semerkand vakfı, turizm şirketleri, medya organları, vakıflar ve eğitim kurumları gibi farklı şirket ve yapılanmalar; cemaatin birincil ekonomik kaynağını sağlamaktadır. Cemaatin merkezi Adıyaman ili olarak bilinir. Menzil ismini de ortaya çıktığı Adıyaman'ın Kahta ilçesindeki Menzil köyünden gelmektedir.

  menzil-2.jpg

  HÜR DAVA PARTİSİ’NDEN DESTEK

  Batman merkezli Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) 14 Mayıs’ta yapılması planlanan genel seçimlerde Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğini duyurdu. Kürt İslamcı kimliği ile bilinen parti, programının yanı sıra temsilcilerinin terör örgütü Hizbullah’a ilişkin sözlerinden Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e dair görüşlerine kadarki birçok yönüyle tartışılmaya devam ediyor.

  SÜLEYMANLILAR KİME OY VERECEK?

  Sosyal medyada Süleymancıların Millet İttifakı’nın adayı Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldığı ileri sürüldü. İddianın kaynağı bilinmezken, insanlar internette Süleymancılar Kılıçdaroğlu’na mı oy verecek, Süleymancılar lideri kim sorularının cevabını arıyor.
  Bu konuda net bir açıklama şimdilik bulunmuyor. İnternet üzerinden sosyal medya platformlarında elden ele paylaşılan bu iddianın nereden çıktığı ve doğru olup olmadığı konusunun ilerleyen günlerde netlik kazanması tahmin ediliyor.

  suleyman-hilmi-tunahan.jpg

  SÜLEYMANCILAR KİM, SÜLEYMANCILAR LİDERİ KİM?

  Süleymancılar ya da kendi söylemleriyle Süleymanlılar, Türkiye merkezli Nakşi eğilimli bir cemaattir. Cemaat, ismini "üstad" olarak tanımladıkları Süleyman Hilmi Tunahan'dan alır. 1990'ların başında Türkiye'de tahmini iki milyon civarı üyesi vardı. Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya'da da şubeleri olduğu bilinmektedir.

  Süleymancıların lideri Alihan Kuriş olarak bilinmektedir. 21 Kasım 1979 İstanbul doğumlu olan Alihan Kuriş iş insanı, mimar ve din adamıdır. Kuriş, Süleymancıların şu anki lideridir. Alihan Kuriş'in annesi Gülderen Kuriş, dayısı Arif Ahmet Denizolgun, annesinin eniştesi Kemal Kacar, annesinin dedesi de Süleyman Hilmi Tunahan'dır. Kuriş, 8 Eylül 2016'da Arif Ahmet Denizolgun'un ölümünden sonra Süleymancıların lideri olmuştur.

  Süleymancılar lideri Alihan Kuriş’in adı daha önce de İyi Parti’den milletvekili adayı olabileceği haberleri ile gündeme gelmiş ancak bu iddia gerçek dışı çıkmıştı.

  Süleymancıların 14 Mayıs seçimlerinde muhalefetin yani Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı aldığı, milletvekili seçimlerinde ise İyi Parti'ye oy vermeyi kararlaştırdığı iddialarıyla ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

  oy-veer.jpg

  2018'DE DE BENZERİ İDDİALAR ORTAYA ATILMIŞTI

  Bu arada, Süleymancılar Cemaati ile ilgili 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde de basında "AK Parti ve MHP'nin adayları karşısında en güçlü aday kim ise onu destekleme kararı aldığı" haberleri çıkmış ancak bu konu ne yalanlanmış ne de doğrulanmıştı.

  CAFERİLER KİME OY VERECEK?

  Zeynebiye Camii ve Kültür Merkezi’nde 10 Mart Cuma günü binlerce kişiye seslenen Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, gündeme ilişkin konulara açıklık getirdi. Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz, geçtiğimiz Cuma verdiği Hutbesinde seçim gündemiyle ilgili bilgiler aktardı.
  Özgündüz tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız bu saatlerde seçim kararını açıklayacak. Artık bu kararla birlikte seçim atmosferine giriyoruz. Muhalefetin bir sloganı var, “Birleşe birleşe kazanacağız.” Ben bu sloganı muhalefet için değil, milletimiz için uygun görüyorum. Ben kimin o koltuğa oturup, oturmamasıyla da ilgilenmiyorum. Düşmanın karşısında her zaman dik duracağız. Birleşe birleşe bunu yapmalıyız. İki Cumhurbaşkanı adayımızın üzerinde hiçbir şekilde birbirimizi kırmamız gerekmiyor. Bunu sadece cemaat fertleri olarak değil, bu yurdun evlatlarının tamamını kastediyorum. Herkes sevdiği partinin tebliğini yapabilir. Bunda hiçbir sorun yok” ifadelerine yer verildi.

  caferiler-1.jpg

  Cumhur İttifakı’nın Adayı mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Millet İttifakı’nın adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ayrı ayrı değerlendiren Özgündüz açıklamasında, “Ben iki Cumhurbaşkanı adayımızı da seviyorum. Sen sevmeyebilirsin. İkisinin de sevdiğim yönleri var. Ülkeye hizmet etmek isteyenlerden de Allah razı olsun. Tabii ki kim seçilme hakkımı teslim ederse oyumu ona vereceğim. Ülke genelinde nüfusumuzun yoğun olduğu bölgelerde kim hakkımızı verirse onu destekleriz. Kimse için ölüp öldürmem ve kimseyi de bunun üzerinden kırmam. Altı yüz vekili bizim camiadan koysalar bile yine de üstünde ölüp öldürmeye değmez. Siyaset için bir vatan evladını bile kırmamalıyız! Temiz bir seçim yapmak bu hükümetimizin en güzel başarısı olacaktır. Bizim beklentimiz budur” şeklinde konuştu.

  ÖZGÜNDÜZ: BURSA’DAKİ OLAYLAR BİZİ ÜZDÜ

  Özgündüz, “Bursa’daki olay bizi üzmüştür. Bu ülkenin evladı hainse yargı cezasını verir. Bir milleti, ulusu, kesimi top yekûn hain görmeyi doğru bulmuyoruz. Bizim için yetmiş sülalesi Türk olan da bir, Kürt olan da birdir ve Türk kadar saygı değerdir. Kürtler bizim vatandaşımız, dindaşımız, kardeşimizdir. Bir Kürt annenin gözyaşı kadar bir Türk annenin gözyaşı değerlidir. Milli birliğimiz her şeyin üzerindedir” ifadelerini kullandı.

  İSMAİLAĞA CEMAATİ KİME OY VERECEK?

  Peki İsmailağa Cemaati hangi partiye, hangi adaya oy verecek? İsmailağa Cemaati’nden bu konuda net bir açıklama gelmiş değil ancak yapının önde gelen isimlerinden olan Cübbeli Ahmet Hoca’nın açıklamalarından bir çıkarımda bulunmak mümkün.

  ismailaga-cubbeli.jpg

  İsmailağa Cemaati’nin önde gelen isimlerinden olan Cübbeli Ahmet Hoca, Berat kandiliyle ilgili sohbetinde Millet İttifakı’nda yaşanan kavgaya değinmiş ve “Millet neyi konuşuyor, altılı masa. Milletin Berat Gecesi gitti. Dış güçlerle iş tutanları kahreyle, mahveyle, perişan eyle. HDP ile birlikte olanlara, PKK-PYD-HDP ile birlikte olanlar, onlara bile bakanlık veririz diyenlere fırsat verme ya Rab” demişti.

  Cübbeli Ahmet, duasını şöyle tamamlamıştı: "Yarın gece yapaydınız ne yapacaksınız. Bunlarla uğraşan zaten ziyandadır. Biz ziyanda olmayacağız inşallah. Bu arada güzel bir dua yapalım. Ya Rab bu vatan için, dinimiz için, mescitlerimiz için, medreselerimiz, ırzlarımız, namuslarımız için kurban olduğum sana en hayırlı olanlar kimlerse onların seçilmelerini nasip eyle. Dış güçlerle irtibat kuranları, PKK ile birlikte olanları, iş tutanları kahreyle, mahveyle, perişan eyle. HDP ile birlikte olanlara, HDP’ye bakanlık vereceğiz diyenlere fırsat verme ya Rab. Vatanımızı böldürme ya Rab. Birliğimizi bütünlüğümüzü daim eyle ya Rab. Sen hile peşinde masa sandalye peşinde, köşe kapıp da ona da buna da yağlı kemik vereyim diye bu milletin maddi manevi değerlerine zarar verecek insanlara bu vatanda makam verme ya Rab."

  “HDP’YE VERİLEN PARA HARAM OLSUN”

  Cübbeli Ahmet Hoca, AYM'nin HDP ile ilgili Hazine yardımı kararına da tepki göstererek, "Askere kurşun sıkan HDP’ye verilen para haram olsun. Askerine polisine kurşun sıkana para veren devlet hükümet olur mu?” demişti.

  Haber Merkezi / www.gazeteilksayfa.com

  Yazı kaynağı : www.gazeteilksayfa.com

  Süleymancılar bakın kime oy verecek!

  Süleymancılar bakın kime oy verecek!

  Güldoğan, 23 Haziran’da yenilenecek yerel seçimlerde Süleymancılar cemaatinin CHP’nin İstanbul adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleyeceklerini ve kendisine oy vereceklerini yazdı.Asiye Güldoğan, “Süleymancılar ve Mücadeleciler de İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nu destekliyorlar. Ak Parti muhalifliğiyle bilinen Süleymancıların büyük bölümü zaten önceleri MHP’ye, sonraları İYİ Parti’ye oy veriyordu. İYİ Parti, CHP’yi desteklediği için Süleymancılar gibi katı bir cemaat de CHP adayı Ekrem İmamoğlu’na oy verecekler.” ifadelerini kullandı.DESTEK ÇAĞRISINDA ESRARENGİZ İFADELER…Diğer yandan, Süleymancılar yönetimi tarafından liderleri adına cemaatin takipçilerine gönderildiği iddia edilen bir talimat ortaya çıktı.”Ekrem İmamoğlu’na oy verin” talimatının yer aldığı yazıdaki bazı ifadeler ise uzun süre tartışılacağa benziyor…

  “Muhterem Mıntıka Mümessilimiz” ifadesi ile başlayan yazıda, “Muhterem Büyüğümüz’ün sizlere/ sizlerin şahsında bütün kardeşlerimize selamları – duaları var. Yenilenecek 23 Haziran İstanbul seçimlerinde Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu’na oy verilmesi arzu ediliyor. NOT: Muhterem Büyüğümüzün bu talimatı bütün personel, ihvan ve ehavatımıza sıhhatli ve açık şekilde ulaştırıldıktan sonra 21 Haziran 2019 Cuma günü 13:00’e kadar geri dönüş yapılarak malumat verilmesi rica olunur.”  denildi.”İstanbul Sekreterya” imzalı yazıda dikkat çeken ve maksadı kafaları karıştıran bir başka not da yer aldı.”Yazının alındığına dair aynı program üzerinden (dosyalar kısmından) sistemden de ‘yazı alınmıştır’ şeklinde 21.30’a kadar geri dönüşün yapılması…” ifadesi, “Süleymancılar cemaat içi iletişim için gizli bir haberleşme programı mı kullanıyor?” sorusunu gündeme getirdi.

  Yazı kaynağı : www.bursatv.com.tr

  Bunun adı nabza göre şerbet! Süleymancılara onay, Menzil cemaatine çirkin çifte standart

  Bunun adı nabza göre şerbet! Süleymancılara onay, Menzil cemaatine çirkin çifte standart

  Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılacak genel seçimler öncesinde partilerin ittifak görüşmeleri sürüyor. Kamuoyu araştırmacıları ve uzmanların genel kanaatine göre seçimlerin, AK Parti, MHP ve BBP bileşeninden oluşma Cumhur İttifakı ile CHP, İyi Parti, Deva Partisi, GP, SP ve DP'nin oluşturduğu altılı masa arasında geçmesi bekleniyor.

  Siyasi oluşumların yanı sıra sivil toplum kuruluşları ve dernekler, kitlelerini yönlendirmek adına siyasi tercihlerini ortaya koymaya başladı. Bu doğrultuda önceki gün Menzil cemaatinin Cumhur İttifakı'nı destekleme kararı aldığını duyurdu. Bu açıklama sonrası altılı masaya yakın muhalif medya, Menzil cemaatini yanlı ve ölçüsüz haberlerle hedefe koydu.

  Menzil Cemaati'nden Cumhur İttifakı'na destek

  TÖHMET ALTINDA BIRAKTILAR!

  'Tekke', 'Tarikat', 'Zaviye' gibi argümanları ileri sürerek tek bir yerden emir almışçasına Menzil cemaatinin hocası Abdülbaki Erol'u çirkin göstermek için aynı fotoğrafını kasıtlı biçimde kullandı. Ancak muhalif medya benzer reaksiyonu Millet İttifakı'nı destekleyeceği ifade edilen Süleymancılara karşı göstermedi.

  Muhalif T24, Menzil cemaatini töhmet altına bırakma pahasına 'tarikat', 'siyaset' ve 'ticaret' göndermelerini başlığa taşırken, Evrensel gazetesi, "Menzil tarikatından malumun ilamı: Seçimlerde Cumhur İttifakını destekleyecekler" ifadesini kullandı. 

  Menzil cemaatinin kararını açıklamasının akabinde bu kez sosyal medyada bazı muhalif sayfalar üzerinden Abdülbaki Erol Hoca'nın aynı fotoğrafı arka arkaya paylaşıldı. Muhalif basın organlarının da cemaatle ilgili haberlerde bu fotoğrafı kullanması dikkat çekti.

  Ancak muhalif medyanın Millet İttifakı'nı destekleme kararı aldığı iddia edilen Süleymancılar ve benzer yapılara yönelik iki yüzlü tavrı dikkatlerden kaçmadı.

  İCMALCİ BAŞ'I DA GÖRMEZDEN GELDİLER

  Diğer taraftan CHP'nin gün içerisinde Bağımsız Türkiye Partisi'ne ziyarette bulunmuştu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş'ı genel merkezinde ziyaret ederek 'istişare' içerisinde olunduğunun mesajını vermişti.

  2020'de hayatını kaybeden Haydar Baş'ın kurduğu BTP de dini tarafıyla öne çıkan bir yapı... Diyanet İşleri Başkanlığı'nın (DİB), 2019 yılında yayınladığı "Dini-Sosyal Teşekküller, Geleneksel Dini-Kültürel Oluşumlar ve Yeni Dini Yönelişler" başlıklı raporda, BTP'nin arka planında yine Haydar Baş'ın yer aldığı ve kendisini 'Şeyh' olarak ilan ettiği İcmalcilere dikkat çekiliyor.

  Raporda Haydar Baş'ın Şiiliğe kayan eğilimi hakkında, “Başlangıç itibariyle, Kadiri-tasavvufi çizgide bir din anlayışına sahip olduğu izlenimi veren Baş’ın, özellikle son dönemde yazdığı eserlerde, yazılı ve görsel medyaya yansıyan görüşlerinde Şii vurgulu söylemlerin ön plana çıktığının gözlemlendiği” ifadelerine yer veriliyor.

  Fakat muhalif yayın organlarının, Süleymancılar örneğinde olduğu gibi Haydar Baş'ın kendini 'Şeyh' ilan ettiği harekete yönelik bugüne kadar hiçbir olumsuz söylemde bulunmaması dikkat çekti. Menzil cemaati aleyhinde yürütülen çifte standart ise geniş kitlelerin tepkisini çekti.

  Yazı kaynağı : www.haber7.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap