Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  sözleşmelilerin kadroya geçmesi resmi gazete

  1 ziyaretçi

  sözleşmelilerin kadroya geçmesi resmi gazete bilgi90'dan bulabilirsiniz

  SÖZLEŞMELİYE KADRO SON GELİŞMELER (23 OCAK 2023): Sözleşmeliye kadro ne zaman yürürlüğe girecek, Resmi Gazete'de yayınlandı mı? Meclis'ten geçti ve yasalaştı! Kimler kadroya alınacak, şartları neler?

  SÖZLEŞMELİYE KADRODA SONA GELİNDİ! Sözleşmeli personeller ne zaman kadroya geçecek? TBMM'de kabul edildi; Gözler Resmi Gazete'de

  SÖZLEŞMELİYE KADRODA SONA GELİNDİ! Sözleşmeli personeller ne zaman kadroya geçecek? TBMM'de kabul edildi; Gözler Resmi Gazete'de

  SÖZLEŞMELİYE KADRO KİMLERİ KAPSIYOR?

  CNN TÜRK Muhabiri Arda Erdoğan ise yasal düzenleme ile ilgili olarak şu bilgileri aktardı:

  424 bin kamu çalışanının faydalanması bekleniyor. 4-B kapsamında görev yapan 197 bin personel süre aranmaksızın hemen kadroya geçirilecek.

  Sayıları 227 bin olan ve üç artı bir modeline göre istihdam edilen sözleşmeli öğretmenler, sözleşmeli sağlık çalışanları ve din görevlileri de süre aranmaksızın doğrudan kadroya alınacak. Bu kapsamda olan düzenlemede kadroya geçmek isteğe bağlı olacak.

  Kadroya geçmek istemeyenleri hakları görev bitene kadar korunacak. Ayrıca 4 yıldan az çalışanlar bu süreyi doldurduklarında nakillerini yaptırabilecek. Artık gözler AK Parti’nin Meclis grubuna çevrildi. 10 maddelik taslak düzenlemeye son hale gelmesiyle yürürlüğe girmesi bekleniyor.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  S�zle�meliye kadro ne zaman yasala�acak? Resmi gazetede yay�nland� m�?

  SÖZLEŞMELİYE KADRO ÇIKTI MI? || Sözleşmeliye kadro kimleri kapsayacak? Sözleşmeliye kadro Resmi Gazete'de yayımlandı mı?

  SÖZLEŞMELİYE KADRO ÇIKTI MI: Sözleşmeli personele kadro yasalaştı mı, hangi meslekler kadroya alındı? 20 Ocak 2023 son gelişmeler!

  Sözleşmeli Personelin Kadroya Geçme Şartları

  Sözleşmeli Personelin Kadroya Geçme Şartları

  Sözleşmeli personelin kadroya geçme şartları nelerdir sorusu tarafımıza sıklıkla sorulmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yürütülen kamudaki sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi sürecinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu 4-B maddesi temel dayanak haline getirilerek, mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle sözleşmeli personel statüsü yeniden belirlendi. Mahalli idareler dahil olmak üzere sözleşmelilerin kadroya geçişinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacak, 1 yıl da aday memurluk süresi olacak. 3 yıl sözleşmeli şekilde çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçme şartlarını taşıması durumunda kadroya geçirilecektir.

  Sözleşmeli personelin kadroya geçmesi ilk olarak 04/06/2011 tarihli ve 27954 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 632 sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşlarının merkez ve taşra teşkilatı ile bunlara bağlı döner sermayeli kuruluşlarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4’üncü maddesinin (B) fıkrası ile 4924 sayılı Eleman Temininde Güçlük Çekilen Yerlerde Sözleşmeli Sağlık Personeli Çalıştırılması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun uyarınca sözleşmeli personel pozisyonlarında çalışanlar memur kadrolarına atanması ile gerçekleşmiştir.

  Tarafımıza sıklıkla sorulan; 4B sözleşmeli çalışanlara kadro verilecek mi, ne zaman verilecek? Sözleşmeliye kadro kimleri kapsıyor, 4B sözleşmeli personel kimdir, 4B maaşları 2022 ne kadar? 4A – 4B sözleşmeli personele kadro var mı? 23 Aralık sözleşmeliye kadro düzenlemesinde son haberler, son gelişmeler neler? İşte konuya ilişkin en son durum makalemizde.

  Sözleşmeli Personelin Kadroya Geçme Şartları

  Sözleşmeli personelin kadroya geçmesi için Devlet Memurlar Kanununda değişiklik yapılacaktır. Bu süreden sonra tüm sözleşmeli personel gerekli şartları taşıması durumunda kadroya geçirilecektir. Bu şartlar;

  Daha önceki kadro düzenlemesinin dışında tutulan 227 bin kişi ise, süreleri de dolmuş olacağı için doğrudan kadroya geçme hakkını kullanabilecek. Sözleşmeli personelin kadroya geçmek istemesi durumunda personelin hakları görev süreleri sona erene kadar şahsa bağlı şekilde devam edecek, sonra kadroları kendiliğinden ilga olacak. Kadroya geçen personel kurumlar arası nakil hakkına 4 yıllık sürecin ardından kavuşacak. Mahalli idarelerdeki sözleşmelilerden kadroya geçenler sadece mahalli idareler arasında yer değiştirebilecek.

  Sözleşmeli memurlara kadro verilmesine ilişkin düzenleme sözleşmeli çalışan yaklaşık 600 bin kişi tarafından merak ediliyor. Sözleşmeliye kadro düzenlemesi için detaylar açıklanmaya başlandı. 4B sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülüyor.

  Sözleşmeliye Kadro Kimleri Kapsıyor? 

  Sözleşmeli personelin kadroya geçmesi durumunda “Mahalli idareler dahil sözleşmeli personelin kadroya geçişlerinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacak. Henüz bu süreyi doldurmamış olanlar ise 3 yılın sonunda aynı hakkı elde edeceklerdir.”

  Sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden; kısmi zamanlı ve proje bazlı çalışanlar, yabancı uyruklular, askeri personel, akademik personel, KİT personeli, sanatçılar, meclis danışmanları, Sağlık Bakanlığı yöneticileri ile personelinin tamamı sözleşmeli olan kurumlarda çalışanlar kadroya geçiş kapsamı dışında kalacaktır. 4B kadrolarında yer alan ancak sözleşmeli statüde bulunan memurlar 4A kadrolarına geçmesi ile sosyal ve mali haklarında da değişiklik olacak ve artacaktır.

  Sözleşmeli personel çalıştırılması ilişkin esasların yer aldığı mevzuata göre, düzenlemeyle halihazırda görevde bulunan, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamındaki (4/C’den 4/B’ye geçenler dahil) ve bazı kurumsal sözleşmeli personel ile mahalli idarelerde görev yapan yaklaşık 197 bin sözleşmeli personel süre aranmaksızın hemen kadroya geçirilecek.

  Yazı kaynağı : kadimhukuk.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap