Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  rize artvin havalimanı maliyeti

  1 ziyaretçi

  rize artvin havalimanı maliyeti bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı açılışında konuştu: 'Şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor'

  Erdoğan, Rize-Artvin Havalimanı açılışında konuştu: 'Şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor'

  Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile birlikte; ilk ihalesi Cengiz İnşaat-Aga Enerji ortaklığına, 'ilave işler inşaatı' ihalesi ise eski AKP Rize Milletvekili Abdulkadir Kart'ın sahibi olduğu Asl İnşaat’a verilen Rize-Artvin Havalimanı'nın açılış törenine katıldı.

  Törende, Erdoğan ve Aliyev'in yanı sıra; AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu da bulundu.

  SAçılışta konuşan Aliyev, "Aziz ve değerli kardeşim Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, aziz kardeşlerim. Yeniden Türkiye'de olmaktan çok mutluyum. Kardeş Türkiye günden güne güçleniyor, gelişiyor" diye konuştu.

  ALİYEV'DEN 'KARABAĞ' MESAJI

  Aliyev, şu ifadeleri kullandı:

  "Savaşın ilk gününde Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye, Azerbaycan'ın yanındadır demesi, birçokları için mesaj oldu. Türkiye bizim arkamızdaydı. Azerbaycan halkı hiçbir zaman bu kardeşliği unutmayacak. Karabağ'ın imarı için beraber, omuz omuza çalışıyoruz. Aziz dostlar, ben ilk kez Rize'deyim. Uçaktan burayı seyrederken dedim ki, burası cennete benziyor. Rize'nin, Artvin'in, Karadeniz'in tabiatı büyük servettir ama en büyük servet, bu bölgenin insanlarıdır. Yaşasın Rize, yaşasın Türkiye, yaşasın Türkiye ve Azerbaycan birliği."

  ERDOĞAN KÜRSÜDE: 'ŞU ANDA UÇAKLARIMIZ BOŞ GİDİP GELİYOR'

  Aliyev'in ardından kürsüye çıkan Erdoğan, "Sayın Aliyev, Sayın Bahçeli, Sayın Destici, değerli misafirler sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Rize - Artvin Havalimanımızın şehirlerimize, bölgemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

  Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satırlar şu şekilde...

  "5 yılda tamamlanan Rize - Artvin Havalimanı, yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminali, destek üniteleri ve diğer birimleriyle gerçekten gurur verici bir eser oldu ancak şu anda uçaklarımız boş gidip geliyor. Buradan Rizeli hemşerilerime, Artvinli hemşerilerime sesleniyorum, uçaklar boş gidip gelirse bu ne Rizeliye ne Artvinliye yakışır. Demek ki Rizeli, Artvinli hemşerilerim bu uçakları doldurmalı ki, bu gidip gelişler çok daha farklı şekilde devam etsin."

  "Bu topraklarda yaşayanlar ve sılayı rahim için ziyarete gelenler yanında, bölgenin güzelliklerini görmek isteyen herkese Rize-Artvin artık bir uçak bileti mesafesindedir. 

  Rize'nin turizm potansiyelini değerlendirmek için de önemli çalışmalar yürütüyoruz. Kaçkar Dağları Milli Parkı'nı halkımızın kullanımına açtık. Bölgemizi, Karadeniz'in üs bölgesini yapacak İyidere Lojistik Limanı'nın da yapımı sürüyor.

  İnşallah bölgemiz, büyük ve güçlü Türkiye hedefimizin, aydınlık geleceğin lokomotiflerinden biri haline dönüşecektir. Türkiye'nin demokrasi ve kalkınma yolcuğu hem 2 asırlık tarihi hem de tüm dost ve kardeşleri ile bölgesi için büyük bir başarı hikayesidir."

  "Milletimiz senaryoyu çözdüğü için girdiğimiz her mücadelede bugün olduğu gibi yanımızda yer aldı. Bugün, Cumhur İttifakı olarak, aynı mücadeleyi sürdürüyoruz. Şimdi soruyorum, 2023'e bu ruhla hazır mıyız? Durmak yok, yola devam diyor muyuz? Yalanın, iftiranın kol gezdiği dönemde ülkemizi geleceğine hazırlıyoruz. 

  Küresel ekonomi sisteminin kökünden sarsıldığı dönemde biz yatırımla, üretimle, istihdamla ülkemizi büyütmek için gece gündüz çalışıyoruz. Yabancı düşmanlığı tohumlarını ekmek için her türlü ahlaksızlığı sergileyenlere rağmen bu mücadeleyi başarıya ulaştıracağız. Buna var mıyız? Bu bayrağı hep daha yukarıya dikmek için yolumuza devam edeceğiz. 

  Tek vaatleri Türkiye'yi her şeyiyle eskiye döndürmek, kaos çıkarmak olanlara asla fırsat vermeyeceğiz. Teneke gürültüsünden öte anlamı olmayan patırtılarla gündeme gelmeye çalışanların gerçek yüzlerini en iyi sizler biliyorsunuz. 18 Mart'ta Çanakkale Köprüsü'nün açılışını yaptık. Yakın tarihimizin en büyük zaferinin yaşandığı yerde inşa ettiğimiz köprü ile Boğazlarımıza 4. gerdanlığı takmış olduk."

  'ELBETTE HATALARIMIZ OLMUŞTUR...'

  "Eksiklerimiz elbette vardır, elbette hatalarımız olmuştur ama Türkiye'ye yaşattığımız asırlık atılımlar yanında bunlar devede kulak misalidir. Dünya ateş çemberinden geçerken biz ülkemizi en üst seviyeye çıkartma sorumluluğunun hakkını vermeye çalışıyoruz. Dün başardık, dün üstesinden geldik, bugün de geleceğiz. Çünkü Türkiye belki 100 yılda bir böyle fırsatlar yakalıyor. Bu defa aynı hüsranın tekrar yaşanmasına milletçe izin vermeyeceğiz."

  2022 YAŞ ÇAY ALIM FİYATINI AÇIKLADI

  "Üretim ve istihdam tarafında işler istediğimiz gibi gidiyor. Hayat pahalılığı ile mücadeleyi enflasyonu dizginleyerek sürdürüyoruz. Bugün buradan 2022 yılı yaş çay alım fiyatlarının müjdesini de paylaşmak istiyorum. Yaş çay alım fiyatı kilogramda 3.87 liraydı, bu yıl yaş çay alımlarında taban fiyatı yüzde 73 artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olan desteklemeyi de yüzde 130 artışla 30 kuruşa çıkartıyoruz. 

  Bir müjde de İkizdere ve Çamlıhemşinli üreticilere. Günde 100'er ton kapasiteye sahip, 5 bin üzerinde üreticiye hizmet verecek fabrikaların inşaatları şu anda projeleri ile birlikte başladı. Bu fabrikalarımız inşallah, önümüzdeki kampanya döneminde çay alımına ve üretimine başlayacak. 

  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ile diğer kurumlarımıza Arhavi OSB'nin kamulaştırılması çalışmasının süratle tamamlanması talimatını verdim."

  "ARTIK KİMSENİN GEÇİM DERDİ İÇİN BAŞKA YERE GİTMESİNE GEREK KALMADI"

  "Yaptığımız yatırımlarla artık bölgemizde insanlarımızın hayat standartlarını batıdaki şehirlerimizin ötesine geçirdik. Milletime sesleniyorum. Topluluğu görüyorsunuz, heyecanı görüyorsunuz. Artık hiç kimsenin eğitim için sağlık, geçim derdi için başka yerlere gitmesine gerek kalmadı. Hatta gurbette sıla özlemiyle yaşayan vatandaşlarımızın geri dönmesi için gereken her şeyi hazırladık. Bölgenin göç sorununun çözümü konusunda ihtiyaç duyulanları sağlamış olduk."

  "Yaptığımız yatırımlarla artık bölgemizde insanlarımızın hayat standartlarını batıdaki şehirlerimizin ötesine geçirdik. Milletime sesleniyorum. Topluluğu görüyorsunuz, heyecanı görüyorsunuz. Artık hiç kimsenin eğitim için sağlık, geçim derdi için başka yerlere gitmesine gerek kalmadı. Hatta gurbette sıla özlemiyle yaşayan vatandaşlarımızın geri dönmesi için gereken her şeyi hazırladık. Bölgenin göç sorununun çözümü konusunda ihtiyaç duyulanları sağlamış olduk."

  MALİYETİ 1.7 MİLYAR TL'Yİ AŞTI

  Türkiye'nin deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilen ikinci havalimanı olan Rize-Artvin Havalimanı, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açılıyor. Havalimanının açılışından önce ilk yolcu uçağı da piste indi. 3 milyon metrekare alanda inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, 45 metre genişlik ve 3 bin metre uzunluğunda piste sahip.

  'Çay bardağı' şeklindeki kulesiyle gündem olan Rize’nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy'deki havalimanının temeli 3 Nisan 2017'de atıldı. Yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine sahip olan havalimanının, 32 bin metrekare terminal binası ve diğer destek binalarıyla toplam 47 bin metrekare kapalı alanı bulunuyor. Havalimanının maliyetinin ise 1.7 milyar TL'yi aştığı hesap ediliyor.

  İLK İNİŞ GERÇEKLEŞTİ

  İstanbul Havalimanı'ndan saat 08.30'da kalkan Türk Hava Yolları'na ait TK 2538 sefer sayılı "Rize-Artvin" adlı yolcu uçağı, 10.35'te Rize-Artvin Havalimanı'na iniş yaptı.

  Yazı kaynağı : www.cumhuriyet.com.tr

  rize artvin havalimanı maliyeti ne kadar

  rize artvin havalimanı maliyeti ne kadar

  TÜRKİYE’DE deniz dolgusuyla inşa edilecek ikinci havalimanı olan Rize-Artvin havalimanı için 3 bin 200 metre uzunluğundaki ana gövdenin sondaj çalışması tamamlandı. Kıyıdan 1 kilometre açıkta inşa edilecek pist için 26 ila 32 metre arasındaki derinlik, 100 milyon ton taşla doldurulacak. Pist ana gövdesinin sondaj verileri laboratuvar ortamında detaylı analizleri yapıldıktan sonra rapora dökülecek. Sondaj verilerine göre ana zeminde sağlam kaya yapısı olduğu belirlendi. 


  SIRA APRON ALANINDA  


  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdür Yardımcısı Aydın Özer, "Şimdi apron ve idari binaların konumlandırılacağı alanların sondajı yapılacak" dedi. 


  Toplam maliyeti 520 milyon lira


  Rize - Artvin Havalimanı'nın, altyapı için 400 milyon lira, üstyapı için ise 120 milyon lira olmak üzere 520 milyon liraya mal olması...

  Yazı kaynağı : emlakkulisi.com

  Bakan Karaismailoğlu, Rize Artvin Havalimanının Yatırım Maliyetini Açıkladı

  Bakan Karaismailoğlu, Rize Artvin Havalimanının Yatırım Maliyetini Açıkladı

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat: 14.00’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in katılımı ile hizmete girecek olan Rize Artvin Havalimanının yatırım maliyetinin 4,5 milyar lira olduğunu ve tamamının kamu bütçesinden yapıldığını söyledi.

  Haber Global ekranlarında yayınlanan Senem Toluay Ilgaz ile Siyaset Özel'in bu haftaki konuğu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu oldu. Program, Rize Artvin Havalimanı'nda canlı olarak gerçekleştirildi.

  Rize Artvin Havalimanının çok butik ve bölgesine çok büyük değerler katacak bir havalimanı olduğunu ve havalimanının tamamının kamu bütçesinden yapıldığını kaydeden Bakan Karaismailoğlu, “Bulunduğumuz bölge Doğu Karadeniz Bölgesi. Doğu Karadeniz Bölgesinin de doğusu aslında. Burada Trabzon Havalimanı var ama özellikle Rize ve Rize’nin doğu tarafı Trabzon Havalimanına oldukça uzun. Özellikle Artvin. Yaklaşık 200 kilometre üzerinde Artvin’in Trabzon Havalimanına uzaklığı. Şu an bulunduğumuz bölgeye de 120 kilometre uzaklıkta. Yine Gürcistan sınırından alırsanız Batum’dan buraya yaklaşık 100 kilometreye varan bir uzaklık var. Yine havalimanının doğu tarafında Pazar, Fındıklı, Arhavi, Hopa iç kısımlarda da Artvin ve Artvin’in ilçeleri var. Yine Rize’nin doğu tarafında Ardeşen, Çayeli bu bölgeye yakın. Bulunduğumuz havalimanı Rize merkeze 30 kilometre uzaklıkta. Trabzon’la burası 100 kilometrenin üzerinde bir uzaklık var. Tabi ki bu bölgede yapılan fizibilitede burada bir havalimanı ihtiyacı doğmuştu. Burada da tabi Karadeniz’in bu zor coğrafyasında böyle düz alanda uçak inebilecek havalimanı yapılacak bir alanlar mümkün değil bulmak. Yaparsanız ama tabi maliyetleri astarı yüzünden daha pahalıya mal olur. O yüzden en uygun olan çözüm buradaki ileri mühendislik teknolojilerini kullanarak denize dolgu bir havalimanı planlandı burada. Tamamen bu bölgenin ihtiyaçlarına yani Trabzon’un batısı ve Gürcistan sınırı arasında kalan bu 250 kilometrenin üzerindeki alana ve lokasyonu iç kısımlara doğru 100 kilometrenin üzerine varan güney kısımlara hitap edebilecek şekilde böyle bir ihtiyaç analizi yapılarak burada havalimanı lojistik anlamda planlandı. Burası daha çok ülkemizin batı kesimlerine çok uzak mesafeler buraları. Siz karayoluyla buraya gitmeye çalışsanız 20 saati bulan yolculuklar oluyor. Çok kısa ve de böyle konforlu bir havalimanı. Özellikle son 20 yılda yaptığımız ulaştırma altyapı yatırımları ve onun içerisindeki bu havalimanı yolu yatırımları içerisinde hakikaten çok butik ve bölgesine çok büyük değerler katacak bölgesini hakikaten çok kıymetlendirecek çok önemli bir eser. Çünkü siz bir bölgenin ulaşımını ne kadar hızlı, kolay ve güvenli yaparsanız o bölgenin gelişimine, istihdamına, üretimine, tarımına, turizmine daha fazla yaptığınız bir birim yatırım yaklaşık 10 birime varan faydalar sağlıyor bölgesine. O yüzden bu yatırımlar çok kıymetli. Biz daha önce biliyorsunuz yine AK Parti hükümetleri sırasında bu Karadeniz Sahil Yolunu bitirmiştik. O bile ne kadar büyük bir konfor sağladı bu bölgeye. O duble yolların yapılması. Onun üzerine bu havalimanı yatırımı bu bölgenin ulaşım açısından da çok önemli bir yatırım oldu. Hem Rizelilere hem Artvinlilere memleketlerine ulaşımında çok büyük kolaylıklar sağlayacak, konfor getirecek, günübirlik buraya gelip gidebilecekleri bir ulaşım ihtiyacını gidermiş oluyoruz bu muhteşem yatırımla.” dedi.

  Bakan Karaismailoğlu, Rize Artvin Havalimanının 4,5 milyar liraya varan bir yatırım olduğunu kaydettiği açıklamasında “Coğrafya kaderimizdir, bu coğrafyadaki güzellikler de bu coğrafya sayesinde oldu. Tabii ulaşım zor Karadeniz'de.” ifadesinde bulunarak, “Coğrafya kaderimizdir. Bu coğrafya olmazsa bu coğrafyadaki bu güzellikler de bu coğrafyanın sayesinde oluşuyor. Buranın iklimi olsun, buranın coğrafi şartları, buradaki yapılar. Tabi ulaşım zor burada ulaşım sorunlu bir memleket burası. Ama son 20 yıldır yapılan yatırımlar bu ulaşımları yapılamaz denen çok şeyleri başardı. O yüzden burada karada böyle bir imkan 3 milyon metrekare alanı yapmanız, meydana getirmeniz mümkün değildi. O yüzden ileri mühendislik teknolojileri kullanılarak burası projelendirildi. 2017 yılında projelendirildi burası. 3 milyon metrekarelik bir alan burada üretmemiz gerekiyordu. Burada uçakların inebileceği yüksek mukavemetli bir havalimanı, bir zemin oluşturmanız gerekiyor. Bunun için 3 milyon metrekarelik bir alanda denizi doldurmanız gerekiyor. Bunun dünyada çok az sayıda örnekleri var. O da mühendislik aşamalarının belli bir seviyeye gelmiş milletlerin yapabileceği işlerdi. Biz de son 20 yıldır kazandığımız bu bilgi, birikim, tecrübe sayesinde hakikaten çok kıymetli arkadaşlarımız var bu işleri çalışan, yöneten ve hakikaten özel sektörde de çok büyük kıymet üretildi aslında bu yapılan yatırımlarla beraber. Ondan sonra da işin içine girdik, projelendirdik. Önce bölge analiz edildi. Bu yapım maliyetleri ortaya çıkarıldı. Buradaki ihtiyaç analizleri ortaya çıkarıldı. Toplamda burası tam 3 milyon metrekarelik bir alan. Etrafında bunun 6 bin 300 metre uzunluğunda taş dolgu var, dalgakıranlar var etrafında tam 6 kilometrenin üzerinde bir taşla anroşman dediğimiz dalgakıranlar var bunun etrafında. Hatta bunun daha ilerisinde daha dayanıklı ve hem dalgayı kıran hem de dalgayı sönümleyecek X bloklardan 20 bin tane yaklaşık bir tanesinin ağırlığı 40 ton olan X bloklardan 20 bin tane koyuldu etrafına o dalgaları sönümlemek için. Bu yapıldıktan sonra burasının içi doldurulmaya başlandı. Burada tam 100 milyon ton taş kullanıldı. Tam 100 milyon ton taş. Bazı günler 5 bine yakın kamyon çalıştı, taş taşıdı buraya. Tabi bunlar yapılıyor, sıkıştırılıyor bekleniyor buranın sönümlemesi ve zemini güçlendiriliyor, bekleniyor ve tekrar güçleniliyor ve tekrar takviye ediliyor. Burası kıyıdan tam uç noktasının arası tam 1200 metre. Ve buranın su derinliği tam 27 metre idi. Düşünün 27 metreyi doldurduk artı denizin de 5 metre üzerine çıktık. Şu an denizin 5 metre üzerindeyiz. Toplamda 100 milyon ton taş dolgu yapıldı burada. 6 bin 300 metre dalgakıran yapıldı ve 3 bin metre uzunluğunda pistimiz yapıldı. Pistin hem batı ucunda hem doğu ucunda 250 metrelik güvenlik alanları oluşturuldu. Ayrıca aydınlatma alanları ve yine istikamet belirleme aydınlatmaları yapıldı. Ve sonucunda 5 yıl üzerinde sürekli sismik ölçümler yapıldı, zemin güçlendirmeleri sürekli ölçüldü, takviye edildi ve sonucunda 3 milyon metrekarelik bir alan üretildi burada. İnşallah bölgeye bundan sonra yüzyıllar boyu hizmet edecek çok kıymetli bir eser ortaya çıktı. Hakikaten heyecanlıyız. Terminal binaları yöresel mimariyle yapılmış terminal alanımız 32 bin metrekare. Diğer kapalı teknik hacimlerle beraber 46 bin metrekareye kadar uzanan teknik hacimler var. 36 metre yüksekliğinde bölgenin simgesi olan çay ve çay bardağını simgeleyen bir kule yapıldı. Hakikaten dünyada son yıllarda yapılan en muhteşem eserlerden bir tanesi. Hem denize dolgu yapılması hem bu kadar büyük alanı hiç yoktan üretmeniz 27 metre derinliğe varan bir alanı doldurmanız ve onun üzerinde 5 metre daha deniz kotundan yukarı çıkmanız hakikaten Rize’ye ve Artvin’e yüzyıllar boyu hizmet edecek bu eserler. Bunun toplamda yatırım maliyeti tabi ki yoktan böyle bir alanı üretiyorsunuz yaklaşık bugüne geldiğinizde 4,5 milyar liraya var bir yatırım var burada. Bu tamamen kamu ihalesi ve kamu bütçesinden yapılan bir iş bu. Şu anda da uçak seferleri koyuldu. Cumartesi gününden itibaren de uçak seferleri başlayacak.” şeklinde konuştu.

  bakan-karaismailoglu-rize-artvin-havalimaninin-yatirim-maliyetini-acikladi-1.jpgbakan-karaismailoglu-rize-artvin-havalimaninin-yatirim-maliyetini-acikladi-2.jpgrize-artvin-havalimani-008.jpgzavendikli-mustafa-yildiz-hoca-efendi-kuran-kurslari-kurban-bedeli-ve-yardim-kampanyasi-005-002.jpg

  Yazı kaynağı : www.olay53.com

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap