Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  ronesans rezidans kac kisi oldu

  1 ziyaretçi

  ronesans rezidans kac kisi oldu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Rönesans Rezidans

  Rönesans Rezidans, Antakya'ya bağlı Ekinci mahallesinde bulunan, Şubat 2023 itibarıyla harap durumda olan bir konut binasıdır. Pay sahipleri Hüseyin Yalçın Coşkun ve Mehmet Yaşar Coşkun’dan oluşan Antis Yapı Ticaret Limited Şirketi adlı yerel bir firma tarafından yapılmıştır.[1] 2023 Kahramanmaraş depremlerinde çöktü.

  Bina yaklaşık 700 kişiye ev sahipliği yapıyordu. Diğer tahminler, sakinlerin sayısını[2] olarak gösteriyor. Tasarımı 12 katlıdır ve 250 konut içermektedir.

  Bir Macar kurtarma ekibi, 12 kişiyi enkazdan kurtardı.[3] Macar İtfaiyeci Yarbay Dániel Mukics, Selma adlı bir sakini depremden sonraki 47. saatte enkazdan kurtardı.[4] 75 Türk maden işçisinden oluşan bir ekip, olay yerinde bulundukları 7 gün içinde 40 kişiyi enkazdan canlı kurtardı.[5] Çin'den gelen bir ekip de binada çalışma yapıyor.[6] Erzurum Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Şube Müdürlüğü'ne bağlı Erzurum Arama Kurtarma Timi (ERAKUT) da olay yerine gelmişti ve 9 yaşındaki bir erkek çocuğunu kurtarma çalışmalarına dahildi.[7]

  Hatayspor takımından çok sayıda oyuncunun bu binada yaşamış oldugu söyleniyor. Takım yöneticisi Volkan Demirel de eskiden bu binada oturduğunu ve iki eski komşusunun öldüğünü söyledi.[8][9] Hatayspor'da futbolcusu Christian Atsu ve teknik direktör Taner Savut'un enkaz altında olduğu, termal kameranın enkazda yaşam belirtisi belirlediği, Atsu'nun kurtarıldığı ancak Savut'un halen kayıp olduğu bildirildi.[10][11][12] ancak daha sonra Atsu'nun hala kayıp olduğu ortaya çıktı.[13][14] Atsu'nun bina çöktüğü sırada 9. katta olduğu düşünülüyor,[15] cesedi 18 Şubat'ta bulundu.[16] Hentbolcu Cemal Kütahya'nın eşi ve çocukları ile birlikte,[17] ve öğretmen Hülya Aydın'ın da enkaz altında olduğu bildirildi.[6] Kütahya ve oğullarından biri ölü olarak enkazdan çıkartıldı.[18]

  Rönesans Rezidans Binanın müteahhidi, Mehmet Yaşar Coşkun, İstanbul Havalimanı'nda tutuklandı. Orada başka projeler üzerinde çalıştığını söylediği Karadağ'a gidiyordu.[19] Gezisinin deprem ile ilgisi olmadığını ve ülkeden ayrılmasının bir kaçma çabası olmadığını söyledi.[20] Rönesans Rezidans'ın yurt dışında olduğu belirlenen ortağı Hüseyin Yalçın Coşkun için iade talepnamesi ve kırmızı bülten çıkarılması talebini Adalet Bakanlığına iletti.[21]

  Bazı sakinlerin depremden önce bina ile ilgili endişeleri olduğu ve bu endişelerin ciddiye alınmadığı iddia edildi.[22][23]

  Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  Yazı kaynağı : tr.wikipedia.org

  Rönesans Rezidans nerede? Rönesans Rezidans'ta kaç kişi öldü?

  Rönesans Rezidans nerede? Rönesans Rezidans'ta kaç kişi öldü?

  Kahramanmaraş'ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından eski binaların yanı sıra çok sayıda yeni bina da yıkıldı. Yapımında ihmalkarlığın olduğu su götürmez bir gerçek olan Rönesans Rezidans'la ilgili ayrıntılar araştırılıyor. ''Cennetten bir köşe'' notuyla satışa sunulan Rönesans Rezidans, yurttaşların gündeminde. İşte ayrıntılar...

  RÖNESANS REZİDANS NEREDE? 

  Rönesans Rezidans, Hatay'ın Antakya ilçesine bağlı Ekinci mahallesinde inşa edilmişti.

  RÖNESANS REZİDANS NE ZAMAN YAPILMIŞTI?

  Rönesans Rezidans, 2011'de yapılmıştı.

  RÖNESANS REZİDANS KAÇ KATLI?

  Yapı, 12 katlı olarak inşa edilmişti.

  RÖNESANS REZİDANS'TA KAÇ KİŞİ YAŞIYORDU?

  Rönsans Rezidans, yaklaşık 700 yurttaşa ev sahipliği yapıyordu.

  RÖNESANS REZİDANS'TA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

  Rönesans Rezidans'ın enkazı kaldırıldı fakat kesin ölüm sayısı belirlenmedi. Yapının enkazı kaldırılmasına rağmen hala birçok kişiye ulaşılamadı. 

  RÖNENSANS REZİDANS'TA HANGİ ÜNLÜLER HAYATINI KAYBETTİ?

  Hatayspor'dan çok sayıda futbolcunun burada yaşadığı söylenirken, takımın sportif direktörü Taner Savut'un ve takımın oyuncularından Christian Atsu'nun cansız bedenine ulaşıldı. Hentbolcu Cemal Kütahya'nın eşi ve çocuklarıyla birlikte enkaz altında olduğu bildirildi. Kütahya ve oğullarından biri ölü olarak enkazdan çıkartıldı. 

  RÖNESANS REZİDANS'IN MÜTEAHHİDİ KİM?

  Binanın müteahhidi, Mehmet Yaşar Coşkun, İstanbul Havalimanı'nda tutuklandı. Orada başka projeler üzerinde çalıştığını söylediği Karadağ'a gidiyordu. Gezisinin deprem ile ilgisi olmadığını ve ülkeden ayrılmasının bir kaçma çabası olmadığını söyledi.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  Rönesans Rezidans’ın 10 yıllık sakini: Temeli kaymıştı koridor çatlaktı

  Rönesans Rezidans’ın 10 yıllık sakini: Temeli kaymıştı koridor çatlaktı

  RÖNESANS Rezidans’ın eski sakinlerinden Zekiye Barutçu Yiğitbaşı’nın anlattıkları, facianın göz göre göre nasıl geldiğini özetledi. Rezidanstan 2 daire satın alarak birine 2013 yılında taşındığını söyleyen eski Hatay Belediyespor Başkanı Yiğitbaşı, şu iddialarda bulundu: “2022 yılına kadar burada oturduk. Taşınmadan kısa süre önce koridorda çatlak gördüm.

  ÇATLAK GİDEREK BÜYÜDÜ

  Her geçen gün o çatlak büyüdü, birkaç ay sonra bir parmak girecek kadar genişledi. Yöneticiye anlattım, ‘Ben korkuyorum’ dedim. Temelin kaydığını düşündüğümü söyledim. Alay edermişcesine güldü. Olayın üzerine gittim, günlerce uyardım. Bunun üzerine yöneticim bana sorunu hallettiğini söyledi. Nasıl çözdüğünü sorduğumda, ‘Mühendisler geldi, yapı denetimi yaptılar’ dedi. Teknik bazı şeyler söyledi, anlamadım. Komşulara da söyledim. Baktım herkes duyarsız, taşınmaya karar verdim.”

  MÜTEAHHİDİ TUTUKLANDI

  Hatay’ın Antakya ilçesinde 12 katlı ve 250 daireli Rönesans Rezidans, 4855 sicil numarası ile Hatay Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne kayıtlı. Tam Şirket Unvanı, Antis Yapı Ticaret Limited Şirketi. Binanın müteahhidi Mehmet Yaşar Coşkun, 8 Şubat’ta Karadağ’a gitmek üzereyken İstanbul Havalimanı’nda yakalanarak tutuklandı. Coşkun ifadesinde kendisini, “Rönesans Rezidans’ın neden yıkıldığını ben de bilmiyorum. Zemin etüdü yapılmış ve sağlam durumdaydı. Tüm ruhsatları alındı, hem belediye hem yapı denetim firması tarafından bizzat yerinde gerekli numuneler alınmak suretiyle gerekli incelemeler yapıldı, kontrolleri sağlandı. Her aşamanın kaydı var. Binanın yıkılmasıyla benim Karadağ’a gidişim arasında herhangi bir ilişki yoktur. Kaçmaya çalışmadım. İşlerim dolayısıyla gidecektim” sözleriyle savundu.

  FUTBOLCULAR OTURUYORDU

  “Rönesans’ta 800-900 kişi oturuyordu. Ben eski Hatay Belediyespor Başkanıyım. Hatayspor'un da kongre üyesiyim. Hatayspor'un bütün futbolcuları orada yaşıyordu, hatta Volkan Demirel de orada oturuyordu. Ama o anda iki futbolcu varmış. Çok sevdiğim komşularımı kaybettim."

  O BENZETMEYİ BEN YAPMIŞTIM: ‘CENNETTEN KÖŞE CEHENNEM OLDU’

  Yiğitbaşı, inşaat şirketinin rezidans sakinlerinin görüşlerini yazdıkları bir anı defteri hazırlandığını, ‘Cennetten bir köşe’ ifadesinin de kendisine ait olduğunu söyledi:

  “Bir övgü gibi yazdım çünkü, hakikaten de öyleydi. Yüzme havuzu, spor salonu vardı. Her yer yeşillikti, her imkân sunuluyordu. O sözü de sosyal medyada kim bulmuşsa, viral olmuş. Ben çok utandım ve bir sorumluluk duygusuyla sosyal medyadan, şimdi anlattığım gibi görüşlerimi paylaştım. Katiller mutlaka yargılanmalı, sakın salıvermesinler. O cennetten köşe, şimdi cehennem oldu.”

  UZMAN GÖRÜŞÜ: TEMEL VE ZEMİN SORUNLU GİBİ

  RÖNESANS Rezidans’ın temelinden kopup olduğu gibi yan yatması, hatanın nerede yapıldığı sorusuna neden oldu. İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyza Taşkın, şu ihtimalleri sıraladı:

  1- Kullanıcı tarafından müdahale edilmiş olabilir (kolon kesme gibi).

  2- Aşırı don yapan bir havada beton dökmeyiz biz. Soğuk derz oluşmuştur. Kürleme yapılmamıştır.

  3- Arazi konumu gereği, imar durumu gereği, diğer bloklarla taşıyıcı sistem birbirinin eşi değildir. O arazide lokal olarak zayıf bir zemin olabilir.

  4- İnşaat esnasında ekonomik sebeplerden taşeron ekipler değişmiştir, işçilik kalitesi düşmüştür. Müteahhit değişmiştir. O binanın yıkılmasının o kadar sebebi olabilir ki. Ama kolon kesilmiş olması kuvvetle muhtemel.

  Yazı kaynağı : www.hurriyet.com.tr

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap