Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  süleyman demirel üniversitesi nerde

  1 ziyaretçi

  süleyman demirel üniversitesi nerde bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Süleyman Demirel Üniversitesi

  Süleyman Demirel Üniversitesi

  Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ),[3] Isparta'da 1992 yılında kurulan devlet üniversitesi.

  Ispartalı 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in adını taşıyan üniversite, Isparta şehir merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta ve D 685 kara yolunun iki tarafında Doğu Yerleşkesi ile Batı Yerleşkesi olmak üzere iki yerleşkeye sahiptir.[4]

  2018 yılında idari teşkilatında değişikliğe gidilen üniversitenin ziraat, orman, teknoloji fakülteleri ile Eğirdir su ürünleri fakültesi Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesine bağlanmıştır.[5]

  Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

  Üniversiteden önce, 21 Şubat 1976 tarihinde Isparta Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi kurulmuş ve aynı yıl Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olarak YAYKUR bünyesinde bir meslek yüksekokulu açılmıştır. Isparta DMMA, 1982 yılında YÖK tarafından Akdeniz Üniversitesine bağlanarak Isparta Mühendislik Fakültesi adını almış ve bu fakülte, 1988 yılında üniversitenin bugünkü Batı Yerleşkesi'nde inşaatı tamamlanan binasına taşınmıştır.[6] Isparta kamuoyunda güncelliğini yitirmeyen üniversite istekleri 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 3837 sayılı Kanun ile hukuken somutlaşmış ve Isparta Mühendislik Fakültesi başta olmak üzere Burdur Eğitim Yüksekokulu ve Eğirdir Su Ürünleri Yüksekokulu buraya bağlanarak üniversite teşkilatlanması sağlanmıştır.[6][7]

  Akademik birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Araştırma ve Uygulama Hastanesi[değiştir | kaynağı değiştir]


  Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi, Süleyman Demirel Üniversitesi kampüsünde bulunan bir eğitim ve araştırma hastanesidir.[8]

  5 Haziran 1994 tarihinde poliklinik hizmeti, 31 Ekim 1994 tarihinde ise 30 yatak kapasiteyle klinik hizmeti vermeye başlamıştır. 2 Ocak 2001 tarihinde hizmet vermeye başlayan Süleyman Demirel Üniversitesi Doğu Kampüsü içindeki 400 yataklı yeni hastanesiyle, SDÜ Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak Isparta ve çevre halkının sağlık ihtiyaçlarına cevap vermeye devam etmiştir.

  Hastane, bugün 600 yatak kapasitesine ulaşmış olup, 34 Anabilim Dalı ile hizmet vermeye devam etmektedir.[9]

  Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]  Öğrenci toplulukları (kulüpler)[değiştir | kaynağı değiştir]

  Üniversite bünyesinde güncel olarak (2021-2022) öğrencilerin sosyalleşebileceği ve kendilerini geliştirebileceği toplam 108 adet topluluk bulunmaktadır.

  Logosu[değiştir | kaynağı değiştir]

  Logosu daire şeklinde olup Isparta şehrinin simgesi gül ve eski cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in el yazısıyla "S. Demirel" yazısından oluşmaktadır.

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Süleyman Demirel Üniversitesi

  Süleyman Demirel Üniversitesi

  Süleyman Demirel Üniversitesi

  Süleyman Demirel Üniversitesi, Isparta’daki yükseköğretimle ilgili güçlü bir alt yapının üzerine 1992 yılında kurulmuş ve geçen süreçte kurumsallaşmasını tamamlamış bir devlet üniversitesidir.

  Üniversitemiz, bugün sahip olduğu akademik birimleri, öğretim elemanı, öğrenci sayısı, fiziki kapasitesi ve bilimsel araştırmalarıyla; sosyal, kültürel ve sportif etkinlikleriyle ülkemizin yükseköğretim kurumları arasında seçkin bir yere sahiptir.

   Üniversitemizin lisans eğitimi veren 19 fakültesi, 3 yüksekokulu, 1 devlet konservatuvarı, ön lisans eğitimi veren 20 meslek yüksekokulu, lisansüstü eğitim veren 6 enstitüsü ile 47 araştırma uygulama merkezi bulunmaktadır. Üniversite binalarının büyük bir kısmı Isparta’daki merkez yerleşkededir.

   Eğitim kalitesi, uluslararası düzeyde akademik kadrosu, yerleşkede sunulan imkanları ve araştırmacılığı teşvikiyle öğrenci odaklı bir üniversite olan Süleyman Demirel üniversitesi Türkiye’nin en büyük ve en önde gelen kurumlarından birisi durumundadır.

  SDÜ, Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültelerinde üst düzeyde bilgi birikimine sahip toplum sağlığını ön planda düşünen, iyi iletişim kurabilen, araştırmacı ve etik değerleri gözeten, bilim dünyasına katkıda bulunan ve evrensel ölçekte bilgi üreten yeterli hekimler ve akademisyenler yetiştirmektedir.

  Göller Bölgesi’nin en kapsamlı Araştırma ve Uygulama Hastanesi ve Diş Hastanesi  de ,gelişmiş cihazlarla donatılmış klinik ve laboratuvarlarıyla geniş bir bölgeye sağlık hizmeti vermektedir.

