Bu sitede bulunan yazılar memnuniyetsizliğiniz halınde olursa bizimle iletişime geçiniz ve o yazıyı biz siliriz. saygılarımızla

  regl doneminde cinsel iliski olurmu

  1 ziyaretçi

  regl doneminde cinsel iliski olurmu bilgi90'dan bulabilirsiniz

  Adetliyken İlişkiye Girilir Mi?

  Adetliyken İlişkiye Girilir Mi?

  Adet kanaması nedir?

  Adet dönemi genellikle her ay 3-7 gün kadar sürer. Adetliyken cinsel ilişkiye girilebilir mi? Bu konu kadın ve erkekler tarafından çok merak edilmektedir.

  Adet kanamaları ergenlikle birlikte başlayıp menopoza kadar devam eden aylık düzenli olan vajinal kanamalardır. Sağlıklı bir kadında 21-35 günde bir adet kanaması olur. Bu kanamalar yaklaşık 2-7 gün kadar sürer. İki adet kanaması arasındaki süreye adet döngüsü adı verilir.

  Adet kanamalarının kaynağı rahim içini döşeyen endometrium denen katmandır. Endometrium her ay hormonların etkisiyle dökülerek yenilenir. Bu da rahmi olası bir gebeliğe hazır hale getirir.

  Adet döneminde ilişkiye girilir mi?

  Adet döneminde cinsel ilişkiye girilebilir. Fakat bunun bazı şartları vardır. Normal zamanki ilişkiye göre daha dikkatli olunması gerekir. Adet döneminde cinsel ilişkinin olabilmesi için önce kadının bunu istemesi gerekir. Çünkü adet dönemi birçok kadında ağrılı, sancılı bir süreç şeklinde geçer. Kadınların bu dönemde daha çok halsizliği olur. Cinsel istekleri bir miktar bunlara bağlı azalabilir.

  Eğer kadın adet döneminde cinsel ilişkiye girmeyi istiyorsa, herhangi bir ağrısı ve sancısı yoksa, kendini rahat hissediyorsa cinsel ilişki olabilir. Fakat bu durumda mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Çünkü adet döneminde uterus içindeki kanın dışarıya atılması için rahim ağzı açık olur. Dolayısı ile dışarıdan gelebilecek her türlü enfeksiyona karşı hem rahim hem de rahim içi oldukça hassastır. Bu yüzden mutlaka prezervatif kullanılmalıdır. Adet döneminde prezervatif kullanmadan ilişkiye girmek çok ciddi pelvik enfeksiyonlara yol açabilir.

  Bu şartlar sağlanıyorsa adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin bir sakıncası bulunmaz.

  Adetliyken ilişkiye girmenin riskleri nelerdir?

  Adetliyken belli kurallar çerçevesinde ilişkiye girilebilir. Ancak bu kurallara uyulmaz ise hem kadın hem de erkek için bazı riskler vardır. Bu riskler şunlardır;

  Adetliyken ilişkiye girmek kanamayı artırır mı?

  Adetliyken cinsel ilişkiye girmek adet kanamalarını artırmaz. Adet kanamalarının ana nedeni kadındaki hormonal değişime bağlı rahim içi zarın dökülmesidir. İlişkinin buna bir etkisi yoktur.

  Adetliyken ilişkiye girilmemesi gereken durumlar nelerdir?

  Her ne kadar adet döneminde ilişki yasak olmaza da bazı hallerde adet döneminde ilişkiye girmek uygun olmayabilir. Bu durumlar nelerdir;

  Yazı kaynağı : www.fundayazicierol.com

  Adet döneminde ilişkiye girilir mi?

  Adet döneminde ilişkiye girilir mi?

  Adet döneminde rahim ağzı genişler ve adet kanının vajinadan dışarı atılmasını sağlar. Vajinal ortam da adet döngüsünden etkilenir ve pH değeri düşük olan adet kanı, vajinanın asit dengesini bozar ve bölgedeki koruyucu asitler azalır. Adet döneminde asiditenin düşük seviyede olması sebebiyle kadınlar bu dönemde mikroplara ve zararlı bakterilere karşı oldukça hassastır ve buna bağlı olarak enfeksiyon riski de fazladır. Bu dönemde cinsel ilişkinin yaşanmasıyla birlikte vajinadaki flora bakterileri ya da erkeğin cinsel organıyla gelebilecek olan enfeksiyonlar rahim içerisine ve yumurtalıklara doğru daha kolay ilerleyebilir ve enfeksiyonun yayılma riski artar. Eğer adet döneminde cinsel ilişkiye girilecekse normal bir dönemdeki ilişkiye kıyasla çok daha hassas ve dikkatli olunmalıdır. Bu dönemde korunmasız cinsel ilişkiye girilmesi durumunda, erkekten kadına enfeksiyon bulaşabileceği gibi, kadın genital organında oluşan zararlı mikroorganizmalar ve enfeksiyonlar da erkeğe bulaşabilir. Bu nedenle hem kadın hem de erkek açısından dışarıdan gelebilecek olan enfeksiyonlara karşı hijyene ekstra özen gösterilmeli ve mutlaka prezervatif kullanılmalıdır.

  Ayrıca adet döneminde hamile kalma olasılığı çok düşük olsa da, imkansız değildir. Yumurta oluşumu genellikle adet döngüsünün 4. günü başlamaktadır. Adet döneminden önce ya da adet döneminde cinsel ilişkinin yaşanmasıyla rahim içerisine giren sperm, spermin kalitesine bağlı olarak 48-72 saat yaşayabilmekte ve oluşan yumurtanın döllenmesini sağlayabilmektedir. Dolayısıyla bu dönemde cinsel ilişkiye girilecekse doğum kontrol yöntemlerine başvurmak, istenmeyen gebeliklerin önüne geçmek için gereklidir.

  Bunlara ek olarak adet döneminde cinsel ilişkiye girildiği zamanlarda kadınlarda nadiren de olsa idrar yolu enfeksiyonu, karın, kasık, bel bölgesi ağrıları ve genital rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Diğer taraftan regl döneminde kadınların ruhsal ve bedensel değişiklikler yaşaması, ağrılı ve sancılı bir dönem geçirmeleri de genel olarak kadınları huzursuz ve mutsuz hissettirmektedir. Dolayısıyla kadınlar kendilerini bu dönemde temiz ve rahat hissetmediklerinden cinsel ilişkiye girmekten uzak durmayı tercih ederler. Öte yandan cinsel birleşme sonucu meydana gelen orgazm ile beraber salgılanan serotonin, dopamin gibi hormonların bazı kasınlarda adet ağrısını azalttığı ve menstrüel sendromu hafifletebildiği de gözlemlenmiştir. Bu nedenle adet döneminde cinsel ilişkiye girmek için öncelikli olan, kadının rızasının olmasıdır. Eğer kadın da erkek de istiyorsa prezervatif kullanılarak ilişkiye girilmesinde bir sakınca yoktur.

  Op. Dr. Meral Sönmezer

  Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

  https://meralsonmezer.com/

  https://www.instagram.com/drmeralsonmezer/

  https://www.facebook.com/drmeralsonmezer

  https://www.youtube.com/channel/UCkAAynPhrUuR3R17atqC8sw

  Yazı kaynağı : www.milliyet.com.tr

  Adet Döneminde Cinsel İlişki

  Adet Döneminde Cinsel İlişki

  Fatih KÖRELMİŞ

  ______________________________________

  Kaynaklar

  (1) Ebu Davud, Nikah, 2165; Müslim, Hayız, 302.

  (2) Tirmizi, Taharet, 135; İbn Mace, Taharet, 639.

  (3) Müslim, Hayız, 298; Ebu Davud, Taharet, 261; Tirmizi, Taharet, 134; Nesai, Hayız, 1, 192.

  (4) Buhari, Hayız, 4, 5, 13, 21, 22; Ebu Davud, Taharet, 260, 267; Müslim, Hayız, 295, 296; Nesai, Hayız, 1, 189, 191, 192; Tirmizi, Taharet, 132, 133.

  (5) Diyanet İşleri Başkanlığı, Güncel Dini Meseleler İstişare Toplantısı, Sonuç Bildirgesi, m.20, 15-18 Mayıs 2002, İstanbul.

  (6) Sloan E. Biology of women. Cengage Learning, 2002.

  (7) Wilson M. Microbial inhabitants of humans: Their ecology and role in health and disease. Cambridge University Press, 2005. (8) Howard FM. Pelvic pain: diagnosis and management. Lippincott Williams & Wilkins, 2000.

  (9) Leppaluoto PA. Bacterial vaginosis: what is physiological in vaginal bacteriology? An update and opinion. Acta Obstet Gynecol Scand. 2011; 90:1302-1306.

  (10) Borovkova N, Korrovits P, Ausmees K, et al. Influence of sexual intercourse on genital tract microbiota in infertile couples. Anaerobe. 2011; 17:414-418.

  (11) Borovkova N, Stsepetova J, Oopkaup H, Korrovits P, Punab M, Mandar R. Influence of sexual intercourse on vaginal lactoflora. 21st ECCMID (European Congress of Clinical Microbiology and Infectious Diseases), Milan (Italy), 7-10. May, 2011.

  (12) Fox CA, Wolff HS, Baker JA. Measurement of intra-vaginal and intra-uterine pressures during human coitus by radio-telemetry. J Reprod Fertil. 1970; 22:243-251.

  (13) Filer RB, Wu CH. Coitus during menses. Its effect on endometriosis and pelvic inflammatory disease. J Reprod Med. 1989; 34:887-890.

  (14) Shafik A, Shafik IA, El Sibai O. Vaginal and uterine pressure response to semen deposition into the vagina and uterus: human study. Clin Exp Obstet Gynecol. 2006; 33:107-109.

  (15) Fonck K, Kaul R, Keli F, et al. Sexually transmitted infections and vaginal douching in a population of female sex workers in Nairobi, Kenya. Sex Transm Infect. 2001; 77:271–275.

  (16) Ness RB, Hillier SL, Richter HE, et al. Douching in relation to bacterial vaginosis, lactobacilli, and facultative bacteria in the vagina. Obstet Gynecol. 2002; 100:765.

  (17) Ness RB, Hillier SL, Kip KE, et al. Bacterial vaginosis and risk of pelvic inflammatory disease. Obstet Gynecol. 2004; 104:761-769.

  (18) Rugpao S, Sriplienchan S, Rungruengthanakit K, et al. Risk factors for bacterial vaginosis incidence in young adult Thai women. Sex Transm Dis. 2008; 35:643-648.

  (19) Hatcher RA. Counseling couples about coitus during menstrual flow. Contracept Technol Update. 1981; 2:167.

  (20) Keith L, Berger GS. The etiology of pelvic inflammatory disease. Res Front Fertil Regul. 1984; 3:1-16.

  (21) Barrett S, Taylor C. A review on pelvic inflammatory disease. Int J STD AIDS. 2005; 16:715-720.

  (22) Banikarim C, Chacko MR. Pelvic inflammatory disease in adolescents. Semin Pediatr Infect Dis. 2005; 16:175-180.

  (23) Jossens MO, Eskenazi B, Schachter J, Sweet RL. Risk factors for pelvic inflammatory disease. A case control study. Sex Transm Dis. 1996; 23:239-247.

  (24) Eschenbach DA, Harnisch JP, Holmes KK. Pathogenesis of acute pelvic inflammatory disease: role of contraception and other risk factors. Am J Obstet Gynecol. 1977; 128:838-850.

  (25) Lurie S. Does intercourse during menses increase the risk for sexually transmitted disease? Arch Gynecol Obstet. 2010; 282:627-630.

  (26) Keshavarz H, Duffy SW, Sotodeh-Maram E, et al. Factors related to cervicitis in Qashghaee nomadic women of southern Iran. Rev Epidemiol Sante Publique. 1997; 45:279-285.

  (27) Hellberg D, Zdolsek B, Nilsson S, Mardh PA. Sexual behavior of women with repeated episodes of vulvovaginal candidiasis. Eur J Epidemiol. 1995; 11:575-579.

  (28) Brown DW. Hepatitis, acquired immunodeficiency syndrome, and intercourse during menstruation. JAMA. 1990; 263:518.

  (29) Tanfer K, Aral SO. Sexual intercourse during menstruation and self-reported sexually transmitted disease history among women. Sex Transm Dis. 1996; 23:395-401.

  (30) Foxman B, Aral SO, Holmes KK. Interrelationships among douching practices, risky sexual practices, and history of self-reported sexually transmitted diseases in an urban population. Sex Transm Dis. 1998; 25:90-99.

  (31) Wang H, Wu Y, Chen X, et al. A case-control study on risk factors of endometriosis in Chengdu. Sichuan Da Xue Xue Bao Yi Xue Ban. 2003; 34:727-729.

  (32) Cutler WB, Friedmann E, McCoy NL. Coitus and menstruation in perimenopausal women. J Psychosom Obstet Gynaecol. 1996; 17:149-157.

  (33) Cattanach JF. Changing patterns of intercourse during the menses with age: relevance to cervical carcinoma. Aust N Z J Obstet Gynaecol. 1980; 20:222-223. (34) Watt LO. Toxic shock and intercourse. Can Med Assoc J. 1981; 125: 246–247.

  (35) Shands KN, Schmid GP, Dan BB, et al. Toxic-shock syndrome in menstruating women: association with tampon use and Staphylococcus aureus and clinical features in 52 cases. N Engl J Med. 1980; 303:1436-1442.

  (36) Sharma SK, Madhusudnan P, Kumar A, Bapna BC. Vesicovaginal fistulas of uncommon etiology. J Urol. 1987; 137:280.

  (37) Tameliene R, Barcaite E, Stoniene D, et al. Escherichia coli colonization in neonates: prevalence, perinatal transmission, antimicrobial susceptibility, and risk factors. Medicina (Kaunas). 2012; 48:71-76.

  (38) Platek SM, Shackelford TK. Female Infidelity and Paternal Uncertainty: Evolutionary Perspectives on Male Anti-Cuckoldry Tactics. Cambridge University Pres. 2006.

  (39) Gallup GG Jr, Burch RL, Platek SM. Does semen have antidepressant properties? Arch Sex Behav. 2002; 31:289-293.

  (40) Brody S. Vaginal orgasm is associated with better psychological function. Sex Relat Ther. 2007; 22:173 – 191.

  (41) Brody S, Costa RM. Satisfaction (sexual, life, relationship, and mental health) is associated directly with penile-vaginal intercourse but inversely with other sexual behavior frequencies. J Sex Med. 2009; 6:1947–1954.

  (42) Hurlbert DF, Apt C. Female sexual desire, response, and behavior. Behav Modif. 1994; 18:488–504.

  (43) Costa RM, Brody S. Women’s relationship quality is associated with specifically penile-vaginal intercourse orgasm and frequency. J Sex Marital Ther. 2007; 33:319–327.

  (44) Crowley WR, Rodriguez-Sierra JF, Komisaruk BR. Analgesia induced by vaginal stimulation in rats is apparently independent of a morphine-sensitive process. Psychopharmacology. 1977; 54:223–225.

  (45) Whipple B, Komisaruk BR. Analgesia produced in women by genital self-stimulation. J Sex Res. 1988; 24:130–140.

  (46) Komisaruk BR, Whipple B. The suppression of pain by genital stimulation in females. Ann Rev Sex Res. 1995; 6:151–186.

  (47) Levin RJ. Do women gain anything from coitus apart from pregnancy? Changes in the human female genital tract activated by coitus. J Sex Marital Ther. 2003;29:59–69.

  (48) Brody S, Laan E, Van Lunsen RHW. Concordance between women’s physiological and subjective sexual arousal is associated with consistency of orgasm during intercourse but not other sexual behavior. J Sex Marital Ther. 2003; 29:15–23.

  (49) Brody S. Intercourse orgasm consistency, concordance of women’s genital and subjective sexual arousal, and erotic stimulus presentation sequence. J Sex Marital Ther. 2007; 33:31–39.

  (50) Weiss P, Brody S. Female sexual arousal disorder with and without a distress criterion: Prevalence and correlates in a representative Czech sample. J Sex Med. 2009; 6:3385–3394. (51) Edmonds ES, Withyachumnarnkul B. Sexual behavior of the obese male Zucker rat. Physiol Behav. 1980; 24:1139–1141. 

  (52) Kohlert JG, Rowe RK, Meisel RL. Intromissive stimulation from the male increases extracellular dopamine release from fluoro-gold-identified neurons within the midbrain of female hamsters. Horm Behav. 1997; 32:143– 154.

  (53) Brody S. Age at first intercourse is inversely related to female cortisol stress reactivity. Psychoneuroendocrinology. 2002; 27:933–943.

  (54) Brody S. High-dose ascorbic acid increases intercourse frequency and improves mood: A randomized controlled clinical trial. Biol Psychiatry. 2002; 52:371–374.

  (55) Brody S. Slimness is associated with greater intercourse and lesser masturbation frequency. J Sex Marital Ther. 2004; 30:251–261.

  (56) Brody S, Kruger THC. The post-orgasmic prolactin increase following intercourse is greater than following masturbation and suggests greater satiety. Biol Psychol. 2006; 71:312–315.

  (57) Akinwale SO. Comparative study of coitus and non-coitus in the treatment of menopausal symptoms. Afr J Med Med Sci. 2007; 36:17–21.

  (58) Nicholas A, Brody S, De Sutter P, De Carufel F. A woman’s history of vaginal orgasm is discernible from her walk. J Sex Med. 2008; 5:2119–2124.

  (59) Brody S, Veit R, Rau H. A preliminary report relating frequency of vaginal intercourse to heart rate variability, Valsalva ratio, blood pressure, and cohabitation status. Biol Psychol. 2000; 52:251–257.

  (60) Brody S, Preut R. Vaginal intercourse frequency and heart rate variability. J Sex Marital Ther. 2003; 29:371–380.

  (61) Brody S. Blood pressure reactivity to stress is better for people who recently had penile-vaginal intercourse than for people who had other or no sexual activity. Biol Psychol. 2006; 71:214–222.

  (62) Palmore EB. Predictors of the longevity difference: A 25-year follow-up. Gerontologist. 1982; 22:513–518.

  (63) Knoll J, Yen TT, Miklya I. Sexually low performing male rats die earlier than their high performing peers and (-) deprenyl treatment eliminates this difference. Life Sci. 1994; 54:1047–1057.

  (64) Davey Smith G, Frankel S, Yarnell J. Sex and death: Are they related? Findings from the Caerphilly cohort study. Br Med J. 1997; 315:1641–1644.

  (65) Wagner WE, Jr., Kelley RJ, Tucker KR, Harper CJ. Females receive a life-span benefit from male ejaculates in a field cricket. Evolution. 2001; 55:994–1001.

  (66) Jannini EA, Screponi E, Carosa E, et al. Lack of sexual activity from erectile dysfunction is associated with a reversible reduction in serum testosterone. Int J Androl. 1999; 22:385–392. (67) Drabick JJ, Gambel JM, Mackey JF. Prostatodynia in United Nations peacekeeping forces in Haiti. Mil Med. 1997; 162:380–383.

  (68) Mandel JS, Schuman LM. Sexual factors and prostatic cancer: Results from a case-control study. J Gerontol 1987; 42:259–264.

  (69) Bosland MC. The etiopathogenesis of prostatic cancer with special reference to environmental factors. Adv Cancer Res 1988; 51:1–106.

  (70) Zavos PM, Goodpasture JC. Clinical improvements of specific seminal deficiencies via intercourse with a seminal collection device versus masturbation. Fertil Steril. 1989; 51:190–193.

  (71) Sofikitis NV, Miyagawa I. Endocrinological, biophysical, and biochemical parameters of semen collected via masturbation versus sexual intercourse. J Androl. 1993; 14:366–373.

  (72) Brody S, Costa RM. Vaginal orgasm is associated with less use of immature psychological defense mechanisms. J Sex Med. 2008; 5:1167–1176.

  (73) Costa RM, Brody S. Condom use for penile-vaginal intercourse is associated with immature psychological defense mechanisms. J Sex Med. 2008; 5:2522–2532.

  (74) Costa RM, Brody S. Immature defense mechanisms are associated with lesser vaginal orgasm consistency and greater alcohol consumption before sex. J Sex Med. 2010; 7:775-786.

  (75) Brody S. Alexithymia is inversely associated with women’s frequency of vaginal intercourse. Arch Sex Behav. 2003; 32:73–77.

  (76) Macdonald S, Halliday J, MacEwan T, et al. Nithsdale Schizophrenia Surveys 24: Sexual dysfunction: Case-control study. Br J Psychiatry. 2003; 182:50–56.

  (77) Raboch J. Sexual development and life of psychiatric female patients. Arch Sex Behav. 1986; 15:341–353.

  (78) Klonoff-Cohen HS, Savitz DA, Cefalo RC, McCann MF. An epidemiologic study of contraception and preeclampsia. JAMA. 1989; 262:3143–3147.

  (79) Einarsson JI, Sangi-Haghpeykar H, Gardner MO. Sperm exposure and development of preeclampsia. Am J Obstet Gynecol. 2003; 188:1241–1243.

  (80) Gjorgov AN. Barrier contraceptive practice and male infertility as related factors to breast cancer in married women. Oncology. 1978; 35:97–100.

  (81) Le MG, Bachelot A, Hill C. Characteristics of reproductive life and risk of breast cancer in a case-control study of young nulliparous women. J Clin Epidemiol. 1989; 42:1227–1233.

  (82) Gjorgov AN. Breast cancer and barrier contraception: Postulated and corroborated potential for prevention. Folia Med. 1998; 40:17–23.

  (83) Wisconsin Primate Research Center (WPRC), University of Wisconsin-Madison. http:1/pin. primate. wise. edu/aboutp/anat/menstrual.htm1    

  Yazı kaynağı : www.suleymaniyevakfi.org

  Yorumların yanıtı sitenin aşağı kısmında

  Ali : bilmiyorum, keşke arkadaşlar yorumlarda yanıt versinler.

  Yazının devamını okumak istermisiniz?
  Yorum yap