  Üniversitemiz; bölgesinde sanayileşme, tarımsal gelişim ve teknolojik alanlarda bir lider pozisyonu üstlenerek birçok değişikliğe ve yeniliğe imza atmıştır. Modern eğitim imkânları ve güçlü akademik kadrosu ile göller yöresinin gelişimine sağladığı  büyük katkılarla da, şehrin ve bölgenin göz bebeğidir.

  Üniversitemizin önemli bir yanı da Erasmus ve Bologna süreçleri, üniversitelerarası yapılan işbirliği protokolleri ve disiplinlerarası gerçekleştirilen yurt dışı kaynaklı araştırma projeleri gibi birçok alanda bilimsel atılımlar gerçekleştirmesidir.

  Balkanlar, Kafkaslar, Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri’nden  başta olmak üzere bir çok ülkeden yabancı öğrenciyi konuk ederek  uluslararasılaşma yolunda da önemli adımlar atan SDÜ aynı zamanda öğrencilerine akredite olmuş uluslararası dil pasaportu veren bir üniversitedir

  Üniversitemiz, Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve ve Programı’na uygun olarak Avrupa Dil Portfolyosuna dayalı eğitim uygulamalarını hayata geçirmiştir. Bu eğitim uygulamaları bağımsız İngiliz Akreditasyon Kurumu olan British Educational Affairs (BEDAF) tarafından akredite edilmiştir. Üniversitemizde yabancı dil hazırlık eğitimini tamamlayan öğrencilerin almış oldukları Dil Pasaportları uluslararası geçerliliğe sahiptir.

  Özellikle son yıllarda kazanılan TÜBİTAK, Kalkınma Bakanlığı ve Avrupa Birliği Çerçeve Programı Projeleri, Türk üniversiteleri arasında üniversitemizin projeci yönünü de ön plana çıkarmaktadır. Öğrenci ve öğretim elemanlarıyla birlikte yenilikçi düşünebilen, ileri teknolojiyi üreten ve bunun yayılımını sağlayan proje odaklı çalışmaları ile Türk üniversiteleri arasında üst sıralarda yer alan büyük bir üniversitedir.

  Üniversitemiz, Göller Bölgesi Teknokent’i ile üniversite ile sanayinin buluştuğu, araştırma ve geliştirme geleneğine sahip akademik bilginin ekonomik değere dönüştüğü, ülkenin ekonomi ve ihracatına olumlu katkılar sağlayan bir bilim yuvası olmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda son yıllarda Teknokent oluşumunun en iyi kurumsallaştığı üniversitelerden biri olarak görülmektedir.

   Akademik Eğitim-Öğretim İmkânları

  Çift Ana Dal

  Çift ana dal programının amacı, ana dal lisans programlarını başarıyla yürüten öğrencilerin, aynı zamanda ikinci bir dalda lisans diploması almak üzere öğrenim görmelerini sağlamaktadır. Öğrencilerimiz, ilan edilen çift ana dal programına, ana dal lisans programının en erken 3. ve en geç 5. yarıyıl başında başvurabilirler.

  Yan Dal

  Yan dal programı, ana dal lisans programlarını başarıyla yürüten öğrencilerin ilgi duydukları başka bir dalda bilgilenmelerini sağlayan bir öğretim programıdır. Üniversitemizde ilan edilen yan dal programına, ana dal lisans programının en erken 3. ve en geç 6. yarıyıl başında başvurabilirler.

  Öğrenci Projeleri

   TÜBİTAK tarafından desteklenen Üniversite Öğrencileri Yurt İçi/Yurt Dışı Destekleme Programı’na son yıllarda Türkiye çapındaki tüm üniversiteler içinde kabul edilen öğrenci projeleri kapsamında üniversitemiz açık ara öndedir. Böylelikle öğrencilerimizin projecilik yanı geliştirilmekte ve hem lisans hem de lisansüstü öğrencilerimize bu projeler kanalıyla maddi destekler sağlanmaktadır. Öğrenciler öğrenerek, üreterek para kazanmanın ve akademik hayat içinde yar almanın tadını çıkarmaktadırlar.

  Erasmus ve Farabi Programları

   Eğer siz de kabına sığamayan, farklı şehirleri, ülkeleri, üniversiteleri görmek isteyen, üniversite eğitimi sürecinde aktif olmayı hedefleyen, öğrenci olmanın yaşamınıza katacağı getirilerden en iyi şekilde yaralanmak isteyen bir öğrenciyseniz üniversitemiz doğru bir tercihtir. Üniversitemizin yurt dışındaki ve yurt içindeki çok sayıda üniversiteyle yaptığı anlaşmalar sayesinde bu üniversitelerde misafir öğrenci olarak birkaç sömestr boyunca bulunabilirsiniz. Yapılan araştırmalara bağlı olarak İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Portekiz, Hollanda, Avusturya, Polonya, Finlandiya, Belçika, Estonya, Litvanya’daki ve diğer Avrupa ülkelerindeki daha birçok saygın üniversitede bir veya iki sömestr boyunca eğitim alabilirsiniz.

  Üniversite öğrencilerimizin için bir başka fırsat ise yurt içindeki üniversitelerde bir veya iki sömestr boyunca eğitim alabilecek olmalarıdır. Türkiye’deki büyük kentlerde bulunan üniversitelerde Farabi Öğrenci Değişim Programı çerçevesinde bulunabilir, öğrencilik hayatınıza artı değerler katabilirsiniz.

  Yazı kaynağı : www.nenerede.com.tr

  Süleyman Demirel Üniversitesi Nerede Haritası Merkez Isparta

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap